Forum despre Iristel Romania SRL

Cristi Luni, 15 Aprilie 2013
Nimeni care lucreaza sau a lucrat ca programator PHP/MySQL?
Anonim Miercuri, 17 Aprilie 2013
Eu am fost la interviu pentru un job de PHP. In timpul interviului s-au adeverit multe din cele povestite de Mimi (Joi, 29 Noiembrie 2012 -- vezi comentariile de mai sus). Pana la urma am primit o oferta pe care au retraso a doua zi.
Andrei Luni, 22 Aprilie 2013
In ce a constat interviul pentru postul de programator PHP? Poti da mai multe detalii?
costelus Miercuri, 24 Aprilie 2013

In call center se munceste probabil cel mai mult. La NOC sunt foarte multi amatori dar standardele ridicate. Managementul e facut de oameni care nu au nici au treaba taina cu arta managementului.
Dar asa e in 90% din firmele din Romania deci nu va mai mirati.
Pentru ca angajatul permite.

costelus Miercuri, 24 Aprilie 2013
La programare mere sa te duci daca esti la inceput, primii 2 ani experienta. Sau daca vrei sa faci orice altceva in afara de programare, baga mare!
ionutz Marti, 14 Mai 2013
Care este programul de lucru?
Eagle Marti, 21 Mai 2013
Mda. Multumesc din tot sufletul pt. feed back.
Am terminat Limbi Straine aplicate in Franta unde am si predat vreo trei ani Engleza in scoli de stat (V - VIII) si licee. Dupa testele unei banci olandeze sunt native in Franceza si near native in Engleza si m-au atras ca cereu Engleza si Franceza curent DAR mi-a fost esoinsa candidatura si ma intrebam de ce?
Multumita voua m-am lamurit.
Dupa cum stim toti, IT sau CC, call center-urile sunt locurile cele mai putin valorizante.
Restul e la fel peste tot...Team leaderii sunt cam toti pe aceeasi structura.
Da se mananca in bucatarie peste tot, ca una care a colindat Europa prin call center-uri dar am mancat si bare de mars in WC cand leaderul italian nu ma lasa sa imi iau pauza de masa, si a trimis si o proasta dupa mine si la wc, lucram in Olanda pe atunci pentru 1200 euro net pe luna plus transport platit, vorbim de trenuri...
Vara trecuta pe un post in Grecia ni s-a interzis sa mai lasam "catering companies" sa aiba acces pe proiect si cum lucrasem pana la miezul noptii aveam nevoie de un "frappe" si i-am dat ceva femeii de servici sa-mi pregatesca unul. Cand mi l-a adus team leadera grecoaica mai sa dea in apoplexie, tipa ca o descreierata si nu intelegeam de ce, ca doar nu incalcasem regulile...

Eu nu fumez si daca aveai un call si iti trecea lunch break-ul" dupa aceea trebuiau sa-si ia toti pauza pana sa mai mananci si tu. Rezultat "nu mai mancai".
Nix wc. M-am trezit ca eram eu si inca una dar de fapt eu eram singura pe telefon ca ea avea alte atributii. Ceilalti roiau la o tigara, la un frappe, la un uzo. La un moment dat il prind pe unu pe aproape, era in trecere si-i spun ca am o "pipi urgenta" la care incepe sa tipe ca nu se poate, ca el e in pauza. Call-urile intrau fara pauza, nu puteai sa bei nici apa. Aveam 2 posibilitati sa fac pe mine sau sa inchid in nas urmatorului caller si sa ma pun in nevoi personale. Voi ce ati fi ales?
I rest totul OK, peste 40 la umbra, nu se putea trai fara aer conditionat. Celalta fata a infernului. Marea nu am vazut-o decat de la ferestra hotelului. Dar n-am fost acolo pt. training ci angajata cu acte. Salariul intre 6oo si ceva si 700 si ceva de euro din care deduceti chirie, electricitate, mancare, transport.

Mi-au platit drumul cu Olympic, a venit masina companiei cu pancarta pe care scria numele meu si m-a dus la hotel, singura in camera dubla, cu terasa cu vedere la mare, mic dejun servit in camera, (sunt sigura ca credeti ca delirez) si eu am crezut pana n-am vazut.
A, n-am avut covoras rosu!
Cautarea apartamentelor si formalitatile de inregistrare la diversele administratii se faceau in taxi platit de companie!

Deci se poate! Am avut timp garla sa vizitez dar mai fusesem in Grecia si avand in vedere ca contractele erau de o luna sau doua reinnoibile nu prea imi dadea inima ghes...

