Forum despre La Fantana

Mario Vineri, 15 Martie 2013

ROG , PE CEI CE AU FOST UMILITI , DE CATRE SUPERVIZORI , ASM -ISTI , SAU ALTE PERSOANE CU FUNCTII DE CONDUCERE , SA MA CONTACTEZE PE NUMARUL 0752492554-

Nu trebuie sa va fie frica , si eu am trecut prin experineta la aceasta companie.
DACA , aveti experiente neplacute la aceasta companie , daca ati fost exploatati, daca aveti frustari traite in aceasta companie , va rog , nu ezitati sa ma contactati .

mario Vineri, 15 Martie 2013

vreau sa dau , comentariile si experientele voastre alaturi de ale mele , trusturilor de ziare importante din Romania , pentru a face si ele investigatii , despre cum un simplu ASM sau un supervizor zonal , reuseste sa faca 2000 sau 4000 de euro pe luna , in timp ce reprezentantii de vanzari sunt tinuti 3 maxim 5 luni in firma , si da ti afar chipurile :"" vine iarna si oricum nu ti ai facut targetu :""- targete umflate aiurea de la luna la luna -
fara frica contactati ma , ptr ca stiu cum e stresu in || Ia gaura la fantana ||.

misu 13 Duminica, 17 Martie 2013
eu am maine dimineatza va anunt cum sta treaba tare ma ti facut curios
abcdefgh..... Luni, 18 Martie 2013

Buna.Sotul meu a lucrat acolo.Firma are un produs numit sk.e un filtru cu un robinet si un cablu care costa 400 lei si le zicea ca cine nu vinde produs din asta pleaca in secunda nr 2.A cumparat odata,chiar daca eu nu am fost deacord si a cumparat si a 2 oara si a 3 oara si dintr-un salariu de 2500 lei sotul meu daca mai ramanea cu 0 ba cred ca a fost pe minus pentru ca trebuia sa cumpere rahatul ala.L-am cunoscut pe seful lui.Vrei sa lucrezi in aceasta firma trebuie cu banii de la ei sa cumperi sk.Nu conteaza ca ai 10 contracte pe data de 2 pe 3 daca i se scoala la sef trebuie sa ai 4 in acea zi(cel mai bun rezultat al unui agent a fost de 5 sk pe luna).HUNTERII SI FARMERII CUMPARA PRODUSELE FIRMEI CA SA NU FIE DATI AFARA.Sefii stiu asta si ii dor undeva.
PS.sa stiti ca era rau si inainte dar acum este imposibil.

