Forum despre Koton SRL

jessy Luni, 6 Mai 2013
M.au sunat cei de la Koton pt interviu...puteti sa ma ajutati cu o parere..cum sunt salariile cum e mediul de lucru..???
oarecumm Miercuri, 8 Mai 2013
stock keeper - adica lucrator comercial in spatele magazinului, se ocupa de stocuri, inventariere, etc. In constanta ofera 1000- 1100 lei.
Scooby Sambata, 11 Mai 2013
La Koton nu e chiar roz... Sunt salariile mici, programul este nashpa iar pretentiile sunt foarte mari, nu degeaba personalul se schimba f des... Nu stiu sa-si pastreze angajatii... Daca vrei sa pleci nu te retine nimeni,gasesc repede alte persoane care sa stea doar cateva luni (maxim) si apoi sa repete procesul. In Bucuresti ca Vanzator (fete) iti ofera 1100 lei 6 zile lucratoare cica 6 ore, dar sunt mai mult 8 ore pe zi... Ca Stock Keeper 1200 lei, dar angajeaza doar baieti ca sa se lupte cu cutiile in depozit... Casierii tot 1100 si lucreaza o zi da una nu... Cum vi se pare?? :)
Gi Joi, 16 Mai 2013
ai fost la interviu?? ce ti-au zis?
cineva Miercuri, 11 Septembrie 2013

Am lucrat pt ei , si vreau sa impartasesc cu toata lumea experienta:))
Am lucrat jumatate de an ca si sales, salariul este mic mic 11 mil. lucrezi 6 zile cate 8h/zi , o sg zi libera ceea ce nu e legal si te mint ca luna resp are mai multe ore decat precedenta :))) (a fost timp cand am lucrat si cate 14 zile fara liber)
Oamenii care te conduc sunt degeaba .
Manageri care habar nu au pic de engleza , pic de management uman in ei , esti doar un sclav ti se zice cum sa cari hainele de la cabine CAT MAI REPEDE asa le arati ca poti si vrei mai mult:)))
In fine , incearca sa imite inditexul si H&M din toate punctele de vedere ,dar se vede lipsa lor de profesionalism si de expeienta!!!!!

Inna Marti, 1 Octombrie 2013

adevarat tot ce au scris cei de mai sus.
pe mine m-a frapat ca aveam mai multe studii decat Brand Managera, si experienta mai buna. toti cei care au functii "inalte" nu au facultatea terminata, nu vorbesc nici o limba straina , stalcesc o engleza de te doare mintea. pacat , am plecat cu un gust amar de la ei , salariul este intr-adevar 11 mil

andreea Miercuri, 2 Octombrie 2013

Asa este le dau dreptate fetelor, nu sunt 6 ci 8 ore si nu faci doar ce ti se zice ci tot ce se poate face ...dai cu matura, cari si mereu alergi de colo-colo fara oprire. salariul de 11 mil nu este motivant asa cum pretind acestia . Este o munca dura avand in vedere ca in afi magazinul s-a dublat ca dimensiune si efectiv nu faci fata . CAND termini la 10 defapt termini la 11 si lista continua .....

Elena Luni, 7 Octombrie 2013

F adevarat ce zic fetele, nu va recomand Kotonii !!!! programul este fffffff aiurea , lucrezi minim 8 ore pe zi , MINIM , cum zicea si andreea in afi acum termini de fapt la 23 , banii sunt 11 milioane , nici un banut in plus , chiar daca lucrezi in weekend , tot 11 mil ei , faci de toate si nimic, fugi dintr-o parte in alta fara nici o logica, faci tot ce iti vine in cale , la sf zilei esti terminat fizic si psihic pt ca in afara de marele "Bravo" dat de managera peste tot nu primesti nimic ...urat!!!!

