Forum despre Luxoft Romania

NoMoreMrNiceGuy Sambata, 7 Iulie 2012

Luxoft e o firma ideala pt studenti sau cei la inceputul carierei.Poti sa inveti multe lucruri folositoare si in acelasi timp sa ai un orar flexibil care sa iti permita sa termini facultatea/masterul. Sefii sunt in general rezonabili, atmosfera e destinsa, cum rar vezi pe la alte firme.Media de varsta e undeva pe la 29 de ani, trasa in jos de cei de 23 si in sus de cei de 40 +. Acestia din urma sunt mai putini pt ca dupa un timp, multi aleg sa plece pe salarii mai mari, singurii care raman sunt cei ce isi doresc o viata lipsita de stres chiar daca pe bani mai putini. Printre beneficii ar fi card la regina Maria, abonament redus la world class, dar nu suficient cat sa devina accesibil, ex 70 euro, si acces doar la un centru, un team building anual, si traininguri la care in principiu are acces toata lumea pe baza de inscriere. HR de nota 10,lucru care conteaza mult cand ai nevoie de o hartie ceva. Plus ca daca iti doresti sa iti iei o zi de concediu nu ai nevoie de 10000 aprobari.un alt beneficiu ar fi 2 sick days pe an, doua zile libere platite ce nu ti se scad din zilele de concediu. Sunt multumit ca lucrez aici, dar probabil va veni o vreme cand voi dori un salariu mai mare si voi pleca.

PassingBy Duminica, 9 Septembrie 2012
Sunt perfect de acord cu comentariul lui NoMoreMrNiceGuy. Nu recomand Luxoft celor cu experienta si pasionati de domeniu. Salariile sunt in general sub nivelul pietei, pachetul de beneficii relativ slab in comparatie cu alte companii de aceeasi marime (500+ angajati IT) iar conditiile de lucru sunt mediocre. Lucrez aici de 5+ ani si nu pot spune ca mai sunt multumit.
filomonaby Vineri, 11 Ianuarie 2013
am fost adus cu greu aici pot spune ca banii m-au facut sa accept oferta, bani putini primesc cei care nu dovedesc tehnic, asa ca burta pe carte LooL.... in rest firma este ok. pot spune ca e caldut aici, plecari in afara destul de dese, daca iti faci treaba nu are nimeni nimic cu tine, programyl este flexibil sau cat se poate de flexibil, pentru un inginer care are conferinte tarzii, majoritatea sunt scutiti de impozit, managementul superior actual e slab pregatit in comparatie cu alte firme sau inexistent, nu-i birocratie!, eu am avut niste dispute cu directoarea de HR care e sustinuta fara rost in post, habar n-are de legi, in rest toata lumea e ok, LoooL, recomand in schimb proiectele tehnice care sunt din ce in ce mai interesante, deocamdata sunt multumit..
M Luni, 28 Ianuarie 2013
Programul flexibil il reprezinta singurul motiv pentru care am ramas in Luxoft...
ava Miercuri, 10 Aprilie 2013
Ce inseamna "bani putini"? Eu am aplicat la un job de Business Travel Agent. Idee ce salariu ar avea un om pe postul asta?

Merci!
ncx Marti, 30 Aprilie 2013

am fost la luxoft ptr un job de testator. am tinut un prim interviu cu o persoana de HR, apoi un al doilea interviu cu una din anglia, apoi un alt interviu cu un fel de project manager de aici.
dupa ce ca la angajare imi cereau o gramada de acte printre care cel mai aberant era un raport de la biroul de credit (ce treaba au ei daca am sau nu datorii la banci), dupa ce vroiau sa merg sa lucrez 6 luni in anglia si cu obligatia de a nu pleca de la ei timp de 2 ani, au venit cu o oferta financiara: 2500 RON net, adica bani in mana !!!! si da, sunt RON si nu euro.

luxoftistul Sambata, 4 Mai 2013

* work/life balance foarte bun, foarte rar lucrez mai mult de 8 ore pe zi, dar de cele mai multe ori lucrez chiar si 7 ore. Pentru studenti este un job ideal. pot pleca la facultate oricand vor ei. Este surprinzator faptul ca la ora 19:00 seara, daca cumva mai raman colegi la serviciu inca, chiar sefii le zic sa plece acasa :-). Programul este foarte flexibil, poti sa vii si la ora 11 la serviciu, zilnic, fara sa anunti pe nimeni. Cat timp iti faci treaba bine si la timp, nu iti numara nimeni orele lucrate.

