Forum despre Lidl Romania

dmmm Sambata, 11 Ianuarie 2014
poti sa iesi si o 100 oricum nu iti face nimic, dar daca se intampla zilnic asta inseamna ca nu ai treaba cu postul sau iti insusesti banii
erik Duminica, 12 Ianuarie 2014
ms de raspuns! sunt angajata de cateva luni, de obicei ies cativa baniuti + sau - dar sa inatamplat de vro 2 or sa ies 11 lei 7 lei + /- si ma gandeam k nu.i ok.
ok Luni, 13 Ianuarie 2014
+/- 10 lei trebuie sa iesi ca si casier; la prima abatere ai sanctiune (avertisment) care ajunge la sediu la Timisoara, a doua oara ai 10% si a treia oara ti se desface contractual de munca ;
ceea ce am scris in acest mesaj este conform procedurilor dupa care lucreaza Profi
viper Marti, 14 Ianuarie 2014
Eu nu stiu pe nimenea care sa cunoasca legislatia muncii bine si sa imi explice daca se poate crea un sindicat al muncitorilor din Lidl . Spun asta pentru ca prin alte parti stiu ca daca firma are peste un anumit numar de salariati se pot organiza in sindicat . Abia atunci cred eu ca se vor schimba lucrurile in mai bine . Abia in momentul in care cineva care reprezinta lucratorii in fata patronatului , cu un avocat propriu , cu putere juridica , oameni care sa cunoasca perfect legislatia muncii si care pot discuta de la egal cu cei de sus . Pina atunci cred ca totul va ramine doar la nivelul unor discutii pe un forum si la o furie inabusita a unor oameni care vor doar sa fie tratati omeneste pentru ca singura vina care o au este ca trebuie sa munceasca pentru asi intretine familiile .
@viper Miercuri, 15 Ianuarie 2014
Suntem totusi o comunitate carr vorbim aceeasi limba. Ce sindicat domnule! Eu cred ca sunt o multime de oameni care au lucrat si lucreaza inca la lidl nemultumiti! Eu cred ca daca am comunica mai bine intr-e noi si am incerca sa ne inim cumva am avea toate sansele! Gandeste-te televiziunile sunt inebunite dupa raiting. Sa apara o stire bomba cu cel putin o suta de angajati revoltati! Ar fi o binecuvantare pentru ei si sfarsitul conducerii Lidl Romania! Hai sa incercam....nu ne costa nimic,numai ca lasitatea unora de asi pastra locul de munca depaseste orice limita! Tace si inghite,nu se gandeate ca mai devreme sau mai tarziu oricum sfarseste dat afara! Deci ce parere aveti?
un angajat la lidl Joi, 16 Ianuarie 2014
Gindesti bine viper dar nu sunt suficenti 2 sau 10 sau 20 ,vb se spun mii si mii dar cind e vb de fapte tac si inghit sunt inconstienti poate ca ne meritam soarta muncind ca nebunii si lasind capul in pamint ca sa nu ne pierdem job dar hai sa unim fratilor trezitiva odata si hai sa dam jos mafia din lidl si leprele care nu se pot numii oameni.Aveti curaj si fiti demnii ptr a ne fii mai bn noua si famiilor noastre.
ex Lidl Suceava Joi, 16 Ianuarie 2014

