Forum despre La Fantana

Se intampla in Romania Marti, 7 Mai 2013

Poate sa-ti spuna cineva, ceva, target-ul luna asta este aproximativ 100 de dozatoare de om,
Tu decizi ..., multa bafta,
NE MERITAM SOARTA PENTRU CA LE FACEM JOCURILE,
Sa va vad de unde naiba scoateti atatea dozatoare luna asta sau poate le luam acasa, abia am inceput,
Cinste celor care au spus PAS si au avut tupeul sa-i explice sefului ca rahatul ala de SK nu se vinde si punct,
Nu au avut nimic de castigat, dar macar nu au mai participat dospirea buzunarelor unor oameni de nimic.

MARIO Miercuri, 8 Mai 2013

IN primul rand cu toate ca sarbatorile au trecut vreau sa salut pe toti cei ce au lucrat la aceasta companie si care inca lucreaza cu traditionalul HRISTOS A INVIAT -
-nu am mai intrat aici pe forum , din martie 2013 - observ ca sunt din ce in ce mai multi agenti sau fosti agenti care cu sinceritate scriu prin ce au trecut la aceasta firma!
- vad ca unii au ca nick name mario 2 , 3 , 4 ectra
-am recitit ce ati scris - cu greu m-am prins ce inseamna skk- solokit - noroc cu google :))
si acuma cand ma gandesc ..la bataia de joc de care am avut parte ... nu mi vine sa cred ce prost am putut fii avand asa un bun simt fata de supervizorul ce prost am putut fi ca am semnat un contract de colaborare fara sa il citesc (pe primul contract) si ce prost dea binelea am putut fii cand fostul meu supervizor mi a zis"" semneaza clauza de reziliere amiabila , ca nu e pentru tine e doar pentru cei ce nu predau la timp masina de la , Lafantana! -referitor la al doiea contract !!care trebuia semnat pina la ora 17 ca sa ajunga la timp la asm -in fine..
-asta E!!
-xfile , sim etcra - nu va cunosc , si va pot asigura ca sunt matur mai matur ca cei care se dau maturi si va injura zilnic (dupa cum scrieti voi )sau se comporta cu voi ca si cu sclavii de pe plantatiile bananiere !!!
Este adevarat ce spui ! LAF nu a facut deal-uri proaste - dar a distrus prin angajatii gen supervizori -cu un caracter si vocabular suburban - unii dintre iei ) vorba multora - a distrus linistea si psihicul multor agenti - adica COLABORATORI - ca asta am fost eu si sunteti probabil inca unii dintre voi !
Si acuma tin minte stresul ce l-am avut ca sa imi primesc ultimii bani de la la fantana ! primeam banii numai dupa ce semnam si predam amaratul ala de telefon cu cartela !!(1 euro telefonu de cartela nu mai zic ca oricum nu puteam vorbi de pe ea si nici nu vorbeam ) plus ca trebuia sa predau si cum naiba se chema ??? chestia aia ce o bagi in priza ca sa (???) iti economiseasca curentu gen Gabi szabo ... - referitor la ultima chestie , -un client mi a spart intrerupatorul ala de prezentare - si cu toate ca i am zis supervizorului si acesta m-a asigurat la timpul respectiv ca "" nu i problema - ti-l schimb ""dupa disputele verbale si pe email avute cu el - evident ca - mi a zis ca nu imi da banii pina nu i platesc chestia aia ! asa ca am fost nevoit sa fac contract pe acea chestie 2 euro plus tva parca !
Doamne!!! Cand imi aduc aminte !! ma apuca greata !!
intr-un fel bine ca am plecat de acolo ptr ca putea sa imi cedeze nervii asa cum i au cedat fostului angajat care a lucrat inaintea mea si care dupa ce a fost injurat de supervizor era la un pas sa se bata amandoi - el cu supervizoru
Ramane o Nebuloasa pentru mine cum la atatea chestii care se intampla in firma , conducerea companiei nu se intereseaza macar prin sondaj !! sa vada daca ce am scris eu sau ce ati scris voi este adevarat sau nu!
una este sa ai rezultate si sa fi respectat si de catre colaboratori (agenti adica PFA - adica oameni ce lucreaza ptr iei si ptr binele companiei) si alta e sa te crezi mare zmeu ca esti supervizor si sa calci in picioare niste oameni care doresc si binele companiei ! sa i calci n picioare sa i umilesti sa le vorbesti urat sa -i ameninti !! etcra Toate chestiile astea denota un singur lucru !! - au fost , sunt si vor fi oameni care ajung pe post de supervizori - oameni care cand au puterea in mana! isi permit sa umileasca si sa vorbeasca urat - frustarile lor vin din viata lor , din educatia lor precara sau cine stie ce secrete ascunse au in mintea lor - de au ajuns ca in momentul in care sunt mari sefi !! ma rog supervizori .. sa se comporte asa!
In occident asa ceva nu exista ! in occident daca unu dintre supervizori se comporta asa cu tine - (in occident nu exista supervizori !! )aveai dreptu sa il reclami la conducerea companiei (unde se interesa de reclamatia ta ) aveai dreptul sa -l reclami si la alte institutii !
Dar ..aici e Romania - tara tuturor posibilitatilor unde multi ajung sa taie si sa spanzure .
Aici ..nu iti ramane decat sa inghiti in sec sau sa iti dai demisia(sau sa fi dat afara ptr ca nu ai cumparat zilnic skk !!!) Doamne , ma crucesc cand aud ca voi cumparati skk ?? cA sa nu va zboare?? macar ill puteti revinde dublu???(*_*)
MAINE IMI expira si contractul pe pou avut de la la fantana !
Supervizoru tine mortis sa ma vada desi eu , nu am chef sa il vad - dar am sa merg sa ma vad cu el si dupa ce semnez rezilierea contractului - sper sa nu mai aud de el never ever! si nici de la fantana!
In rest va doresc numai bine sa aveti targeturi irealizabile -- realizabile !!... sa aveti puterea necesara sa sanatosi psihic , iar daca va jignesc sefii sa aveti puterea sa i ziceti pa!! adica la revedere !
exista o vorba romaneasca .. munte cu munte se intanesc si Dumnezeu nu bate cu bata !! EL e acolo sus si cantareste si ce fac sefii astia supervizori ce se dau smardoi cu gura si jignesc angajatii !

