Forum despre Luxoft Romania

UnOm Marti, 4 Noiembrie 2014

Pentru cel cu sirul lui Fibonacci , mi se pare incalificabil ce spui.Sa te uiti peste tot in toate testarile din lume ca atunci cand ti se da implementezi o functie , ti se da si relatia ei .Tie ti-au spus care e sirul lui Fib?Ce feedback ai primit pana la urma? Parerea mea este ca interviurile la aceasta firma sunt defapt ca sa faca misto de lume.Consider ca institutiile statului ar trebui sa faca o verificare in forta la aceasta firma pentru a vedea care e realitatea.Institutiile statului trebuie sa isi faca meseria si nu stiu de ce am impresia ca cineva de acolo va da multe declaratii in curand.

Om_bun Joi, 6 Noiembrie 2014

Daca accept, ar mai urma si un interviu tehnic. Cu asta sa zicem ca m-am lamurit.

Dar despre proiectul Continental, stie cineva ceva? Multumesc

mariana Miercuri, 12 Noiembrie 2014
Stie cineva cam ce marire se ofera dupa un an ca QA in proiectul Avaya sau ce range de salarii exista pe aceasta pozitie?
Multumesc
Om_bun Luni, 17 Noiembrie 2014
Prime de proiect exista? Prime de Craciun sau sfarsit de an (un fel de al 13-lea salariu)?
Mariri anuale de salariu (in functie de performante, evident, si de evaluarea anuala) exista?
Proiect DB. Multumesc pentru orice info.
Stefan Miercuri, 19 Noiembrie 2014
a mai aplicat cineva la pozitia asta:C++ Software Developer for Automotive Project?
Credeti ca dupa 2 ani experinta in programare dar nu in C++ ci in alt program(gen visualbasic) as putea primi intre 3500 si 4000 la Luxoft ?Multumesc de feedback realist!
UBS? Luni, 24 Noiembrie 2014

Salut,

Imi puteti spune cateva despre proiectul UBS? Orice informatie este binevenita! Multumesc

Gio Miercuri, 26 Noiembrie 2014
De proiectul Continental stie cineva ceva?
Despre UBS Joi, 27 Noiembrie 2014

Este un proiect tanar in domeniul bancar - a inceput in urma cu aprox un an; Se fac angajari in continuare, se extinde. Daca te angajezi in UBS tb sa te astepti sa ai contact cu toate natiile - americani, britanici, japonezi, indieni, rusi, ucrainieni etc. Cei din urma, ucrainienii au proiectul deschis de mai multa vreme in site-urile din Ucraina. Nu au o engleza f buna dar se ajunge la un consens. Sunt un pic cam pretentiosi, nemotivat as zice, dar e o parere personala. Avantaj faptul ca nu va vedeti face to face prea des - ceea ce te ajuta cand inchizi telefonul si tragi o injuratura zdravana care te racoreste fara sa ii fi jignit cu stirea lor :) Trebuie sa te astepti la restrictii la internet - fara site-uri de socializare si you tube. In rest e ok, poti sa iti faci revista presei :) Salariile sunt maricele - este printre cele mai bine cotate proiecte de catre ceilalti angajati Luxoft. Locul de munca e stabil. Nu se pune problema sa se inchida prea curanddin te miri ce motive - e chestiuen de ani buni. PMii sunt ok; munca de programator dev nu iti rupe spatele la nivelele de junior/regular. Lucreaza cu tehnologii un pic invechite dupa parerea mea. Dar programul flexibil si atmosfera nu foarte presanta iti da sansa sa te ocupi si de altceva in caz ca ai sentimentul ca te plafonezi. Ca organizare administrativa nu stralucesc, sali de conferinte neincpatoare pentru un personal in crestere, femeile de serviciu abia fac fata curateniei dupa atatia oameni; Daca te incalzeste cu ceva, dau cafea, ceaiuri, cani branduite etc. Periosda sarbatorilor foarte laxa. Se dau reduceri la cativa parteneri furnizori din zona Pipera Novo Park. HR -ul nu este cel mai prompt, n u stiu daca din cauza unui personal in numar mic care nu face fata cerintelor atator oameni; dar nici la recrutare nu straluceste. Noi le usuram f mult munca prin recomandari de colegi si prieteni din acelasi domeniu. Habar nu au de chestii tehnice deci nu te astepta sa iti raspunda la intrebari specifice despre job. Exista foarte multe norme de securitate si compliance - dar majoritatea dintre noi apasa next pana se termina notificarea si apoi butonul de: am luat cunostinta despre blah blah. Uneori se mai munceste peste program daca e cazul cu vreun release; unele se platesc altele nu in functie de ce ai facut inacest timp suplimentar si de cum te descurci. As spune ca exista pe ici pe colo un stil demanding de a ti se cere sarcini, dar e doar o parere subiectiva, si o dezorganizare logistica si administrativa, dar nu itiimagina ca nu stie nimeni pe unde se afla pe acolo, sau nu exista cineva care sa te indrume. Doar ca incomparatie cu alte multinationale mai au un pic de lucrat la partea asta. Sunt inca in crestere - si UBS si Luxoft. as zice ca e un colt de paine bun de mancat aici in termeni de stabilitate, salariu, oportunitati promovare, etc

fostAngajat Marti, 2 Decembrie 2014

Inteleg frustrarile celor care citesc acest forum si nu gasesc mai nimic postat de insideri intrucat cel putin pentru UBS semnezi niste contracte de confidentialitate care te lasa si mut si reticent sa scrii adevarul pe site-uri. Pe mine acest site m-a ajutat mult asa ca vreau sa ajut la randul meu. Numai din protocolul de angajare pentru UBS ar trebui sa va dati seama ca veti intra intr-un univers desprins din teatrul absurdului. Nu pot sa spun mai multe insa eu am fost angajat si am ales sa plec desi nu imi gasisem alt job pentru ca pur si simplu nu mai puteam suporta. Aveam un prieten la un alt proiect si mi-a spus ca si acolo e la fel. Fireste ca experienta personala poate fi subiectiva insa eu lucrand in multe firme din tara si din afara cred ca pot fi obiectiv. Puncte bune: salariul la timp si foarte mare pentru proiectul UBS(pe orice post).
HR foarte bun in Romania.