cris Luni, 18 Martie 2013
Aici te angajezi numai daca vrei sa faci bani si esti un bun vanzator.
Cand castigi in medie 700 euro pe luna......in aceasta perioada(criza),la nivel de agent de vanzari,eu spun ca este o afacere buna.Este o scoala de vanzari foarte buna,cu un nivel ridicat de stres dar si satisfactii pe masura.
daca fac un calcu simplu eu ies pe +
Cei care au incredere in ei si sunt buni vanzatori fac bani.
Eu spun ca nu este chiar atat de rau,cum spun unii....
Mario Luni, 18 Martie 2013
Cris,te deranjez si eu cu cateva intrebari.
1.Dat fiind faptul ca esti un agent bun si muncesti si ai postat mesaj la 18 u nu erai la munca la ora aia?
2.U nu ai taxe la stat?ca pe mine ma cauta cei de la ANAF.
3.U cate Solo Kituri ai?
4.Cate Solo Kituri ai cumparat?
5:nu bagi de 1000 lei benzina?
6.Nu platesti telefon?
7.Nu platesti contabil?
8.Nu platesti chiria masinii?
9..Nu ai fost injurat niciodata de mama morti etc?
10.Nu ti-a reziliat nimeni contractul?(Daca cineva reziiaza contractul cu tine inapoiezi de 3 ori suma primita de la firma)
11.Esti un prefacut de sef care se da agent de vanzari si a ramas fara agenti?
misu Luni, 18 Martie 2013
am fost azi si iam zis de comentariile de pe site lu costin si a zis ca e o greseala hahahahaha
bobo Luni, 18 Martie 2013
Si eu lucrez la aceasta firma, de un an. Nu merita sa lucrezi nici daca facturezi o suma mare gen 6-7000 de ron din care dupa ce scazi darile catr-e stat ramai cu vreo 4000 ron cash! Nu glumesc, la un calcul la rece : benzina 1000 ron(minim) ai de ajuns la client si prin tel. nu faci nimic; revizii masina minim de pus deoparte lunar 500 de ron pentru revizi si consumabile cauciucuri lichid de parbriz etc. la astea se adauga un casco care cel mai ieftin este 20 euro plus asigurare taxa de drum etc. cheltuiesti cu mobilitatea in jur de 1900 ron lunar fara sa iei in calcul ca este investitia ta masina nu e a lor, daca ai merge cu matizul lor ai avea de platit chirie in jur de 1200 ron minim plus benzina dai faliment; aici adaugi contabil 150 ron; telefon mobil 150 ron ; ramai cu 1800 ron banu tau pare un salar bunicel nu este asa? Ei si dupa data de 15 da e-mail taticu pasare director regional ca doar au intrat banii de salar si au prostii bani sa cumpere cine, nu semneaza un solo kit azi sau maine zboara ... Iti cumperi ca te da afara, eu sunt farmer si nu pot sa prospectez dupa solo kit fac minim patru mii de km lunar cu responsabilitatiile mele, si uite asa ramai cu 1000 ron cam cat o femeie de servici. Poate e ok da sa nu uitam de stat in medie 200 ron ai penalitati la suma asta ....
misu13 Luni, 18 Martie 2013
e greseala ce nu intelegeti ,cand i-am zis azi sa cam albit si a schimbat subiectul imi venea ma unu doi vor scrie dar toti sa scrie de rau e cam aiurea
to Marti, 19 Martie 2013
hai sa fim sinceri...chiar nimic nu este bine acolo.am vazut ca au cateva sute de angajati.Oriunde lucrezi sunt bune si rele........
cris Marti, 19 Martie 2013

mario iti raspund punctual
- nu eram la munca
-am taxe ,dar am si contabil:).....mai platesc si la stat cate ceva
-am cateva
-1 pt mine
- benzina 850 ron ;pt telefon si contabil primesc 70 de euro.....de ce nu esti corect?!

Mario Marti, 19 Martie 2013

Ma bucur ca ai un gram de adevar in ce spui si recunosti ca din cei 700 euro pe care ii castigi u in medie ai cheltuieli de vreo 400 euro.iti mai raman 300.Nu spunea nimeni nimic daca ii lasati macar pe astia sa traim ca avem copii frate,dar aici se scad SK cumparate de agenti.(80% DIN SK VANDUTE DE COMPANIE SUNT CUMPARATE DE LASII DE AGENTI CARE NU AU VRUT SA PLECE CU CEI CARE AU PLECAT SI AU ALES SA LE CUMPERE).

Liber Miercuri, 20 Martie 2013

yo nu am apucat produsul asta.eu am fost pe bidoane si am plecat pt k nu mai rezistam sa ma umileasca.referitor la banii castigati nu sunt asa de multi.de unde castigati voi sute si mii de euro.se castiga din comision atat.iti mai da bani pt cheltuieli,dar nu iti ajung pt cat flux de munca ai.

:) Nemultumitu Miercuri, 20 Martie 2013

CRIS,DEVII PENIBIL DACA SPUI CA AGENTII NU SUNT MULTUMITI CU 700 EURO.STIU CUM E SA AVETI ATATEA CHELTUIELI.AM SI EU INTERVIU SI OSAI ANUNT CA U MAMAI DUC.