ps : aparatul ala spart pe care la fantana imi cere 30 de euro plus tva!! nu o sa il platesc .
La cate milioane de lei de pe urma muncii mele a beneficiat compania , nu cred ca pot trece pe pierdere acel obiect .Nu au decat sa ma dea in judecata !

ps 2 - sa ne auzim sanatosi !

:( Marti, 14 Mai 2013
:( pic fizic si psihic aici
oarecum Joi, 16 Mai 2013

Bai oameni buni,si eu ca voi,am tinut interviuri am trecut si am rezistat decat 1 zi acolo.Le place sa spuna ca doar cei puternici rezista,frectie,eu personal nu am rezistat ca eram nevoit,mai violent din fire,sa-mi urmez firea.Asa ca am renuntat.

3D Sambata, 25 Mai 2013
" Live" mai bine ramai Live:)) si nu te duci ..iar vara nu dormi, cu siguranta nu o sa mai dormi!:))
sterile Duminica, 26 Mai 2013

Salutare
Nu cred ca cineva vede ce se intampla....
Toata lumea se plange de conditii mizere.. dar niciunul nu putem spune sau face nimic deoarece nu suntem angajati ci doar colaboratori. Iar acest lucru iti inchide usa de la ITM unde ii putem reclama.
Stres si vb urate sunt peste tot si cu asta ne impacam
Numai ca aici in afara de asta iti baga si mana in buzunare.
La target de 100 de aparate asumat de oameni capabili ai nevoie de O metoda reala de clonare si de o metoda de citire ganduri ca sa poti face cifrele.
Doamna asm vrea sa ia bani. Cred ca va lua luna viitoare cu 5 oameni in preaviz pt ca luna asta nici o sansa.
Ne a sugerat odata sa luam noi aparate acasa.... Dar din pacate pt ea calculele sunt impotriva ei pt ca nu avem unde sa le depozitam. Deoarece sunt mult prea multe.

Have fun.
Cautati in alte parte de munca urgent pana nu pleaca un val mai mare de oameni si se va umple piata de. Fantanari.