Aveau si ei un "spil" ca sa nu plateasca darile la stat. Cand l-am descoperit si l-am contracarat silentios am facut brusc 80% in loc de 85 din target si nu mi s-a mai innoit contractul. Concluzia: e mai bine sa fii prost.

Daca ar fi sa aleg intre Grecia si Canada, cu toate ca nu vorbesc Greaca as alege tot Grecia.

Aici am cam facut turul call center-urilor, am trecut toate testele si ne-am impotmolit la negocieri de salariu. Pt. 2 limbi straine in afara de Engleza (limba de comunicare in companie - nu se pune) si Romana - nu se pune nici aia, asteptam vreo 400 de euro.
Nu i-am obtinut. N-am semnat contractele. Nu regret. Stiu ce ma astepta...

Asa ca Doamne feri" sa fiu pe acolo si sa am nevoie de 911.
Un homme averti en vaut deux! Thanks for the info, in case it happens I'd rather call the cops!

Multam fain si tote cele bune copii!
@eagle Joi, 30 Mai 2013
N-am nici o legatura cu Iristel, sunt doar un cititor frapat de ce am citit mai sus.

O sa fiu si eu hipster-edgy ca miss Eagle de mai sus: "Seek proffesional help! Immediately!!!"

ps - e totusi posibil sa fie un amarat de bot, caz in care se poate ignora mesajul meu.
Laur Luni, 8 Iulie 2013
ceva noutati?
frumos dar degeaba Luni, 15 Iulie 2013
Am fost la interviu.

Trebuie sa spun ca interviul a fost unul din cele mai derutante din viata mea profesionala. A pus foarte putine intrebari legate de competentele mele.

Cand m-a intrebat ca asteptari am de la companie si i-am spus ca nu prea am, ca vin din locuri de munca unde oamenii erau tratati foarte urat si ca nu caut decat un respect de baza pentru anagajat si pentru munca pe care o depune, mi-a raspuns ca "am niste pretentii destul de ridicate"

Din cate am inteles de la o prietena care lucra pe Port In cand am avut eu interviul, demisii se dau una dupa alta in acel departament.

Si, dupa ce ca eram over-qualified, mi s-a spus ca urma sa fiu contactata, indiferent de raspuns, ceea ce nu s-a mai intamplat. Urat obicei, asta de a iti bate joc de oamenii care isi rup din timp sa dea un interviu, si sa le dai flit asa, fara nici macar un "don't call us, we'll call you".
Me Marti, 16 Iulie 2013
Buna ziua,

Am un interviu saptamana aceasta pentru pozitia de Network Operations Level 1 si am si eu cateva intrebari. (Cisco CCNA il am terminat)

1. Ce salariu este pentru aceasta pozitie de inceput?
2. Ce experienta practica se cere pentru aceasta pozitie?
3. Cum este in acest departament? Este atat de nasol cum am citit in commenturile anterioare?
4. Este jobul potrivit pentru a incepe cariera pe Cisco?

Multumesc anticipat!
Doar.o.parere Joi, 18 Iulie 2013
@"frumos dar degeaba"
Eu lucrez la Iristel pe departamentul pe care tu l-ai numit "Port-in" (FYI : nici macar nu se numeste asa) . So far so good. Managera e foarte ok, ba chiar foarte profi si pana acum nu am avut probleme de genul "lipsa de respect", din contra mi-a inteles nevoi de genul "voi intarzia cateva ore, si recuperez". Asta ca un reply referitor la "pretentiile" tale de angajat. Este adevarat ca se munceste , dar pt asta suntem acolo, nu? Cine simte ca munca pe buna e prea mult , sa stea acasa.
Referitor la - citez "demisii se dau una dupa alta" - pot sa afirm cu certitudine ca nu este asa. Exista Specialisti angajati de 4-5 ani pe acel departament. Acum luand in calcul faptul ca orice manger tine ca angajatii sa fie in conformitate cu necesitatile companiei, trebuie ca un canditat la progarmat la interviu, sa plece cu premiza ca poate fi deopotriva primit sau respins, ca peste tot in alta parte. Depinde efectiv de aspiratiile fiecaruia. Totodata, un candidat respins nu este obligatoriu necalificat, ci poate pur si simplu sa detina un tip diferit de inteligenta "( ex : inteligenta emotionala in loc de logica deductiva), este de datoria noastra sa explaotam potentuialul existent, nu sa judecam pe altii din considerente subiective. Fiecare dintre noi trebuie sa invatam sa acceptam cine suntem si ce ne dorim pentru noi.
Referitor la - citez " over-qualified" - daca engelza ta este atat de buna , exista CGS, acolo ti se ofera sansa de a vorbi direct cu nativii acestei limbi. Poate asa vei simti ca pregatirea ta este corect exploatata.
Parerea mea este ca pe site-uri de acest profil, marea majoritate a celor motivati sa scrie, o fac din frustrari , cauzate nu neaprat din motive legate de serviciu. De obicei, cei multumiti nu prea intra sa posteze, pentru ca se simt deja impliniti cu ceea ce au si nu vor sa atace pe nimeni.
Me2 Vineri, 19 Iulie 2013
@ME
Cariera pe Cisco ? Din pacate acolo o sa lucezi pe Juniper si Huawei . Daca vrei Cisco incearca la un ISP-ist .
Salariile sunt jenante . Daca vrei sa te muti la chirie sau ceva de genul si sa devi independent cu salariul de la iristel nu te descurci.
Experienta pracica ? Cred ca glumesti . Sunt oameni de ani de zile acolo in departament care habar nu au cu ce se manaca telecomul . Stai linistit .
Atmosfera ? Relativ buna . Pana dai de reguli si incep diversi sa-ti reproseze lucruri idioate .

