Forum despre Lidl Romania

incerc Miercuri, 5 Februarie 2014
Multumesc in.
Daca a deschis cineva gura la responsabilul cu personalul, Sv a stiut cine a vorbit cu acea persoana. DV si SV se tutuiesc fata de noi, isi spun pe nume, mai mult SV ne-a spus ca ea a fost scolarizata de acesta si stie cum sa dea si ce usor este sa dea oameni afara. Credetima ca ne este frica si de umbra noastra. In ultimul timp a dat afara oameni cu care am lucrat ani de zile, care erau dedicati Lidl-ului, dar pt ca SV nu le-a placut fata lor ia dat afara.
3 Miercuri, 5 Februarie 2014
Unde am lucrat eu a fost dat afara un adjunct...vechime 5 ani, pe motive total banale, dar i-a dat in judecata si se judeca cu ei. Daca am vrut sa intru in pauza...ca eram pe casa de la ora 10 si ceasul era 7 seara, a doua zi a avut grija sa ma controleze la bake off si sa imi spuna ca bine ca stiu sa cer pauza, da treaba sa nu stiu sa imi fac...Si acolo in camera de bake off lipseau servetelele. Cica era de datoria meam dar eu in ziua anterioara am stat pe casa toata ziua. La cel pe care l-a dat afara i-a facut referat pentru ca a gasit o rosie mai putin frumoasa...Sunt multe, foarte multe de spus..
many Duminica, 9 Februarie 2014
As vrea sa fac o reclamatie cui ma adresez?
fsa Marti, 11 Februarie 2014
mi-ar place sa lucrez la lidl k in ziua de azi e km naspa cu serviciu mai ales dk ai o familie de intretinut
fsa Marti, 11 Februarie 2014
as vrea sa depun un cv dar nu stiu unde
SOPHIE 2014 Miercuri, 12 Februarie 2014
AM SI EU O INTREBARE; STIE CINEVA DACA SE APLICA IN CADRUL LIDL ART.51 LIT.C) DIN CONTRACTUL COLECTIV DE MUNCA LA NIVEL NATIONAL, PRECUM CA FIRMA ACORDA MAMEI INSARCINATE (ANGAJATA LIDL) UN SALARIU MEDIU PE UNITATE LA NASTERE. ROG RASPUNS DACA A TRECUT CINEVA PRIN SITUATIA ASTA. MS
nyk Miercuri, 12 Februarie 2014
am si eu o intrebare ,daca se poate ?? ce se intampla la trei referate cu avertisment ! ce poate sa iti faca ??poate sa te dea afara pe baza acestora ?
"nyk Miercuri, 12 Februarie 2014
depinde daca ti s-a pus gand rau!

de regula acele referate sunt doar de avertisment care se pot intelege amenintare sau a te face cu psihicul si de ati reaminti ca trebuie sa respecti peocedurile si sa te misti mai repede, respectiv sa nu mai apuce sa te intrebe daca mai ai (adica de la minutul la care ti s-a dat sarcina si pana cand ajunge din nou langa tine sa fii terminat deja chiar daca cel care ti-a cerut-o in mod sigur nu ar face-o nici in dublul timpului in care o realizezi tu).

