Forum despre Konkret Cargo SRL

M.D. Joi, 8 Mai 2014

Prietene.esti un pic in eroare.Si eu am avut 600 lei,dar nu vine nimeni pe 600 lei.Propunerea lor a fost de a sta prima luna pe 600lei dupa aceea imi promisese ca-mi fac 1500.Dupa o saptamana mi-au spus ca am fost prea bun la convins transportatorii sa le amanam platile si ma vor la operational.Mi-a spus fata de la contabilitate ca i sa am salariu fix de 1500 plus comisioane.Cica o sa fie raiul de pe pamant.Cat am stat la operational am facut treaba mai buna decat unii din aia vechi in conditiile in care mi-au furat multe curse la ordinul team leaderului.Training am avut cateva minute.Nici nu aveau ce sa ma invete.In 3 saptamani am vazut multe persoane care au venit si tot atatea care au plecat.Nimeni nu a ramas.O firma mica.Nu cred ca au avu niciodata 20 angajati.

xmen Joi, 8 Mai 2014

nu stii sa numeri? Mergi la ITM sunt 40 de angajati daca asta e firma mica te astept sa ti faci tu una mai mare si sa lasa ne , lasa ne , pleaca, da ti demisia

all the kings men Joi, 8 Mai 2014
poa sa aibe si 100 de angajati tot firma mica e numaru de angajati nu conteaza nici cat negru sub unghie, la felu cum isi trateaza angajatii si partenerii sunt tot firma de apartament. iar md sa stii si tu ca exact pe asta se bazeaza pe naivitatea angajatilor eu nu as accepta niciun job inainte sa semnez ceva clar, pe promisiuni nu faci nimic.
Marius Marti, 20 Mai 2014

Ca sa vedeti cat de corecta este aceasta firma am atasat un link. Aici unele personae spun ca sunt au fost puse sa incerce sa ii convinga pe transportatori cu amanarea platilor (au inventat o meserie noua care sa ii spunem "amanator"). De aici trageti voi concluzia...

all the kings men Marti, 10 Iunie 2014

mai nou se dau afara oameni vechi, doar pentru a face loc celor noi, fara experienta, care pot fi manevrati dupa bunul plac, si care sunt platiti foarte prost, 1200 lei maxim. asta e politica acesti "mari case de expeditie". nu le mai dau mult pana vor disparea de pe piata. probabil vor avea aceeasi soarta cu cealalalta firma, tyrolex :))

xmen Marti, 10 Iunie 2014

Pai daca vor avea aceeasi soarta inseamna ca mai am inca 10 ani de stat la konkret. E foarte bine!
Totusi nu inteleg ce te preocupa de fapt? Conditiile in care lucreaza angajatii konkret sau sa faci rau patronatului. Si nu inteleg nici de ce te preocupa? Daca vrei sa faci pe bunul samaritean, ai putea sa ti faci tu o " mare casa de expeditie" si sa ne dai tuturor o lectie.

