Forum despre La Fantana

zz top Joi, 21 Martie 2013

Inca de la inceput vreau sa ma asigur ca si sefii din departamentul de vanzari al companiei La Fantana vor pricepe si ei ce am de zis, de aceea voi folosi un limbaj conform cu pregatirea si nivelul lor de instruire. Un asemenea department condus fara nici un fel de strategie, fara logica, in care cuvintele obscene, folosite cu preponderenta sunt indemnuri pentru a te mobiliza si a vinde un produs neaparat in ziua in care vrea un sef, fac din aceasta companie una care va iesi curand din postura de lider pe aceasta piata. Va doresc success in asta, vad ca v-ati luat deja avant!

MARIO Vineri, 22 Martie 2013

VA MULTUMESC , PENTRU FAPTUL CA ATI RASPUNS MESAJULUI MEU REFERITOR , LA COLABORAREA CU COMPANIA LA FANTANA .
VREAU SA VA SPUN DIN START CA , EU NU ATAC COMPANIA , DAR DUPA CUM AM CITIT NU SUNT SINGURUL CARE A AVUT DE SUFERIT DE PE URMA COLABORARI CU ACEASTA COMPANIE .
MA REFER AICI DOAR LA CEI CE AU LUCRAT IN DEPARTAMENTUL DE VANZARI (CEL MAI IMPORTANT DEPARTAMENT DINTR-O COMPANIE !!!) DEPARTAMENTUL , DE UNDE , DIRECTORII COMPANIEI , JURISTII , CONTABILI ,super ..solo vizorii ETCRA ISI IAU BANII SALARIILE - PTR CA DACA NU VINZI NU TRAESTI - DAR CULMEA !! COLABORATORI FOARTE BUNI SUNT DA TI AFARA , DE PERSOANE (UNII DINTRE IEI ) PROST CRESCUTE - - SI IEI CEI CE SUNT ANAGAJATI IN DOMENIIILE MAI SUS SCRISE , TRAIESC BINE MERSI -AI DOARE -N COT DACA SUPERVIZORII , RUP CONTRACTELE CU COLABORATORII PFA AIA BUNI - VORBA ROMANULUI CARNE DE TUN ESTE IN ROMANIA!.
VREAU SA VA ZIC - SA AVERTIZEZ PE CEI CE VOR SA SE ANGAJEZE ,CA SI REPREZENTANTI DE VANZARI -SA CITEASCA CUM TREBUIE CONTRACTUL DE COLABORARE CU FIRMA - I SA NU SEMNEZE ACTU ADITONAL IN CARE SE SPECIFICA -""" FIRMA ...L.F - PFA - INTRERUPE CONTRACTU PE CALE AMIABILA !!!!!!! PENTRU CA ASA AM FOST EU PACALIT VA ZIC ASTA , PENTRU CA , S-AR PUTEA SA DA -TI CUM AM DAT EU , PESTE UN ASM (SUPERVIZOR LA VREMEA AIA ), SUPER COLERIC , SUPER AHTIAT DE PROPIA PERSOANA , SI DE CASTIGURI SALARIALE EXTRA PE LINGA COMISIOANELE OFERITE DE COMPANIA LA FANTANA .
POATE NU MA INTELEGETI - SUNT REVOLTAT PENTRU MODUL IN CARE AM FOST """" FAULTAT ""

SUNT STUPEFIAT INCA..!!! DESI NU MAI LUCREZ IN COLABORARE CU FIRMA LA FANTANA - CA SI PFA - CA DESI -ATUNCI CAND MI-AM SCRIS NEMULTUMIRILE REFERITOR LA STILU DE LUCRU AL SUPERVIZORULUI CATRE DIRECTORUL NATIONAL DE VANZARI CHIAR SI CATRE DOMNUL DIRECTOR GENERAL NU AM PRIMIT NICI UN RASPUNS!

