Forum despre Maison Ossature Bois Transilvanie

ADMIN - undelucram.ro Miercuri, 12 Decembrie 2012
Dorim sa aflam detalii din experienta voastra in firma Maison Ossature Bois Transilvanie, informatii despre mediul si atmosfera de lucru, sanse de promovare, relatia cu managementul sau orice detaliu care ar putea fi de ajutor celor interesati de Maison Ossature Bois Transilvanie.

GE Miercuri, 12 Decembrie 2012
Buna tuturor,
Desi nu mai lucrez acolo de multa vreme, am observat ca acest fost angajator de-al meu posteaza mereu anunturi de angajare si vreau sa previn si pe altii care se informeaza inainte de a semna un contract asupra experientei dezastruoase pe care o s-o aiba acolo.
Inainte de a parea carcotasa si acuzata de rautate gratuita, vreau sa subliniez ca nu am fost concediata, ci am demisionat eu, cand ii era lumea mai draga ca sa ma razbun pentru ca nu mai puteam sa-l suport (visam cu ochii deschisi sa-l snopesc in bataie!!!) si ca recunosc si punctele bune, putine:
- salariul poate fi ok pentru vremurile acestea si se da regulat!
- munca este interesanta (cel putin asa a fost pentru mine!)
Cam atat, in afara de marele avantaj ca ceea ce nu te omoara, te face mai puternic, astfel incat te calesti acolo ca intr-un trainig de munca in conditii deosebit de periculoase!

Primul si cel mai mare dezavantaj este ...seful- un francez batran si respingator, pe jumatate senil, pervers si cu mari probleme de gestionare a furiei, care cauta numai sa nu respecte legile si sa insele pe toata lumea. De mari probleme juridice ce are, nu mai poate calca nici in curtea ambasadei tarii sale de origine, daramite sa se intoarca acasa, pentru ca risca sa fie retinut.
Din acestea rezulta ca mediul de munca este deosebit de stresant, pentru ca respectivul ¨domn¨ nu stie sa fie profesionist si atunci cand intervine o problema (care de cele mai multe ori este rezultatul propriilor prostii) se infurie, incepe sa urle la propriu, sa arunce si sa rupa obiecte, sa tranteasca usi, etc.
Dispretuieste si critica non-stop romanii si Romania, ceea ce nu-l impiedica sa se ascunda aici de cei pe care i-a tepuit prin Franta de vreo 8-9 ani deja, fara sa rupa mare lucru romaneste.
Angajeaza mereu fete (!) si pe multe dintre ele le concediaza dupa o luna, doua pentru ca intre timp afacerile merg mai prost si cica nu-si mai poate permite sa le plateasca.
Adaug detalii mici si rusinoase cum ar fi: scarpinatul in diverse locuri fara jena, mesaje despre petreceri fierbinti cu tailandeze pe mailul societatii, precum si faptul ca personal, dar si alte colege de ale mele, l-am prins nu o data cum se uita la filme porno, la ora 10 dimineata, in biroul sau.
Recunosc ca am o mare satisfactie sa ii dezvalui adevarata sa natura de refugiat care mimeaza/ improvizeaza activitati cu cele 5?6?7? (cate o mai fi) firme pe care are, el care joaca pe marele sef si afacerist, tara ar trebui sa-i fie recunoscatoare pentru cate locuri de munca pune la dispozitie, etc.
Insa adevaratul motiv pentru care am scris acest mesaj urias (cer scuze pentru asta, insa prea se stransesera multe la suflet :) ) este ca vreau ca cele care se gandesc sa accepte un job la una din firmele lui, sa stie cel putin la ce sa se astepte si sa nu creada chiar toate promisiunile.
Mult succes!