3D Miercuri, 20 Martie 2013
Bravo MARIO pentru comnetariile tale pertinente si reale, cat despre Carla si Cris sunt pe alta lume, in lumea lor a ASM-lor poate, a vrajelilor si tampeniilor pe care le debiteaza. Dupa una si alta mai sunt si agramati (e), vezi coment Carla....
In momentul actual target-ele sunt IREALIZABILE, nu se cunoaste realitatea din piata, habar nu au ce se intampla in piata, nu stiu decat sa trimeata mail-uri, sa faca sedinte, sa te sune non stop cu amenintari (te dau , te fac, ma pupi.....). SK-uri sa vindem , dar cu ce...? cu 2 fituici ? nu tu reclama, nu tu publicitate..nimic. Sa vanda ei si mamele lor daca pot in acest fel si atunci vom vedea cate vor instala pe bune nu pe PFA-urile lor.
Cat despre cheltuielile lunare, suntem urmariti de ANAF, cu controale pe cap din 2 in 2 ani, cu plati catre CAS , CASS, impozit , contabila si benzina a carui pret s-a dublat, dar comis. fix a ramas aceelasi...:)) cred ca pe viata:))))
In curand nu stiu cati or sa mai ramana si cati or sa mai vina la interviuri pentu asa de mare bataie de cap pentru NIMIC!
Asa ca dupa 3 ani de angajat ajungi sa-ti vinzi si pe mama si pe tata sa achiti darile la Stat.
ASA CA, VA DORESC TUTUROR SUCCES SA VA ANGAJATI LA EI...! :) ASTA DACA VRETI SA NU MAI AVETI NIMIC, NICI LINISTE SI NICI BANI!
dan24 Miercuri, 20 Martie 2013

Salut.
Stie cineva pe Cluj cum este cu firma asta? Ca m-au chemat maine la un interviu si nu stiu daca sa merg, daca conditiile sunt cele descrise de voi.
P.S. Am vorbit cu un tip care se ocupa de recrutare.
Merci anticipat pentru raspunsuri.