Eu personal , am inghitit in sec cand am fost injurat la telefon de catre supervizorul meu - si am ramas stupefiat in primele zile cand am auzit cum vorbea.

in fine - fiecare om cu gandurile lui -

DUMNEZEU E SUS IN CERURI SI VEDE!!
ma repet -!! nu atac compan ia la fantana!!! !
dar nici nu pot sa ma las umilit.
In cazul in care , va voi cere ajutorul in sensul ca sa va exprimati liber experientele traite in colaborare cu firma LA FANTANA , - DACA VOI FI DAT IN JUDECATA - as apreciaajutorul vostru -

PS : ORICUM , voi incepe sa scriu jurnalul celor 6 luni petrecute la aceasta companie - in care REPET !!! NU ATAC COMPANIA LA FANTANA!! va voi spune doar experienta avuta .
PS 2 jurnalul va fi trimis si la ziare in cazu in care voi fi agresat ,.
ps 3- CE AM SCRIS MAI SUS - ESTE DOAR EXPERIENTA MEA , - CEI CE VOR SA LUCREZE ,SA SE ANGAJEZE LA COMPANIA LA FANTANA SA O FACA FARA FRICA -SALARIILE SUNT PLATITE LA TIMP - (deconturile se fac telefonic..)
va doresc , numai bine .

mmm Vineri, 22 Martie 2013
sunteti de acord ca presa sa se implice ? macar asa afla si oamenii ce inseamna la fantana si ce vand ei.
Mario Vineri, 22 Martie 2013

E bine,da nu prea.Sunt 450 angajati si peste 1000 guri de hranit.Deja se stie cum e in la fantana si cine vrea sa vina ca agent e decizia lui,dar nu implica presa pentru ca la faci rau celorlalti.Tizule,sper sa iti rezolvi problemele cu ei.Mult succes!

Dragilor,
Cu foarte putine exagerari ceea ce este scris aici reflecta situatia din La Fantana.
Din nefericire toate abuzurile exista. Incompetenta este la ea acasa. Toate aceste sunt niste lucruri reale.
O sa va explic c-am cum se desfasoara o discutie plecand de sus: G. catre ASM "X": (injuratura) nu esti in stare sa-ti faci target-ul? Daca pana la sedinta urmatoare nu ai target-ul facut sa nu te mai prezinti la servici(a se retine ca el vb asa: servici si nu serviciu).
ASM "X": Stiti sefu...
G: ..., comentezi? Ai inteles ce ti-am spus eu?
ASM "X": Da sefu...

Ulterior ASM "x" catre cei din echipa: Incompetentilor, ..., plecati acasa daca nu sunteti in stare... etc. si discutia continua si difera in functie de invectivele ce le are fiecare ASM in dotare sau invatate la sedintele de la Bucuresti...
Ca si bani, nu sunt multi. Nu sunt multi pt ca toate cheltuielile sunt in spinarea ta. Target-ul e realizat 100% de foarte putini dintre agenti (in mod normal c-am 4-5luni/an reusesti sa il faci pt ca sunt exagerate). De cand s-a introdus acest produs Solo Kit nu mai conteaza ce rezultate ai sau ai avut. Cei de la incasari nu trebuie sa se ocupe doar de incasari ci si de solo kit si degeaba sunt buni pe incasari daca nu ai SK pleaca, cei care se ocupa de contracte pot sa semneze pe 30 de aparate daca nu au Solo Kit pleaca.
Niste porcarii.
Oricum ca bani se pot lua si cate 6-7-8000ron, insa nu in fiecare luna. Din acestia care se incaseaza trebuie sa tineti cont ca faceti cu masina voastra 2000-3000km, platiti impozit, sanatate, pensie si o sa ramaneti efectiv cu un venit, sa zicem optimist, de 5000ron. Dar trebuie sa va spun ca aceste calcule sunt valabile pt maxim 10% din cei care lucreaza pe vanzari. Astea sunt calcule ca la MLM, daca ajungi aici castigi atat... Piata este din ce in ce mai greu accesibila, vin foarte multe rezilieri din urma, o sa fie un viitor sumbru in La Fantana, insa sumbru din cauza incompetentei si docilitatii exagerate a ASM-ilor care tot ce li arunca iau de bun.

