Forum despre Kepler-Rominfo

armin_vanB Luni, 27 Februarie 2012
buna seara; s-ar putea sa intreb o intrebare tampita pt ca genul asta de informatie e de obicei confidentiala, insa cam cat ar plati Kepler pt un programator PHP? am vazut ca au posturi disponibile si vreau sa stiu daca se merita sa trec prin interviuri.
ada Sambata, 23 Iunie 2012
Cei nou veniti sunt inclusi in training sau nu in functie de necesitati. Daca se considera ca poti invata singur sau din mers ... e ok, daca nu se fac si cursuri full. Mie mi se pare super ca poti trece pe alte proiecte, pe alte tehnologii, ai mereu ce invata, nu te plictisesti. Acum depinde ce urmareste fiecare. Daca vrei sa faci acelasi lucru in fiecare zi atunci clar nu e locul tau in Kepler.

Ca si in viata, depinde cat de motivat si cat de puternic esti. Daca esti foarte sensibil si te superi la orice observatie ... nu prea poti face cariera. Daca observatia o consideri un sfat, mai mult sau mai putin prietenesc, te pui la punct te perfectionezi si treci mai departe. Respectul se castiga nu se impune. Indiferent de varsta sau experienta trebuie sa dovedesti prin munca cat de folositor esti.

Colegii sunt ok majoritatea. Normal ca nu e totul perfect, dar e foarte aproape :). Colectivul, proiectele - majoritatea interesante si programul de lucru m-au facut mereu sa renunt la alte oferte de lucru.
eu Vineri, 16 August 2013
E ok la kepler, doar ca nu prea se mareste salariul, asa ca trebuie sa ai grija de la inceput ce negociezi. In general atmostfera de lucru e placuta, programul destul de lejer (daca nu esti pe un proiect care sa-ti impuna programul).
catalin86 Vineri, 6 Septembrie 2013
Cat castiga un programator junior la Kepler? Are cineva idee?
laura Vineri, 11 Octombrie 2013
In jur de 1400RON (stiu pe cineva care lucreaza pe acest post). Sper ca ti-am fost de folos.
monika Miercuri, 30 Octombrie 2013
Salut,
poate cineva detalii despre postul
”Programator Oracle+C#NET? Ma refer la atmosfera de lucru, salariu , program de lucru.
Junior Marti, 26 Noiembrie 2013
Salut, imi puteti spune va rog cateva detalii despre pozitia de programator AS400 la Kepler si salariul de inceput,.. am inteles ca la inceput e si o perioada de training.
dani Miercuri, 22 Ianuarie 2014
Salut, m-ar interesa cateva detalii (salariu, interviu, program) legate de pozitia de Consultant ERP Dynamics NAV,
ex-angajat Joi, 20 Februarie 2014

Kepler este o firma in care sunt tolerate foarte multe lucruri.
In primul rand, este un loc de munca in care programul nu este impus, desi se semneaza o condica fizica - un caiet aflat pe biroul receptiei (intr-o companie de IT ce foloseste JIRA), nimeni nu se uita in acel tabel.
Salariul este mic in comparatie cu alte companii - in jurul a 500 de kepleri (un kepler este calculat in functie de un curs leu/euro mediu afisat de BNR in luna anterioara pe baza unei metrici "foarte complicate", dupa cum mi s-a spus din partea contabilei). Mai exact, un euro redus cu circa 5% fata de media lunii precedente salariului. In cartea de munca, sau in contactul de munca este trecut un salariu raportat la 4 lei/euro.

Dupa cum am spus la inceput, sunt acceptate sau tolerate multe lucruri: din propria experienta pot spune ca am plecat din aceasta firma ca urmare a tratamentelor inumane la care am fost supus de team leader- se ajunsese la situatia in care eram injurati sau se spuneau cuvinte de ocara zilnic.

O alta problema a firmei Kepler este dezorganizarea - compania traieste din contracte cu parteneri si incearca reducerea cheltuielilor pe cat posibil, astfel ca, intr-o echipa vei face de toate - de la testare sau scriere de scripturi pana la programare sau administrare de baze de date - orice e posibil.

Mutarea de pe o pozitie pe alta este iarasi un minus pe care il aduc companiei - poti lucra 5 luni ca dezvoltator PHP apoi vei trece pe Java sau VB. De asemenea, poti fi trimis la unul dintre clientii Kepler in orice moment daca directoratul decide ca este nevoie de cineva acolo - prin clienti se inteleg companii din Bucuresti care inchiriaza resurse umane pentru IT.