P.S. Rog ca persoanele care au mai lucrat la acest personaj inainte sau dupa mine, sa-mi confirme/infirme experienta!
Aa Joi, 13 Decembrie 2012

Va scriu acest mesaj ca reactie la ce scrie mai sus. Si eu am fost una din "victimele" asa zisului patron de care povesteste GE, care dupa ce a pagubit statul francez si mai multi oameni cu sume considerabile, s-a gandit sa se ascunda in Romania si sa pagubeasca si statul roman cu sume la fel de mari pe care nu le va achita niciodata. Daca tot poate baga firme in insolventa si deschide altele, daca tot poate apela la diferite tertipuri, de ce sa nu continue asa linistit ? La ce a scris GE as putea sa mai adaug "n" povesti pe care nici nu vreau sa mi le mai amintesc: am adunat multe, fiind prinsa ca angajata intr-o perioada in care criza facea multe ravagii, am fost nevoita sa-l suport o perioada lunga de timp, pana la punctul in care am ajuns sa ma imbolnavesc din cauza stresului.
As putea sa completez la ce scrie mai sus ca da, angajeaza numai fete, dar nu care cumva sa indrazneasca vre-una sa ramana insarcinata; ca va fi vai si amar de ea si cu greu va reusi sa scoata niste bani care i se cuvin: poate doar dupa ce suporta cuvinte urate, urle si tipete, si ea dar si persoanele care trebuie sa ii vireze banii respectivi.
Am fost angajata la una din firmele lui, specializata pe recrutarea de personal: RTI International, firma care avea ca scop sa angajeze oamenii pe care ii folosea la constructia de case de lemn pentru firma Cite du Bois International, dar si sa factureze transporturile de lemn pentru Franta. Un adevarat circuit in care se rulau facturi si bani pentru a mai fraieri statul.
Sa nu va imaginati ca acele case din lemn erau facute corect, ci numai prin apelarea la tertipuri: facturarea de lemn scump si folosirea de lemn ieftin si prost, facturi de transport dublate, neplata furnizorilor sau taraganarea facturilor cu lunile si scandaluri de fiecare data, pentru ca toti romanii sunt "tigani si hoti".
Povestesc aceste lucruri nu numai pentru persoanele care vor sa lucreze acolo ci si pentru cei care vor sa construiasca case din lemn cu acest francez experimentat in fraude.
La ceea ce a enumerat GE mai sus as putea sa adaug si ca in fisa postului ar trebui mentionat ca perioade lungi constau in cumpararea zilnica a 3-4 sticle de vin; fara drept de replica sau refuz. Una din colegele mele era sunata noaptea sau chiar spre dimineata pentru ca ea la randul ei sa sune la politie pentru ca il deranja galagia vecinilor. Si daca politia nu rezolva, era logic, ca era de vina colega si toti tiganii romani.

Nu stiu cum este posibil ca un om asa, care a pacalit oameni in Franta cu acele case de lemn pe care nu le-a mai terminat, care are "interdictie" acolo pentru ca altfel va fi linsat, sa vina in Romania, sa traiasca aici de mai bine de 10 ani, sa faca si mai multe pagube; sa nu-si plateasca datoriile la stat, sa circule cu un permis expirat si sa functioneze cu firmele cu un buletin la fel de expirat, si totusi, nimeni sa nu-i dea o lectie.

Cred ca din cauza asta nu inaintam, acesti oameni sunt niste epave.
Sper ca vor fi utile aceste informatii persoanelor care vor sa intre in contact, intr-un fel sau altul, cu acest administrator de firme.
simona Joi, 13 Decembrie 2012
Subscriu celor spuse mai sus, din pacate.Am lucrat doi ani de zile acolo, imi placea ce faceam,desi a fost destul de greu la inceput,nefiind nimeni sa-mi explice cum stau treburile, Trebuia sa descopar eu tot, nu exista un angajat cu o vechime mai mare de 1 sau 2 ani, era o harababura totala si multe altele, nu vreau sa intru in detalii.
In afara unui salariu bun, in cazul meu, stresul, nesimtirea, intotdeauna se ascundea dupa angalati cand erau probleme de rezolvat, problemele lui juridice, si faptul ca am fost pusa in situatii jenante pentru mine ca om, m-au determinat sa scriu aceste randuri.
Sa nu avem impresia ca daca sunt angajatori straini, sunt mai grozavi, din contra, unii chiar te uimesc....
Sper sa fie de folos fetelor care vor aplica pentru un job la aceasta firma,macar stiu cu ce se vor confrunta.
ic Joi, 13 Decembrie 2012

