Forum despre King Crown Online Services

si eu Duminica, 11 Mai 2014
Am aplicat si eu la ei si am intrebat pe cineva daca tre sa isi faca PFA sa te angajezi la ei, dar n-a vrut sa imi zica, ca sa nu aibe probleme cu firma. Cam dubios mi s-a parut raspunsul.
stefan Marti, 27 Mai 2014
interviul cu tipa de la recrutare a fost foarte profi, dar cel de al doilea cu echipa de online de la ei a lasat muuult de dorit, fara profesionalism, fara demnitate in general. foarte dezamagitor. nici nu au mai revenit cu un telefon dupa al doilea interviu. sediul e la timpuri noi, ascund de la inceput cine sunt, nu dau detalii prea multe, totul e in mister.
asd Marti, 10 Iunie 2014

Am fost la un interviu in care mi s-a spus cu jumate de gura ca firma la care ar trebuii sa ma cheme sa lucrez se numeste KCO. Acuma mi-au dat si un site, este cumva acesta siteul companiei www.kco-services.com?

Ruxandra Marti, 17 Iunie 2014

Eu am lucrat pentru KCO in 2012, tocmai plecasem din CGS, satula de graveyard shifts si program haotic si vroiam ceva pe program de zi cu weekend liber. Mi s-au oferit 2 posibilitati, ori e sales, ori la departamentul de marketing un aveam programul pe care il doream. Am ales marketing. Intru eu in training si pot spune sincer ca m-am zbatut sa arat ca sunt dispusa sa-mi indeplinesc indatoririle cu varf si indesat, mai si stateam peste program ca sa fiu absolut sigura ca tot ce-mi era dat era facut perfect si nu ar fi avut nimeni ce sa-mi reproseze.Si relevant povestii mele, trebuie sa mentionez ca am inceput sa lucrez de la 16 ani si pana la varsta de 22 cand m-am angajat la ei in fiecare job lucrasem numai in echipa, practic asta era cea mai mica echipa (6 oameni) cu care lucrasem vreodata ( coordonam la un moment dat o echipa de 200 de oameni inainte de CGS si KCO). Eram la ei de 3 saptamani, inca o saptamana si as fi iesit din training, ma intelegeam bine cu toata lumea,nu vedeam sa fie probleme. Unul din managerii de pe departamentul de marketing ( sa-i spunem M ) avea o mare mare problema cu fumatorii. Daca iti luai o pauza de tigare trebuia sa nu dureze mai mult de 2 minute cu tot cu urcat si coborat. Am respectat aceasta regula si in loc sa-mi iau 2 pauze imi luam una singura in care cumulam minutele ca sa nu fiu pe fuga si sa ma pot bucura de o tigara. Intr-o zi ma intorc din pauza de masa si am surpiza sa fiu chemata la HR unde am dat si eu de aceeasi "domnisoara" gen Simona Senzual, cu toate cele pe afara, care-mi spune ca nu va mai fi nevoie e serviciile mele pentru ca s-a constatat ca eu nu pot lucra intr-o echipa. Ulterior am aflat ca lui M i se pusese piticul ca nu e ok sa-mi cumulez sngurele 2 pauze de tigara in una singura. Cum de mi-am permis sa stau 4 minute sa fumez.Tin sa mentionez ca dupa ce am plecat eu din firma au disponibilat jumatate de companie, si oamenii care abia erau angajati dar si oameni care lucrasera pentru ei de 2-3 ani, nu tin cont. In plus cei care nu fac parte din echipa de manageri si sunt "coordonatori" de echipe sunt acolo doar petru ca au acceptat sa spuna managerilor ce fac alti colegi. Aveti grija.

