Forum despre Iristel Romania SRL

NOCKE Sambata, 26 Octombrie 2013
mda am fost la interviu pt noc levl 1.
dezamagitor. au cerinte foarte mari si ofera salariu de inceput 18 mil...
blink Sambata, 7 Decembrie 2013

Salariile pe dept CC, billing, LNP ... sunt 350 euro in per de proba si 450 euro + 16% impozitul pe venit care iti este dat tie, daca vrei sa il platesti bine, daca nu , nu ..pe cartea de munca ai 800 RON. Nu recomand aceasta firma , imi pare rau. Superiori care au asteptari mari de la tine dar care nu te ajuta cu nimic, stres la cote maxime.

Sarge Marti, 11 Februarie 2014
Am avut recent un interviu la Iristel pentru NOC L1, interviul a fost foarte ok, direct cu managerul departamentului, un om de nota 10. Nu a fost de fata nimeni de la HR, iar omul mi s-a parut foarte deschis si plin de bunavointa, mi-a explicat absolut toate detaliile legate de program, ture, responsabilitati, mediu de lucru s.a.m.d.

Testele sunt:
1. Test de logica
2. Test de retelistica, notiuni si aplicatii, o intrebare sau doua de Linux.
3 si 4. Test de limba engleza si optional de limba franceza, traduceri din romana in limba respectiva.

Spre rusinea mea nu am avut cunostiintele necesare pentru testul de retelistica si am recunoscut acest lucru direct, totusi managerul a dorit sa trecem putin prin "materie" si mi-a dat niste informatii si sfaturi foarte utile si foarte prietenesti.

Legat de locatie, intrarea pentru angajati este prin spatele cladirii, pe Basarab, dupa cum se spunea mai sus, cladirea este ok si foarte curata, din ce am apucat sa vad, se poate iesi la fumat/cafea afara fara probleme si cat am asteptat la receptie a venit si cineva de la o firma de livrari catering, deci aparent unele dintre aspecte par sa nu fie chiar asa cum erau prezentate mai sus, desi altele raman valide. Sediul ocupa tot parterul cladirii, salile sunt micute dar nu sunt aglomerate.

A, si inca o chestie, oamenii pareau foarte prietenosi si destinsi, adica in cele maxim 15 minute cat am stat sa astept (am venit prea devreme), am fost salutat de toata lumea care trecea, ajutat sa iau legatura cu cine trebuie si chiar intrebat de o tipa draguta daca vreau o cafea. Destul de multe persoane placute si pot spune chiar si ceva domnisoare dragute!

Parerile de mai sus mi le-am format dupa numai o ora de stat in cladirea respectiva si este posibil sa nu reflecte realitatea complet, dar sincer sa fiu m-am simtit bine acolo, desi nu am reusit sa fac mare lucru la interviu.
curios Joi, 13 Februarie 2014
@Sarge

De curiozitate, pe unde ai aplicat La ei pe site direct sau prin eJobs?
Multumesc.
Adrian Luni, 24 Februarie 2014
Buna seara,
Poate spune cineva ce salarii sunt pe "Corporate Sales Representative".
Ar mult mai bine daca s-ar da si astfel de informatii nu doar pareri personale.
Multumesc!
Sarge Vineri, 28 Februarie 2014
@Curios, scuze de raspunsul intarziat!, Am aplicat pe eJobs, m-au sunat foarte repede dupa aplicare, cateva zile
Karina Sambata, 5 Aprilie 2014
Buna am si eu o intrebare lucreaza cineva la Call Center Emergency 911 ? Cum este,cateva impresii ?? multumesc
didi Joi, 10 Aprilie 2014
911 /Iristel iti ofera sansa de a invata foarte multe lucruri noi si folositoare, departamentul e format din persoane tinere si atmosfera este foarte prietenoasa. Activitatea consta in apeluri de urgenta (911) dar si de security, si emailuri. Compania ofera un training consistent si e usor sa iti indeplinesti foarte bine sarcinile.
Kari Joi, 10 Aprilie 2014
Multumesc frumos Didi pentru raspunsuri . Cat despre turele de noapte cum sunt etc.,poti sa imi spui ceva ? si cat de solicitant este..suna continuu,continuu ?!
didi Joi, 10 Aprilie 2014
@ Kari