io mis Vineri, 22 Martie 2013
la apostrofarile mai multor colegi care mi-au transmis ca sunt muuult prea optimist cred ca valoarea de 5000ron net e mult exagerata. Hai sa fiu realist si sa zig ca sunt 1500-2000. Am zis sa nu lovesc in La Fantana, insa mi s-a spus ca fabulez. Mea culpa.
Cateva replici pretenesti Vineri, 22 Martie 2013

-Pt zzzzzzz-cel ce a tinut interviu-----Pretene,te punea sa vinzi 25 de solokituri desi media este de 2-3 de persoana
- Pt "io mis": pretenas,ai exagerat ultima data,prima data ai intrecut figura de stil numita hiperbola.(incepusei obiectiv ai terminat subiectiv)
- Pt Mario 2 - Bune intrebari,preteas.
- Pt Carla si Cris - ne-ati mancat zilele,pretenasilor
- Pt ZZ top -te-a ascultat pasarelu,pretenas
- Pt eu care este :pretene,multi ca tine au fost si multi ca tine vor mai fi si multi ca tine e :)
- Pt Mario 1- Suntem alaturi de tine.
- Pt Nemultumitu- Nu-ti mai scria tastatura,pretenas?sau iti era foame?(ia asta ca pe o gluma,poate ai scris grabit)
- Pt X File- O sa te sun,pretenas
- Pt -mmmm-mai stai oleaca,pretenas
- Pt foxy - pretenas , deschide magazin si vinde-le si ti le dam si noi pe ale noastre
De injuraturi si umilinta zic decat atat: "injuraturi si umilinte,am mai trecut noi prin dastea."
PS:io mis?Cate solokituri ai tu si rudele tale,pretenas?Cred ca ai legat 3-4 cartuse in serie la bucatarie :D

io mis Vineri, 22 Martie 2013
De ce crezi tu asta? Tu asa ai facut? Legat de inseriere....
Si totusi din respect pt toti cei ce citesc aici incearca sa scrii mai romaneste pt ca nu toti suntem obisnuiti cu limbaj de cartier... sau e vre-un cod asta:) ?
Sincer nu stiu ce ai inteles tu din comentariul meu, insa cred ca ai sarit mesajul. Nu am spus decat ca in LaF e o situatie nasoala, insa am scris romaneste, sa inteleaga lumea situatia. De asta am exemplificat si colaborarea care este intre directori si asm-ei....
Iar d.p.d.v financiar nu am vrut sa creez senzatia ca stam pe oua de aur si sperii nou-venitii...
Iar daca tu ai castigat mai putin, poti exemplifica. Nu am spus ca detin adevarul absolut...
pretenas...
Cateva replici pretenesti Vineri, 22 Martie 2013
Io mis,imi cer scuze ca am facut glume proaste.In seara asta am intrat pentru prima data pe acest site.Eram nemultumit de faptul ca ai spus de cei 5000 net.cineva sa castige atat trebuie sa aibe brut 9000 lei (cam 50 POU sau aproximativ 200 solokituri).
Eu asa stiu : se castiga din comision in medie 1500-2000 lei brut plus banii de cheltuieli care sunt bani de cheltuieli.Era bine fratiorul meu pana sa apara solokitul.Zicea cineva ca este pe minus.Eu nu am reusit in ultimele 2 luni decat sa platesc intretinerea din banii de la lafantana.Si stii bine ca cel putin acum dupa o perioada grea de iarna cand te infunzi in datorii cu banii munciti de tine sa nu te poti bucura decat de apa purificata de solokit.
Succes si sper sa o duci mai bine decat mine fratioare.
io mis Vineri, 22 Martie 2013
asta e altceva. ceea ce spui tu e mai mult decat corect. insa in afara solo kit-ului problema e data si de faptul ca cei din conducere traiesc in lumea lor, rupta de realitate, iar LaF nu face decat sa piarda cu focalizarea asta exagerata pe un produs care se vinde si se va vinde doar ocazional...
sa auzim numai de bine!
Sebastian Sambata, 23 Martie 2013
Eu am crezut ca o sa se termine nebunia de anul asta din Fantana,dar nu am vazut nimic.O sa mai dea afara ap.15 agenti la sf.saptamanii si dupa aceea o sa urmez si eu :(.Acum ceva timp am spus ca se castiga bn,vb. din amintiri din vara trecuta.
se intampla in Romania Sambata, 23 Martie 2013
Am citit tot ce sa scris aici in ultimele zile, cel mai dureros este ca este purul ADEVAR,
Atata lipsa de profesionalism nu am vazut in nicio firma pana acum,
Promovari pe functii de conducere a unor oameni fara valoare, ca pe vremea impuscatului,
cine pupa mai mult si mai zgomotos,
Unii muncesc de le sar capacele si altii (SEFUTII) iau banutu' , nu vinzi pui bani de la tine, ''trebuie sa livram cifrele'',
Sper sa se duca in cap cat mai curand conducerea asta de doi lei si poate toate comentariile astea sa ajunga unde trebuie, poate cei mai mari se vor trezi la realitate, cu toate ca sansele sunt minime, stiti vorba aia '' pestele de la cap se impute''
sim Sambata, 23 Martie 2013