Fish Miercuri, 25 Iunie 2014
Dude, eu nu inteleg o chestie: de ce oamenii care se plang cel mai tare spun ca au stat 2 ani? Daca nu v-a placut ce ati cautat acolo asa mult ca puteati sa plecati fix la fel cum va pot da ei afara: cu un telefon.
Acum nu stiu, eu sunt aici de vreo cateva luni. Banii se dau foarte bine (inainte de "deadline"), oamenii platesc bonusuri (mari!) fara sa clipeasca sau sa comenteze (sunt si departamente pe echipa dar in general iti iei bani pe ce faci nu depinzi de altii). Oamenii sunt chiar ok, mai e cate unul doi prin alta galaxie dar peste tot pe unde am mai lucrat e asa. Pui o intrebare ca esti nou si chiar ti se raspunde la ea... si nu in doi peri
Si detaliile mi se par de bun simt: faza ca nu intarzie cu banii, cola la discretie, chocolate day, xbox, biliard, etc...chestii mici care nu conteaza mult in sine dar te fac sa te simti bine venit in firma de obicei.
Irina Joi, 26 Iunie 2014
Eu nu am apucat sa lucrez, am fost la un interviu pe franceza si m-au sunat dupa sa imi spuna ca in prezent cauta doar vorbitori nativi...
Firma mi-a fost recomandata de o prietena care e foarte multumita acolo si lucreaza de vreo 2 ani.
Interviul a fost ok (saptamana trecuta) oamenii au fost foarte ok si dupa, a ramas ca daca o se schimbe cerintele si vor si vorbitori de franceza, ma suna si ma anunta. E lucru in ture dar se stabileste programul cu 2 saptamani inainte...
Mi s-a parut decent overall, sper sa sune, imi place ideea si am auzit ca platesc foarte bine pe french.
G Vineri, 27 Iunie 2014
Eu am citit ce era pe aici dar oamenii m/au chemat la interviu si am zis sa merg... macar ca stau o saptamana doua pana gasesc altceva
Sincer nu am mai plecat si in prezent nu imi caut. Mi se pare mai mult decat ok. Da, se mai tipa, mai tipi, si tu si dupa iesi la o bere.
Sunt zile criminale dar atunci merge treaba cel mai bine si eu unul as vrea sa fie cat mai multe... as reusi sa imi iau in sfarsit masina.
Se lucreaza 24/7 deci mai ai si ture de dimineata si de noapte, dar le anunta din timp (de obicei joi-vineri pentru urmatoarele 2 saptamani) si se fac in mare pe baza de preferinte (trebuie doar sa fie turele acoperite, te intelegi cu cei din departamentul tau).
E mult mai ok decat majoritatea locurilor pe unde am lucrat. Daca punem in balanta si beneficiile, si faptul ca sunt multi pe acolo care au promovat (si ca salariu si ca pozitie), firma e in crestere si ai cum sa "iti faci loc"... Eu sunt foarte multumit.
Kent Luni, 30 Iunie 2014
Eu sunt de jumatate de an in firma.
Haha bonusul il primesc in general aia care vand suficient cat sa il merite. Si daca toata lumea e panicata, de ce naiba sta? Tu de ce stai?
In Buc momentan sunt mai multe oferte de job-uri decat cereri... ce astepti? Sa te dea afara sa ai de ce sa te plangi in continuare?
Sincer e drept, aici se merge pe principiul ajungi la munca sa muncesti, sa iti faci treaba, o sa pleci de acolo cu zambetul pe buze la sfarsitul lunii. Nu...e deja problema ta.
Oamenii stiu ce ofera si vor si calitate de la tine. Mi-a luat ceva sa ma obisnuiesc cu asta la inceput (venind dintr-o firma unde era pe principiul ziua trece leafa merge) dar imi place ce fac, imi iese, ei sunt multumiti si nu am avut niciodata probleme. Mai mult, sunt traininguri, retraininguri, promos, oameni care incearca sa te ajute sa faci (si sa iti faci) mai multi bani.
Daca iti place, e perfect, daca nu, eu in locul tau as cauta ceva care imi place.
Stiu ca cel mai simplu e sa gasim pe cineva care sa ne plateasca pentru stat pe FB toata ziua, toata noaptea :) Cand gasesti un job de genul sa ne anunti si pe noi, mai ales daca imi egaleaza cat fac aici. Ca ma bag si eu.
Dada Miercuri, 9 Iulie 2014
Am fost la interviu si de curand am semnat contractul.