G Marti, 2 Decembrie 2014
Eu am fost la un interviu la ei; eram pretty overqualified asa ca nu am ajuns la al 2lea interviu, insa a meritat sa bat drumul pana in pipera. Tipa de la HR a fost mai mult decat draguta cu mine si am discutat foarte deschis despre posibilitati de promovare, jobul pt care ma dusesem, etc. Una peste alta salariul mi s-a parut extrem de mare pt postul respectiv (culmea, mai mare decat salariul pe care il aveam la locul de munca actual). Eu m-am simtit foarte bine, as vrea sa cred ca majoritatea oamenilor de acolo sunt ca tipa de la HR (careia i-as fi trimis un buchet de flori, atat de draguta a fost! :) ).

PS: Nu, nu sunt de la PR/HR/PM; nu era ok sa trimit flori asa ca am zis ca merita un review :)
AlexB Luni, 8 Decembrie 2014
Salut pentru ce pozitie ai fost la interviu?Stie cineva ceva detalii despre pozitia de C++ junior?Eventual ceva intrebari tehnice?Mersi mult!
Stefan Luni, 8 Decembrie 2014
Proiect Avaya este ok?am fost sunat pentru pozitia de C++ si eu..ceva sfaturi intrebari pentru interviu tehnic?( nu lucrez in C++ si sa mai recapitulez).Mersi mult!
candidat Miercuri, 17 Decembrie 2014
Salut.

Am avut de curand 3 interviuri la Luxoft pentru un rol de Java Developer.
Primul a fost telefonic cu HR.
Al doilea a fost interviul tehnic cu 3 team leads. Destul de riguros, am trecut mai prin tot JDK ul + alte tehnologii din lumea Java Enterprise. Cu toate ca m - au cam "sifonat" putin (n - am stiut sa raspund decat cam la 70% din intrebari), oamenii mi - au parut ok, mi - au lasat o impresie buna. Nu par sa aiba cele mai noi tehnologii pe proiecte dar, decent...
Al treilea interviu a fost cu un PM (si partial cu un alt team lead) in care am discutat despre experienta mea, ce imi doresc si despre proiectul pentru care sunt intervievat.
Overall interactiunea cu oamenii din Luxoft a fost ok.
Si am ajuns la ce ma interesa: aveti ceva informatii despre proiectul Murex?

Multumesc anticipat.

PS: multumesc celor care au facut review - uri relevante pe acest site si nu au s - au rezumat la "rage" posturi
John Joi, 18 Decembrie 2014
Candidat, te-au anagajat pana la urma sau nu?
aco Duminica, 8 Februarie 2015
Am fost bombardat si eu de mai multi angajati HR in legatura cu un job de Oracle developer pentru un proiect in domeniu financiar bancar (nu mi s a specificat numele). Sunt curios de cum decurge interviul tehnic, ce arii acopera si daca se merita sa merg - mi s a comunicat ca il voi da in sediul Luxoft sau pe skype cu cineva din Ucraina sau Rusia.
IOANA2 Miercuri, 11 Februarie 2015
am primit si eu o oferta de oracle developer pentru proiectul DB. Nu stiu daca sa merg mai departe tinand cont ca se lucreaza cu ucrainieni si in afara de faptul ca din ce am citit pe site despre ei ca nu stiu engleza si sunt aroganti mai am o nedumerire: tinand cont de situatia politica de acum ma gandesc ce o sa se intample cu firma din Romania in viitor tinand seama ca este cumparata de rusi.
Din interior ce se aude? firma este stabila pe termen lung ?
numeutilizator02 Vineri, 27 Martie 2015
Stie careva atmosfera din HR? Ce salarii se primesc pentru sourcer si pentru recruiter?

multumesc
Mitza Sambata, 13 Iunie 2015
Salut,

Stie cineva cam ce intrebari se pun la Level I/II Security Technical Support Engineer si daca a trecut pe la interviu cum a fost?
tacheshun Miercuri, 19 August 2015
Am fost si eu invitat de mai multe ori pentru interviuri la Luxoft. Am refuzat insa de fiecare data deoarece nu suport sa am acces restrictionat la internet. Eu de obicei stau cu youtube, facebook, twitch si gsp deschise in permanenta si aproape zilnic intru pe linkuri NSFW date pe grupurile mele de Skype.
In afara de asta, am auzit lucruri bune si foarte bune despre Luxoft. Am cativa fosti colegi care lucreaza acolo.

Vizavi de "...te muncesc de nu stii de tine". Asta e un efect al faptului ca e ditamai criza de oameni in IT iar companiile de servicii, cum este si cazul Luxoft, sufera cel mai mult. E logic: intra proiectul -> trebuiesc asignati/angajati oameni -> nu se gasesc suficienti oameni -> proiectul da inainte cu ce are.
criss Luni, 31 August 2015
La care dintre proiecte se poate lucra si de acasa?