Forum despre Lidl Romania

lol Miercuri, 30 Octombrie 2013
depinde cum ai noroc, dar probabil angajeaza pt perioada sarbatorilor cand o sa fie aglomerat
lk Miercuri, 30 Octombrie 2013
depinde cum te descurci in astea 3 luni si daca ai noroc te tine, dar trebuia sa fi tare
@viitor angajat Miercuri, 30 Octombrie 2013
perioada asta de 3 sau 6 luni este valabila pt toti angajatii la inceput. este perioada in care daca nu ai nicio treaba cu postul isi poate lua la revedere de la tine. daca esti bun(a) poti sta linistit(a) in privinta contractului, mai degraba pleaca unu vechi si incompetent decat unul care munceste.
in alea 3 luni nu prea ai cum sa muncesti pe rupte, o sa freci menta pe aceeasi bani ca unu care baga un paletu intro ora in comparatie cu tine care o sa il bagi in 3 sau 4 ore. deci se merita sa freci menta pe 12 milioane si sa vezi apoi ce si cum ...oricum stai degeaba....si in plus de asta mai pleci si la timp in comparatie cu unu vechi care sta sa recupereze ca a stat sa iti explice ce si cum
@all Miercuri, 30 Octombrie 2013
voi nu aveti logica in gandire....cum sa te angajeze pt sarbatori pe salariul unuia vechi? cand unuia nou o luna doar i se explica ce are de facut, proceduri din a doua isi da drumul si abia din a treia face cam jumatate din ce ar trebui sa faca
lavi Joi, 31 Octombrie 2013
am si eu o intrebere training-ul?este inclus in primele 3 luni de comtract sau incepe inainte de data scrisa in contract? multumesc anticipat
cel mic Joi, 31 Octombrie 2013
salutare la toata lumea! am si eu o intrebare referitoare la sistemul lor de recrutare, astfel: de aproximativ 3 luni tot scot un post de vanzari pe zona sud-vest, am aplicat pana acum de 2 ori si de fiecare data mi-au zis ca nu corespund din punctul de vedere al calificarilor....................samd, clasicul raspuns, ceea ce ma intriga e faptul ca dupa 3 luni, in continuare acest post este scos la concurs, refuz sa cred ca niciun candidat nu a avut un cv care sa corespunda criteriilor lor, ciudat
lk Joi, 31 Octombrie 2013
pentru lavi da training-ul este inclus in alea 3 luni (atat ii perioada de training 3 luni) si in alea 3 luni trebuie sa inveti foarte multe
lavi Joi, 31 Octombrie 2013
multumesc pentru raspuns.deci in functie de cum te prezinti in ,,perioada asta de proba'' ti se prelungeste sau nu contractul de munca ,dar pot foarte bine sa te dea afara si in aceste 3 luni?corect sau nu?de cine depinde incetarea sau prelungirea contractului?de seful de magazin ,de direcorul de vanzari ?de cine?
lk Joi, 31 Octombrie 2013
nu lavi iti face contract pe 3 luni si nu te poate da afara numai dupa ce iti expira contracu doar daca faci vreo gresala mare k altfel nu poate. asta depinde de SM si SV
lk Joi, 31 Octombrie 2013
de salar ma gandesc si eu k is multumiti toti.dar de conditii nu prea cred.sunt foarte multi carora le este frica sa vorbeasca, sa spuna lucrurile pe nume de teama sa nu fie dati afara, din nevoie de bani
eu Joi, 31 Octombrie 2013
anuntul pt sef vanzari tind sa cred ca este pentru cei ce deja fac parte din firma (incepand de la casieri pana la sef magazin). ;

se face confuzie intre perioada de proba si perioada determinata a contractului de munca:
perioada de proba este (parca):
- 5 zile la un contract semnat pe 3 luni;
-15 zile la un contract pe 6 luni;
-3luni la un contract pe perioada nedeterminata.