Luana Luni, 15 Iulie 2013
Peste tot e greu si sunt turnaturi si mancatori. Trebuie sa stii sa faci fatza si sa iti placa ce faci dar nu in conditii inumane aici nu sunt de acord. Fiecare firma are o hiba si indiferent cat am cauta nu gasim perfectiunea intruchipata. Ma amuza hr-ii cu intrebarile lor: "care este job-ul ideal" nu exista asa ceva!
Tot timpul vom fi nemultumiti de ceva, dar ce am citit despre aceasta firma, mi se pare prea mult. :(
bla bla Joi, 25 Iulie 2013
la departamentul juridic cum este?
undeva-n Carpari Vineri, 23 August 2013
Nu stiam ca s-a redeschis siteul.Eu nu mai lucrez de mult in firma,dar am mai tinut legatura cu fostii colegi.Nu s-a schimbat nimic in firma.E aceeasi bataie de joc in care agentii cumpara produsele firmei.Contracte putine pentru majoritatea,target mare,amenintari cu datul afara in fiecare zi,vocabular de ferentari din patea sefilor,strategii de vanzari inexistente,produse slabute in comparatie cu concurenta,sunt persoane care nu au avut concediu de 4 ani.E liniste pe site deoarece in firma au ramas decat cei slabi care accepta situatiile prezentate mai sus.Trist.......Am fost condus de niste manelisti din Meltenia.De acum o sa inceapa showul. ps: asemeii nu sunt echidistanti, sunt plini de combinatii si niste hoti care protejaza doar pe unii. si pt cei noi care nu aveti relatii...stiu ca-i greu dar daca o sa va straduiti o sa gasiti ceva mai bun
tdk Luni, 26 August 2013
din cate cunosc printre alte lucruri ASM-ii trebuie sa reprezinte o punte de legatura intre conducere (dir gen, dir vanzari, etc) si agentii de vanzari. Ei nu reprezinta aceasta punte, preferand in incercarea de a-si face targetul sa impinga lucrurile dincolo de limita bunului simt. In situatia impusa de ei.. ajungi sa vii la munca doar ca sa ai de unde sa pleci. Speri doar ca luna urmatoare sa fie mai buna decat cea care se incheie. Vezi oameni noi, care isi doresc sa vanda.... dar nu stiu cum se vinde produsul... nici dracul nu ii invata... C.G cere... ASM-ii cer la randul lor... iar noi pulimea trebuie sa prestam... dar sa dea dracu daca ii pui sa isi miste curu din scaun sa faca o intalnire ceva sau putina activitate de teren... totul se face din telefon... Ma mir cata rabdare inca am de am rezistat atat....
.... Marti, 27 August 2013
Or sa se duca rau in cap iarna asta.Au pretentii idioate si preturi exagerat de mari in comparatie cu concurenta si "metodele de stimulare a agentilor " cu datul afara deja deranjeaza enorm,acestia stand cu c.v.urile depuse non stop pt un job normal.E adevarat ca a devenit mai rau decat un call center prost.FAPTUL CA SE LUCREAZA IN REGIM PFA ESTE O BATAIE DE JOC ACESTIA PUNANDU-TE SA FACI UN PFA CA SA TE DEA AFARA FARA PRETENTII ORICAND VOR EI.
tdk Marti, 27 August 2013
Sunt foarte multe companii mari care au inceput sa ofere ca alternativa de colaborare angajatilor sai varianta de a lucra PFA/SRL. Au ales varianta asta pentru ca nici angajatul nu e de acord din venitul sau brut 65-70% sa plece la stat. Problema e ca in La fantana, colaboratorul este tratat ca un caine, nu ai concediu decat cateva zile daca te intelegi cu ASM-UL, concediu medical nici atat.. nu mai vorbim de alte lucruri.. Nu or sa se duca in cap nici iarna asta, cum nu s-au dus nici pana acum...
... Miercuri, 28 August 2013
:( cei cu probleme de familie sau medicale sunt dati afara ca pe niste masele stricate...nu ai voie sa lipsesti cateva zile.Poate nu or sa se duca in cap,dar nici bn nu o sa le fie.
ted Miercuri, 28 August 2013
Eu lucrez in firma de 1 an si recunosc ca este cea mai trista perioada din viata mea.m-am saturat si de mn si parca nici nu ma mai recunosc.stresul este unul de neimaginat si ai parte de niste sefi care numai dusmani poti sa le zici.de injurii si jigniri,mai bine spus umilinte nu mai detaluez ca deja s-a amintit.schimbati-va domnilor comportamentul si nu mai dati target asa mare ca va mintiti singuri.
icon Luni, 2 Septembrie 2013
Acum, peste tot sunt probleme! Dar astia parca au sarit calul, deja au probleme majore de personal nu mai vine nimeni la interviuri. Un om fara experienta nu iau fiindca e de muncit cu el, iar unul cu experienta nu vine ca a auzit de ei si le-a mers vestea! Roata se intoarce oameni buni.
Florin Luni, 2 Septembrie 2013
Va vaitati ca niste coarde.Atata timp cat aveti competentele necesare (daca le aveti) si posibilitatea sa testati alt job, de ce nu o faceti ? Decat sa va plangeti de mila, mai bine va faceti un CV beton si incercati si in alte parti unde considerati ca sunteti apreciati la adevarata valoare ( daca o aveti). In rest, chill out ! Sa ne auzim sanatosi !
tdk Luni, 2 Septembrie 2013

Florin o face doar pe desteptul... atata tot... o fi pe val acum...