Bafta !!!
@Doar o parere Miercuri, 24 Iulie 2013

@Doar o parere

Eu am lucrat pe departamentul LNP de la Iristel And it wasn't that fun as you put it. Am avut destule problem de genul ”lipsa de respect”, ba chiar era evident ca deranjau enorm nevoile de genul ”voi intarzia cateva ore, si recuperez”. Este adevarat si faptul ca te simti ca un sclav pe plantatie, in special in momentele in care trebuie sa stai cate 2-3 ore peste program, and you dont get paid for it. Not even a frickin thank you and good job! So much for your expectations as an employee!
Au fost destui oameni care si-au dat demisia unii dupa altii. Da, sunt oameni care sunt in firma de 4-5 ani!
*Totally incoherent paragraph on how a hiring manager explains the rejection of a qualified candidate, due to ”who the frick knows?”*
In ceea ce priveste CGS-ul, pot sa spun doar ca, din motive evidente, nu ai fi rezistat nici macar o zi. They are not that fond of people like you! I know”¦I worked there 
Parerea ta despre oamenii care scriu pe site-uri de acest profil este total eronata! Multumita acestui tip de site-uri cei care doresc sa se angajeze pot afla what schumbags to avoid. Si aici pot posta dupa cum vezi, exemplul tau, oameni care sunt multumiti cu jobul lor. Draga mea, este un forum! Ai cumva ceva impotriva celor care au o opinie difertita fata de a ta?!
Get over yourself! For your own sake!

anonim Miercuri, 28 August 2013
Salutare,

@ME ai aflat pana la urma care este salariul pentru NOC? Ai fost la interviu cum ti s-a parut? Eu am primit un apel in care ma chemau la interviu pentru NOC 2G/3G dar n-am stabilit inca nimic pentru ca nu am primit mailul de confirmare pe care au promis ca-l trimit.

Vin dintr-o firma medie spre mare cu peste 700 de angajati doar in RO si cateva mii global unde ofer support tehnic level1/2. Salariul il am acum putin peste 500 de euro insa ma tenteaza sa merg la ei pentru a castiga experienta pe VoIP.

Credeti ca pot obtine macar un 600 de EURO NET de la ei? Si eu invat pentru CCNA acum si de aceea ma gandesc sa merg la ei.

Multumesc.
meme Marti, 10 Septembrie 2013
Stie cineva in ce consta testul de dupa perioada de training? Cat de greu e de trecut?
Koala Miercuri, 11 Septembrie 2013
Salariu e 350 euro primele 3 luni , 450 ulterior +50 euro pt franceza. Singura problema e orarul,se lucreaza 24/24 si ultima tura incepe la 12 noaptea...Orarul se afiseaza o data pe luna.
bla bla Joi, 12 Septembrie 2013
Am fost si eu la interviu si mi s-a oferit postul de customer support. Interviul cu managerul a fost super ok, era draguta si mi-a rasp la toate nelamuririle. Salariu e asa cum spune Koala. Maine incep trainingul ... as fi vrut sa stiu cum sunt apelurile? Multe? Suna clienti nervosi? E stresant mediul de lucru? Eu vin de la cgs de pe un departament backoffice unde aveam 3-4 apeluri pe zi .
Andreea Miercuri, 18 Septembrie 2013
Buna tuturor,

Am aplicat pentru aceasta pozitie: B2C Corporate Account Executive.
Va rog mult daca puteti sa-mi spuneti cam care ar fi salariul pentru acest job.

Multumesc in avans
Roth Joi, 10 Octombrie 2013
Ceva informatii despre program, salariu, beneficii, mediu de lucru pentru corporate sales representative?
Mersi.