Forum despre Luxoft Romania

Unga Bunga Marti, 9 Septembrie 2014
Pana la urma a avut cineva interviu cu resursele umane din Ro ? Eu pana acuma am avut interviuri HR doar telefonic cu niste rusoaice/ucrainence si tehnic cu romanii nostri .
CRS Marti, 9 Septembrie 2014
@Unga Bunga
Salut ! Imi poti spune in ce a constat interviul telefonic tehnic cu romanii nostri ? Pentru ce post te-au contactat ? Multumesc anticipat!
@CRS Miercuri, 10 Septembrie 2014
Cu romanii nostri n-a fost telefonic. Post de dev C++. Intrebari de C++ mai de experimentati,
C++ Joi, 11 Septembrie 2014
Buna ziua, imi puteti oferi si mie, va rog, informatii privind interviul tehnic pentru un post de internship C++? in ce consta, daca este in engleza, etc. Multumesc!
johnnyfamas Miercuri, 17 Septembrie 2014
Salut. Ce imi puteti spune despre un post de QA pe un poriect numit "Automotive System Test"? Detalii + salarii. Multumesc anticipat
paula Marti, 23 Septembrie 2014
Care este un salariu pentru un manager departament it ? si se lucreaza pe contracte privind drepturile de autor ?
intrebare Marti, 23 Septembrie 2014
Stie cineva ceva de proiectul Deutsche bank?
Am auzit ca se lucreaza din greu, de dimineata pana seara.
DB Miercuri, 24 Septembrie 2014

Daca vii pe proiectul Scorpio se merita.

Pentru Paula Joi, 25 Septembrie 2014
Intrebarea corecta si cea mai importanta este "Ce ma pune sa fac pentru salariul asta?"
Jonny Joi, 9 Octombrie 2014
Imi poate da cineva un exemplu de salariu pe QA Automation sau Senior QA
aaa Marti, 14 Octombrie 2014
Ma intereseaza si pe mine proiectul cu DB. Am primit o oferta ca oracle developer si desi am cerut un salariu destul de mare pt o pozitie de middle par destul de dornici sa angajeze. Parca prea dornici. E ceva cu proiectul asta? Am inteles ca DB cam vrea sa si mute productia pe intern.
Malin Gingur Miercuri, 15 Octombrie 2014
@ @Nick
Dev 1 an experienta 6500Ron net mi-a fost oferit. Am considerat ca este bataie de joc.

Bafta!
lala Luni, 20 Octombrie 2014

Am fost recent stresata de Luxoft pentru a merge la interviu pt o pozitie de Oracle Developer, toate bune si frumoase, am avut o discutie cu HR, ulterior am fost sunata pentru un interviu tehnic cu un tip din Ucraina care avea o engleza execrabila si dupa acest feedback pozitiv din partea lui, am fost chemata la sediu pentru un interviu cu HR face to face. Toate bune, feedback pozitiv, oamenii ok, vorbesc frumos cei de la HR. Urma sa am o discutie telefonica cu un project manager din Ucraina in limba engleza, dar in ultimul moment, cu cateva ore inainte, am fost sunata sa vin la interviu sa discut cu un project manager din Romania. Le-am zis ca nu pot veni asa repede, pt ca eram intr-o tinuta nu tocmai office, ci sport, dar nu prea conta anyway. Au zis ca e ok, doar sa vin
.Am ajuns si discutia cu acest project manager a fost lipsita de profesionalism din mai multe motive:
1. m-a luat peste picior legat de tinuta cu toate ca ei m-au chemat cu toate ca le-am zis ca nu pot veni in ziua respectiva pt ca eram imbracata sport.
2.m-a facut sa astept 20 de minute la intrare, si din pacate am ramas :)
3.anumite persoane care ma cunosteau, probabil a aflat ca ii stiam, i-a chemat in sala de interviu pentru a-mi pune intrebari, punandu-ma intr-o postura nu tocmai ok pe mn si in acelasi timp si pe ei.
4. se ridica de la masa de sedinta si se plimba prin camera ca un zmeu cu mainele in buzunar si se uita pe geam, mi s-a parut lipsa de respect
5.a facut remarci deplasate : "cum sa lucreze o fata frumoasa ca tine in programare?"
6.radea tot interviul, de parca se credea buricul pamantului, un arogant
Avand in vedere ca ei(Luxoft) m-au chemat la interviu, abordandu-ma pe Linkedin, mi se parea de bun simt sa isi dea mai mult interesul - nu eu eram cea care avea nevoie de un job ci mi se parea ca ei aveau nevoie de oameni calficati.
Pe langa asta, cu toate ca am fost incadrata la nivel de Senior, dupa interviul tehnic cu tipul din Ucraina, de PM din Romania, mi-a spus ca o sa fac cu totul altceva si nivel Mediu.
Bottom all, dupa ce am plecat de la astia, am sunat-o pe tipa de la HR si i-am spus ca nu mai vreau sa aud de ei. Cu asa manager, numai de drag sa lucrezi la ei :)