... Luni, 2 Septembrie 2013

"Coarde"...Asta e un limbaj elevat la dansii in comparatie cu limbajul de zi cu zi.Sunt cei mai vulgari oameni pe care ii puteti intalni intr-o viata.SCLAVAGISMUL DIN FIRMA DERANJEAZA,INCOMPETENTA VOASTRA,VULGARITATEA SI FAPTUL CA INSISTATI SA VINDETI UN PRODUS DE 10 LEI PE 400. 95 % DIN ELE SUNT IN CASELE AGENTILOR.Bani nu se mai castiga si nu o sa se mai castige.De ce a plecat lumea masiv si de ce faceti angajari nonstop.

Ionut Luni, 2 Septembrie 2013

Salut
Sunt fost tehnician de instalari La Fantana .
Pot sa va zic ca am lucrat 2 ani la acesta firma si pot spune numai de rau de ei .
Acesta firma mi-a facut greata de personalul de acolo ..nu fac referire la cei de la Rokor care vau spalat de pacate si va dat o imagine pe piata.Toata stima lui Catalin Moise.
Acesta firma incalca toate regulile posibile care exista in Romania.
Unde sunt institutiile pe care le platim sa ne apere de aceste firme si patroni infecti .?
Ce sa zic ? ca Tehnician ai sal de 800 ron net ,si salariul incepe de la 0 . cate actiuni faci pe luna atatia bani ei ..
si incepi la ora 08 si termini cand poti adica 7,8, 9 seara .. si ei un sal de 14 mil.
Poate stie Matias Director si el ceva de acest lucru ...ca nu sa prezentat nici o data..dupa2 ani de zile nici nu stiam cine este Dir General
Pe Vanzari se cam ingroasa gluma ..in 2013 au scos pe piata un filtru la 450 ron cica este de minune ce face acest filtru ,si saraci agenti au norma 8 Buc pe luna.care daca nu vand se inprumuta de bani si le cumpara ei din Buzunar .
Acest Filtru in Traducere este filtru de sediment si se pune la acvarii de pesti. nici de cum sa fac o apa potabila . I obliga pe agenti sa vanda rahaturile astea de Solo Kit..la 450 ron Buc.
La Aparate ai 20 de Buc norma + 8 sol Kit ca sa-ti ei un sal 13 mil in mana curati .
In Traducere.te duci ca necalificat si tot esi mai bine.

in Tot acest timp sefii aia care se cred superiori ! in afara de faptul ca nu te invata sa vinzi ceva ,orice ! ceva sa fie .vin si plini de ei cu niste aere in ei .. in loc sa fac Traininguri cu cei nexperienta-ti ,sa vada unde gresesc ,! sai invete cum sa vinzi un produs.vin se rastesc la tine ba chiar si mai multe de si injura ,tipa la tine ..Este o firma plina agenti sefi .. care cica ei vand ! jumate dintre aparate sunt vandute pe la drogati ,pe la obor vandute prin vitan si isi coate parleala pe cine ? pe agentii care nu au nici o treba cu vanzare ,Incepatori
Dragi aplicanti vedeti-va de treaba nu ave-ti ce face acasa? Apropo vede-ti ca sau mai sters din Mes ,in martie erau circa 200-300 de sesizari pe forum ..

icon Marti, 3 Septembrie 2013
Salut
Sa va explic in mare celor ce doresc sa aplice la posturile de vanzari, ale acestei firme la ce trebuie sa se astepte:
1.sunt doua divizii POU si BIDOANE
2.sunt trei tipuri de colaborari:hunter, farmer si key account pentru ambele divizii, de obicei este accesibila prima colaborare adica hunter celelalte doua sunt pentru cei care au ceva vechime in firma.
3.colaborarea oferita este de tip PFA sau SRL.
4.pentru POU ai comision fix pana in 390 euro, adica comision pentru mobilitate, de obicei nu au masini si iti impun sa vii cu masina ta personala daca nu ai, iti dau un matiz pentru care platesti in cam o 1000 de lei chirie :-), nu ai o baza la variabil sau ma rog ceva de la care sa pornesti cat produci atata iei, spre exemplu ai semnat zece aparate in 15 euro comisionul se face asa 15x10x1.89=283.5 euro, oricum acum vine iarna si zece aparate este mult sa zici ca semnezi;
-pentru bidoane ai parte fixa de obicei maxim 520 de euro + parte variabila 250 de euro, indiferent ce faci partea asta o facturezi in functie de ce asm ai si cat de greu gaseste om pe zona :-);
Daca aveti intrebari va stau la dispozitie.