Am lucrat in Lidl Suceava aproape an ca vanzator si casier. Avantaje: Salariul in jur de 1400 lei. Timpul zbura repede pentru ca nu aveai timp nici la masa sa mergi chiar si dupa 10, 12 ore plecat de acasa !!!! Colectivul era unit. Bun acum DEZAVANTAJE : ATENTIE! In Lidl cum s-a mai spus faci munca a 3 persoane, tu care ai doar doua maini si doua picioare. Daca esi vazut ca stai, esti luat la ochi si imediat ti se da o sarcina! Munca nu se termina la timp ca tu sa iti poti lua pauza de masa ori sa pleci acasa la timp. Am stat nepontata peste program. Adica sefu te punea sa te depontezi apoi sa te intorci la munca! Este inadmisibil ca sa te trezesti dimineata la 5 ca la 5:45 sa fii in fata magazinului asteptand sefu, si sa te tina pana la ( teoretic 14:30 ) ora 15, 16 sau 17... sau cum s-a mai intamplat chiar la ora 18 inca eram in magazin, deci sa stai si 12 ore cu pauza 10 minute. Cand indraznesit sa ceri pauza te simti parca vinovat ca faci asta. Asa iti dau sefii impresia. de regula sa zicem programul normal practic, nu teoretic este de la 5:45 - 15:30 sau 16. Da, orele suplimentare se aduna si ai liber chiar 3 zile pe saptamana in loc de 2 zile dar imagineaza-ti cat de franta esti dupa zilele in care stai peste program. Nu termini o treaba ca imediat sefa sau sefu te trimite la alta. Da,esti platit dar se merita oare? multi dintre angajati au probleme de sanatate de cand lucreaza in LIDL. Te cheama din liber la serviciu, se schimba programul dupa cum vrea sefa de magazin sau sefa de vanzari chiar cu o zi inainte. Deci tu nu poti sa-ti faci un plan ca in ziua x in care sunt liber plec la gratar. Luati aminte cei care vreti sa va angajati cel putin in Suceava! esti platit cat 2 persoane dar nu mai esti om dupa o saptamana de lucru. Concedii? cum vor ei. Sa ceri un schimb de tura? daca se aproba... Practic tu esti un rahat. nu ai niciun cuvant. daca iti sustii punctul de vedere iti pune pumnul in gura. Cel putin sefa de magazin e cu doua fetze. Si poate o inteleg ca asa i se cere dar totusi, ca sa ajungi sa-ti bati joc de angajatul tau, adica sa nu-ti pese de problema lui de sanatate, sau de nevoia lui de un liber... urat din partea ei. Cand isi urmareste scopul se linguseste la tine, in rest te umileste permanent, NU GLUMESC! Niciodata nu sunt multumiti de tine, la sedinte ti se repeta zeci de lucruri care nu se fac in interiorul magazinului si ceva de genu: "Ti-e greu 2 minute sa faci si treaba asta? " iar dupa iti spune: "Sa verifici asta nu-ti ia mai mult de 5 minute" , era un coleg acolo care e angajat de la inceput care se punea in gura cu sefa si ii spunea clar ca aia plus aia plus statu pe casa plus marfa la raft plus curatenia plus plus... se aduna si nu ai timp sa le faci pe toate cate ti se cer. Dar sefa spune: "Asa e in Lidl, altii pot, voi de ce nu puteti? " Cea mai enervanta vorba care o auzi in magazin este: MAI AI ? sau DA, NU AI TERMINAT ? Nu va aruncati cu capu inainte ca sigur ! sigur! o sa va para rau. Cei ce lucreaza in Lidl Suceava sunt tineri, au rate sau probleme in familie. Luati aminte la ce se scrie pe acest forum, eu nu am tinut cont, m-am aruncat inainte dornica de un loc de munca si a ajuns sa-mi para rau. Insa acum ii respect si ii admir pe cei ce rezista acolo; doar ei si cei ce am lucrat acolo stim prin ce trec si cate indura pentru banii care oricum nu ajung niciodata. Ca ultim cuvant... ai nevoie de bani: Mergi in LIDL dar asteapta-te sa fii tratata ca un sclav. Pentru ca sunt care lucreaza dar ei accepta ideea de SCLAV, tu esti in stare ? sau mai bine mai astepti si gasesti ceva platit mai putin dar sa fii cat de cat respectata cum sunt eu acum. Dar macar merg cu placere la munca si nu iau mai mult de 900ron.

