Forum despre JW Marriott Bucharest Grand Hotel

Eliza Luni, 10 Februarie 2014
Buna.Vreau sa va rog daca cineva a lucrat in cadrul Marriott in activitatea de Loss Prevention sau nu neaparat sa-mi dea cateva detalii.Mai precis cum e atmosfera,ceva detalii despre salariu,posibilitati de promovare si cum se deruleaza procesul de intervievare si selectie.Va multumesc
@Eliza Miercuri, 12 Februarie 2014
Buna. Ideea este ca la "loss prevention" (defapt Security) nu prea faci nimic, dar si salariul este foarte mic - undeva la 800Ron...
Andru Joi, 20 Martie 2014
@Eliza , 800 lei + bonuri ? alte beneficii inafara de " cazare ieftina " + alte chestii inutile ?
Omul rau Joi, 3 Iulie 2014

A primit prietena mea o oferta de la ei si trebuie sa dea un raspuns pana pe 10.Au oferit 950 lei + bonuri pt camerista.sau eventual un alt post dar pe acelasi salariu.
Vreo sugestie ?

Pe barba mea Luni, 7 Iulie 2014

Nu stiu ce sa zic, probabil fiecare vede lucrurile prin propria experienta. Eu am trecut prin Marriott si de atunci am mai lucrat pentru doua companii. Nici una nu se compara, nici ca atmosfera, nici ca beneficii, nici ca mod in care esti tratat cu celelalte locuri in care am lucrat...si nu vorbesc despre companii no name. Eu am invatat multe in Marriott si va spun clar, nu am regasit acelasi mediu nicaieri - trainiguri, standarde, colegi misto, respect. Acum, nu e un secret ca hotelaria nu plateste ca Oracle ;) dar...frate, pe bune, cand vad oameni car sunt atat de nefericiti ca cei de mai sus dar stau intr-un loc 7-8 ani...pai sa am pardon, nu stiu unde e problema. Eu stiu un lucru, cand nu am mai avut loc sa urc si nu mi-au mai ajuns banii, am plecat la mai bine (cel putin financiar). E usor sa dai vina pe altii...da poate problema e la tine. oricum ar fi, eu am colegi inca la Marriott plus altii care au plecat...de fiecare data cand ne intalnim, cel putin noi, plecatii, ne amintim multe lucruri bune despre hotelul asta frumos asa ca, cei care cautati raspunsuri, vorbiti si cu oameni care au reusit cu marriott sau care au plecat si au o pare mai obiectiva.

Monkey Joi, 10 Iulie 2014
Eu am fost azi la interviu la Marriott pentru un post de camerista, salariul mi s-a spus ca pentru inceput e de 1150 lei cu tot cu bonuri (1 bon pe zi lucrata de 9.35 lei), mai incolo daca se mareste salariul sau daca sunt posibilitati de promovare nu stiu, o sa aflu maine la partea a doua a interviului. Program 9 ore cu o ora pauza de masa la cantina lor de tipul "impinge tava", unde se plateste de catre tine tot ce iti cumperi, sunt 2 ture, in total 30 de cameriste ce trebuie sa faca curat in 15 camere. Cam asta e tot...
Gazka Vineri, 11 Iulie 2014
Succes Monkey insa crede-ma,nu ai inteles bine.2 ture,da.In sch 2 lucreaza 4 fete.La sch 1 sunt restul,dar nu 26 ca sa iasa 30.12 camere de FIECARE ai vrut sa spui.Daca nu iti spun eu realitatea.La un grad de ocupare de 50% inseamna 200 camere ocupate,sunt 400 toate.Daca voi ati face doar 15-20 camere/zi v-ar trebui 10 zile sa terminati.Media de ocupare la Marriott e undeva spre 80%.Tu esti libera sa crezi ce vrei.
Atipic Vineri, 11 Iulie 2014
Monkey,vezi ca sunteti atatea cameriste,insa cred ca atatea sunteti in total,nu pe tura sau pe zi.Chiar si asa,gandeste-te ce inseamna sa faci curat in 15 camere,zilnic.Pune o medie de 35-45 de min si vezi cat 10 ore iti da.Salariul este net,sau brut?nu te lua dupa faptul ca nu conteaza salariul,poti sa faci si bacsis(treburi d-astea iti zic la resurse umane).La ce clienti sunt,nu iti fa mari sperante,plus ca bacsisul e o variabila,poate fi,poate nu fi.Salariul este baza.Se mareste anual,insa marirea este insesizabila,daca nu jignitoare.Cat ptr cel ce a scris anterior tie,nu uita ca ai plecat cand ai dat de un post mai bine platit.Cine nu ar pleca pe un salariu mai mare?da,colegii sunt ok,insa daca nu aveai norocul sa iti gasesti altceva,ai fi inteles mai bine la ce ma refer.
kenny Sambata, 12 Iulie 2014
Imi poate da si mie cineva mai mult informatii despre postul de receptioner? Am fost invitat la un interview. Ma intereseaza volumul de munca, salariu si daca exista tips.