X FILE Miercuri, 20 Martie 2013

In compania asta este cumva ,, zona crepusculara"?
Observ ca din ce in ce mai multi angajati sau potentiali angajati sunt nemultumiti de aceasta ,,societate" unde se promite la interviuri ca va curge lapte si miere iar dupa angajare te alegi cu amenintari si injurii..
punctual:
1. nimeni nu-ti explica ce ai de facut , fara training, fara informatii, fara nimic, pleci pe teren haotic.. sa vinzi cica,, servicii"
2. numai incompetenti la contracte, juridic, financiar, ... nu ai cu cine vorbi decat pe mail, care-ti raspund sec ,, asta-i procedura,, procedura de unde sa o iei?? se schimba zilnic aici..prostie colosala.
In punctele cheie sunt angajati sub nivelul de cultura a unora care nu au trecut bac-ul nici macar la fara frecventa dar sa mai aiba cunostiinte de management...
Oamenii buni au plecat sau au fost da-ti afara pentru ca au pastrat legatura cu agentii de vanzari avand tupeuul sa le raspunda celor din conducere..
3. Realitatea din piata este total diferita fata de target-ele ,, asumate,, de fricosii ASM-ei care normal ca le e frica sa piarda banutul si scaunelul caldut de ,, da sefu, sa traiti sefu, realizam sefu"
4. PFA-urile - daca nu fac target-ul pleaca, si culmea nu li sa da nici banii cuveniti macar pentru luna care au lucrat si s-au deplasat la cica,,job,,( vezi comentariu Carla)
5. Culmea faci 4 indicatori perfect din 5 iar la ultimul, faimosul Solo Ki( care nu are aprecieri nici macar pe facebook) nu ai facut, iei baza( adica 250 euro cu tot cu cheltuieli) frumos nu?
6. Daca un client are tupeul fantastic sa-ti ceara o favoare la incheierea contractului pentru a lucra cu La Fantana, se raspunde sec ,, noi oferim cele mai bune servicii,, adica service gratuit( dar de fapt se factureaza contravaloarea piesei defecte de uzura morala , respectiv reconditionare, neexistand aparate noi ..decat foarte rar si foarte proaste calitativ), igenizarea cica efectuata( dar sterg decat aparatele cu o laveta de bucatarie, igenisti angajati cu diplome de economisti), reportul de apa disparand peste noapte ca de ,, frumoasele de la contracte,, fac ce zice sefa si tu trebuie sa faci memo catre Domnia Sa,,..
7. Renegocierea contractelor se soldeaza cu o marire de pret pentru client si sa-i spui ca ,, asta e,, noi asta oferim, cica ,,cele mai bune servicii,, si sa-ti rezilieze, un contract mare, aducand venituri substantiale (tu pfa-ule platesti pentru asta doar 45% din valoarea contractului reziliat...e bine nu?)
Pentru potentiali PFA-uri raspund puctual:
1. Domnilor si Doamnelor, exista Fisc care culmea vine intr-adevar in control la 2-3 ani deci nu va jucati cu Statul ca va executa direct, cat de bun contabil aveti( grija cu facturi bagate aiurea si cheltuieli care nu le puteti justifica )
2. Media veniturilor nete ( fara Tva, impozit etc... ramane undeva la 1200 lei asta cu performanta cu tot. Nu va bucurati la 300 euro bonus pentru locul 1, in luna cand se realizeaza target-ul, asta daca aveti bafta sa-l luati... adica odata la 2 ani eventual, pentru ca sunt aproximativ 35 de vanzatori in tara si 5 ASM-ei care mai cer si ei parte,,cei drept unii,,)
3. E drept e o carte de vizita pentru urmatoarele job-uri, insa costul si gustul amar lasa de dorit in sanatate, viata personala si relatia cu FISC-ul ...

bicu Miercuri, 20 Martie 2013

Parca si vad mail-ul: "Cine nu pune azi un solokit pleaca !" Si noi ca idiotii in masa mai cumparam cate unu. Ma inreb in fiecare luna cate vom mai putea cumpara . Am cumparat cutii de apa de spalam masinile cu ele acum ne cumparam solokit-uri . Stres ? O fi insa nu de stres ne plangem ci de umilinta , dispret , lipsa de profesionalism. Asta ofera la fantana.

x file Miercuri, 20 Martie 2013
subscriu la camaradul meu de suferinta Domnule Bicu
foxy Miercuri, 20 Martie 2013

deci....treaba e nasoala rau fratilor...si referitor la solo kitz kitz e jaleeeee o persoana care traieste din 2000 ron si mai are si un copil dupa cap si mai plateste si intretinere telefon mancare sa nu mai discutam de imbracat....o sa ne plateasca noua 400 ron pt SK???DA....SIGUR NOAPTE BUNA!!!Ideea este ca daca "ne a ajutat cu un produs nou"pe timp de criza trebuia facut un sondaj...cati din n persoane sunt interesati si cati ar dori sa cumpere...nu k luati de aici pliantele (pe kre o incompetenta le greseste de 700000 de ori pana le da corecte)si dispareti cu ele la vanzare si AZI semnati contracte fraierii pamantului sau cumparati pe pfa prostii casei:))k daca nu zburati ca pasarea cerului k asteapta 100 la coada.Pe naiba!!!!!Daca maiestatea lor BOSS II cred k un nou venit care habar nu are cu ce se mananca LA FANTANA--actiuni vanzare discutii cu tot felul de oameni se inseala amarnic.Vor avea rezultate in primele 2 luni k mai au cate o cunostinta fiindca piata e cam saturata si apoi somn usor!training nu profesionalism nu nimeni nu te invata nimik.ia de aici si sa vii azi cu un sk k de nu PA!