Deci: daca ai trecut de cele 5 zile (in cazul unui contract pe 3 luni) te poate da afara fara motivare doar dupa cele 3 luni, altfel se aplica aceeasi metoda ca si celor pe perioada nedeterminata (referate, inchis in bucatarie si fortat/amenintat sa semnezi demisia).

trainingul pt vanzator este de O LUNA urmand sa se mai invete pe parcurs detalii care se invata si dupa 2 ani ( eu si acum aflu chestii pe care nu le cunoasteam).

prima concluzie o trage trainer-ul, apoi colegii, apoi sefii din magazin care transmit mai departe sefului de vanzari care analizeaza si decide daca ramane sau nu (adica pleaca dupa 3 luni sau obligat sa isi semneze demisia inainte de expirarea perioadei determinate)

cert este ca se investesc foarte multi bani in oamenii noi si daca isi dau interesul in scolarizare si in restul de 2 luni vor trece pe perioada nedeterminata, ceea ce nu ii leaga de firma doar ca ai contract nedeterminat util la un credit etc
novice Vineri, 1 Noiembrie 2013
am si eu o intrebare daca pe perioada determinata sint angajati mai multioameni in acelasi magazin ,se va face o selectie (adica din 5 oameni vor ramane doar 2 ) dupa cele 3 luni ??????
Cora Vineri, 1 Noiembrie 2013
Conform art.31 din Codul Muncii "pentru verificarea aptitudinilor salariatului la incheierea unui contract individual de munca se poate stabili o perioada de proba de cel mult 90 de zile calendaristice pentru functiile de executie si de cel mult 120 de zile calendaristice pt functiile de conducere. Pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba contractul individual de munca poate inceta exclusiv printr-o notificare scrisa,fara preaviz, la initiativa oricarei dintre parti , fara a fi necesara motivarea acesteia." Cautati pe net Codul Muncii 2013 si acolo gasiti si contractul pe perioada determinata si tot ce va intereseaza despre codul muncii.
@novice Sambata, 2 Noiembrie 2013
se doreste ca in urma interviului sa fie aleasa persoana optima pt postul respectiv si daca sunt 3 locuri sa ramana cei 3 care au trecut de interviu si au semnat contractul.

5 persoane se angajeaza doar daca au plecat tot pe atatia in ultimele luni sau pt o noua deschidere de magazin

dece ar plati 5 salarii pt nimic? angajeaza unu si daca nu e bun dupa 5 zile pe altul si asa nu s-ar plati salarii intregi si maculatura (cei ce au contract la lidl stiu ce presupune unul si cate foi si timp plus vizite medicale care inseamna bani)
cosmin Miercuri, 6 Noiembrie 2013

Imi puteti spune, va rog, cam cat sunt veniturile lunare pentru postul de sef de magazin. multumesc mult

g@gu Duminica, 24 Noiembrie 2013
Urmeaza sa ma mut in lidl moinesti!Ce puteti sa -mi spuneti despre viitorii colegi?Unde sunt acum e urat.Sper sa fie altfel in moinesti!
ion Duminica, 24 Noiembrie 2013

lucru la lidl de 3 luni si totul o fost ok pana cand sa deschis lidl in alba , aici toti sbiara pe tine fata de clienti de injura si sa nu vb de orele lucrate am stat si pana la ora 2 in magazin si la schimbu 1 se pleaca acasa de la ora 4 ....

didi Marti, 26 Noiembrie 2013
stie cineva ce salariu are un casier-vanzator in germania????
g@gu Miercuri, 27 Noiembrie 2013
Nimic despre lidl moinesti?
lore Miercuri, 27 Noiembrie 2013
am o intrebare, daca ma poate ajuta cineva, am depus decontu acum 2 saptamani, sun de 5 zile sa vad daca a ajuns decontul meu si doamna spune mereu "inca nu, reveniti peste cateva zile" si intrebarea mea urmeaza: e normal k in 2 saptamani de cand l-am depus sa nu ajunga? adica cat dureaza? presupun ca in cazul in care o sa ajunga banii imi intra peste o luna?