M-au dus in "turul de onoare" al cladirii, atmosfera mi s-a parut foarte ok si oamenii la fel. Dupa ce am citit aici ma asteptam sa intru intr-o inchisoare publica, dar chiar nu a fost cazul.
Am ramas la o tigara (da, asta e real - nu se poate fuma decat la etaj) si am mai incercat sa trag oamenii de limba ca era diferenta mare intre ce auzisem si ce vedeam in jur.
Oamenii erau f bine dispusi, mi-au raspuns la toate intrebarile, nici vorba de "nightmare on elm street" varianta cu zombies de care ma pregatisem eu psihic.
Salariul e bun, toata lumea mi-a zis ca nu se face overtime, dupa 8 ore se sparge usa (doar daca vrei tu sa faci mai mult in bonus, se pare ca e corelat cu cat de mult vinzi - ceea ce mi se pare fair).
Cred ca sau s-au schimbat multe in firma de cand s-au facut postarile de mai sus, sau au fost oamenii care au spus multe lucruri gratuit. Am plecat de acolo foarte nerabdatoare sa incep.
O sa revin si cu niste "inside info" cand incep treaba propriu zisa
One more thing, se vorbea de munca la negru si altele... se declara tot salariul, se platesc taxele aferente pe toata suma si poti cere oricand adeverinta vis-a-vis de asta (am cerut detalii vreo 20min inainte sa semnez ca citisem aici ca e o problema).
Overall eu sunt foarte incantata... sa vedem ce-o sa iasa :)
L. Vineri, 18 Iulie 2014
Cate capete atatea pareri.. eu am plecat din KC de curand dupa vreo 2 ani si aproape jumate. Mi se par ciudate lucrurile care se scriu mai sus... da au fost momente in care ieseam de acolo un car de draci - ca peste tot :) (dar aveam cu cine sa iau "cafeaua de dimineata" in oktoberfest pana dupa 14-15, direct dupa tura de noapte). Au fost si foarte multe momente foarte ok.
S-au schimbat multe in timp, si pentru fiecare schimbare au fost lucruri pro si contra (oameni care s'au adaptat sau nu, care le'au luat personal sau nu)
Eu una plec cu zambetul pe buze, si plec doar pentru ca am ocazia sa incerc/invat si altceva care imi place.
Recunosc o parte din cei care nu s'au semnat mai sus.. imi pare rau ca dupa ce au stat atat de mult timp prin firma, dupa ture de dimineata cu muzica de vama, dupa concursuri interne (because my skill is waaay better than yoooours :P :)) ) pe o ciocolata si dupa multe alte chestii ok, cand trag linie asta e tot ce le'a ramas.
Eu am cunoscut multi oameni foarte tari aici, am avut multe de invatat. Cand am simtit nevoia sa plec sau am avut senzatia ca ma plafonez, am facut asta fara niciun fel de problema sau stres. Mi'e dor de cafeaua - acid de pe nightshift, de colectia de injuraturi originale (ca intre 3 biserici se iarta... :) ), de THE easter bunnies :D (si chocolate day. did i mention chocolate day? :X :)) )
Nu intru in detalii ca deja devin melancolica si nu sade frumos, ca sunt doamna, ce... :)
Le urez spor celor care au ramas. Daca nu ati ajuns inca, parerea mea e sa mergeti si sa va faceti singuri o parere :) Nu ma credeti nici pe mine nici pe restul. Dive it and see if you sink or swim :) What I can say is i loved every moment of it and i wouldnt even change a thing.
Lucky dust <3
abc Marti, 29 Iulie 2014
Salut.