nickname 1 Joi, 16 Ianuarie 2014
Buna, poate sa imi spuna cineva care ar fi salariul pentru un job de hr specialist cu lb germana in cadrul acestei companii? Multumesc.
angajata Lidl Sambata, 25 Ianuarie 2014

LIDL DEVA
lucrez de 1 luna si asa ceva nu am vazut in viata mea,sa lucrezi fara pauza ,sa te depontezi iar apoi in continuare la munca.Unora asa le place ,sa nu se mai planga

@ angajat Lidl Deva Sambata, 25 Ianuarie 2014
Tu lucrezi fara pauza? Tu te depontezi si iti continui munca ?Tie iti place si nu te plangi? Esti abia la inceput (1 luna), daca te tine mai mult de 3 luni cat ti s-a facut contract, te mai asteptam aici pe forum sa ne povestesti.
LIDL DEVA Luni, 27 Ianuarie 2014
sa fii angajat la LIDL DEVA inseamna sa iti bati joc de tine ,sa te umilesti la maxim ,CAMILA SI SCLAVA RUSINEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE
Dna P.C si lista e lunga::::::::::
un idiot Miercuri, 29 Ianuarie 2014
Cine stie de ce este vacant postul de SV la Brasov ?
incerc Luni, 3 Februarie 2014
Stie cineva vreo adresa de mail la vreun sef mai mare de pe la sediul central, suntem cativa colegi care vrem sa facem cateva reclamatii la adresa SV si neamurile acestora din magazine, poate le mai taie cineva macaroana, poate ne mai asculta si pe noi cineva, poate vom lucra si noi fara sa ne fie frica si de umbra noastra.
1 Luni, 3 Februarie 2014
stie cineva unde se deschide lidl pe 6 febr in iasi?
incearca Marti, 4 Februarie 2014
intra la contacte si unde scrie reclamati pentru clienti faci tu reclamatia si ajunge la directoru de vanzari
a Marti, 4 Februarie 2014
pe 17 februarie se deschide lidl de langa plaza de pe bulevardul Timisoara, sor fi facut angajarile?
incerc Miercuri, 5 Februarie 2014
Vreau ceva mai sus decat director vanzari deoarece SV a noastra ne spune ca degeaba o sa vorbim cu DV ca ei sunt prieteni si ia dat niste ponturi cum sa dea oameni foarte usor afara, deci daca aveti vreo adresa de mail va rog sa o puneti pe forum pana nu ne schimba pe toti cum vor ei.SV ne spune ca ea taie si spanzura in filialele ei, ca pe ea nimeni nu o ia la intrebari in privinta deciziilor ei. Intr-o zi o sa ne trezim ca tot a lor va fi si decizia de a fi platiti.
in Miercuri, 5 Februarie 2014
1.parca fiecare depozit (chiajna, iernut sau nedelea) are un director care ii angajeaza pe DV. acum depinde de ce sediu apartii si sa contactezi directorul acestuia sau cand vine in vizita sa il tragi de manecuta. de regula se afla cand vine in vizita.

2.in fluturas, de asemenea, ai un telverde

3.plus responsabilul cu protectia datelor: g. a. (sediul de la bucuresti)

4. prin magazin, bucatarie sunt plini peretii cu date de contact, inclusiv responsabilul cu personalul (deasupra pontatorului).

5.la iesirea din magazin telverde

6. cea mai de impact ,cred ca ,ar fi pagina de facebook lidlromania care transmite informatiile la sursa.
bafta
veverita Miercuri, 5 Februarie 2014
Salut!
Vreau sa stiu pentru wkeendurile lucrate se dau libere in cursul saptamanii urmatoare sau muncesti ca boul:).
3 Miercuri, 5 Februarie 2014
Daca nu le aduci tu aminte de orele pe plus sau ca ai duminica dupa duminica, nu ti se va da nimic. Am lucrat si eu la LIDL...Sunt complet dezamagita de ce e acolo.