Forum despre Lidl Romania

carmen Sambata, 19 Ianuarie 2013
dai mail la ei, dar iau in considerare candidatura ta?:(
MINIDRIVER Luni, 21 Ianuarie 2013
BUNA . AS DORI DACA STIE CINEVA NUMARUL DE LA RESURSE UMANE SA SUN DIRECT SI SA INTREB DACA SE FAC ANGAJARI IN BUCURESTI IMI DORESC SI EU SA LUCREZ LA LIDL.VA MULTUMESC SI SPER SA PRIMESC UN RASPUNS DE LA VOI
alex1400 Joi, 24 Ianuarie 2013
Buna seara
AS dori sa ma ajute cineva sa ma angajez la lidl.Experienta am deoarece am lucrat la mega image aproape 2 ani.
Astp un raspuns si poate si ajutor
ex-lidl Joi, 24 Ianuarie 2013

am lucrat in lidl , pe postul de adjunct sef magazin , in nordul tarii. stresul e deosebit de mare , constant , niciodata nu ai facut indeajuns , nu ti se va multumi pentru munca depusa , 10001 de reguli si principii de urmat , ai drepturi doar pe hartie , in realitate ai dreptul sa taci sau sa iti gasesti alt loc de munca daca nu iti convine , sintagma "clientul nostru - stapanul nostru " ESTE MAI PRESUS DE DUMNEZEU !
Credeti-ma am vazut colega data afara pentru ca nu a dat dreptate unui client , care chiar nu avea dreptate !
Toti cei din conducerea superioara a Lidl ... stiu aceste aspecte.
Toti sefii de vanzari sau din alte departamente nu fac decat sa isi urmareasca propriile interese adica salariul si avantajele materiale !
In consecinta , sfatul meu este sa va ganditi foarte bine inainte de a intra in Lidl , tineti cont de ceea ce scrie pe acest forum , si pe altele referitoare la Lidl si conditiile de munca din aceasta firma !
Nu lucrez de 2 zile in domeniul comertului alimentar , ca sa ziceti ca nu stiu ce si cum , si cu ce se mananca meseria asta , ci vin dupa o experienta de 5 ani intr-un supermarket rival celor de la Lidl , deci cam stiu ce vorbesc !

ion Vineri, 25 Ianuarie 2013
daca actionati si va manifestati corect si legal aveti de castigat, daca improscati cu noroi nu faceti nimic.
ex- lidl Vineri, 25 Ianuarie 2013

ion , tocmai asta e ! cum sa actionezi corect si legal , cand e sunt incorecti ? cum ti se pare urmatoarea situatie : conform programului ai dreptul la o pauza de masa de 30 de minute . insa daca sunt clienti si esti chemat la casa, si cam sunt , seful de magazin sau adjunctul care este de servici , trebuie sa te trimita pe casa ! si s-a dus pauza ta de masa , iar daca nu mergi , REFERAT ! si la 3 referate esti zburat din firma !
angajatii din lidl nu au niciodata dreptate in fata sefilor !

sorikkk Sambata, 26 Ianuarie 2013
asa este....profita de faptul k nu ai unde sa te angajezi si iti cer eficienta maxima... eu am lucrat si inca lucrez la ei...e un stres maxim...suntem 2 pe tura,iar toti din conducere stiu k nu faci fata,dar nu-i intereseaza...acum mai nou fac si training k de asta au baniii......
anonim Marti, 26 Februarie 2013

in primul rand salariul este confidential iar apoi cei ce nu cunoasteti nimic din ce este la lidl ar fi bn sa va vedeti de treaba

1971 Marti, 26 Februarie 2013

deci daca va intereseaza salariile eu va pot spun ca un SV: sef vanzari castiga in medie: 6000Ron Net! Asa ca nu va mai intrebati de ce se comporta urat, ptr ca la banii astia cam toti ati face la fel!
Ba mai mult sefii directi ai acestor SV, anume Directorii de Vanzari castiga de trei ori mai bine ca SV, asa ca ...!
Problema este dragi prieteni ca acesti oameni nu au nici o pregatire in comert, economie, management, etc sau vreun domeniu care sa ajute la cresterea motivatiei angajatilor.

