Forum despre Iristel Romania SRL

Info Luni, 24 Septembrie 2012
Ceva informatii? Chiar nimeni nu stie cam cum e la Iristel? Salarii, sefi, colegi, etc.
Mimi Joi, 29 Noiembrie 2012

Se accepta programul prelungit. de altfel cred ca este problema cea mai mare. Concediul este acordat destul de greu, esti interogat pentru ce anume ai nevoie. Trainingul angajatilor noi se face pe fuga, pentru ca mai apoi sa li se ceara sa raspunda la niste chestiuni cu care nu au fost indeajuns de obisnuiti. Trainerii nu se pun de acord in ceea ce priveste informatia ce trebuie transmisa. Oamenii din conducere (incepand de la departamente, in sus) au o atitudine zeflemista, nu accepta sa fie contrazisi sau sa li se expuna si alte pareri. Bad management ! Au loc sedinte lungi si dese. Comunicarea nu exista. Pauzele sunt minutios supervizate. Exista tot felul de reguli stupide. Se asteapta foarte mult de la angajat, fara ca angajatorul sa acorde un minimum de respect si intelegere. Exista frustrare in randul angajatilor. Eu am lucrat 3 ani la Iristel, la inceput parea ok. Am fost promovata dupa 2 ani, mi s-a dat laptop acasa... si din acest motiv se astepta de la mine sa muncesc si de acasa, inclusiv in weekend. Ei numeau lucrul acesta "supervizare". Eu stateam aproape zilnic 10 ore la munca, volumul de munca era fte mare, iar managerii pareau sa nu aiba incredere in noi cand le explicam problemele (ca sa nu spun ca nu prea aveau habar cu ce se mananca). Solutiile ne erau promise pe moment pt ca mai apoi sa fie complet uitate. Ce regret e ca n-am fost mai ferma, dar am fost muncitoare si dedicata (lucru de care s-a profitat). Dar si fermitatea va fi privita cam prost, vi se va spune ca nu sunteti persoana pe care o cautau si uite asa o sa va dea afara fara a exista un motiv real in spatele acestei concedieri. Multa bafta !

bleh Joi, 21 Februarie 2013
pai si ca network operations level 1 ce salarii ar avea?
Angajat Joi, 28 Februarie 2013

E super OK la iristel . Mediul este bun , colegii sunt toti ffff draguti . Gata pentru partile rele?
-firma in ansamblu , ca si organizare este o copie de firma serioasa cu influente de corporatie
-sunt maxim 5-6 oameni pe care firma se poate baza.
Atunci cand am plecat nu am vazut la lichidare decat bani de pe cartea de munca.
-va trimite ocazional in Canada de la 3 la 6 luni . nu va imaginati parfm/poezie/shopping/fun....imaginati-va pinguini cati mai multi ....o s mergeti la -20 -30 grade
-munca la noc este extrem de plictisitoare.....in special la level 1 unde pe toate cunostintele de retelistica sau sw si sv. vei sta si configura faxuri si telefoane
-pozitionarea firmei este fix in pe calea calarasi.

ca si raspuns la intrebarea anterioara un noc lvl1 in trecut era platit destul de binisor ( eu personal am fost la noc nivel superior) cu 500 euro...apoi cu 400 euro si in ultima vreme din cate am inteles angajau pe 1200 ron.

Didi Joi, 28 Februarie 2013
In departamentul de customer care cum e? Imi puteti da mai multe detalii? Multumesc
Angajat Vineri, 1 Martie 2013

@Didi
In CC? realy? sunt 3-4 persoane in total . bafta la luat concediu si zile libere.

Mumu Marti, 5 Martie 2013

Salut,
Eu nu lucrez si nici n-am lucrat la Iristel asa ca nu sunt partinitor.
Nu stiu daca e bine sa se ia toata lumea care vrea sa se angajeze la firma asta dupa toti fosti angajati, binenteles suparati ca au fost dati afara...Auzi domnul "Angajat", tu stai cumva in Washington Residence de ridici pretentii de zona in care au sediul, ia verifica tu, nu cumva e zona centrala Matei Basarab? iti seamana tie a Ferentari? ia zi tu strada pe care stai (dar sa fie un raspuns adevarat) ca sa stim si noi.
Hai sa terminam odata cu toate prostiile astea.