Mario prietene, nu are cum sa te dea in judecata. Nu stiu cat esti de matur ,sincer sa fiu ar fi trebuit sa vezi ca e doar gura de el si ca e un nimic din toate punctele de vedere. Problema e ca omul a avut rezultate de aici si credibilitatea de care se bucura pana la un punct, din cate stiu eu omul a inceput ca hunter pe timisoara, arad si caras avea vara peste 20 de lead-uri zilnice + suplimentari , de aici si rezultatele si credibilitatea de care se bucura , un lucru iti pot spune managmentul laf nu a facut niciodata deal-uri proaste. Problema e ca asa declara ca poate face mai mult, sa va dau un exemplu: la o sedinta acum ceva timp cu managmentul asm-ilor li s-a trasat un targhet 40 ap. + 30 sk pe zona , el s-a ridicat in picioare si a zis ca el poate mai mult :-))))))), de aici si targhetele primite mai departe e.t.c. Omul e praf pe mai multe paliere in special in relatia cu subordonatii de care isi bate joc intr-un hal cum greu am mai auzit pe undeva a pierdut si a dat afara peste 15 oameni de pe hunting atat de pe bidoane dar si de pe pou a luat oameni noi pe care nu i-a invatat nimic numai a cerut, de aici si problemele care le are si credeti-ma are destule, ce a sadit aia culege cum e vorba, asa ca ... Eu nu am lucrat cu el din fericire dar ii vad pe colegii de pe pou-uri cum sunt nu as dorii sa fiu in locul lor. Acum de sk-uri nu am auzit pe nimeni de aici sa zica ca in orice firma, daca ti se da un task acesta trebuie indeplinit asa e si in laf oameni buni, nu ai ce sa faci ai un targhet il faci si gata, nu il faci zbori asa e peste tot, nu numai aici si eu am rezult. modeste am doua chiar in porbagaj :-)))), nu e ok dar intr-un fel eu am creat aceasta situatie au subliniat destul de des cat este de important acest produs . Problema este ca suntem multi foarte multi doua divizii din fericire cred ca sunt profitabile altfel ne zburau de mult pe o parte din noi, clienti nu mai sunt de facut fiindca piata e de doi ani ajunsa la saturatie, din portofoliu se pierd foarte multi clienti datorita sit. actuale etc. acestea sunt adevaratele probleme dupa mine . De angajat nu ne-au angajat cu de-a sila am vazut cu totii de la inceput in ce intram si ce suport avem cu mici omisiuni "nevinovate" ale celor care ne-au angajat , nu ne convine cautam altceva si gata ...