Si eu sunt o victima a acestui vestit ”angajator” francez”¦. (eu fiind in preaviz), care traieste la noi si se crede buricul pamantului ,Romania fiind tara care il mai accepta nu se stie pana cand ca s-au strans prea multe in jurul lui si anume : furnizori neplatiti,contracte neonorate de luni de zile si aici ma refer la furnizorii de materiale ptr ” casele din lemn”, vorbesc in stiinta de cauza eu fiind angajata la multele lui firme in functia de contabil deci am habar fff tare de ce datorii are catre Bugetul de Stat, cat si la intermediarii lui din Franta,(a tepuit pana si pe cel mai bun prieten al lui) eu fiind vinovata de nenumaratele lui popriri pe conturile din bancii,avand poprire pe toate firmele la momentul actual.

Salariatii lui sunt niste sclavii,noi suntem vinovati ptr tot ce i se intampla lui,daca doamne fereste sa te imbolnavesti si trebuie sa iti iei medical sau sa iti faci ceva investigatii nu o sa ai cum deoarece el nu plateste contributiile atat cele care ti se retin din salariu tie cat si ale angajatorului si sistemul medical nu iti acorda tratament ce sa mai vorbim de intervenii chirurghicale daca ar fi cazul ptr ca il vede in sistem cu datorii, nu poti sa te tratezi decat din buzunarul propriu.
Eu personal nu o sa il las balta,sunt hotarata sa merg pana in ”panzele albe” sa imi castig dreptatea.
Promite multe si nu face din ceea ce promite nici 1%,de fapt e cu ”ori,sau” incearca din rasputeri sa insele atat tara de unde provine cat si pe a noastra care l-a adoptat”¦”¦momentan e in litigiu cu Orange-ul, pe propietarul unde are acum inchiriat il exploateaza maxim cerandu-i imposibilul ( sa mareasca strada ca nu are loc cu masina,sa ii suporte reparatia masinii cat si a cauciucurilor ca este din cauza lui ca e strada prea mica), la vechiul proprietar unde a avut sediul cat si a locuit mai are de dat aprox 10 mii ron, si sa mai scriu? Ca mai am multe si poate plictisesc cititorii”¦

In incheiere aveti grija viitoarelor candidate la posturile oferite de care acest ” domn francez” , numai bine va doresc ”¦.
valy Vineri, 14 Decembrie 2012
Am auzit si eu de acest caz si al sustin, cele spuse si auzite se dovedesc a fii adevarate...
ic Vineri, 14 Decembrie 2012
join in the club. multumesc pentru sustinere Valy.
GA Miercuri, 19 Decembrie 2012
NENOROCITUL ASTA PRECUM SI ALTII CARE CICA VIN DIN TARI CIVILIZATE SA NE INVETE PE NOI SA MUNCIM SI SA FACEM AFACERI SUNT NISTE RATATI IN TARILE LOR .ACEST INDIVID CARE NU ...
cm Miercuri, 19 Decembrie 2012
Dragelor (pentru ca barbati nu angajeaza niciodata la birou) nu va lasati pacalite de acest nemernic francez. Nu va parasiti locurile de munca, tentate fiind initial de salariu ...
AI Joi, 20 Decembrie 2012
Buna, tuturor,In primul rand vreau sa le salut si sa le imbratisez pe fostele mele colege de "suferinta" si prietene.Referitor la toate comentariile de mai sus, acestea ...
Elena Macovei Luni, 25 Februarie 2013
Multumesc mult pentru parerile voastre exprimate pentru ca am fost chemata maine la un interviu pentru postul de secretara si as fi facut marea greseala sa ma prezint la interviu. ...
GE Joi, 19 Septembrie 2013
Elena Macovei, abia acum am vazut postarea ta si ma bucur enorm. Am simtit o mare satisfactie ca i-au fost cuiva cu adevarat utile avertizarile noastre!