Ana Sambata, 19 Aprilie 2014
Intr-adevar lucrurile nu sunt roz, mai ales ca ti se schimba ff des programul, iar concediile... cam raman de luat pt la anul (lucru care scoate din sarite pe toata lumea) . In schimb in prezent se lucreaza 5 zile pe saptamana a cate 8 ore + pauze, adica timpul legal de lucru. bineinteles, programul nu este batut in cuie, azi poti munci 6 ore iar maine 10, dar la sf lunii orele iti ies. in zilele de sarbatoare orele sunt platite dublu, iar targetul este atins cam 10 luni din an, asa ca se ia si un bonus, deci nu e dracul chiar asa de negru.
xela Luni, 19 Ianuarie 2015
stie cineva cat poate castiga un asistent manager? merci anticipat
Helen67 Luni, 2 Februarie 2015
Buna. Va rog, daca ma puteti ajuta cu mai multe informatii despre functia de store manager, cum ar fi salariul, programul de lucru... Multumesc.
Lisssa Luni, 16 Martie 2015
Am fost de curand la un interviu pt postul de asistent manager dar nu mi a spus salariul.
Popa Vineri, 20 Martie 2015
Buna ! Aceeași întrebare o adresez si eu , pentru funcția de asistent manager cat este salariul ? Multumesc !
daniel333 Joi, 30 Aprilie 2015
Buna , am fost la interviu azi , mi s-a zis program 8 ore cu 2 libere pe saptamana salar 1100 ron pe postul d stock keeper . Bonusuri se iau ? Si daca da cat ? Multumesc
Evi Sambata, 8 August 2015
Buna! :) Am completat un micro CV,dar la pozitia pe care o solicit nu am stiut ce sa scriu.Ar putea sa ma ajute si pe mine cineva si sa imi spuna cum se numesc functiile de la Koton? Multumesc!
doesntmatter Miercuri, 2 Septembrie 2015
@Evi functiile de la Koton sunt: sales assistant,cashier,manager,manager assistant,visual merchandiser si stock keeper(dar numai pentru baieti).
larisa23 Luni, 26 Octombrie 2015
În ce consta interviul de la koton ? Ce anume te pune sa faci?
ancamaria Duminica, 27 Martie 2016
Pt postul de as. manager se ofera 2000 lei.
xela Marti, 26 Aprilie 2016
Sa va povestesc recenta mea experienta de la interviul cu aceasta Companie pentru pozitia de Asistent Manager:

Tin sa mentionez inca de la inceput ca interviul a fost tinut in magazinul Koton din Mall-ul din Vitan (Bucuresti Mall), iar pozitia vacanta era tot in aceasta locatie.

Am fost chemata saptamana trecuta la un interviu pt o pozitie de management. Toate bune si frumoase pana aici.
Ajung la interviu si il sustin cu managerul de magazin; proaspatul manager, dupa cum el insusi a spus, ca de doua saptamani ar fi preluat conducerea filialei din Vitan.
Primul lucru care mi-a displacut a fost ca inainte sa incepem discutia, el nu stia cu cine sustine interviul, desi facusem cunostinta in magazin, pentru ca m-a numit altfel decat trebuia. Acest lucru pt mine denota o lipsa de bun simt si profesionalism, dar sa zicem ca se mai intampla si la case mai mari. :)

Experienta de la interviu a fost unica cu siguranta, pentru ca a inceput sa imi relateze cu nonsalanta ca el dupa ce a preluat aceasta filiala, dupa doar o saptamana a dat 16 oameni afara, deoarece acesti 16 oameni nu isi faceau treaba cum trebuie. Si ca a preferat sa ii dea afara si sa aduca oameni noi pe care sa ii modeleze cum doreste el, decat sa incerce sa ii schimbe pe cei vechi.

Evident ca la cele auzite am facut niste ochi mari si dupa ce a terminat aceasta fraza de rostit, l-am intrebat politicos daca nu s-au prins cei 16 angajati de la primul om concediat cum sta treaba si de ce a trebuit sa faca concediere in masa. Raspunsul lui a fost cel mentionat mai devreme, cum ca ii este mult mai usor sa o ia de la 0 cu niste oameni noi decat sa schimbe mentalitatea oamenilor vechi.