O zi placuta

Mumu Marti, 5 Martie 2013

Tot pentru domnul "Angajat", pentru ca am uitat sa mai mentionez ceva...
Nu cumva cand te-au trimis in Canada te-au trimis in interes de serviciu? sau te-au trimis la shopping?
Multi dintre angajatii altor companii (cum este si cazul meu) sunt fericiti daca le da compania bilet la meciul Stelei cu Ajax.... frate, esti nebun... te-au trimis in Canada ca sa inveti ceva de la ei de acolo nu ca sa te distrezi.... probabil asta puteai sa faci in timpul tau liber, pe banii tai... trezestete la realitate, iar in ceea ce priveste temperatura si pinguini... ce naiba vroiai sa faca? astea sunt temperaturile in Canada, vrei sa schimbe clima ca te-ai dus tu la ei in tara si ai plecat in tricou? eu zic sa te mai uiti o data in oglinda si sa iti dai doua palme, un drum la biserica si poate asa te vindeci...
Ma repet, NU LUCREZ, N-AM LUCRAT, insa mi-ar placea sa lucrez la ei. Un prieten lucreaza la ei si e foarte multumit.
Oameni buni, analizati bine toate prostiile pe care le spun altii, aveti si voi creier, judecati logic nu ca e vina Iristel-ului ca in Canada sunt -20 de grade si pinguini...

friend Miercuri, 6 Martie 2013
ai un prieten cere lucreaza acolo ? mda....e clar, esti la ei(cine se scuza se acuza) . din pacate multe referinte nu prea poti sa afli , pentru ca ei nu sunt o firma nici macar medie . romania inca nu este un mediu prea placut pentru a putea profesa , de aceea multi oameni prefera sa enumere aspectele neplacute din singurul motiv ca le coplesesc pe cele pozitive intr-un mod categoric . nu vreau sa par rau , dar din ce ai scris tu mai sus , sunt prea multe indicii , reiese ca esti o angajata iristel . dezavantaje? nici nu stiu de unde sa incep . realizezi ca figurand cu minim pe cartea de munca raportul tau de bonitate va fi respins de fiecare banca sau firma prin care tu vei vrea sa obtii ceva ( adio masina , adio casa , adio orice ) .suma minima pe CM presupune si incadrarea ta pe o functie corespunzatoare . crede-ma ...una e sa fi trecut cu tehnician ( nivel de generala...maxim profesionala ) si alta e sa fi tecut cu Inginer , etc . acest lucru da ETREMMMMMM de prost in viitoarea ta angajare la o firma serioasa deoarece ei iti vor face un background check si iti vor veifica inclusiv CM-ul ( nu vei putea impune nici o pretentie in viitor cand vor vdea ce ai lucrat si pe cat ai lucrat ) . stiu ca e ciudat poate ce voi spune .....dar gandeste-te la contributia pe care o ai la stat si cum o sa se reflecte in viitor . persoanele cre contribuie cu un minim...vor primii si un minim cand va fi cazul .