jabba da hutt Vineri, 11 Iulie 2014
Am ajuns intamplator la KonKret cargo. Nu am studii, nici experienta in domeniu, iar in momentul in care au decis sa ma angajeze chiar mi-am propus sa-mi dau toata silinta sa invat cele necesare pentru a-mi merita sansa oferita. Nu aveam de unde sa stiu ce avea sa urmeze.
La interviu ti de promit cate si in stele: ca salariul va creste din a-2-a luna, ca nu se sta peste program, bonusuri etc.
Primul lucru care mi s-a parut ciudat a fost faptul ca mi-au intocmit un contract cel putin bizar, pe perioada determinata, de o luna. Gasiti aici cazurile in care se pot intocmi astfel de contracte(fara ca eu sa ma incadrez in vreunul dintre ele):
Training nu se ofera, esti asezat langa vreun coleg mai vechi si practic trebuie sa "furi meserie". Ne-au dat si o brosura cu informatii dupa 3 saptamani, abia dupa ce ne-au dat test, sa vada "ce am invatat"(sub amenintarea concedierii).
Dupa primele zile in care lucrurile pareau ok, incepusem sa prind ce am de facut, sa ma imprietenesc cu colegii, au inceput sa apara reguli noi (tin sa mentionez faptul ca nu ni s-a oferit fisa postului, asa cum spune legea): tinuta office, fara pierce-uri, cercei sau bijuterii mari, frizuri "atipice", sa venim cu 20 de min inainte sa inceapa programul, fumatorii au voie sa iasa la 2 tigari pe zi si sa ceara voie inainte, pauza de masa e inexistenta, se sta peste program pana se atinge targetul(oricat ar insemna asta si evident, fara plata). De la conducere se tot trimite un e-mail, cel putin dubios, in care cer cu disperare: scris mare cu rosu, semne de exclamare!!! sa se incaseze ca avem datorii de einspe milioane.
Angajatii sunt umiliti, certati, invinovatiti de te miri ce in fiecare zi. Strategii de corporatie, aplicate prost si unde nu e locul..cam asta deduc din acest tip de comportament abuziv.
Sunt tot mai multi carausi care refuza sa lucreze cu Konkret, ba chiar inchideau telefonul cand auzeau din partea cui sunam. Intarzierea platilor si lipsa de respect fata de transportatori erau la ordinea zilei.
Se concediaza/angajeaza pe banda rulanta. Oamenii mai vechi sunt dati afara pentru a face loc celor noi, fara experienta si usor de manipulat. Nu exista pic de intelegere fata de angajat, in nici un fel de situatie.
La sfarsitul lunii acoperite de contract mi s-a trantit in fata un nou contract, pe perioada nedeterminata de aceasta data, insa cu acelasi salariu. In momentul in care mi-am exprimat nedumerirea mi s-a replicat ca " nu tin eu bine minte si ca's si cam nesimtita ca am astfel de pretentii". Nu am semnat noul contract in aceste conditii.
Am facut o plangere la ITM (complet inutila) iar in raspunsul din solutionarea plangerii am avut surpriza sa constat ca reprezentantii KonKret cargo le-au declarat celor de la itm ca mi-au intocmit inca de la inceput contract pe perioada NEDETERMINATA, fals, si ca expira la o data falsa. In concluzie, domniile lor, au semnat in numele meu acel contract, fapt ce se pedepseste conform legii: http://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-291-cpen
Sa intrii intr-un proces in Romania e costisitor si de durata si uite asa raman nepedepsiti multi oameni rau-intentionati.
Tot ce pot sa fac e sa previn, cum pot, pe cei ce se intreaba daca sa mearga sau nu la interviu la KonKret, sau la orice alta firma de acest gen. Nu va lasati intimidati! Atat timp cat avem indatoriri la locul de munca, avem si drepturi. Din fericire sclavia a fost abolita. Oare?
Stefan Joi, 17 Iulie 2014

Buna ziua, desi am citit acest forum si mi s-a parut un frustrat M.D. inainte de a ajunge la primul interviu scum 2 saptamani, imi cer scuze fata de el. Total neprofesionisti Cargo K. Am fost chemat a un interviu pentru postul de sofer privat. Ajuns la firma, am fost primit intr-un birou la secretariat unde mai asteptau doua fete pt interviu. Intr-un final a venit si randu meu pentru pentru postul de sofer. M-a intampinat un domn in pantaloni scurti si tricou ( cel mai probabil agent de vanzari pe acolo) care mi-a spus ca ei au posturi libere la vanzari....I-am raspuns clar ca nu ma intereseaza apoi s-a uitat pe CV si ca si cum nu ar fi stiut a observat ca aplicasem pt postul de sofer. Mi-a spus doua cuvinte si probabil trei minciuni despre ce este vorba si a ramas sa ma cheme pt al doilea interviu....inca astept :))

mitica pandaru Vineri, 25 Iulie 2014

@jabba da hutt confirm cele spuse de tine, desi nu am lucrat decat vreo 4 luni la ei am simtit din plin efectele lipsei lor de management si de idei. fluctuatia de personal este incredibila, nu e nimeni acolo care sa evalueze corect un angajat, se angajeaza doar oameni care sa accepte salariul lor mic si suporte bataia de joc a superiorilor.
Treaba cu semnatul unor documente in numele altor nu o stiam, oricum asta deja cred ca e o infractiune si cineva ar trebui sa se sesizeze in legatura cu asta.
Ma bucur ca transportatorii nu mai vor sa lucreze cu ei ca la cat si-au batut joc de ei si probabil inca isi mai bat joc o merita. E prima firma in care am vazut om angajat sa amane plati in loc sa aibe om angajat sa recupereze banii restanti.