* salariile sunt mediocre pentru IT, de exemplu un programator junior student in anul 4 incepe cu maxim 2500 RON, indiferent de proiect sau limbajul folosit, iar un programator senior cu 5+ ani exp sare de 1600 EUR net/luna. Cunosc seniori care castiga in luxoft si 10,000 RON+, dar foarte putini, maxim 2-3 oameni per proiect. Daca vii din afara nu prea ai nicio sansa sa obtii un astfel de salariu de senior, decat daca cunosti foarte bine toate tehnologiile cu care ei lucreaza la proiectul respectiv, lucru putin probabil.

* majoritatea sefilor sunt intelegatori, isi respecta promisiunile (foarte foarte rar am intalnit o astfel de seriozitate intr-o firma)

* HR-ul este foarte ok si serios, se misca repede in orice situatie, spre exemplu cand ai nevoie de diverse acte sau adeverinte, etc

* singurul motiv pentru care as pleca din Luxoft ar fi pentru un salariu mai mare. Majoritatea colegilor care pleaca primesc de regula vreo 25-30% in plus pentru o munca similara, doar ca un pic mai stresant. Acum depinde ce prefera fiecare: bani mai multi si stres sau bani mai putini si liniste. Este un job ideal pentru studenti sau pentru femeile non-carieriste, care vor sa petreaca cat mai putin timp posibil la job

dan Duminica, 5 Mai 2013
Review-ul facut de luxoftistul este foarte bun si corect.

As mai adauga doar un mic comentariu legat de salarii; nu le consider mediocre avand in vedere piata din Romania. D, sunt mai mici decat salariile pe care le poti avea ca programator la alte companii, dar trebuie luate in considerare si multe alte aspecte dincolo de salariul primit. La luxoft ai program flexibil, un mediu placut, nu te streseaza nimeni, managerii se axeaza pe rezultate si nu pe niste sabloane formale.
Eu cred ca asta compenseaza intr-un fel. Si in plus sa fim realisti, 1200 de euro pentru un programator cu nivel mediu de experienta nu e tocmai un salariu mic.
cineva Miercuri, 31 Iulie 2013
dan, de acord. ca un salariu de 1200 E pt un programator nivel mediu pregatire e ok, dar sa platesti un senior cu 1600 E, ar insemna sa ai doar senioari (prin implinirea nr-ului de ani ca experienta si mediocri ca profesionalizm) :D
Birocracy Sambata, 28 Septembrie 2013
Este ok, dar este cea mai mare birocratie pe care am intalnit-o undeva.
grimaldi Vineri, 4 Octombrie 2013
Salutare. Am si eu cateva intrebari legate de aceasta firma si activitatea desfasurata.In speranta ca ma puteti ajuta cu niste raspunsuri la obiect va multumesc anticipat.
Pentru un post de Business Analyst cam ce salariu se ofera ? Proiectele cu o banca importanta din Europa sunt realizate de o echipa experimentata si modul de lucru pe acest tip de proiecte este unul stresant sau lejer ? Multumesc
cion Miercuri, 23 Octombrie 2013
Salut,
Sunt interesat si eu sa aflu detalii in legatura cu un post de Support Engineer with Oracle.
Am maine un interviu si eram curios care ar un salariu estimativ care s-ar acorda pt aceasta pozitie. Tinand seama ca am ~ 4 ani experienta in technical support, system administration, ce implica si lucrul cu baze de date Oracle.

Multumesc
bogdan Joi, 7 Noiembrie 2013

Am fost la un interviu saptamana trecuta.

Jobul era de QA, cu ceva experienta pe Linux, automatizare si integrare cu Jenkins. Teoretic se potrivea pe skill-set-ul meu, practic voiam sa vad exact ce vor oamenii astia inainte sa fac un commitment.

Dupa 3 schimburi de emailuri cu HR-ul, n-am reusit sa ii conving sa ma lase sa discut cu tehnicii inainte, sa ne asiguram ca vorbim aceeasi limba. Am zis ok, hai totusi sa vedem despre ce e vorba, erau la o aruncatura de bat de locul meu actual de munca, deci deranjul ar fi fost minim.