-continuare
Legat de mediu? a spus f corect lumea f ok , mediul este f bun . ca si oameni...in schimb ca si profesionisti da-mi voie sa ma abtin de la lucruri urate . iti pun o intrebare : cati oameni din NOC au provocat in tecut blocarea retelei si pierderi de clienti in consecinta ? ( Raspuns : TOTI - e cam grava treaba )
Faeiza cu locatia ? aici te-ai dat de gol . adresa oficila a firmei nu este pe matei basarab . acolo este intrarea angajatilor, a muritorilor, caci smecherii intra pe alta parte .acest lucru este cunscut din interiorul firmei sau de obisnuitii casei care vin si iti livreaza tie slata si pizza. vara cu geamul deschis? un vis ...imediat intra salam . sa nu mai zic cum si-au scos piscina gonflabila in strada vara trecuta-in afara cand esti trimis ti se spune ca vei sta puti si ajungi sa fi OBLIGAT sa stai luni bune . conditii foarte proaste ( vei locui la hotel in schimb ) , dar ca si stil de viata este critic. munca si acasa , munca si acasa . Poate reusesti sa dormi un pic....dar de plimbat , vizitat , orice , nu poti . bani? mai bine nu intrebai . cat ai in ro vei avea si acolo . esti fumator? ai incurcat-o . nu prea te descurci . iti dai toti banii pe mancare deoarece este ffff scump acolo.
Poate a fost mai dur si cinic comentariul lu "Angajat" dar nu a mintit cu nimic.

Cine e multumit? aproape 90% dintre angajati sunt la primul loc de munca . ori nu stiu cum e in alta parte ....ori nu ia mai angajat nimeni

avocatul Miercuri, 6 Martie 2013

Mumu din cauza oamenilor ca tine ne aflam intr-un regres . incetati cu practici de acest gen sau cu munca pe salarii mizere reportate la un volum mare de cunostinte . voi tineti piata in loc si o impiedicati sa progreseze . RIP
iti doresc un viitor stralucit pe un salariu infect....il meriti.

Gigi Miercuri, 6 Martie 2013

Eu sunt angajat Iristel de un an si un pic si nu pot sa spun ca sunt intru totul de acord cu ce au spus colegii mei de mai sus. Da, faza cu salariul nici mie nu imi convine, ca e mai mult pe contractul ala de consultanta ii zic ei, pe care eu il am semnat de un manager din Canada. Ma gandesc ca la un moment dat o sa vreau si eu sa fac un credit la banca, ceva, si nu stiu sigur daca ma ajuta”¦din punctul asta de vedere cartea de munca e sfanta. Totusi, am observat ca Iristel incearca cumva sa compenseze modalitatea asta de salarizare prin pensie privata si asigurare medicala la medicover. Pe de alta parta ma gandesc, si daca cotizam atata la stat, la pensii, oare chiar ni se intorc banii aia inapoi vreodata”¦? La cum merge sistemul de pensii”¦”¦nu stiu, deocamdata sunt foarte tanara si am timp sa ma mai gandesc la pensie.

Eu nu fumez, dar intr-adevar, am observat ca fumatorii sunt strict supravegheati. Si, da, mai sunt reguli cel putin ciudate, zic eu. Avem 2 intrari si nu avem voie sa chemam firmele de catering decat la una din intrari ca prin cealalta intra boss-ul din Romania si nu ii place sa miroasa a mancare, care, apropos, nu e prea prietenos tipu. In schimb, ceilalti 2 din Canada sunt mai sociabili asa.

Nu am avut pana acum multe locuri de munca, dar din ce mai aud de pe la cunostinte, prieteni, si fac comparatii, nu e chiar atat de rau la Iristel. Mereu ni s-au platit salariile la timp, nimeni nu s-a purtat urat cu mine, am un amic al carui sef il si injura”¦

@Angajat
Cred ca exagerezi, eu ma duc la baie cand vreau, imi mai fac un ceai, ma duc sa mai cumpar un biscuit”¦”¦ mai si vorbesc cu colegii, si nici nu avem voie sa mancam pe tastatura”¦trebuie sa mancam la bucatarie, vezi ”domnul” de mai sus caruia nu ii place mirosul de mancare, de ca si cum el nu mananca”¦

