Forum despre King Crown Online Services

Alex Vineri, 8 Martie 2013
As dori sa aflu mai multe despre firma asta. Care este mediul de lucru, cu cat platesc un moderator de chat online, chestii de genu'. Mersi!
Alina Luni, 8 Iulie 2013
La interviu tipa de la HR mi s-a parut putin intepata, am vorbit putin cu ea in engleza banalitati despre CV-ul meu, apoi a urmat un test pe calculator in care chat-uiam putin cu o colega (trebuia sa ii vand ceva), a urmat un test telefonic "schimb de roluri"..in care trebuia sa ii vand ceva ce vreau eu folosind tehnici de vanzare, apoi o convorbire - un alt role play- cu clienta careia i s-au rupt pantofii si trebuia sa ii fac o noua oferta.
@alina Marti, 9 Iulie 2013
Si cum ti s-a parut per total experienta ?
hahaha Luni, 15 Iulie 2013

Salariile scad aici din ce in ce mai mult si sunt oferite dupa cat crezi tu ca meriti la interviu. Am vazut oameni mai putin pregatiti sau cu language skills mai restranse care au primit comisioane (nu salariu, they're very adamant about that) de 700 de euro de la inceput, si altii care au venit mai bine pregatiti dar cu mai putina incredere in sine si au fost angajati pe 350 de euro -- pe aceeasi pozitie. Iar cu marirea de salariu, trebuie sa ti-o ceri tu, dupa minim 6 luni, si sa nu te astepti sa vreo suma dragutza (chiar daca esti cel mai muncitor om din companie)--probabil o sa capeti 50 de euro.

Sa lucrezi pe PFA in loc de contract de munca, cu KING CROWN, inseamna sa deschizi usa situatiilor gen: 8, 6 sau chiar 4 ore libere intre ture, cu amenintarea ca daca nu vii, nu mai vii deloc ; ture de 12 ore (ca daca nu vine urmatorul om sau daca il dau afara, deh) FARA plata overtime; 12 zile de concediu pe an date ca un "cadou" din partea companiei; concediu medical -- ZERO BARAT (platit cel putin, si daca ai o problema mai serioasa poate ramai si fara job daca li se pare ca lipsesti cam mult).

Tipa de la HR. Nu ajuta colaboratorii cu nimic, si nu stie raspunsul la orice intrebare ai avea sa-i pui, oricat de simpla (intotdeauna iti va spune ca trebuie sa discute cu managementul inainte sa-ti dea un raspuns).

claus Marti, 30 Iulie 2013

stie cineva turele in ce intervale orare sunt? thks

claus Miercuri, 31 Iulie 2013
am intrebat cum sunt turele ... pt ca am familie si conteaza ... si dak exista posibilitatea de a face contract de munca macar dupa perioada de proba ...
intreb pt ca deja am sustinut interviul telefonic, si mi s-a spus ca urmeaza un role play tot telefonic ...
@claus Luni, 5 August 2013
Nu exista contract de munca, indiferent de cat lucrezi acolo. Se lucreaza pe PFA (nu se aplica codul muncii, ci doar codul civil)
4 Joi, 8 August 2013

In niciun caz nu este un job pentru cei care au familie. De ce? Orarul de munca este muuuuult prea flexibil, uneori total dezorganizat (se lucreaza in ture de la 6-14,14-22,22-6; fara pauza de "masa") . Concediul medical NU este platit. Zile libere platite: 12 / AN (mai nou s-ar face lobby pentru marirea numarului acestora la 20, dar sunt doar la capitolul discutii WTF :)) )

Legat de contractul de munca, dupa cum s-a precizat mai sus, acesta nu exista. Ti se deschide un PFA si se semneaza un contract de colaborare pe 1 an care se poate prelungi (daca ai norocul si te tin nervii atat). Pe partea de documente , este mai multa bataie de cap decat in cazul unui contract de munca; va trebui sa faci niste drumuri din cand in cand pe la finante, pensii sau sanatate , chiar e recomandata verificarea constanta a platilor facute catre acestea (destui "consultanti" s-au trezit cu somatii , notificari sau te mai miri ce din cauza "competentei" firmei de contabilitate care se ocupa de PFA-uri). Felul in care se face plata salariilor intr-adevar este cel putin dubios (50% prin banca 50% cash).

Este un loc de munca potrivit pentru cei care sunt inca la facultate si vor sa mai ajunga si pe la cursuri. Problema e ca este ultra-obositor. Asa ca daca nu esti pregatit sa induri putine ore de somn, nu te incumeta.

Legat de colectiv, intr-adevar, lucrurile nu sunt tocmai roz (depinde foarte mult in ce departament nimeresti, spun nimeresti pentru ca selectia se face totally random, si evident cine iti este sef ...

PROS: Salariu dat la timp, locatia birourilor destul de centrala, Venituri peste media pietei muncii;
CONS: Lipsa eticii profesionale, stilul haiducesc de a face management, fluxul mare de personal, lipsa unor proceduril clare si coerente.

petronela Joi, 22 August 2013

salut,

am lucrat si eu, de fapt, pentru alta companie desprinsa de king crown acum ceva timp. practic, din cei care erau la unirii, o parte au plecat in alt sediu, undeva la eroilor.

conditiile? aceleasi de mai sus: pfa, doar o parte din bani platiti pe baza contractului, resul in plic, livrat luna de luna. Domnisoarele de la administrativ nu stiu nimic.

colegii? depinde unde nimeresti, dar in general, daca nu te imprietenesti n-ai nici o sansa.

ok Vineri, 30 August 2013

Dragii mei, mi se pare absolut relevant fiecare punct de vedere sustinut in cele de mai sus. Ceea ce mi se pare ca toata lumea uita in momentul in care vine cu argumente pro sau contra este de fapt scopul pentru care ar fi interesati de o firma sau alta.

