Forum despre La Fantana

je Miercuri, 22 August 2012

am lucrat la aceasta firma, sa va dau cateva info despre urmatoarele departamente
1.daca alegeti call center-ul este ok
2.telesales: esti limitat de numarul de vanzari si daca nu indeplinesti targetul nu iei banii din comision pentru care ti-ai spart urechile toata luna.(am lucrat luni bune si pot spune ca m-am descurcat)
3. agent de vanzari: iesi pe teren si la 2 ore te suna sa vada daca ai facut 2-3 contracte :), daca te consideri suficient de puternic posibil sa rezisti cateva luni.

mr. S Luni, 7 Ianuarie 2013
Care erau castigurile lunare?! Care era target-ul? Ce este rau si ce este bine?! Mersi anticipat! Cu stima!
om Luni, 7 Ianuarie 2013
bune intrebari, insa nimeni nu va raspunde!
eu , care este :) Miercuri, 23 Ianuarie 2013

Salut...am avut si eu o experienta cu cei de la La Fantana..pe postul de agent vanzari pe Bucuresti...sa o luam cu inceputul..la interviu e totul lapte si miere..ti se promite salariu de 650 de euro si masina de servici..salariu este impartit in felul urmator..250 euro chipurile parte fixa..180 de euro pt masina..40 pt contabil..30 pt telefon si restu pentru taxe , TVA , impozite s.a....esti obligat sa ai SRL sau sa iti faci PFA...programul este de la 8 dimineata pana la 6-7 seara in functie de sedinta cat dureaza....
Si acum incepe nebunia :) ...prima zi de munca m-a asteptat managera in fata sediului, am urcat...si gata..nu tu prezentare nu tu nimic...m-a lasat ca prostu acolo...cica fa si tu cunostinta cu colegii..nu mi-a dat birou un scaun nimic...training nu exista..m-a trimis cu colegii care erau pe teren si cica invata si tu ce poti de la ei ca noi nu avem timp sa te pregatim..nu mi-a dat materiale pe care sa ma uit , sa invat ofertele nimic...
De la 8 la 10 dimineata se sta la birou pt prospectare si de la 16:30 la 18 iar la birou pt a baga in sistem ce ai facut in ziua respectiva..restul timpului pe teren..cat stai pe teren e bine...chiar daca te suna din ora in ora sa te intrebe ce ai facut..iar cat stai la birou e iadul pe pamant..eu nu am auzit in viata jigniri urlete si busituri cu pumnu in masa din partea mangerilor cum am auzit acolo..daca nu faci nimic o zi..te ia sunteti incompetenti...nu sunteti in stare de nimic...va dau afara pe toti..nu am nevoie de voi ca am oameni care sa vina imediat in locu vostru" exact stilu Becali..performanta din prima ,iar daca nu schimba toata echipa :)))...daca 2-3 luni iti faci targetul si o zi nu ai facut nimic..nu esti scutit de ceea ce am prezentat putin mai sus..
O alta parte proasta e cea cu masina...iti asigura 180 de euro pt masina...din care daca nu ai masina personala te pune sa platesti 0.085 de euro pe km chirie plus benzina..si te obliga sa faci minim 1000 de km pe luna..daca nu ii faci..tot pe 1000 de km iti ia chiria..ca masina iti da un Spark care consuma 10% in Buc...asta am vazut cu ochii mei si toti colegii au spus asta...de ce am zis parte naspa cu banii de masina..masina consuma cam un plin pe saptamana la mers mediu cu ea...asta inseamna 40 litri un plin cu 4 sapt...sunt 160 de litri pe luna ...160 litri x 5.9 litru = 944 lei plus chiria in jur de 110 euro chiria(~ 1300 km) ..da undeva la 325 euro pe luna masina...325 euro - 180 euro = 145 euro care trebuie sa ii pui tu din partea fixa..si ramai cu 100...din care scazi mancare de pranz si ramai cu aproape nimic...daca ai masina personala te costa doar benzina si atat..dar tot banii astia tii da pe masina...
Ca target pe luna ianuarie 2013 au fost 20 de watercoolere si 8 solo kit(filtru de apa pt chiuveta), care sunt imposibil de greu de dat...fata de luna ianuarie 2012 cand au fost doar 8 watercoolere..si targetu creste in functie de luna..asa..primele 13 vanzari nu se comisioneaza pt ca se considera ca intra in cei 250 de euro parte fixa...iar de la a 14-a vanzare iti da comision ...comisionul este de 100% valoarea vanzarii minim 16 euro maxim 37 euro / vanzare...daca nu faci tot targetul nu se comisioneaza nimic..adica : pe luna ianuarie daca vinzi 30 watercoolere si nu dai cele 8 solo kit si dai doar 5 sa zicem nu iei comision deloc..chiar daca tu ai depasit cele 13 care ar fi parte fixa...si te trezeste ca lucrezi 11 ore pe zi pt 200 de lei bani curati...
Nu exista concediu sau zile libere sau invoieli..doar sa fii pe patul de spital sa te invoiasca...daca intarzii dimineata nu esti barbierit nu esti la tinuta business primesti amenda..10-20 de lei..in functie de gravitate :)
Eu am plecat de la ei pt ca nu imi convenea sa fiu jignit si injurat zi de zi..cu toate ca eu i-am respectat si am vb frumos , pt 200 de lei si un spark la scara care tot eu din buzunar il plateam...mai bine am zis pas si gata..
Asta a fost o descriere in mare a companiei...nu vreau sa va influentez in decizia voastra de a va duce sau nu daca veti fi chemati...
Succes in continuare in ceea ce faceti si o zi buna!!