friend Miercuri, 6 Martie 2013
salaril la timp inseamna +10 /-10 zile . banii vin pe 1 in Ro dar marii antreprenori ai firmei trag cat pot de ei sa ii tina prin banci si sa faca tot felul de scheme de genul over-night-uri pentru a-si mai plusa ceva la portofel . lucrul neprecizat ...salariul in lei este raportat la nush ce curs...ceva gen 4.1 ron ...asta ca sa-ti scada din partea platita in euro .inca un pic la portofelul lor . daca mai ai si ghinionul sa scada euro cum a fost din noiembrie pana acum o sa te trzesti ca mine cu - 200/300 ron .asta da marire . nu se tine cont de inflatie , de cursul valutar . marire? daca ameninti cu plecarea si esti bagat in proiecte poate iti mai dau un covrig .F important : si eu cat si cel de mai sus pe care s-a suparat toata lumea vorbim de departamentul IT .cum ar fi marele si impunatorul NOC , unde nivelul de pregatire si cel salarial sunt cele mai ridicate din firma .
friend Miercuri, 6 Martie 2013
era sa uit . aviz viitorilor angajati . in departamentul IT este common practice sa angajeze mai multi oameni pentru un singur loc , gen 4-5 oameni odata din care sa pastreze 1 maxim 2 .se creeaza o stare nasola de incertitudine , tensiune si nu reusesti sa iti faci prieteni deoarece toti te condidera adversarul lor . in teorie nu e nimic gresit . dar corect fata de un om este sa il lasi singur in perioada de proba si nu ii creezi concurenta decat cu el insusi .daca in 3 luni consideri ca nu e potrivit ....fara suparare si cauti pe altul . dar este extrem de gresit moral sa faci ceva de genul asta . Parte buna este ca exista si un recul destul de mare si mereu au avut probleme cei din conducere cand sau terzit ca le pleaca oamenii adusi de putin timp, chiar si ultimul "selectat ', in urma ce afla toate dedesubturile firmei.
Au fost cazuri cand au adus doi-trei oameni care au plecat din proprie initiativa la scurt timp , toti odata , mai mult ca sigur scarbiti de tot ce au aflat . Aia oameni cu coloana vertebrala....ii felicit cu sinceritate .
Aduc oameni pentru un singur post dar in 80-90% din cazuri nu va fi ocupat pentru ca pleaca singuri . Imi place cand mentalitatea lor proasta se intoarce si le da una in cap . ce poate fi mai frumos de atat.

Pe aceasta cale , sunt sigur ca aceste posturi au fost citite de catre oameni din functii de conducere si ii rog ca in momentul angajarii sa fie cat mai sinceri cu viitorii lor colegi si chiar daca regulile/planurile/cerintele lor sunt "nemaiintalnite" sa le expuna direct. este posibil sa mai dea de cate unu care sa le accepte doleantele, iar alti oameni sa nu isi piarda timpul cu ei .
off-record : a existat un caz cu o persoana de care mi-a parut destul de rau in momentul in care mi-a spus ca a refuzat oferte concrete in favoarea iristel , iar dupa scurt timp si-a dat seama ca a luat o mare teapa. noroc ca am reusit sa-l ajut printr-o persoana de la una dintre firmele respective si oferta i-a fost reinoita iae el a putut sa-si repare greseala.
Mumu Miercuri, 6 Martie 2013