Vad ca multi se plang de PFA ceea ce e oarecum de inteles. Motivul pentru care ti se face pfa este pentru ca sa nu fie obligati sa respecte cele doua sute de proceduri din codul muncii si ca sa te poate da afara oricand fara sa aiba probleme legale ( cand ai un contract de munca e cam greu sa dai afara ). Dar... eu am lucrat acolo o buna perioada de timp iar dupa ce am plecat mi-au fost platite toate taxele, cei de la Anaf initial au gresit caculele iar contabila s-a ocupat singura de remedierea problemei, mi-au platit chiar si o amenda luata pentru ca nu m-am dus sa declar inchiderea la timp ( so din vina mea). Nu va faceti griji pentru pfa, ca sunt corecti din punctul asta de vedere. Cheers !
xxx Vineri, 12 Septembrie 2014
A lucra la KCO e un job de moment. Daca nu ai ceva mai bun sau ai nevoie rapid de niste bani. Nu e o cariera.
Toate angajarile se fac cu PFA, ceea ce inseamna pentru ei ca platesc taxe mai mici, se pot ascunde mai bine si te pot zbura cand vor. O sa vedeti ca in firma e mare secretomanie si toti managerii sunt straini si folosesc alias-uri.
Banii sunt buni, colegii misto, nu s-a facut decat o data overtime in conditii exceptionale si a fost platit.
Majoritatea departamentelor ( sales, retention) lucreaza 24/7, ceea ce inseamna ca poti fi pe orice tura: 6-14, 14-22, 22-6. Teoretic se da un mic bonus pentru lucrat in tura de noapte.

Alte firme conduse de aceeasi oameni: Media Geckos, Horizon IT.
semnulexclamarii Marti, 7 Octombrie 2014
Am zis sa scriu acest raspuns avand in vedere ca un prieten de-al meu, dupa ce mi-a dat CV-ul sa il recomand pt angajare, mi-a zis ce se scrie aici si m-a luat la intrebari. Poate raspunsul meu se va dovedi folositor pt mai multi.

Cred ca e in functie de fiecare daca il considera un job de moment sau mai mult.

Eu, de exemplu, sunt deja de peste un an aici si sincer prefer jobul asta decat mancatoria dintr-o multinationala mare (unde, asa cum aud de la alti prieteni, mi-as lua cel mai probabil si mai putini bani). Prefer sa stau aici si sa fac ce stiu si ce imi place, asa cum, la urma urmei, ar trebui sa o faca toti ”“ sa stea unde vor si unde le convine.

Am observat ca oamenii sunt speriati/revoltati de informatii care nu sunt publice pt toata lumea, dar sincer nu ma intereseaza prea mult. Informatii tinute departe de angajati sunt in orice companie cu pretentii iar cei care cred altceva sunt naivi. Daca cei care lucreaza la HP, Adobe sau alta multinationala isi inchipuie ca ei stiu tot ce misca in firma se insala amarnic. Vezi cazul Siveco mai recent ”¦

Sincer, pentru mine singurul lucru important e sa imi fac treaba si sa imi iau banii, iar lucruri nestiute de angajatul de rand exista in toate firmele si intotdeauna va fi asa. Si ca tot veni vorba de bani”¦ Intotdeauna la timp, de multe ori mai devreme, fara probleme la bonusuri sau la orice altceva.

In alta ordine de idei, nu ma intereseaza daca vand abonamente de telefon sau daca ofer suport pentru un site online. E doar un job pentru care iau bani, nimic mai mult. Ba chiar unul foarte ok. Sincer, prefer de 1000 de ori sa fac asta decat abordari de genul: you don't know me, I don't know you, but you REALLY want to buy this!

Atmosfera e per total lejera. Sunt si situatii stresante, ca in orice job unde chiar se munceste, dar colegii si echipa compenseaza.

