Forum despre Konkret Cargo SRL

robin hood Sambata, 15 Februarie 2014

Stai linistita nu te mai agita degeaba. Chiar crezi ca impresionezi pe cineva?A inceput numaratoarea inversa. Zilele tale in firma sunt pe sfarsit. Nimeni nu te mai suporta.

Konkret'shit' Duminica, 16 Februarie 2014
'Kroket!!!' faceti.va bagajele si "Iesi acasa!"
chucky Duminica, 16 Februarie 2014

Nu uita Cosanzeana ca am fost la alt departament inainte sa fiu expeditioner,asa cum am avansat si o sa mai avansez ca am sustinere si potential tot asa o sa vezi ca ce mi am propus cu tine se va indeplini.Sa nu crezi ca am uitat vreo secunda la ce jigniri si umilinte m ai supus in primele mele zile de ucenicie. "Cei din urma vor fi cei dintai "

Melania Duminica, 16 Februarie 2014

M-am plictisit sa citesc ce ati scris pe aici.Clar adminul s-a rferit la voi,cei din firma,cand spunea ca schimbati nicknameurile.Acum inteleg la cine se refera incompetentul care spune ca stie cine scrie. Conform postarii lui franc eu nu mai am ce spune.M-au chemat si mi-au dat o cerere de demisie pe care m-au pus sa o semnez dupa 1 saptamana.Nu am cunoscut pe nimeni care sa fi ramas la ei dupa perioada de proba si au fost 5,6 persoane data afara pana sa fiu si eu.Sg persoana de la care am invatat ceva a fost fata pe care vreti sa o dati afara.nici eu nu eram multumit sa fiu executat profesional de un subaltern.

Petro Luni, 17 Februarie 2014
da...cei de la Konkret cargo sunt corecti de nu mai pot.... au facturi de achitat la 30 de zile, dar ei le achita la 90 de zile.... daca asa considera ei ca fac profit e bine!
Petro Luni, 17 Februarie 2014

subscriu „O casa de expeditii ... profita de inconstienta unor tineri, le promit sansa de a se dezvolta, de a-si construii o cariera in domeniul transporturilor...
- Transportatori, aveti grija cu cine lucrati!
NU RECOMAND KONKRETCARGO!!!”

Marcelinho Joi, 20 Februarie 2014
Nu mai scrie nimeni nimic? Ca a inceput sa imi placa, urmaresc ca pe un serial :))) Floricele am asa ca mai scrieti sa am ce face diseara cand ajung acasa :)))
Chelu Joi, 20 Februarie 2014
Da si eu:))
franc Luni, 24 Februarie 2014
pentru robin hood,sa sti ca o sa primiti o vizita pe care am demarat-o zilile acestea,veti fi vizitati de catre un inspector ITM am facut o sesizare scrisa, pentru ca cu mine ati fost corecti vizavi de formele contractuale insa eu am mirosit ca nu sunteti la fel de corecti si cu ceilalti colegi.Asa ca am depus o sesizare si vom vedea in termen de 30 zile lucratoare cat de corecti sunteti voi.....fiti siguri ca deja incalcati cateva reguli minime ale unei societati care are angajati...sanctiunea este inevitabila.
robin hood Luni, 24 Februarie 2014
Sanctiunea nu e cand si cum vrea orice frustrat. Itm este totusi o institutie serioasa. Poti sa mergi zilnic sa faci sesizari. Sau de mai multe ori pe zi. Cum vrei tu. Si intrebarea este tie la ce ti ar folosi sanctiunile firmei unde lucrezi? Muncesti mai bine daca faci sesizari?. Daca oamenii sunt sau au fost corecti cu tine asa cum spui de ce le faci rau? Te simti bine facand rau celor care ti au dat un loc de munca si un salariu? Sau e plictiseala pe partie ?:))))))
Ileana Luni, 24 Februarie 2014
Doamne,de cine am fost eu condusa...nota - 4.si nu ma refer la o nota cuprinsa intre 3.5 si 4,ci de la 0 ,-1,-2,-3,-4.tot te lauzi ca o dai afara...demite-o si poate iti dai seama dupa aceea ca ai fost o calamitate de stupizenie.
Marcelinho Marti, 25 Februarie 2014
Hai ca sunteti amuzanti cu totii cum va certati p aci :-) Intr adevar, marea majoritate a lucrurilor care se spun aici despre aceasta firma SUNT ADEVARATE !