ex-lidl Vineri, 1 Martie 2013
un adjunct magazin castiga 2570 lei . iar seful de magazin dublu ! aceasta suma variaza in functie de seful de vanzari , adica cum te sustine sau te freaca ! referitor la faptul ca sefii de vanzari nu au pregatire , principala cerinta a postului lor este sa streseze oamenii !
si sa stie germana ! atat ! in rest ...ce mai conteaza ?
ati vazut cu jaful de la lidl bucuresti ? fost sef de magazin , care a fost dat afara ! asa le trebuie !
Anonim Marti, 5 Martie 2013
Lucrez si eu la un Lidl din tara de cateva luni.Si am citit comentariile care mai sunt.E adevart,e foarte stresant si sefii se poarta ingrozitor.Salariul pt romania e bun dar prin ce munca treci numai tu stii.In unele zile nu apuci sa bei nici apa in 8 ore de munca.Sincer nu sunt lenes sau unul din aia care vrea sa fenteze munca,dar pur si simplu mediul de munca e foarte greu.Vor sa fii rapid la casa,sa zambesti,cand ei iti strica ziua din prima clipa cand intri in magazin.De multe ori ti se fac referate fara motive reale sau serioase,orele suplimentare nu se platesc.DELOC!Si dupa ce esti trimis la centrul logistic pt intrunire,nici macar nu iti dau banii inapoi.Cei care vor sa se angajeze ar face bine sa se evalueze bine pe ei insisi inainte daca pot face fata la asta.Si mai sunt si cei intrati pe pile,care o duc bine si ii sapa pe ceilalti
2013 Miercuri, 6 Martie 2013
Dupa aproape 2 ani de munca la lidl mi-au oferit doua posibilitati. Sa-mi dau demisia sau sa fiu dat afara disciplinar pe baza referatelor aparute fara nici un motiv serios. Am intrebat care ar fi motivul si mi s-a raspuns sec ca nu mai sunt multumiti de mine.
xanax Luni, 18 Martie 2013

salut. sunt angajat de un an si jumatate la lidl si de un an sunt adjunct sef magazin. de ce toata lumea vede doar salariul de la lidl? stiti cat se munceste? "cele mai mari salarii"... pai un casier primeste 1300-1400 lei . pai pt banii astia nu sta doar pe casa. baga marfa si curatenie de ii sar capacele. sunt casieri la unele hypermarketuri (fac doar casa) primesc 1000 ron cu tot cu bonuri.pentru diferenta aia de 300-400 ron muncesti de rupi si oricat muncesti, tot gaseste seful de vanzari un motiv sa se ia de tine. orele suplimentare se primesc mai rar.eu ca adjunct imi iau maciuci de la seful de magazin ( care iti mai pune in carca una-alta sa se scoata el) si seful de vanzari pt orice. aca magazinul arata rau esti halit, daca mmagazinul arata bine esti luat in primire pentru eficienta, daca magazinul e ok si pleci la timp sa iasa eficienta aunci apare valoarea pierderilor prea mare. intotdeauna e ceva... niciodata nu e liniste. de pauza nu mai zic, nu am mai mancat la munca de mai bine de o luna. fumez una, maxim doua tigari pe zi si totusi in aceste conditii ni se reproseaza de seful de vanzari ca toata ziua stam in pauza. dar ei? ei manaca linistiti, ies la tigara din ora in ora si vb la telefon. si atunci cum sa nu te apuce criza? muncesti, esti luat de prost ca ei sa isi ia teancul de bani plus bonusuri (cred). celor ce isi doresc o cariera la lidl sa isi faca bine temele. nu e totul de salariu... sa vedeti cand plecati noaptea la 1 dupa o zi de promotie si la ora 9 te suna seful de vanzari sa urle pt ca ai lasat un rahat minor nefacut. fiind multe modificari si cerinta disperata de eficienta, nu ai cum sa lasi totul perfect, mai ales ca sunt unele lucruri pe care nici sefii de vanzari nu stiu sa le rezolve. multa bafta