aladin Vineri, 25 Ianuarie 2013
eu,care este :) ,multumim pentru postare.
mm Vineri, 15 Februarie 2013
cum se plateste pe call center? As vrea sa sttiu mai multe detalii o sa am un interviu la ei si nu stiu daca se merita sa-mi pierd timpul..astept raspuns. Multumesc
Sebastian Sambata, 16 Februarie 2013
am auzit ca e stresul dupa fata panantului in firma ,dar se plateste destul de bine. daca iti cauti de munca nu stiu de ce iti pui problema ca iti pierzi timpul.du-te si vezi despre ce este vb.
didi Luni, 18 Februarie 2013
buna dragii mei,
ca si voi urmeaza sa am o experienta cu echipa la fantana:) si as dori sa stiu daca se poate care era salariu de baza ptr call center(fara comision).din discutiile voastre am tras concluzia ca un agent de vanzari are multe ''zile negre'' si ca si bani nu mi se pare deloc rentabil...
un sfat ceva de la voi?:) pupici
mary Marti, 19 Februarie 2013
pai daca spui ca urmeaza sa ai o experienta cu ei, sa inteleg ca ai fost la interviu si nu ti s-a spus salariul? si eu am avut interviu saptamana trecuta, mi s-a spus ca urmeaza sa primesc un raspuns pana Miercuri (adica maine) bineinteles ca pana la ora asta nu am primit nici un telefon de la ei, in conditiile in care am o experienta foarte mare pe call center si interviul a decurs foarte ok...ma rog poate chiar maine fiind ultima zi dupa spusele lor ma vor contacta..sa vedem..:))..sau poate se axeaza pe oameni mai putin pregatiti sa-i poata "momi" cu salarii de rahat si munca la greu..
didi Miercuri, 20 Februarie 2013

da mary am fost la interviu ieri, mi s-a zis ca mi se potriveste mai bine postul de agent vanzari.am dat interviu cu o tipa care mi-a spus de cel putin 5 ori ca e mult stress si se pune multa presiune pe mine si ca trebuie sa fac fata.nu au pomenit nimic de bani doar ca primesc un rasp sapt asta...sincer mi s-a parut lipsa de profesionalism sa imi spuna ca ''stii se ajnge la lucruri urate daca nu iti faci targetul, telefoane peste telefoane, vizite dese la clienti...etc:...ideea e ca in orice companie de vanzari este presiune puternica si esti constient de asta dar sa insisti cu intrebari''crezi ca faci fata'' puse la nesfarsit mi s-a parut comic...eu am lucrat in domeniu si stiu ce inseamna vanzarea, oare daca imi placea sa fiu contabila mai aplicam pentru un astfel de post???
speram sa vad altceva la oamenii de acolo, nu iti insira din start o lista neagra...va salut pe toti