Turele de noapte sunt f ok, la inceput poate fi mai dificil, daca nu ai mai lucrat noaptea.
Nu sunt foarte multe apeluri dar sunt alte taskuri cu care iti ocupi timpul de lucru.
Vei gasi sprijin intotdeauna atit de la supervisori cat si de la colegi.
Bafta!
Kari Vineri, 11 Aprilie 2014
Multumesc de raspunsuri ! Tu lucrezi acolo ?
Laura Duminica, 27 Aprilie 2014
Cine a ajuns sa vorbeasca astfel despre despre munca atat de ''multa si grea'', e o persoana care nu a muncit vreodata ca sa stie cu adevarat cum se munceste. Sunt agent 911 de mai bine de jumatate de an, departamentul este nou, are in jur de 1 an, colegii si atmosfera este foarte placuta.
Supervisorii sunt prietenosi, nu a existat vreodata sa aud sa se ridice tonul, ca cineva sa fie jignit in vreun fel, ne ajuta in munca ce o depundem zilnic. Echipa este tanara ca si varsta, nu suntem doar colegi, ci si prieteni si cu siguranta oricine ar veni intre noi s-ar simti bine.
Apelurile sunt bilingv (engleza si franceza) , intr-un raport aproximativ de 70%-engleza si 30%-franceza. Nu sunt multe, cateva pe tura doar, depinzand si de zi, de tura pe care lucrezi ( in general dupa-amiaza este putin mai aglomerat).Salariul este corect, nu exista nimic ascuns, sunt f. corecti din punctual acesta de vedere.De asemenea se deconteaza si transportul cu taxiul pe timp de noapte.
Nu fac reclama mincinoasa, nu am nimic de castigat din asta, motiv pt. care am ales sa nu imi dau numele real, dar, pentru a scapa de orice dubiu (in orice firma, oriunde ati merge sunt angajati si angajati, pretentii diferite, ne motivam diferit), ar trebui sa vedeti intai cum este.
Eu una sunt multumita, atat din punct de vedere financiar, cat si al colectivului.Managerul este f. de treaba, cumsecade, oricand existand posibilitatea de a discuta cu ea cand ceva nu vi se pare in regula.
Cat despre cei care ati vorbit urat mai devreme, e trist, ca multi nu stiti a scrie correct in limba maternal, dar ati fost acceptati pentru a lucra daca nu pe 1, ci pe 2 limbi straine aici, vi s-a oferit training si nu v-a strans nimeni cu usa pentru ca nu ati mers sufficient de rapid pe cat va doreati/asteptati. Vi s-a dat o sansa cand altii poate nu au facut-o si nu doar din punct de professional, ci si collegial. Atmosfera detasata, relaxata, de bunastare psihica, mentala, este esentiala atunci cand lucrezi, ma indoiesc ca vreodata a fost altfel aici, poate doar daca nu v-ati dorit sa va si integrati.

Eu un lucru stiu sigur, am avut si eu dubiile mele ca majoritatea care posteaza aici inainte de un interviu, dar am fost isteata ,am trecut peste si bine am facut!

Sunt convinsa ca orice s-ar intampla, daca vreodata voi ajunge sa plec de aici, poate pt. unii in conditii suspecte, parerea mea de ansamblu despre aceasta firma va ramane una buna.

Nimeni VREODATA nu a fost concediat pentru ca isi facea treaba, pt. ca avea bun simt si 7 ani de acasa. Din contra, stiu sigur ca s-a dorit si se doreste pastrarea angajatilor, se ofera sansa ascensiunii (daca nu in acelasi department), atunci pe un altul, se doreste formarea unei legaturi umane.

Am castigat multa incredere in mine de cand ma aflu aici, am castigat prieteni , am cunoscut oameni frumosi, veseli, dar si repsonsabili.
ana Joi, 5 Iunie 2014
Pentru Laura
Si salariul oferit pe 911 care este? Care sunt testele dupa perioada de training?
Laura Joi, 5 Iunie 2014
Dupa cum bine iti dai seama, nu pot raspunde la aceasta intrebare concret, pentru ca salariile sunt confidentiale. Stiu sigur insa ca sunt peste medie, te asigur ca nu trebuie sa te ingrijorezi pentru partea financiara. Testele dupa perioada de training sunt unele de rutina, doar cat sa isi poata dea seama trainerul daca ''se prinde ceva de tine sau ba'', nu e nimeni omorat. Iti poti imagina ca dupa orice training urmeaza si munca in sine, acolo de fapt te lovesti de diverse situatii si inveti exact ce trebuie facut.

Apropos, daca vreodata ajungi pe aici si ne cunosti si trainerul, nu o sa iti doresti sa mai iesi din perioada de training. E un tip super , te-ai simti cu siguranta foarte bine cu el in preajma si, desi, ca peste tot, munca in sine nu e usoara, lumina in care e pusa activitatea ce o faci, inseamna mult. Personal, chiar mi-a parut rau ca nu am mai stat cu el in training :).
duct tape Miercuri, 16 Iulie 2014

As avea foarte multe de zis referitor la calitatea oamenilor de acolo . Un singur lucru este cu adevarat important. Daca un loc de munca iti ofera 600 lei pe contract - adica minimul pe economie... asta spune TOT din pct meu de vedere. Oameni care accepta asta de nevoie sunt multi.

No-Nickname Vineri, 31 Octombrie 2014
Daca esti proaspat absolvent de facultate tehnica e chiar foarte ok firma. Iar daca faci training cu managerul tehnic inveti foarte multe lucruri, restul "trainer-ilor" nu recomand. Salariu destul de bunicel (cel putin la NOC). Primele luni (4-5 luni) vei fi platit cu 1500 lei max, fiindca cica tine mai mult trainingul. Apoi dublu (DAR nedeclarat). Ca in orice firma sunt oameni si oameni, unii care te vor lasa in pace sa-ti faci treaba, sau altii care iti vor face viata amara (dar pana la urma trebuie sa ne armam cu rabdare pentru a avea un viitor mai bun).
Mariri salariale nu vor fi, doar daca stii pe cine sa pupi. Sincer, sugerez compania doar pentru proaspetii absolventi de facultate care vor sa urmeze o cariera pe latura tehnica, in celelalte departamente nu recomand.
Pana la urma, se merita experienta in orice firma, oricat de prost manageriata este ea, doar asa iti dai seama unde este locul de munca agreat de tine si unde vei iesi la pensie.
Sper sa va fi fost de ajutor.