daca ti s-a pus gand rau trebuie sa stii ca te poate da afara conform codului muncii pe care il gasesti pe net. iti recomand sa il citesti/cititi. adica referatele alea nu au mare valoare!!!
@nyk Joi, 13 Februarie 2014
Daca nu-i place fata ta, cat de curand o sa te bage in birou/bucatarie si o sa te ameninte ca o sa te dea afara indisciplinar ca si-asa ai trei referate , o sa te determine prin tot felul de amenintari sa-ti dai tu singur demisia, ca asa au patit absolut toti in absolut toate filialele.
SFAT ; nu-ti scrie tu demisia cu mana ta si nu semna nici un referat, in notele explicative scrie ca cel care ti-a facut referatul MINTE.
per Joi, 13 Februarie 2014
persoana care se judeca cu iei poate sa spuna si motivul pt ca ma intereseaza
per Joi, 13 Februarie 2014
are dreptate nyk ca daca nu-i place fata ta ai de suferit, dar legile an lidl sunt la fel pt toata lumea la fel.asta mi se antampla si mie acum si nu stiu ce sa fac
nickname Joi, 13 Februarie 2014
citeste cineva de la Lidl aceste plangeri pana la urma....
blonda Joi, 13 Februarie 2014
Unde se fac reclamatii pt sefi de magazin
hardworker Joi, 13 Februarie 2014
Salut, acum o saptamana am lasat un CV la un LIDL din Bucuresti si azi m au sunat pt un interviu pt postul de lucrator comercial. Ma sperii de ce citesc aici. am nevoie de un job urgent ,am greutati mari in familie, saptamana asta am mai fost la 2 interviuri 1) la un call center si 2) la o firma de servicii geologice si geofizice. inca nu am primit nici un raspuns de la aceste 2 interviuri. Imi poate da cineva un raspuns daca e cazul sa ma angajez a LIDL ? Am vazut ca cineva pe site-ul asta vorbeste de agresare fizica. Chiar asa sa fie ? adica pt un salariu un pic peste media din retail trebue sa suporti si corectii fizice ?
vxd Vineri, 14 Februarie 2014
Lidl nu i pentru oricine! Trebuie sa fi rezistent la stres maxim si efort fizic sustinut ca sa faci parte din echipa lidl! multi care scriu aici cred ca nu au avut ocazia sa lucreze la lidl si vorbesc din povesti asa ca lasati o mai moale ca nu tine! Este singurul angajator care plateste la secunda !
Realistul Sambata, 15 Februarie 2014
Unu la mana se spune se merita nu "nu se merita" doi la mana de ce te plangi cum era acu 2 ani daca acuma nu mai este asa? Am stat si am citit ce se posteaza aici, majoritatea sunt aberatii. Se lucreaza mult, orele suplimentare se platesc dar de preferat se recupereaza adica primesti liber. De lucrat o sa lucrezi, sa nu te gandesti ca o sa stai, daca stai este o problema. Problemele cu sm le vb cu sv o sa te asculte si o sa rezolve problema. Bafta la angajare!
@ Sambata, 15 Februarie 2014
DA, Lidl-ul este o firma care te plateste cel mai bine in tara asta, iti da banii la timp chiar si mai repede daca ziua de salariu este sambata sau duminica, dar daca te lovesti de ceva nimeni nu te asculta.
Realistul spune ca ca daca ai probleme cu SM vb cu SV , dar cand acestia sunt rude ( si-au botezat copiii, sunt prieteni de familie iar sotii lor au copilarit impreuna) cui te mai plangi. Vei spune realistule ca te vei plange DV , dar cand acestia nu te asculta pt. ca si ei sunt prieteni cu SV (se tutuiesc fata de personalul din magazin, iau masa impreuna) cui sa te mai plangi? Si daca ai indraznit sa spui cuiva de problemele care exista in magazin, intr-o saptamana ai 3 referate si te ameninta ca te da afara.
Pt. hardworker poate la magazinul unde te va angaja pe tine nu vor exista probleme, da spun cu mana pe suflet incearca, intotdeauna vor exista si multumiti si nemultumiti..
@ Realistul Luni, 17 Februarie 2014
Faza cu "nu se merita" nu prea am inteles-o dar aici este o discutie despre Lidl nu despre limba romana....deci revenim.
Asa era acum 2 ani cum a scris cineva mai sus.Sincer nu stiu si nici nu ma intereseaza la ce magazin esti tu dar si acum e cam la fel.Am lucrat pana anu trecut ca si adjunct sef magazin si iti dau un exemplu...cei cu pile si cei care ling unde trebuie intotdeauna vor fi "bine vazuti"...revenind la exemplu.Este o anumite domnisoara la magazinul Iuliu Maniu care nu stie sa faca nimic singura dar e ok...pentru ca are "relatii".Ti se pare normal sa iti ia 1 om de pe raion sa faca pierderiile ca ea nu pune mana din pricina faptului ca citez "am dat 25 de lei pe manichiura asta" ?
Vii la munca cum ai spus si tu dar asta nu inseamna ca nu poti sa te duci sa bei o gura de apa si sa ti se faca referat sau cum spune o anumita A.P. ca un palet de sortim trb sa fie gata in 30 de minute.Mai trebuie facut si FIFO mai trebuie ajutat si un client si ce crezi mai trebuie sa intri si pe casa.Asa ca da vii sa lucrezi si da iti platesc salariu la timp si este un salariu peste medie dar....uneori doar uneori "nu se merita" !
despre ce vorbim aici Miercuri, 19 Februarie 2014
Nu stiu la ce lidl lucrati voi, dar sincer sunt uimita de ce vorbiti aici, nu lucrez de fff mult timp, am facut un an in care am invatat ce inseamna o echipa, a fost fff greu in primele trei luni pt ca intradevar e munca fizica si psihica, dar eu spun ca merita. Am niste colegi foarte tari, nu suntem umiliti de sefi, ba chiar suntem prieteni cu toti, radem, glumim, ne distram impreuna in timpul liber, suntem o gasca simpatica si da avem vizite obositoare, zile care nu se mai termina, dar seara cand se termina programul in timp ce dam cu mopul facem cate o serenada si aranjam non-food-ul imediat. Cred ca mai conteaza si colectivul si cel mai mult conteaza starea de spirit pe care o ai, daca pleci de acasa pe principiul inca o zi si abia astepti sa se faca 3, e clar e o zi grea. Optimismul ne scoate din starea de rahat pe care o avem cateodata si bravo spus de sefi cand ai facut ceva bine.
cryss Joi, 20 Februarie 2014
Cat se castiga ca asistent manager la lidl?