Pe langa toate astea, am auzit ca dau salariu de 2 ori pe luna, contractul de munca ti-l face dupa ce iti dai demisia de la locul de munca actual (asta din ce am auzit de la altii care au plecat deja acolo), plus ca te muncesc de nu stii ce e cu tn :).
Multa bafta!

halucinant Joi, 23 Octombrie 2014
Sincer, am citit mesajul de la Lala de cateva ori. Cand citesc punctul 3 nu pot sa spun decat atat "halucinant!".
Este incredibil ca asa ceva se intampla in ziua de azi.
Intrebarea ridicata cu cateva mesaje mai sus cred ca are sens: nu trebuie sa te intrebi ce salariu iei ci ce te pune sa faci pentru el.

Umilitor! pentru toate partile.
Uimitor! pentru ca exista oameni (si aici ma refer la cei care desi te cunosteau au acceptat in primul rand sa intre in acea sala) care accepta astfel de lucruri si situatii.
De ce o fac?

Spor la treaba!
Mihai Vineri, 24 Octombrie 2014
Salut!

Am fost si eu la un interviu la Luxoft pentru un Intership de JAVA, eu facand un curs de Java Fundamentals la Telecom Academy. Acolo am vb cu o domnisoara de la HR care mi-a pus mai multe intrebari, unele in engleza, m-a intrebat ce fac, ce am facut, de ce vreau sa fac un internship, ce parere am despre mine, ce cred ca ar spune colegii de la munca despre mine, samd.. In sfarsit, am vb mult si am trecut de ea :)
Asta se intampla la etajul 7, dupa ce am terminat discutia m-a trimis cu liftul (singur) la etajul 6 (mi s-a parut cam neprofesional) sa ii caut pe cei de la tehnic.. Ma rog, pana la urma i-am gasit si mi-au spus ca nu prea ii intereseaza JAVA (atunci pt ce era internshipul si pt ce ma mai chemasera...?!?). Mi-au pus cateva intrebari teortice de JAVA: modificatori de acces, clase abstracte, interfete, polimorfism, System.gc() pe care le-am stiut. Si apoi mi-a dat sa fac o functie care sa returneze sirul lui Fibonacci, nu stiam ce e acest sir si nu am stiut cum sa o fac. Dupa mi-au zis ca au nevoie de cineva care sa stie algoritmi.
M-am uitat apoi acasa ce e sirul lui Fibonacci si am reusit sa o fac cu vectori, in sfarsit...
Eu cred ca firmele astea au nevoie de oameni pe care ii ia in internship sa lucreze pe gratis. Eu aplicam tocmai pe aceasta pozitie ca sa pot sa invat ca daca eram expert aplicam direct pe job. Eu le acord un feedback negativ.
@lala Sambata, 25 Octombrie 2014
Cica de muncesc de nu stii de tine ...

Hai sa te invete baiatul. E o criza in IT la toate firmele incat nu au ce sa-ti faca. Daca tu vrei sa produci 50% din cat poti, asta faci. Poate nu vei mai lua prime atat de des, dar nu te da nimeni afara. Exista multe firme unde multi stau degeaba, tocmai ca nu are nimeni ce sa le faca.
lala Duminica, 26 Octombrie 2014

aceasta replica cu ”te muncesc de nu stii ce e cu tine”, tot de la cei care erau angajati acolo a venit, nu pot sa fac comparatie pentru ca nu stiu ce mod de lucru e si ce presiuni sunt....si sincer, nici nu vreau sa stiu.

Numai bine tuturor !

Marius Duminica, 26 Octombrie 2014
Hello
Stiti ceva despre postul de Functional Analyst la Luxoft?
Cam in ce consta interviul, cum sunt colegii.. Mediul de lucru.. Etc. Cam care este salariul ptr aceasta pozitie, experienta aprox 3-4 ani in domeniu?
Multumesc anticipat
Om_bun Luni, 3 Noiembrie 2014
Stie cineva cum e pe proiectul UBS? Multumesc
coco Luni, 3 Noiembrie 2014
Cum sunt interviurile pentru Oracle? Cum decurge interviul tehnic?