me Duminica, 24 Februarie 2013
se mai fac angajari pentru call center? stie careva detalii despre firma, salarii..etc?? ms
Micu Duminica, 24 Februarie 2013
e simplu.in cazul in care nu iti atingi targetul,primesti 250 euro.se lucreaza in regim pfa si din aia 250 euro scazi 32%(taxe).
horia Duminica, 24 Februarie 2013
"eu, care este:)" si "Micu" multumesc pentru timpul acordat sa scrieti aceste detalii, in special "eu, care este:)", sincer sunt de mare folos! respect!
je Luni, 25 Februarie 2013
buna,
si eu am lucrat la ei o perioada destul de lunga de timp pe un salariu de mizerie si cu mega presiune pe capul meu mai ales la final de luna ... sincer daca va cautati un job nu veniti la ei pe nici un post
m Miercuri, 27 Februarie 2013
salariu de rahat 900 ron si mai zic ei si de comision..dar...foarte putini si-l iau..
zzZZzz Joi, 28 Februarie 2013

salutare

am dat 1 interviu cu cei de la manpower si 2 cu cei de la La fantana , le-am trecut pe toate si apoi au pus oferta pe masa pe care am refuzat-o dupa ce am analizat-o.

spre deosebire de ce s-a scris mai sus, eu am primit jobul de a vinde doar solo kituri (25 era targhetul in martie si anticipau ca 50 va fi la vara) care sunt greu de vandut. le-am spus ca este o aberatie sa spuna ca nu pot sa vand toate produsele firmei ( iar ca exemplu le-am dat agentul de vanzari de la rds , cum s-ar putea ca cineva sa fie angajat la ei sa vanda doar telefonie fixa de exemplu iar daca cineva ii cere cablu tv sa nu poata sa ii dea? ). nu au acceptat nici macar o combinatie ca targhet cu produsele firmei ceea ce ma nemultumit si am refuzat.

inca o precizare: salariul de 250e mi s-a parut fals din cauza ca era considerat din comision. adica nu imi dadeau 250e salariu in afara de comision ci din comision considerau ca 250e sunt salariul fix, ceea ce este o magarie !

domnul respectiv a fost surprins de numarul de intrebari de care le puneam si de tupeul ca i-am spus cuvintele ''aberatie..'', ''magarie'' , iar cand l-am refuzat mi-a spus de cel putin 7 ori ca eu pierd :))

ca o precizare: am job tot pe vanzari unde castig 1000lei fix plus comision de cel putin 2000lei. m-am dus la ei findca am fost sunat fara sa aplic si mi sa promis masina de servici, care este in plus fata de ce am la momentul actual.

pot spune despre ei ca sigur creeaza un mediu stresant insa asa este de obicei in vanzari. daca mi-ar fi propus o varianta mai buna cu targhetul, posibilitatea sa vand orice si oriunde (eram limitat la 2 sectoare ale bucurestiului) as fi acceptat. am spus pas findca au gandire de lemn .

Carla Vineri, 1 Martie 2013
Buna,vreau sa fac si eu unele precizari,si anume:"dracu" nu e chiar asa de negru cum il descrieti voi,adica eu lucrez aici de aproape 2 ani(la o filiala din tara ce-i drept) si pot sa spun ca intradevar presiunea si stresul sunt majore, dar daca esti implicat in job-ul asta nu stiu unde este altfel,iar daca pleci de acasa sa faci bani aici chiar ii faci.Adica iti sacrifici timpul si nervii dar daca esti un agent bun nu te injura nimeni si meritele iti sunt bonusate(dupa indeplinirea targete-lor) suplimentar.Eu cel putin sunt agent de vanzari si sunt multumita!Bafta multa!
alina Luni, 4 Martie 2013
Imi puteti spune cum se aloca zonele de clienti? Pentru Bucuresti, de exemplu, e o impartire pe cartiere, pe sectoare? Si ce se intampla daca aduc clienti din alta zona?
Micu Marti, 12 Martie 2013

Carla,cum ti-a venit sa postezi ceva despre la fantana?cum ai ajuns la acest site daca tu spui ca se exagereaza?personal daca o duc bine la o firma nu mai stau sa caut despre firma mea pe net sau sa scriu chiar si de bine despre ea.

Dodi Joi, 14 Martie 2013
Buna
Am lucrat in La Fantana o perioada de timp pe vanzari, nu recomand la nimeni..multtt stress ma suna din ora in ora daca am incheiat vreun contract...Prima luna lejer asa de acomodare dar dupa aia numai injuraturi ca te zbor ..ca pleci ..ca nu mai vezi nici comisionul fix..cel de 250 e...Nici un training nimic macar sa iti arate produsele , ce trebuie sa vinzi exact sa iti explice cineva cam ce trebuie sa faci ca restul te mai prinzi si tu..