Nu ma asteptam totusi sa intalnesc atata tzafna intr-un interviu cu HR-ul (ca n-am reusit sa scap de el). Intrebarile au pornit din partea mea: ce faceti, ce tehnologii folositi, cati oameni aveti, ce va trebuie mai exact. Eu aveam intrebari, raspunsul standard era "eu nu sunt tehnic, puteti sa intrebati astea la interviul tehnic". In schimb am primit reprosuri ca am venit imbracat intr-un anume fel (tricou cu produsul la care lucrasem un an).
Prima intrebare din partea HR-ului: "De ce ati acceptat invitatia noastra?". Voiam sa raspund cu "Aparent de prost ce sunt, dar hei, live and learn..." Am preferat sa fiu diplomat, nu-i frumos sa te iei de lume chiar asa de la inceput.
Au urmat de-a lungul interviului cateva remarci care m-au capsat. Interviu care a culminat cu o intrebare foarte, dar foarte personala: daca mai sunt in discutii cu alte firme. Pe langa adeverinta de credit (scuza ca lucrau cu o banca, papuci, toata lumea lucreaza cu banci) si cazierul judiciar, mai voiau sa stie si daca nu cumva imi caut si in alta parte de munca.
Voiau sa mai stie ce pachet salarial si ce beneficii am la firma la care lucrez. As fi vrut sa raspund cu "Dar nu vreti sa stiti si ce am mancat azi?". Iar am fost diplomat si le-am spus ca am o clauza in contract care imi interzice sa le divulg (da, chiar este).

Ok, experienta interesanta cu HR-ul Luxoft, chalk it up to experience, move on. Peste 2 zile tehnicul. La tehnic am aflat intr-un final ce le trebuia. Nu le trebuia QA. Le trebuia defapt inginer de integrare. Pacat, nu-s inginer de integrare, la intrebarile de Linux Perl si SQL am dat din umeri. C'est la vie, tot deranjul asta ar fi putut fi evitat daca ar fi acceptat interviul tehnic INAINTE. Sau macar sa-mi spuna in mare ce vor de la mine. Dar nu.

Si la final ma intreaba daca e ok sa ma pastreze in baza de date pentru alte oportunitati. Voi ce ziceti?

Dido Luni, 11 Noiembrie 2013

O experienta asemanatoare am avut si eu.
Cred ca HR-ul cauta oameni de orice fel, pentru orice fel de job-uri, ii cheama, si daca cei de la tehnic decid ca omul stie cat de cat tehnologiile cerute de ei, si negociaza un salariu mic (desi are alte skill-uri mult mai bine dezvoltate), atunci il pastreaza.

Eu m-am dus o data pe la finele lui 2012, am dat un mini interviu cu hr-ul, in aceeasi zi un interviu pentru proiectul cu banca din UK unde ti se cere hartia de la biroul de credite, si a 2-a zi un alt tehnic pentru nu mai stiu ce.
Toate bune si frumoaste. Dupa vreo saptamana primesc raspuns negativ, ca au ales alta persoana. Probabil ceream eu prea multi bani.

Acum 2-3 luni ma suna iar HR-ul, ma duc iar la un interviu, aceeasi poveste.
Dupa care primesc mail ca nu am fost acceptat, dar cu acceptul meu vor sa ma tina in baza de date. I-am scris sa ma scoata din baza de date, ca ii contactez eu cand ma simt mai pregatit (cand luxoft o sa fie ultima varianta de job).

un angajat Luxoft Joi, 12 Decembrie 2013

Sunt angajat Luxoft de peste 1 an si pot spune ca experienta in Luxoft este una buna pana acum. Fiindca sunt multe echipe de proiect (cu diverse bugete si un divest numar de oameni), eu pot spune doar din experienta mea. Eu fac parte dintr-o echipa cu sub 15 oameni (dezvoltare + testare)

Parti bune:
- mediu de lucru placut si relaxant
- oameni dispusi sa te ajute
- echipamente ok pentru ceea ce trebuie sa facem
- program flexibil
- in echipa sunt oameni buni care isi stiu bine meseria
- project manager deschis la minte si dispus sa asculte parerile altora

Parti rele:
- din ce mai stiu de la cunoscuti, nivelul salarial e putin sub alte multinationale (dar nu cu mult)
- nu stiu cum e la alte proiecte, dar la proiectul meu simt o oarecare lipsa de directie

Cam asta e in mare experienta mea la Luxoft.