Deci, mi se pare cel putin lipsit de bun simt faptul ca printre cei care au lucrat la o companie de tip King Crown sau oricare alta nu sunt deja constienti si suficient de maturi incat sa isi asume riscurile unui loc de munca, orice ar implica acesta.

Colegii, sunt la fel peste tot indiferent ca firma iti ofera contract sau nu, deci e de datoria ta sa stii sa iti pastrezi job-ul.

Iar daca nu te tin nervii, inseamna ca ocupi un loc care nu este al tau.

Iar cat despre management, o companie privata si isi rezerva dreptul de a-si selecta si forma managementul in functie de propriiile avantaje.

Daca ati reusi sa priviti compania exact ca ceea ce este, o sursa de platit facturi si satisfacut conforturi, va asigur ca nicio parte nu ar mai trebui sa isi piarda timpul cu astfel de detalii cu care ma repet...sunt cam aceleasi peste tot.

k Joi, 19 Septembrie 2013

eu sunt multumit: bani peste media pietei, bonusuri...am primit marire dupa jumatate de an (considerabila) am colegi colaboreaza de peste 2 ani si nu au avut probleme. nu vad dc atata ura? (colegii super de treaba btw, ma simt ca intr-o familie)

Wallaqitz Miercuri, 25 Decembrie 2013
Salut,
Am fost la interviu la ei. Mi-au zis de ture de cate 8 ore, dar am uitat sa ii intreb: cate zile pe saptamana? Sa nu fie 6 sau chiar 7!!! Aveti idee?
Multumesc.
cineva Joi, 16 Ianuarie 2014
Sa inteleg ca aici nu se angajeaza pe nici un post cu carte de munca?
Mickey Joi, 16 Ianuarie 2014
@cineva : n-ai sa vezi. se angajeaza doar pe PFA. chiar daca pentru un tester salariul poate sa fie si 700 de euro (care suna foarte bine pentru timpurile noastre), entuziasmul scade sub nivelul marii cand ti se spune de PFA si cand citesti tot ce au scris oamenii astia aici
@@ Joi, 16 Ianuarie 2014
Este irelevant daca ai carte de munca sau nu, daca ai PFA sau nu si asa mai departe. Ceea ce conteaza este sa fii respectat tu ca si persoana si sa ti se ofere posibilitati de dezvoltare atat personala cat si profesionala.

Poti sa ai mama contractului, ideea este ca daca angajatorul vrea sa-ti dea un sut in fund o sa ti-l dea.

P.S. Dezvoltarea este 0 din toate punctele de vedere. Asa ca asta m-ar supara mai tare decat faptul ca nu am contract de munca sau alte prostii imbuibate in cap de unul si de altul.
Mickey Duminica, 19 Ianuarie 2014
Fiecare isi urmareste interesul. Atat pot sa zic.
salam Marti, 21 Ianuarie 2014
SUPER FIRMA!!! Duceti-va cu incredere. Recomand din suflet!!! Doamne Ajuta!
candidat Marti, 11 Februarie 2014
mi-au zis sa vin la un interview ...unde mai au sediul acum? strada virtutii numarul 46?
alin Marti, 18 Februarie 2014
cine poate sa-mi dea un numar de telefon de la HR?
eu Sambata, 12 Aprilie 2014

Eu am aplicat la firma asta, in urma cu vreun an jumatate. Imi cautam un job part time. Buuuun. Tipa de la HR era genul Bianca Dragusanu, imbracata total neadecvat pt pozitie. Erau in foarte mare graba sa gaseasca pe cineva, am avut cumva impresia ca m-ar fi bagat in training fix din momentul acela. Am vorbit apoi cu un tip in engleza, nu mi-a placut deloc, era foarte dur, si mi-a pus niste intrebari absolut stupide, si voia sa lase cumva impresia ca ei au o multime de candidati pe postul asta, de ce sa ma ia pe mine, dar cum am spus, erau efectiv disperati sa angajeze pe cineva. A dat ok ul, si mi s au explicat apoi conditiile salariale : 800 de E, program mai mult de noapte, dar nu mi au lasat impresia ca orarul s-ar face cumva dinainte, sa stii si tu cum vii la serviciu, plus ca pe mine ma inspaimanta joburile de noapte +++ PFA. A fost destul de tentant, in conditiile in care eu la vremea aia castigam undeva la 400-420 de E. Le-am cerut contractul si toate clauzele, sa-l citesc acasa, si au refuzat, pentru ca e confidential si asa mai departe. Mi se pare cumva legitim lucrul asta, dar tipa de la HR a parut dintr-o data foarte nervoasa si impacientata cand a auzit asta. Le-am zis atunci ca accept postul, dar nu m-am mai dus, trebuia sa incep intr-o luni. M-au sunat vreo cateva zile dupa care au renuntat, aaa, si mi-au mai trimis si un mail.