Referitor la cursuri - acestea nu se fac in cadrul companiei - in perioada cat am stat acolo nu s-a desfasurat niciun curs relevant pentru ceea ce faceam eu. Din ce am inteles, exista contracte pentru certificari si cursuri cu firme de training sau de certificare, dar nu am profitat de acestea,

Nu se organizeaza team building-uri sau iesiri din partea firmei. Exista o petrecere anuala pe undeva prin lunile de primavara, dar, din ce-am inteles, in ultimul an nici aceasta nu se mai tine.

Per total Kepler-Rominfo ofera un mediu in care poti invata din mers si in care pretentiile financiare nu pot fi prea mari.

maria Joi, 20 Februarie 2014
te poti transfera dintr-un oras in altul in cadrul companiei kepler? si sa lucrezi tot sub tutela lor? sau te muta ei obligat-fortat?
kepler Joi, 20 Februarie 2014
Esti trimis unde este nevoie de unu ca tine. Nu prea merge cu transfer. Ti-a zis sefu ca te muti atunci te muti.
cum e la kepler Joi, 3 Aprilie 2014
Sunt de acord in parte cu ce spune ex-angajat. Sunt multe minusuri la kepler printre care salariul, faptul ca esti mutat de pe un proiect pe altul sau ca faci diverse lucruri destul de diferite intre ele - adica limbaje diferite sau lucrezi la backend ori la UI fiind pus sa faci singur de toate. In schimb nu am fost jignit niciodata in firma asta si am facut mai multe cursuri platite de kepler in parte. Este un mediu unde poti incepe o cariera dar nu e un mediu daca ai pretentii de la tine.
Mudava Duminica, 6 Aprilie 2014
Am fost la un interviu pt Php si dupa ce am discutat o ora jumate am ramas intepeniti la salariu. Nu stiu ce salarii sunt acolo dar eu i-am socat cu cererea mea. Asta e, cand chemi un ins la interviu ii citesti CV-ul si vezi ce vechime si experienta are, asa ca te cam astepti cat o sa ceara. Nu e cazul la ei...
salariu Duminica, 6 Aprilie 2014
Mudava , ce salariu ce ai cerut daca nu suntem indiscreti?
junior Vineri, 31 Octombrie 2014
salut, am fost pentru un interviu la kepler, a decurs ok, mi-au facut oferta de 3400 lei ( mai mult fata de cat am acum cu o suma destul de importanta, ceea ce m-a surprins, si era pentru o pozitie de junior oferta aceasta :| ).. pozitia era de developer rpg insa dupa interviul de la ei a urmat la client si apoi nu m-au mai contactat, oare a fost pe bune sau doar ca sa aiba cei de la HR activitate? mai ales si oferta mi s-a parut "prea buna" parca
Alina Luni, 10 Noiembrie 2014
eu am auzit lucruri bune despre ei de la un coleg care a lucrat acolo, ce-i drept a plecat de 2 ani, poate s-a schimbat in rau,.. mi-a povestit ca e un mediu ok si chiar are grija de angajati, acum nu stiu ce sa zic :((,.. @actual angajat, poti detalia te rog? daca esti acum angajat ai putea sa imi dai te rog cateva informatii inside despre management, posibilitati de evolutie, dezvoltare, salarii (cam la cat se situeaza, 2000, 3000 lei sau peste?), mersi mult
Fost_angajat Sambata, 20 Decembrie 2014

Eu am lucrat un an si jumatate la Kepler si aveam un salariu de aproximativ 1500 lei, pozitie entry-level in programare. Am plecat pentru ca posibilitatile de promovare sunt practic nule, prime doar de Craciun si de Paste (niste sume ridicole), iar salariul a ramas la fel ca la inceput. Oamenii sunt OK, dar alt element pozitiv imi e greu sa mentionez. Mai sunt si unii sefi care urla sau folosesc un limbaj necorespunzator, insa nu am avut "norocul" sa dau peste asemenea specimene. E un loc in care poti sa inveti lucruri noi, sa capeti experienta, insa un om cu o pregatire decenta si cu putina ambitie, nu are ce cauta aici. Programul, in functie si de proiect, este flexibil. Nu se acorda insa prime pentru ore suplimentare sau altfel de beneficii.

Locatia firmei este la 5 minute de mers pe jos de metroul Pipera.