monika Miercuri, 8 Ianuarie 2014
Buna,pentru postul de supoort Oracle stie cineva ceva ?
Multumesc
ghe Sambata, 1 Februarie 2014
interviurile tehnice sunt scrise sau se poarta o discutie cu membrii echipei?
Roxy Luni, 3 Februarie 2014

La interviurile tehnice te freaca cu niste notiuni total neimportante timp de 1 ora si 30 de min.daca treci acest interviu, urmeaza al doilea. Daca ai mai mult de 5 ani vechime in domeniu in care ai lucrat nu poti sa accepti un salariu din care sa nu ai ce manca si sa munesti toata ziua de dimineata pana seara + ore suplimentare.

Problema lor cea mai grava este ca nu fac diferenta intre cei care au specializari + experienta si cei care nu au nimic. Oricum nu trece toata experientra pe CV - este o foarte mare greseala pe care o face orice persoana de buna credinta care merge la un interviu.

Te va intreba intotdeauna ce nu ai pe CV, cu ce echipamente sau tehnologii nu ai lucrat. Am observat ca in Romania in domeniul IT iti solocita o lista de specilizari pe care ti le enumera cu o usurinta parca s-ar face intr-un an sau doi . Ei le cer pe toate de la A la Z , pentru ca stiu foarte bine ca nu ai cum sa le obtii intr-un teremen scurt oriunde ai fii lucrat in Romania.

R Marti, 4 Februarie 2014

1. Luxoft are doua forme de recrutare:
- cea clasica, efectuata de colectivul de recrutare
- pe baza de recomandare, din partea angajatilor existenti
Referral-ul e o metoda arhiraspandita de a recruta oameni (o mai practica si alte companii din Bucuresti), mult mai buna, in opinia mea, decat recrutatul clasic, dupa CV.

2. La interviurile tehnice de la Luxoft vin extrem de multi oameni a caror experienta nu se rasfrange in cunostinte. Inteleg ca nivelul dezvoltatorilor din Romania e redus (nu merita sa ma contraziceti, exista seniori cu care unii din noi, juniorii, maturam pe jos). Unii chiar comenteaza consternati ca interviul n-ar fi relevant. Nu sunt de acord. Cam tot ce am fost intrebat am aplicat ulterior pe proiect. Nici nu prea aveai cum altfel, intrebarile erau de bun simt.

3. Problema studentilor care cer salarii mici si iau locurile binemeritate ale seniorilor muncitori: e momentul ca unii dintre noi sa se trezeasca la realitate. E inadmisibil ca dupa 1 an de experienta, darmite 5-10-15, sa nu stii sa folosesti generice bounded sau sa nu stii ce face metoda join(). Sunt chestii de care nu pot sa-mi imaginez cum poti sa te ascunzi! Salariul respecta legea cerere-oferta. Eu am cerut si mi s-a oferit. Comparand cu salariile fostilor colegi de facultate, am mult. E adevarat, unii nu stiu cat sa ceara sau cer putin din lipsa de experienta sau de cunostinte, dar Luxoft cauta si prefera devi mid-level sau seniori, deci daca ai fi chiar bun, nu ti s-ar da cu flit.

mihaitzateo Vineri, 7 Februarie 2014
Am mers la Luxoft,la un interviu,in timp ce lucram la alta firma,pentru ca eram nemultumit de salariu si de faptul ca aci nu faceam prea mult development.
Am trecut primul test tehnic si apoi,trebuia sa am un test cu clientul la care urma sa fiu trimis.
Am avut testul tehnic si cu clientul,m-a acceptat si Luxoft mi-a trimis oferta.
1350 E net,diurna,garsoniera platita de client,clientul nefiind in bucuresti.
Toate frumoase pana acum,dar cei de la Luxoft au vrut o perioada de proba de 90 de zile.
(care e foarte legala)
Nu am fost de acord cu perioada de proba,pentru ca nu stiam daca ma descurc la client,trebuia sa lucrez si cu o tehnologie noua.
Asa ca nu am mai semnat cu ei,am ramas la locul de munca actual,unde mi s-a mai crescut salariu si mi-a fost promis ca o sa fiu bagat in developing mai mult.
Cei care comenteaza negativ despre Luxoft,cred ca nu au dreptate.
Pentru conditiile de lucru din Romania,Luxoft e o optiune foarte buna.