m1k3ly Luni, 18 Martie 2013
apropo xanax ... sti ca anumiti adjuncti din magazinele voastre nu au nici o treaba cu functia de adjunct .. ca habar nu au codurile plu care trebuiesc invatate de casieri ... ca uni dintre sefii de magazin dau comenziile prin telefon cu sefi de vanzari sau intreaba angajati " sa mai iau 3 baxuri de pomelo sau sa las sa se vanda astea " ... adjunctii din lidl iau banii de pomana cel putin asta am observat pe 2 magazine pe unde am fost in rest cu tot ce ai spus e adevarat .
blabla Marti, 19 Martie 2013
As dori sa stiu si eu care este procesul de recrutare pentru LIDL (cate interviuri sunt, teste, discutii in lb. engleza, etc.). As dori de asemenea sa stiu care este nivelul salarial pentru Junior Manager Vanzari si ce presupune mai exact job-ul. Daca stie cineva aceste informatii v-as fi recunoascator.
geta Marti, 19 Martie 2013
dar ptr cei noi care vor sa se angajeze daca sunteti rezistenti la stres si bine pregatiti in ceea ce faceti o sa rezistati mult timp mult succes!
carmen Miercuri, 27 Martie 2013

Lucrez la lidl in Arad de un an si jumatate si felul in care esti tratat de sefii de vanzari si nu numai este intradevar strigator la cer.Trebuie sa ai nervii tari,multa stapanire de sine si sa poti inghitii multe.Am rezistat eroic pana acuma dar de cateva zile nervii mei sunt la pamant datorita d-nei venita sa inlocuiasca pentru doua saptamani pe seful nostru de vanzari.Vine in magazin si bineinteles ca nimic nu este bine facut chiar daca inainte cu o zi ti-ai rupt oasele muncind,apoi sta zeci de minute ascunsa dupa rafturi si dupa paleti urmarind fiecare angajat sa vada ce face,cat si ce munceste,asculta pe la usi sa vada ce se vorbeste iar cand gaseste o jumatate de lamaie ramasa in bucataria angajatilor si aia va dau cuvantul meu ca era aproape stricata isi noteaza in agenda ca nu a avut bon atasat.Mi se pare ceva penibil .Sa nu mai vorbim de faptul ca sta in parcarea magazinului seara poate si mai mult de o ora urmarind sa vada ce se intampla inauntru de parca am fi cei mai mari infractori.Nu am crezut ca o sa ajung sa spun ca mi-e scarba de ceea ce se intampla si de felul cum Lidl isi trateaza angajatii mai ales ca tot ei sunt cei care se bat cu pumnul in piept ca sunt niste angajatori model,ca tin cont de parerile si doleantele angajatilor etc etc.
Asi fi foarte curioasa daca cineva din conducere citeste ofurile noastre postate aici si sa-si spuna si ei punctul de vedere la tot ce s-a scris

Aura Vineri, 5 Aprilie 2013
Buna ziua , Poate sa-mi spuna si mie cineva daca exista un nr. de telefon unde pot sa intreb cum e cu angajarea la LIDL? Am trimis un CV si mi s-a raspuns sa le acord un scurt ragaz pana selecteaza toate CV-urile. Au trecut 2 saptamani de atunci, n-am mai primit nimic, dar am constatat ca anuntul pt. angajare mai este valabil, chiar a fost reactualizat? As dori sa aflu mai multe, daca ma puteti ajuta, va multumesc.
chabee Miercuri, 10 Aprilie 2013
si eu sunt angajat la depozitul din iernut....nicaieri nu e usor in comert..voi in filiale mai aveti si clientii pe cap...dar si la depozit e extrem de mare stresul si responsabilitatea ...esti bun pana nu faci vreo greseala si cand ai facut greseala se pune pata la director pe tine si zilnic te ia la rost...in rest zic ca e ok pt ca toti suntem tineri nebuni:D si trece cumva ziua si o luam de la capat in fiecare zi si ne obisnuim cu stresul si cu munca multa
106 Sambata, 13 Aprilie 2013
si eu lucrez la depozitul Iernut, am stres dar recunosc ca de multe ori lucrez pentru eficienta si iau din stanga sau dreapta marfa. Parerea mea e ca daca nu faci ceva grav, nu esti luat tare.
Aici toata lumea munceste si imi place, la fel e in Italia. Directorul a lucrat pe magazine si suferim la fel ca voi restu. Ne freaca pe toti de numa dar ne lauda cand facem cum trebuie. E foarte respectuos, cu toti vorbeste cu dumneavoastra. Asta imi place ca sunt respecatat. Ce nu-mi place e ca nu avem transport dimineata. Trebuie sa vin pe jos de la intersectie.