Forum despre La Fantana

520 fix ? in visele cui?
123 Marti, 3 Septembrie 2013
520 fix?
icon Miercuri, 4 Septembrie 2013
Ma eu atat am avut pe trei judete, oricum e foarte putin! Eu am mers cu masina mea...
123 Miercuri, 4 Septembrie 2013
Calculul real este cel descris perfect la inceput de "eu care este". calculul este simpu.
Cat am lucrat eu si nu cred ca s-a schimbat de 2 luni incoace : iti da bani de cheltuiala care sa fim seriosi nu iti ajung.Credeti ca e vreun angajator care sa dea sa iti si ramana?Raspuns :nu (din banii astia platesti : taxe si impozite 1/3 din tot castigul tau cam 1000 lei,chirie masina 600 lei,bagi benzina cam 1000 lei, telefon 50 lei, etc...) si castigul oarecum curat este in salariul variabil adica din comision(media este undeva la 1500 lei si aici sunt agenti cu mega combinatii care au peste 50 aparate.)pentru un agent incepator e groasa,nu ii ramane mai mult de 1000 lei in niciun caz si zic 1000 pt ca sigur nu-si plateste impozitele si dupa ce pleaca sau il da afara de la firma isi blestema zilele ramanand dator pana peste cap.
Florin Miercuri, 4 Septembrie 2013
Nu vreau sa intru in polemici cu cei frustrati si icompetenti care-si petrec mare parte din viata pe acest site si pe facebook.
Vreau doar sa spun ca am muncit cativa ani in Laf si am plecat in momentul in care mi-am dorit altceva. Nu asta-i rezolvarea problemelor voastre !
Aveti doar doua optiuni : fie continuati si incercati sa atingeti obiectivele impuse de companie, fie plecati si dati plus valoare altei companii angajatoare ( repet : daca aveti asa ceva ).
Btw, in vanzari presiunea rezultatelor este peste tot .Ar trebui sa va puneti si intrebarea fireasca daca voi sunteti capabili sa vindeti, daca asta este ceea ce vreti intradevar sa faceti,etc.
Bafta ! Sa ne auzim sanatosi !
123 Miercuri, 4 Septembrie 2013

Asta se fi face.Daca ai plecat de cel putin 2 luni vino din curiozitate si vezi daca mai sunt jumatate.Florin,uita-te in oglinda.Nu suntem prosti si e clar ca esti un sefulet care nu mai are agenti.eu nu cunosc mai mult de 3 persoane care sa isi atinga targetul.

icon Joi, 5 Septembrie 2013
Pai sunteti tari 123, pe la noi pe pou-ri nu se face targhetul sunt colegi cu doua trei bucati asta inseamna salar de 100 euro cu tot cu taxe, la finalul lunii asm-ii cer bani de sk :-)))), mai nou i-a invatat cineva o smecherie unul cumpara 12 buc. iar restul contribuie cu bani de obicei cam 400 de lei si asa asm-ul isi face targhetul si agentul prostul plateste.
123 Joi, 5 Septembrie 2013
Icon,ai inteles gersit.Sunt in cel mai fefricit caz 3 persoane pe tara la ambele divizii care atinge targetul.Si aia sunt plini de combinatii.
Dory Vineri, 6 Septembrie 2013
Nu suntem frustati sau incompetenti cand vrem RESPECT !
Prima luna de angajare in La Fantana nu tu training nimic .. ok ai experienta in vanzari si nu-ti trebuie..mai stai pe langa un coleg binevoitor care sa te ajute cu unele informati despre produsele care trebuie sa le vinzi, completarea contractelor si aplicatii.
Cum zicea icon cum se face targetul la solokit.. prin prostii de la vanzari care la fiecare sfarsitul de luna cand nu se face targetul si toata lumea zboara fac contracte pe ei de 2-3 .
Nu zic ca tot timpul o sa fie stres in domeniul vanzarilor si daca nu se ating obiectivele bine prestabilite de sefii mari cineva trebuie sa cada in special cel mai mic .
tdk Duminica, 8 Septembrie 2013
esti la inceput de faci contracte de doar 2-3....
tehnician 3.5 ani Miercuri, 11 Septembrie 2013
tehnician 3.5 ani, activ....face ti treaba fratilor! Trebuie sa va treziti la 6 dimineata pt asta! Sunt convins ca sunteti niste lenesi! Eu nu beau cafeaua la mall dar cred ca am salar aprox. la fel ca voi. Daca poti, e oke, daca nu....daca vrei sa castigi bani, tre sa muncesti, nu?
:) Miercuri, 11 Septembrie 2013
sau poate chiar nu mai merge treaba si sunt mult prea multe magarii.Frate,esti prea atacat pentru un tehnician.ei au salariul mai variabi decat agentul.prietenii stiu de ce.or sa inceapa sa explodeze bombe in la fantana si cei care stiu ce stiu sa vorbeasca pentru ca cei ce vor veni,ca vor veni multi la cati or sa plece din proprie initiativa ca nu le convine mai nimic sau or sa fie dati afara pentru ca au pretentii exagerat de mari de parca nu cunosc piata si sunt de pe alta planeta.O sa ajungeti saraci si nu o sa mai aveti bani de lautari.PACAT!RAMANE SALAM FARA CATIVA SPECTATORI
icon Joi, 12 Septembrie 2013
Ce vrajeala, auzi cica tehnician!
dox Joi, 12 Septembrie 2013
Oameni buni va dau un sfat in cunostinta de cauza, cunoscand istoria companiei cu personalul fiindca am lucrat cinci ani pana luna trecuta si anume:
-cautati-va de lucru cei vechi, care au zone dificile, vorbim de cei de pe divizia pou cei care vor sa se angajeze nu o faceti ca au sa va dea afara in patru luni :-) plus vine iarna si nu o sa faceti bani in timpul ramas;
-apoi precum stiti sunt doua divizii pou si bidoane, divizia pou provine din Rokor care a fost cumparata de Laf cu tot cu portofoliu de clienti logistica etc. aceasta divizie o sa fie desfiintata nu glumesc, oamenii au sa fie dati afara, imaginativa urmatorul tablou ambele divizii au farmeri cu portofoliu pe aceeasi zona geografica precum si hunteri, astfel pe Brasov de exemplu exista doi hunteri pou respectiv bidoane si doi farmeri respectiv pou si bidoane, restructurarea o sa imbrace urmatoarea forma farmerul bidoane o sa ia portofoliul de la cel de pe pou iar hunterul o sa vanda atat bidoane dar si pou-ri in acest fel au sa faca o reducere imensa de costuri aici sunt inclusi si Asm-ii de pou;(aviz divizia home, care va aduceti aminte de ei);
Din ce am vazut pe rapoarte hunterii de pou au rezultate mai mult decat slabe doua trei pou-ri pe luna nu au acces la lead-ri si de investit nu se investeste nimic in ei, dealtfel oamenii nici nu mai vin la interviuri ca a mers vestea din gura in gura ca Laf e un tepar cu personalul de vanzari :-) asa ca, la fel sunt si cei de pe bidoane foarte slabi dar ei au lead-uri care ii mai scot la liman cat de cat. Deci ... Poate restructurarile nu se vor face exact cum am spus eu dar va asigur ca se vor face din doua divizii cu rezultate foarte proaste mai ales pe zone defavorizate oricum nu ii interseaza acest lucru, o sa ramana un singura si probabil au sa ia oamenii cei mai buni de pe cele doua divizii daca au sa o faca ca mancatoria e mare!
:) Joi, 12 Septembrie 2013
nu da pe nimeni afara.astia fac angajari tot timpul.normal ca un agent care se respecta nu vine la astia.eu nu cred ca sunt agentii slabi,dar nici cei mai buni,sunt doar lipsiti de combinatii.
ddd Joi, 12 Septembrie 2013
dox un farmer bidoane nu va face niciodata fata la munca de pou....la pou nu ai soferi sa iti incaseze la livrare... incasezi tu... peste 70% din target se face doar din incasari cash... abia isi tin ei portofoliul in frau... dar sa ia un portofoliu de cateva sute de clienti care se incaseaza in mare parte cash??? daca ar face asta s-ar duce in cap direct farming pou... dureaza cateva luni pana inveti clientii din portofoliu... sunt foarte multe aspecte de tinut sub control gen mentenanta si etc... e o munca complexa si grea. Plus ca in tara vrei nu vrei tii 2-3 judete....nu iti arde sa faci 90 de km sa incasezi un client de 250 de lei in cel mai bun caz...
tehnician Joi, 12 Septembrie 2013