Fratilor... invatati sa analizati ceea ce cititi...." friend" mi-a schimbat sexul facandu-ma de genul feminin prin expresia "ca esti o angajata iristel ", cand eu am scris foarte clar ca nu sunt " PARTINITOR" sau tu nu stii femininul cuvantului?
Nu sunt angajat, o mai spun odata si sunt si in masura sa probez, insa cineva apropiat mie este, asta fiind motivul pentru care cunosc detalii despre firma, insa.... voi ati gresit enorm... aici ma refer la faptul ca eu nu am incurajat pe nimeni nici sa lucreze acolo, nici sa nu lucreze...
Eu am luat ce a scris domnul "Angajat" si am analizat... atata tot... am vrut sa arat cum gandeste un om fara creier....auzi tu... e vina Iristel-ului ca sunt -20 de grade si pinguini.... am vrut sa scot in evidenta istetimea oamenilor care posteaza.
Inca o data, nu sunt angajat, eu lucrez la o alta companie, insa cred ca exista multi oameni frustrati ca nu au job si comenteaza aiurea. Nici de firma la care lucrez nu sunt multumit, dar stiti ce? de democratie... daca nu-mi convine pot sa plec...nu ma tine nimeni cu forta, asta nu inseamna ca dupaia trebuie sa balacaresc firma care m-a platit pe timp de criza cand nimeni nu ma angaja...
"ai un prieten cere lucreaza acolo ? mda....e clar, esti la ei(cine se scuza se acuza)" ---- offf... cati ani ai 12 ? se pare ca nu ai ajuns la o maturitate intelectuala inca...
Puteti sa lasati libertatea de a alege, iar daca voi nu sunteti multumiti puteti sa va duceti la ORACLE, MICROSOFT, etc.
Eu cred ca mai bine sa postam lucruri pertinente pentru cei care vor sa se intereseze nu ca faci pipi in sticla, eu unul nu am auzit asa ceva vreodata. Mancarea? normal ca trebuie sa mananci la bucatarie, nu pe tastatura... daca tu acasa mananci in pat...imi pare rau dar poate nu ai bucatarie acasa si asa te-ai obisnuit. Eu cred ca nu vor sa miroasa a mancare la zona de munca pentru ca nici mie nu mi-ar placea ca langa mine colegul sa manance ciorba de burta... dar mai avem pana ne educam....

Mihaela Luni, 8 Aprilie 2013
Miercuri am un interviu la ei..pentru postul de Operator call center Urgente 911....la cate am citit aici...
Cristi Joi, 11 Aprilie 2013
Poate spune cineva care este salariul actual pentru un programator PHP si cateva detalii despre ceea ce face un programator PHP in cadrul Iristel?
Multumesc
Ioana Joi, 11 Aprilie 2013
intamplator am fost si eu chiar ieri la ei pentru interviu (un proiect nou pe customer care) si chiar mi s-au parut foarte profesionisti. Firma parea foarte curata, birourile frumoase, spatioase, si oamenii pareau chiar ok. Am trecut si eu prin bucatarie Mie mi s-a spus ca platesc trainingul daca ramai la ei dupa teste, ceea ce mi se pare destul de correct. Chiar nu stiu daca te plateste cineva daca doar te duci la training si apoi pleci. As vrea sa ma duc si eu la astfel de traininguri, spune-mi si mie cine face asta? :)
Nadia Joi, 11 Aprilie 2013
Webhelp :)
Didina Duminica, 14 Aprilie 2013
am fost si eu la ei la interviu saptamana trecuta la recomandarea unei prietene care lucreaza acolo la client service. citesc cu surprindere ce s-a scris pana acum. nu mi-au facut deloc o impresie proasta. exact cum a spus Ioana, sediul este foarte frumos si curat, este o firma mica (fata de CGS sau Webhelp), insa din cate mi-am dat seama, spre deosebire de celelalte 2 jobul este mult mai interesant. prietena mea care lucreaza acolo de ceva vreme mi-a spus niste lucruri care m-au atras imediat. avand in vedere ca amandoi avem experienta CGS (cateva luni de cosmar, nici nu vreau sa ma gandesc la ce am trait acolo). Apelurile nu sunt la minut asa cum eram obisnuita de nici nu puteam sa merg la toaleta la nevoie, in timpul in care nu sunt apeluri faci un fel de munca de back-office si cel mai important, ai sansa sa promovezi daca te tii de treaba. prietena mea a promovat dupa aproximativ un an. interviul a fost scurt si placut :), mi s-a raspuns la absolut toate intrebarile, pareau sinceri si profi. sa vedem continuarea, daca ma cheama sau nu la training peste o saptamana.
am vazut ca au anunturi de angajare pentru mai multe departamente. a mai fost cineva la alte interviuri pentru alte posture? am pe cineva interesat de un job, insa nu mai vrea client service (CGS experience ;))