@Stefan avand in vedere cati insi vin acolo si se perinda la interviuri e normal sa nu se mai stie cine pentru ce vine acolo :)) nu ma mira.

Oricum la cum suna treaba probabil ca mult n-o mai duc, nu ai cum sa faci fata cu datorii imense si sume de incasat si mai mari, cand mai ai si o turma de angajati care de fapt lucreaza in gol acolo.

normal ca nu se deranjeaza nimeni sa te invete pentru ca ei nu intentioneaza sa tina angajatii mai mult de 2-3 luni si atunci nu merita timpul pierdut :)) nu stiu ce salarii mai au cei mai vechi da stiu ca nici ei nu o duceau extraordinar, ba le-a mai si taiat din ele la un moment dat ca cica erau prea mari :))

robin hood Miercuri, 30 Iulie 2014
Jabba draga stii tu cum ai putea salva tara asta si oamenii din ea? Muncind. Simplu nu crezi?
alexxkidd Miercuri, 13 August 2014
toata lumea munceste stati voi linistiti. doar ca nu oferiti voi niste conditii decente, lipsa pauzei de masa desi se sta la serviciu 8 ore 30, statul peste program daca nu se face nu stiu ce suma de bani / zi , salariile de nimic, fluctuatia de personal, stresul la care sunt angajatii supusi. Iar in rest ce a zis jabba da hut a zis lucrurilor pe nume, poate se si sesizeaza organele competente sa va faca un control amauntit..
robin Vineri, 15 August 2014
Voi plangaciosilor de ce acceptati conditiile si salariile de care povestiti cu atata rautate,mergeti oameni buni pe salarii de 5000 Ron din prima in alte parti sau cumva nu sunteti competenti si apropos de pauza de masa de ce nu zice catalina labba sau jabba cum lua ea portiile ramase de mancarea oferita de firma si le dadea la toti prietenii ei "high"
jabba da hutt Vineri, 15 August 2014

Vorbesti despre portiile care ramaneau peste noapte in firma, urmand sa fie aruncate a doua zi? alea mergeau intotdeauna la oamenii strazii, lucru ce-l pot confirma mai multi fosti colegi. eu nu pot sa-mi bat joc de mancare cat timp sunt foarte multi oameni care nu au ce manca.
Dar cum va doare adevarul si sentimentele umane nu exista la unii dintre voi, va apucati sa jigniti si sa aruncati cu noroi..cainele dresat sa latre(si de la steroizi, uneori) nu face diferenta intre oameni. Si pana la urma..ce legatura are tot ce am scris eu cu raspunsul? problema de aici nu e reprezentata de un pilaf ci de multele ilegalitati si nereguli din firma Konkret Cargo.

robin hood Miercuri, 3 Septembrie 2014
draga jabba...tu vezi ti de treburile si de viata ta. lasa ne pe noi ca stim foarte bine cum sa ne ocupam de firma. nu ti a cerut nimeni nici parerea si nici ajutorul. iar ca sa faci tu pe marinimoasa cu mancarea platita de altii, da foarte urat nu crezi?cat despre presupusele ilegalitati, imi pare rau sa ti spun ca nici aici nu esti tu in masura sa apreciezi asa ceva. ci organele de control din tara asta. deci, inca o data iti spun dute draga mea unde crezi tu ca iti este mai bine, daca la noi cu mancare gratis si salariu platit fara sa faci nimic nu ti a placut!
mama omida Joi, 4 Septembrie 2014
hai sa va zic eu cum sta treaba, ce faceti voi e ILEAGAL. citit codul muncii si veti vedea ca la program de peste 6 ore PAUZA DE MASA ESTE OBLIGATORIE, precum si ALTE PAUZE. La voi nu ai voi sa iesi deloc, se mananca la birou. Astea vi se par voua conditii? Legat de oamenii noi care vin si nu ii invata nimeni nimic, e normal sa se intample asta din moment ce cele doua doamne schimba angajatii ca pe ciorapi, nu mai are nimeni din cei vechi chef sau rabdare sa stea mereu sa invete anagajatii noi. in loc sa pastreze cativa angajati BUNI pe care sa ii plateasca BINE prefera sa aduca mereu angajati noi pe banda rulanta, sa ii plateasca prost si apoi sa ii dea afara. si ele cred ca asa se face performanta...no comment.