In cei 3.5 ani de cariera LAF, am vaz agenti slabi si buni+f buni. Icon....tehnicianul ala , mic si obosit stie mai multe decat tine, tu esti doar o pers care trece pe aici....

bla bla Vineri, 13 Septembrie 2013
Va salut pe toti colegii de suferinta.Eu sunt unul dintre cei nepriceputi care am stat putin in firma,mai exact cateva luni.Sincer nu am ramas cu nimic bun poate cu taxe la stat de 1400 lei.Colectivul e oarecum ok,exceptie sefii si protejatii lor.Agentii sunt prieteni intre ei.Banii foarte putini.Iti dau bani de cheltuiala 390 euro,dar cheltuiala este mult mai mare.Eu cheltuiam cam 1900 lei si banii reali sunt comisioanele care nu au dpasit 1500 lei BRUT niciodata.
Cea mai tare faza in firma este ca au un produs haios de prost si esti obligat sa vinzi 8 bucati,daca nu esti dat afara si nu poti vinde mai mult de 2 hai 3 si ca sa ramai in firma te pune sa le cumperi.Toata lumea le cumpara si nimeni nu le face.Aceasta strategie cu produsul este sa nu se prinda fraierii ca vor sa scada din costuri si sa nu umble la salarii pe fata.Instalatorii sunt mana in mana cu asmii si protejatii lor.E frustrant sa muncesti mult si sa-i vezi pe altii cu contracte pe tava.Relatia cu asm-ul meu a fost jalnica.injuraturi si jigniri si umilinte ca aici nu am vazut niciodata.Vor sa faca alte investitii masive si sa ma ierte Dumnezeu ,dar le doresc falimentul.BAI NEBUNILORRRR,NU MAI LE CUMPARATI PRODUSELE.NU SUNTETI ACOLO SA LE FACETI VANZARE. NUMAI BINE !!
icon Vineri, 13 Septembrie 2013
"Tehnician" ai foarte mare dreptate, eu vreau sa evoluez nu sa fiu sluga! Ceea ce am si facut ;-)
dox Vineri, 13 Septembrie 2013
ddd nu cred ca ai inteles, un farmer pou are teritoriu peste zona a trei farmeri bidoane, portofoliul v-a fii impartit in trei nu o sa fie un efort mare pentru cei de pe bidoane. Sa iti dau un exemplu: farmarul rokor sibiu avea ultima data zona sibiu, brasov si targu mures in sibiu e farmer bidoane, in brasov este iar in targu mures este, sa zic ca are 600 clienti pe care ii impartim in trei rezulta 200 clienti per farmer bidoane la rezilierile care le au nu cred ca o sa fie o problema sa aiba 200 clienti in plus... Cu mentenanta la fel, eu cred ca te minti singur dar e problema ta, nu sunt eu un medium sau ceva dar te sfatuiesc sa fii ponderat in cheltuieli ;-)