Tin sa mentionez ca daca acest lucru este adevarat, mai mult ca sigur i-a "obligat " sa isi scrie demisiile, deoarece ar fi fost mult mai simplu asa din punct de vedere legal.

In orice caz, nimeni, niciodata, la vreun interviu EVER, s-a laudat cu disponibilizarea unei echipe intregi sau aproape intregi si sincer acest lucru mi-a dat de gandit despre caracterul acestui om care, decat sa repare un lucru care nu functioneaza, prefera sa il arunce (intelegeti metafora).

De asemenea, l-am intrebat de ce nu promoveaza pe aceasta pozitie pe cineva din interior din stafful lui si mi-a raspuns ca cu un om din stafful lui care nu a mai avut experienta pe aceasta pozitie ar trebui sa il tina in training 3 luni, pe cand un om din afara companiei care are experienta pe pozitii de management il tine in training doar o luna.

Este uimitor cum a putut sa afirme ca nu merita sa investeasca timp in echipa lui.
Acest lucru m-a facut sa imi imaginez ca stafful de pe magazin munceste sub "jug" si cu teama de "pedepse" si fara nici o motivatie ca poate peste ceva timp au o sansa sa treaca la un alt nivel. TRIST! :(

Apoi a continuat cu "regulile" lui de conducere si cu "pedepsele" care le aplica staffului. Si l-am intrebat imediat: "Pedepesele?"

Iar el a zis, zambind, da. De exemplu, un angajat caruia i s-a dat ceva de facut in jumatate de ora , iar el termina treaba in 6 ore, ramane drept pedeapsa ore in plus peste program ca sa isi termine treaba.

Un al doilea beculet se aprinde in capul meu.

In fine, restul conversatiei a fost in mare despre obiectivele lui ca manager si despre metodele barbare de conducere si impunere in fata personalului si mai putin despre abilitatile mele cu privire la ocuparea acestei pozitii.

Pentru cei interesati de salariul pt aceasta pozitie, mi s-a confirmat suma pe care am cerut-o, cea de 2000 lei net si ca ar fi si alte bonusuri in functie de targeturile atinse.

Discutia s-a incheiat dupa o ora "interesanta" din punctul meu de vedere cu promisiunea ca luni voi primi categoric un raspuns pe mail.

Ziua de luni a trecut, mail-ul nu a venit, iar eu la ora 17.30 am indraznit sa il deranjez cu un telefon pt a afla raspunsul prestatiei mele de la interviu si mi-a spus sa ii las o jumatate de ora sa verifice si sa imi trimita raspunsul.
Intrebarea e: nu stia inca de la telefon raspunsul?

A trecut si acea jumatate de ora, acea zi si azi l-am sunat din nou de pe un alt nr pt ca de pe nr de mobil nu mai raspundea la telefon si mi-a justificat cum ca ieri s-ar mai fi tinut o sesiune de interviuri pt aceasta pozitie de catre o alta persoana, ca s-a decis si ca mailul a fost trimis 100%, dupa care imediat l-am contrazis, pt ca nu era adevarat. In fine raspunsul era unul negativ, dar scos cu clestele.

E curios cum un om care pretinde ca a dat afara 16 oameni, nu isi putea asuma decizia luata si un simplu raspuns da sau nu. Concluziile le trage fiecare.

Am ramas cu un gust amar in urma acestui interviu pt ca ma frapeaza incompetenta unora si sunt uimita cum aceasta Companie KOTON nu investeste in personal de calitate, pentru ca la urma urmei individul, din punctul meu de vedere, le-a adus un capital de imagine EXECRABIL, care in viitor, daca nu si in prezent, le afecteaza intr-un fel sau altul Compania.

Nu ma asteptam sa gasesc un astfel de manager in KOTON si ma bucur ca nu am ajuns in echipa lui.

Concluzia: NU RECOMAND!
AstonXF Marti, 20 Septembrie 2016
@xela...Ce spunea acel manager....nu era adevarat