apoi mai robin (hood sau nu) nu zice nimeni ca trebuie sa te duci din prima pe 5000 de lei, normal ca toti trebuie sa inceapa de undeva, dar nici sa iti bati joc de angajati asa cum e la voi, cu amenintari tot timpul, fara pauza de masa sau pur si simplu o pauza de iesist la aer , stat peste program daca nu se fac banii sa fie doamnele multumite si asa mai departe. asta deja e jenant. La banii pe care ii oferiti, oricine isi poate gasi in alta parte in conditii mult mai decente, ca sa nu mai vorbesc ca sunt firme unde se castiga mult mai bine si sunt conditiile de 1000 de ori mai bune...la voi nici salariu nu e si nici conditii, aici e problema. macar daca erau niste conditii mai decente poate lumea era mai multumita
kiddo mic Marti, 9 Septembrie 2014
Voi nu stiti nici care e moneda Romaniei...hal de profesionisti...nu e ron e leu.
In orice caz ca sa nu deviem de la subiect atmosfers la konkret cargo este extrem de tensionata toti angajatii sunt nemultumiti cu exceptia poate a una sau doua persoane de la vanzari.
in rest amenintari cu taieri de salariu conditii de plantatie. Apropo ati auzit de codul muncii? Acolo scrie clar ca la program de peste 6 ore esste obligatorie pauza de masa si alte pauze. La voi nici macar pauza se masa nu e. Si se mai sta 8 ore si jumatate cel putin asta daca nu se enerveaza madam sa nee tina si peste ca nu i-am produs destul. E ca pe plantatie aici angajatii sunt sclavi pe mosie. Si nu zice nimeni ca din prima gasesti la 5000 de lei salariu dar daca tot ai doar 1000-1200 macar sa fie conditiile mai decente.
robin hood sau nu Miercuri, 1 Octombrie 2014
esti mama omida sau kiddo mic??? sub cate nickname uri scrii?? cei care adminstreaza site ul de ce te lasa sa scrii aceleasi aberatii de mai multe ori???
asa ceva este inadmisibil pt un site care se respecta! publicati tot ce scriu toti incapabilii care fac tara asta de rusine. ca daca ar fi ceva de capul lor ar munci si ar pune umarul sa faca ceva constructiv!
lasati sa arunce cu noroi intr un angajator care da oamenilor 50 locuri de munca, plateste tacxe la stat, ofera o masa pe zi pt angajati, conditii f bune in centrul capitalei.
sa va fie rusine!
robin cel mic Sambata, 4 Octombrie 2014
Doamne mare iti este gradina,la munca nu la intins mana,e parfum la Konkret,se poate mult mai rau!
Plecati acasa daca nu va convine,ca nu cred ca va tine nimeni cu forta!
robin hood Luni, 6 Octombrie 2014
ca bine zice robin cel mic!!!
kiddo mijlociu Luni, 6 Octombrie 2014
pai bai robin cel mic, aici e problema vezi tu, mentalitatea asta a ta e defecta, de-aia suntem unde suntem. "se poate si mai rau" adica acceptati prostilor ce vi se ofera ca se poate si mai rau. Pai bai, ca sa reusesti in viata trebuie sa tinzi la mai bine nu se te multumesti cu o mizerie pe motiv ca exista si mizerii mai mari...halal mentalitate domnisoara/doamna...n-o sa iti depasesti conditia niciodata daca mereu o sa te uiti in jos, ca exista si mai rau, in loc sa te uiti in sus ca exista si mai bine si sa iti doresti sa ajungi acolo...ramai la coada vacii la konkret cargo daca aici iti place si bucura-te ca-s altii mai rau ca tine, ca restul lumii o sa ti-o ia inainte (multi deja ti-au luat-o)