1. Se angajeaza dupa ureche adica nu exista o persoana specializata pe resurse umane. Asa ca vin o multime de fraieri care pun botul la anuntul lor si apoi pleaca cu coada intre picioare. Da pana la urma nu este doar vina lor ca habar n au cu ce se mananca meseria sau pur si simplu nu sunt facuti pentru asta, este si vina celor care ii cred buni pe meseria asta si le promit un loc de munca. Si normal ca ii cred buni din moment ce nu exista un criteriu corect de evaluare a lor.

2. Platile catre transportatori SUNT INTARZIATE enorm de mult. Ce i drept de multe ori nici clientii lor nu platesc la timp, asadar cauzele sunt obiective cel putin pe jumatate. Dar cu siguranta firma asta cand si a inceput activitatea nu a avut sa zicem 50.000 de euro capital din care sa poata plati primele transporturi inainte de incasri si intarzierea platilor este si va fi o chestie la ordinea zilei. Este un cerc vicios din care nu poti scapa daca nu bagi niste bani. Cred ca ei oricum doar scot bani :-)

3. Mediul de lucru este neplacut. Nu este de vina stresul specific meseriei ci de vina sunt persoanele care amplifica inutil acest stres. Bineinteles cand ai angajati fara experienta care fac greseli sau cel putin exista teama ca nu isi vor face treaba sau si o vor face prost (a se vedea punctul 1) este normal sa fie asa. Eu unul desi nu aveam experienta cand m am dus la ei, consider ca mi am facut treaba cat am fost angajat. Dar din punctul asta de vedere al atmosferei nu recomand deloc Konkret Cargo (si ma bucur ca am scapat de ei :-) )

Deci cam astea ar fi concluziile:
- daca vreti sa cresteti profesional nu ramaneti aici. Aici o sa ramana doar cei dispusi sa fie tratati ca scalvii. Eu nu am fost :-)
- problema cu platile mai mult ca sigur ca o sa se imputa de tot la un moment dat, iar atunci firma va fi in pericol de faliment. Deci parerea mea e ca nu este o firma in care sa ai siguranta zilei de maine. Asa pentru un student care oricum inca sta pe banii lu mama merge sa te angajezi la ei, mai iei cateva luni (sau mai mult daca ai noroc) vreo 12 milioane pe luna de la ei. Salariile nu va imaginati ca s mai mari de atat :-)
- colegii sunt foarte ok unii, cu altii in scurta perioada in care am stat pe la ei nici nu am interactionat. Dar ei n au nicio legatura cu ce se intampla in firma aia ei isi fac decat treaba pt care au fost angajati. Sunt 3-4 persoane acolo care strica tot, toate de sex feminin :-) Si stiti vorba aia cu peste care de la cap se impute :-)

Acum lucrez la o alta firma unde sunt foarte multumit, recunosc ca am invatat cateva lucruri bune de la konkret, in primul rand am invatat sa ma respect pe mine insumi si sa nu ma las calcat in picioare de orice prostanac care se crede sef sau sefutz iar in al doilea rand am invatat sa lucrez cu oameni de toate felurile.