Sebastian Sambata, 23 Martie 2013

Punctul meu de vedere este ca in ritmul asta o sa ne dea afara pe toti.Am nevoie de un job,pt ca de 2 luni am cheltuit toate resursele mele si consider ca pot reusi daca lucrurile revin la normalitate.In ritmul asta firma va ajunge ca un call center prost unde lumea vine si pleaca in fiecare zi.Eu daca va mai da pe cineva afara voi fi solidar si plec sa-mi caut alt job.Am totusi prieteni si contacte pecare le pot concretiza,dar nu ma pot concentra sa vand POURI deoarece sunt tot timpul amenintat ca voi pleca.

sim Sambata, 23 Martie 2013
Corect e cam greu sa vinzi ceva in urma presiunii acesteia! Cum poti sa mai investesti daca iti tot spune ca zbori! Ce cutre ... Ma eu imi caut dar un job smecher se gaseste greu, asta e adevarul sper sa vina vara si sa pe vina mintea la cap...
inca un nemultumit Sambata, 23 Martie 2013

Am si eu 2 vorbe pt voi. cum ne-ati tinut salariile?

Calculele pt carburant sunt facute acum 2 secole, cand benzina era 3 lei, acum costa dublu
colaborarea pe pfa este o mare teapa, daca vrei sa ramai cu bani trebuie sa faci evaziune, iar asta este nasol pt toti, chiar si pentru la fantana, un control la unu poate insemna sa ajunga in control la toti prin incrucisare

daca scazi tot ce trebuie sa dai la stat pe bune ramai cu f putin.
dar lumea se uita doar la totalul facturat nu stie/vrea sa calculeze cat e real.

x file Duminica, 24 Martie 2013

impartasesc ce a spus ,, inca un nemultumit,, si pot confirma cei care au trecut prin controlul de la Fisc- unii care urmeaza sa aiba... toti sunt datori vanduti... acum platesc inzecit... penalizari, regularizari, dobanzi sau popriri pe cont.. nu scapa nimeni!! raspunde-ti cu bunurile personale, imobiliare( daca aveti) daca nu oriunde va duce-ti sa lucrati ve-ti avea poprire pe cont doar 35% pana la adanci batraneti... la un calcul logic din suma totala care o facturati 24%tva,16% impozit,5,5% cass, carte munca minim 269 lei/luna la venit minim de 750 lei, 100 lei contabil, 150 lei telefon, minim 800 lei benzina, 140 lei casco masina, rca, intretinere auto, spagi... ramaneti cu maxim 1500 lei net, iar hunterii h&c sau pou raman cu 700 lei maxim( adica cat o vanzatoare de la taraba din piata)...
TREZITI-VA ODATA SI HAI SA-I LASAM IN MASA, STITI VORBA ,, UNIREA FACE PUTEREA,,?
Nu mai amnati inevitabilul, suntem cu totii vizati mai devreme sau mai tarziu..

io mis Duminica, 24 Martie 2013

X file are mare dreptate... sunt curios cum se mai face target pe SK daca ai la dispozitie 20-30 farmei, hunteri siiiiii bineinteles asm-ii(ca sigur nu o sa plece toti) iar restul sunt toti noi. Din astia noi procentul de a fi tot in LaF si luna viitoare e de sub 50%... ar fi ceva sa facem asta...

Rusescu Duminica, 24 Martie 2013
Eu nu mai pot fi solidar cu nimeni si sa mai astept o saptamana.Cei care ma cunosc stiu ca nu voi mai putea sta in firma.Va doresc tot binele din lume.Mi-a ajuns sa lucrez degeaba si sa suport cum o femeie de 1 ban ma umileste pe mine si pe colegii mei pe banii nostrii.
sim Duminica, 24 Martie 2013
Cheia e la noi amice nu la ei! Maine incepe o noua saptamana ultima din aceasta luna, cand chipurile trebuie recuperat partea de targhet care nu s-a facut sa va tineti bine o sa fie o nebunie ,din cauza sk toti am pierdut timp si potential atat pe instalari cat si pe incasari, cine o sa plateasca pentru aceasta eroare ...