Ca tot se vorbea de recrutare mai sus”¦ Inainte sa ajung aici am fost la mai multe interviuri la diverse multinationale si aproape toate mi-au lasat un gust amar, de la organizare pana la oferta. Am stat cu zecile de minute asteptand personalul de la HR desi eu venisem la timp, Am fost la nenumarate interviuri la aceeasi firma pt ca la final sa imi zica ca bugetul lor nu corespunde cu cerintele mele salariale etc. Si da, am prieteni care lucreaza la "firma de renume", alegand dupa facultate ”brandul”, iar acum se roaga de mine sa le depun CV-ul avand in vedere ca eu castig aproape dublu, iar ei sunt blocati pe aceeasi pozitie si la aproximativ acelasi salariu ca atunci cand s-au angajat.

Acum referitor la cei care posteaza aici, ce sa zic”¦ Dupa cum ziceam, sunt aici de 1 an si am vazut tot felul de oameni. Unii au lucrat inainte pe pozitii complet pe langa cu orice, au avut potential, au stat aici o vreme, au capatat experienta si au plecat pe un job mai bine platit.

Pe de alta parte sunt si altii, unii care se pare ca scriu si pe aici, mai exact cei care nu au lucrat sau probabil cei care nu mai lucreaza dintr-un motiv... sau altul. Din ce am vazut in acest an, in jurul meu nu s-a dat afara fara sa o dai in bara rau de tot de cateva ori la rand, asa ca nu stiu ce sa zic.

Avand in vedere ce se scrie pe aici, cred ca cei care s-au angajat acolo... nu prea isi cauta de munca si nu dau peste site-ul asta.

O sa mai verific postul, deci daca mai aveti intrebari...
Pebbles Luni, 27 Octombrie 2014

Sunt de multicel in firma. Vin oameni noi de peste tot. Avantaje sunt multe - si personale (ajungi sa cunosti oameni de toate categoriile, de la majoritatea ai ceva de invatat daca te duce sa bagi la cap) - si materiale.
NU veniti in firma daca:
- NU stiti sa lucrati ca parte a unei echipe (fiecare trage pentru el dar daca tragi impotriva celuilalt picati toti)
- Nu sunteti in stare sa urmati o procedura simpla (e pacat sa pierdeti timpul altora care o sa trebuiasca sa curete dupa voi)
- Nu stiti engleza fluent (aici nu cred ca trebuie sa explic...)
Daca mai aveti si putina initiativa si deductie logica, it's all you need, restul invatati pe drum. In opinia mea merita (nici nu mi-am mai verificat bestjobs-ul de cand sunt aici), dar aveti o singura varianta sa vedeti ce si cum...

Hello!
Am lucrat la ei doar 2 săptămâni pentru că mi-am dat seama din timp ce hram poartă. La început, câteva zile, a fost ok, dar situaţia s-a schimbat din rău în mai rău. Programul începea la 9.00 dar şefii se trezeau la 13.00, aşa că până la 13.00 stăteam degeaba. Programul se termina pe la 20-21 şi, NEAPĂRAT, trebuia să anunţi că vrei să pleci şi tu acasă. Concediau într-o veselie, îşi păstrau doar nucleul ( angajaţii aduşi de ei în Românica). Colega mea a fost concediată după 1 săptămâna fără să fie înştiinţată, fără să facă nimic. M-a şocat asta si m-a enervat la culme. Eu am plecat după 2 săptămâni fără să înştiinţez ( a fost forma mea de protest). Nu aveai voie să vorbeşti la telefon, era o mega mâncătorie, o mega dezorganizare.

melvaboonata Joi, 11 Februarie 2016

Domeniul de activitate sunt jocurile de noroc. Foarte tare, printre altele au angajati care sa-i amane, intr-o forma prietenoasa, pe jucatorii care castiga. Din cauza unor angajati fara principii, ei fac bani frumosi in Romania.

melvaboonata Joi, 11 Februarie 2016

Este adevarat tot ce a spus @Ruxandra. Sefa, M. concedia cum avea ea chef.