Cam asta am avut de zis, poate ca acum s au mai schimbat lucrurile (in bine sau in rau) dar asta n o stiu si cel mai important nici nu ma mai intereseaza :-)
coleguu Marti, 25 Februarie 2014
Marcelino cel nepriceput " ma bucur pentru tine ca in sfarsit ai invatat ceva bun de la konkret:sa te respecti , bine cam tarziu ai invatat adica ai un retard. De regula un om normal invata respectul de sine din scoala generala. Ma bucur ca iti merge bine si ca din asa zis sclav ai ajuns imparat ( pentru cultura ta generala un angajat nu e niciodata imparat, ci supus dar asta e alta discutie) si ca nu te mai intereseaza de konkret,de aia iti pierzi timpul si scrii foiletoane.
xmen Marti, 25 Februarie 2014
Zici ca nu te mai intereseaza....dar se vede contrariul. Daca nu te intereseaza de ce nu iti petreci tu timpul liber intr un mod mai placut? Pe aia cu pestele o stiu. Dar tu o stii pe aia cu "cainele moare de drum lung si prostul de grija altuia"?
Imparatia Marti, 25 Februarie 2014
Pentru cei care vor sa vina la interviu si le e teama sau se sperie de ce citesc aici,mai bine sa nu vina.Pentru cei care sunt angajati si nu le convine ,sa plece. Este o tara libera si fiecare are dreptul sa aleaga unde sa lucreze sau nu ,noi nu tinem pe nimeni cu forta. Sunteti sceptici cu privire la konkret nu aplicati sau plecati,este mai simplu decat credeti!
Marius Dima(MD) Miercuri, 26 Februarie 2014
:D dar ce vad aici :D as fi ipocrit sa nu recunosc ca ma bucur pentru ce se scrie pe aici.Un regret pentru cei fraieriti,dar o satisfactie enorma pentru decaderea voastra.Nu ati gasit referent contabil nici acum?Iubita mi-a spus ca si acum cautati un referent contabil.Cum e posibil sa nu gasiti un om sa aseze dosare si sa cumpere ciocolata in 6 luni de zile?Ati tinut 1000 de interviuri.Chiar am fost toti cu handicap sau incompetenti?Nici la nu se intra mai greu ca la voi.Sunteti super dubiosi.Sa vina si ITmul peste voi si garda financiara.
robin hood Miercuri, 26 Februarie 2014
Iti mai spun una "cainii latra, ursul merge"! O stii! Uite ca firma s a dezvoltat si are 40 de angajati iar biroul de contabilitate este format din 7 oameni acum. Sigur ca nu au inteligenta ta.....asa ca tine mai rar....
Dar....ce sa facem si noi...ne descurcam cum putem..
Tu mergi si fa reclamatii. Cat mai multe. In fiecare zi.Te rog! iti dai seama ce bine te vei simti? Cate realizari vei obtine?:)))))))))))))
mimi Miercuri, 26 Februarie 2014
Aceeasi persoana :MD,franc, chelu sau marcelino daca firma asta zici ca te a fraierit pai cum te poti numi? In nici un caz un om destept. Un om destept care isi ia teapa tace dar unu mai slab de inger incepe sa arunce cu noroi :ca a fost prostit,ca el era inocent,ca ieri s a nascut.Daca esti barbat, cu toate ca nu cred,resemneaza te, daca esti muiere da i inainte!
MD Joi, 27 Februarie 2014
Hotul striga hotii :D Esti penibil odata ce spui aberatia asta.Macar de ai fi inteligent si nu ai da 3,4 mesaje dupa iduri diferite in mai putin de o ora.Noi sa stii ca tinem legatura.MD sunt eu,franc este o fata simpatica,marcelino inca lucreaza pt voi si chelu habar nu am cine e.Daca esti inteligent,desi nu am niciun dubiu ca nu esti,eu problema am avut-o cu tine,altcineva cu cei de la contabilitate,eu nu am avut nimic de impartit cu cei de la contabilitate si marcelino a vorbit prea frumos fata de cum meritati.O sa-ti demonstrez inocenta mea cat de curand.Rog pe cei care or sa se angajeze sa le ceara sa fie testati si sa le ofere un contract macar pe 3 luni.Oricum o sa va dea afara in maxim 2 ,3 saptamani.NU SEMNATI DEMISIA DE BUNAVOIE SI NU LE FACETI JOCURILE.Nu e legal ce fac ei.Succes!
robin hood Joi, 27 Februarie 2014
NUMAI CE AM AVUT UN CONTROL DE LA ITM SI CONCLUZIA INSPECTORILOR A FOST CA TOTUL ESTE FOARTE LEGAL SI FOARTE IN REGULA! IN SENSUL ACESTA AVEM UN PROCES VERBAL EMIS DE CATRE EI!!!!!
Sigur ca inspectorii din ITM nu sunt la fel de pregatiti ca tine.....tu esti de o inteligenta si o pregatire in orice domeniu, iesite din comun!!!! Nu e de mirare ca ai fost concediat. Si au dat seama angajatorii ca esti prea pregatit pentru ei.