Eu am plecat pentru ca am primit o alta oferta pe un post similar, cu un salariu aproape dublu.

Sunt in principiu de acord cu ce au spus persoanele de mai sus, e un mediu in care poti incepe o cariera, dar daca vrei mai mult trebuie sa cauti altceva.

Adi Duminica, 21 Decembrie 2014
@Fost_angajat , poti sa-mi spui te rog pe ce tehnologie ai lucrat? eu am auzit de la unii colegi ca se plateste cu 3000 lei, pentru pozitii de juniori dar probabil conteaza si tehnologia, si sincer nu stiu daca este reala suma, pentru juniori zic.
mariri nu se dau? renegocieri ale contractului si alte beneficii? :(..
fost_angajat1 Luni, 12 Ianuarie 2015

Raspuns la comentariul detaliat scris de utilizatorul ex-angajat:

Sunt tolerate multe lucruri? Inseamna ca e o firma de oameni. Oamenii au defecte, si daca sunt tolerati, inseamna ca se stie ca sunt oameni si sunt tratati ca atare. Nu stiu sa nu se fi luat masuri daca lucrurile nu erau cum s-ar fi cuvenit.
Programul nu e impus? Si ce e rau in asta? Doriti sa mergeti la program fix? Sper ca pentru asa ceva ati optat. Cum e?

Salariile sunt mici, asa e.

Trebuia sa nu va blocati asa repejor si sa fi stat sa vedeti ce angajati are firma. Angajati de la care ai ce invata, angajati pe care-i poti admira si care pot fi luati ca exemple.

Si mai puneti mana pe o carte sa aflati si dvs ce inseamna tratament inuman inainte sa va plangeti in mod public folosind termeni pe care nu-i cunoasteti.

V-ar prinde bine sa cititi mai multe despre tratamentele umane si inumane sa va faceti o idee despre ce inseamna una si ce inseamna alta. Ati aflat ce pot face sefii respectivi? Stiti? De unde? N-ati apucat. Pacat. Sper ca aveti parte de un sef politicos la noul loc de munca. Ei, cum e?

Sper sa revin si cu detalii mai utile ...

auch Vineri, 8 Aprilie 2016
@Maria
Te poti transfera dintr-un oras in altul, sub aceeasi umbrela Kepler, daca exista o pozitie deschisa sau daca grosul echipei de pe proiectul pe care lucrezi este in orasul in care vrei sa te transferi.
@ex-angajat
Ceea ce relatezi poate eventual sa fie un caz extrem, nu numai in ceea ce priveste seful, dar si in ceea ce privste angajatul.
Interesanta ar fi si parerea celor care au ramas dupa ce ai plecat, pentru ca banuiesc ca multi au fost prea politicosi sa ti-o comunice direct.

In majoritatea firmelor de IT programul este mai degraba flexibil, motivul fiind foarte simplu: este mai bine si pentru tine ca angajat si pentru firma sa lucrezi in timpul in care randamentul tau este maxim, nu cand esti chior de somn sau cand nu stii cum sa pleci mai repede ca pleaca bona si ramane copilul singur.
Sigur, daca lucrezi in mod direct cu un client (extern mai ales), va trebui sa iti sincronizezi programul cu al lui (sau cel putin o buna parte din el).

In ultima vreme, (dupa 2008) salariile se maresc mai ales la cerere, care crere ar trebui sa fie facuta la intervale rezonabile de timp si pentru sume rezonabile. Aprobarile cererilor se dau si in functie de plusvaloarea pe care ai reusit sa o aduci in firma, nu doar de vechime. Este si o buna ocazie sa te auto-evaluezi.

@cei care nu agreeaza schimbarile de proiecte si/sau tehnologii
Sunt firme in care daca nu mai ai proiect, nu mai ai nici job (se numeste inchiderea pozitiei). Nu e cazul la Kepler.
Faptul ca ai posibilitatea sa inveti mai multe lucruri este mai degraba de bine decat rau.
Daca vrei sa ramai incremenit pe acelasi proiect si aceleasi tehnologii cu anii, atunci mai bine ar fi sa te reorientezi catre un alt domeniu, mai putin dinamic decat IT-ul. Aici chiar ai tot timpul ceva de invatat si orice angajator apreciaza oamenii dispusi sa invete si mai ales pe cei care chiar reusesc asta.
Si nu, nu lucrez in HR/PR :)