Multumesc
Gazka Sambata, 12 Iulie 2014

Pt kenny:Se lucreaza 9 ore,volumul de munca este mare datorita gradului de ocupare ridicat,tips nu,decat fff rar si doar dupa o perioada de timp dupa ce te cunosti cu anumiti oaspeti.Exista upsell,cand vinzi un pachet mai scump decat cel rezervat unui oaspete insa procentul din suma respectiva nu e tocmai simtitor. Salariul undeva la 1000 lei + bonuri de masa asa cum a spus si Atipic.

Atipic Sambata, 12 Iulie 2014

Din ce stiu,se sta peste program zilnic.Eu ii vad mereu plecand mai tarziu decat ora normala.Cred ca din lipsa de oameni sau multa munca.Daca vrei sa ai ce pune pe cv,ca experienta,lucreaza o perioada.O sa te prinzi repede ca nu e de stat.Cum i-am zis si lui Monkey,nu te lua dupa ce iti zic la resurse ca e salariul care e,o sa faci bacsis si upsel.In ziua de azi nu mananci probabilitati,ci lucruri exacte,adica ceea ce ti ofera practic.

kenny Marti, 22 Iulie 2014
Jobul este de night auditor. Sincer sa fiu sunt interesat de acest job. Ma gandesc ca pe tura de noapte, tipsul poate este mai baban. Nu am cunostiinte exacte despre acest job.l dar sper sa ma ajutati voi. Mentionez ca am 22 de ani, deci pentru mine programul nu este o problema. Alte informatii mai sunt? Va multumesc de cele pana acum
Atipic Joi, 24 Iulie 2014
Fiind cu "night",e post de noapte,nu?eu sustin in continuare ce am zis,daca vrei sa ai ce pune pe CV,da-i inainte.Vezi ca vei lucra numai de noapte,deci cand lumea se distreaza,tu stai la munca.Ti-au zis ceva de salariu?nu te mai gandi la tips.
Gazka Vineri, 25 Iulie 2014
Subscriu la Atipic.Alte informatii....esti night auditor.Implica munca de front office cat si aspecte de contabilitate,inchidere zi de lucru,rapoarte,situatii de incasari,plati.Lasa tipsul.Cum a zis si Atipic,da bine la CV,ai perspective ulterior,insa lucrezi exclusiv noaptea.
ssalex Marti, 12 August 2014

am fost eu si eu la un interviu pt account receivables - salariul de 2100 ron brut - undeva la 1500 net.

Setra Marti, 26 August 2014
Intr-adevar, se simtea diferenta cand GM-ul era austriac... o atmosfera frumoasa cu colegi ok si unde, desi era mult de munca veneai cu drag la serviciu. Totusi, dupa un timp incepeai sa vezi adevarata fata a lucrurilor...manageri de departament si colegi mai vechi care nu faceau nimic altceva decat sa "se ocupe" de cei mai potenti financiar clienti, sa nu faca nimic in rest, sa stea in pauze de tigara cat mai mult si cat mai des si la bonusuri sa gaseasca infinite motive sa nu ti le acorde, de multe ori din invidie.
roxy Marti, 25 Noiembrie 2014
Buna ......am primit azi un telefon de la cei de la marriott pt postul de recetioner. stie cineva cum decurge interviul???? salariu???? program???? mi am pus cv la ei in 2011 m au sunat azi :)))
Gazka Miercuri, 26 Noiembrie 2014

roxy....interviu general cu cineva de la HR cam 1 ora,ulterior daca treci de aceasta prima etapa cu managerul FO.Se vizeaza engleza,abilitati de relationare,abilitati numerice si adpatabilitate.Program de 9 ore,sch 1 sau 2,cu 2 libere/saptamana.Salariu 1000 lei si tichete de masa.

global Joi, 27 Noiembrie 2014
Salut, sunt chemat la un interviu pt un post de bucatar. Stie cineva nivelul de salarizare, conditiile de lucru, program? Ma intereseaza si daca interviul este sustinut cu cineva din HR sau un superior din bucatarie. Am experienta hoteliera doar in UK, hoteluri de 3-4 stele, sunt curios cat se plateste in RO si care sunt beneficiile.

Multumesc anticipat.
Atipic Marti, 2 Decembrie 2014

Intotdeauna veti da interviu cu HR apoi cu un sef de departament.E logic.Cat despre salarii 1000-1200 plus bonuri. In receptie mai faci bani din upsell de camere,la bucatarie poti sa faci daca stii cu cine sa te bagi in seama,insa nu va asteptati la cine stie ce salarii.