Forum despre Med.co (Medco)

ADMIN - undelucram.ro Miercuri, 8 Mai 2013
Dorim sa aflam detalii din experienta voastra in firma Med.co, informatii despre mediul si atmosfera de lucru, sanse de promovare, relatia cu managementul sau orice detaliu care ar putea fi de ajutor celor interesati de Med.co.

Viole Marti, 1 Octombrie 2013
Am fost angajata aprox 8 luni la aceasta firma si a fost un cosmar , la inceput am fost pacalita ca totul este transparent si ca se dau bonusuri mari etc dar totul este o marlanie fara margini.Salariul total = salariul fix ,indiferent ca faci targetul sau nu,pe langa acest aspect ,mediul de lucru este demotivant,mancatorie la greu,ce se vorbeste acum nu mai este valabil peste 5 minute si tot asa. Parcul auto este unul cu extreme (sunt cateva masini mai ok dar si niste matiz-uri si tico-uri ruginite si uzate) Nu se deconteaza nici o cheltuiala cu masina (spalat,stergatoare,pana etc) bugetul de benzina este foarte mic -de cele mai multe ori te vezi nevoita sa pui benzina din buzunar pt ca nu se suplimenteaza.
Ricky Sambata, 5 Octombrie 2013
Si eu am lucrat mai multe luni la firma asta. Am primit un salariu de mizerie si mi-am mancat nervii. Hartie igienica iti aduci de acasa, prosop iti aduci de acasa,etc. Suproti din buzunarul propriu benzina, spalatul masinii, parcare, cam tot ce tine de dotari. Calculatoare de acum 100 de ani, iar lal internet au acces numai ...! Mancatoria si turnatoria sunt pe fata, cu tupeu. Vanzari trebuie sa faci cu mana goala, nici macar o oferta scrisa nu primesti. Nu va recomand sa lucrati aici, nici daca muriti de foame.
Newm Luni, 7 Octombrie 2013
Ce s-a scris mai sus este adevarat cuvant cu cuvant,la mai mult timp dupa ce am plecat de la ei am gasit ce s-a scris aici despre ei si pot confirma ce s-a spus pana acum ,intradevar este o mizerie la cote maxime,oameni plafonati care lucreaza in acea mizerie de mai multi ani si se considera sefii firmei,nu se poate face nimic fara ca sa existe scandal,considera ca orice client nou adus li se cuvine lor,ca sa poti razbi in aceasta firma trebuie sa fi cel putin la fel de mizerabil ca ei si sa te pretezi la cele mai josnice lucruri,aici mai mult se vorbeste decat se face,oricine are un pic de vointa si initiativa este pur si simplu mancat de ceilalti pana cedeaza .In perioada in care eram eu sedintele durau cateva ore in care se stabileau mai multe proiecte ,in 5 minute dupa sedinta tot ce s-a discutat nu mai era valabil si pur si simplu au fost niste ore pierdute de pomana.Recomand sa evitati aceasta firma !!!!
Geloo Sambata, 19 Octombrie 2013
De acord cu tot ce s-a scris mai sus. Am lucrat mai multe luni in firma asta de gainari. Macar n-am facut mare lucru, dar si asa stresul m-a terminat. Cand am plecat am crezut ca m-am nascut a doua oara. Nu va recomand sa lucrati pentru borfasii astia, decat daca vreti sa va imbolnaviti si voi si familia voastra.
Luiza Luni, 21 Octombrie 2013
Ma bucuir ca in sfarsit lumea are curajul sa descrie mizeria de la medco.
... in afara de faptul ca eram invaluita aproape zilnic in balele unui mascarici senil si libidinos (patron de mucava, pe care il flituieste excroaca nevasta-sa cand si cum vrea ea)
... in afara de fatul ca eram obligata sa imi rsic viata conducand fiare vechi (uite aici: http://s896.photobucket.com/user/MaryPippindale2013/media/HealthcareatHomepovertyworldwide12_zps241349e5.jpg.html?sort=3&o=5)
... in afara de faptul ca am fost obligata sa imi risc viata plecand cu rabla la 2-3 noaptea ca sa fac prezentari la 7-8 dimineata pe coclauri romanesti
... in rest totul e suportabil :)) Pe cat de de suportabil un lagar ...
Ce sa scris mai sus descrie doar o parte marunta din existenta de la medco. Oamenii suporta zilnic abuzuri, pentru ca s-au resemnat sau nu isi gasesc de lucru in alta parte.
Lucky Strike Miercuri, 30 Octombrie 2013
... corect tot ce sa scris pina acum. E bine de stiut ca patronii sunt romi ... in caz ca intereseaza pe vreo cineva
Skyline Marti, 5 Noiembrie 2013
Tzepari de moda veche , totul este o manipulare ieftina ,se minte la greu si esti dusa cu vorba dupa o zi pe alta,totul este variabil ,nimik nu este sigur,salariu este intre 1000-1500 si mult vestitul "comision" care este 0 lei pe luna,la interviu ti se promite 4000-5000 lei dar dupa 1 luna max 2 iti dai seama despre ce este vb,am fos nevoita sa stau juma de an la ei ca nu aveam alte variante,in aceste 6 luni pur si simplu am fost batjotcorita in ultimu hal,astazi eram cea mai buna maine cea mai slaba si ca ma da afara,totul se rezuma la chefu patronului care este un manipulator de 2 bani care la randul lui este influentat de "catzeii" care i cant la ureche si ajungi sa nu ai nici o siguranta,media de varsta in departamentul de vanzari este de 55 ani,sunt f multi care sunt de multi ani si se vad mari vanzatori cand de fapt nu pleaca de aici ca nu i ia nimeni,experienta lor si valoarea lor este 0.totu merge de la sine care se datoreaza unei cereri naturale pe piata,Nu mergeti la ei decat daca va place mizeria si mancatoria,altfel riscati sa va imbolnaviti .....
Laur Miercuri, 6 Noiembrie 2013
Am avut neplacerea de a lucra in aceasta (companie) circa 1 an de zile si da tot ce este scris mai sus este perfect valabil.
Kesler Miercuri, 6 Noiembrie 2013
Am gasit si eu acest site de curand si am gasit si aceasta pata neagra din cariera mea,am lucrat pana acum in 5 firme dar aici a fost de departe cea mai neplacuta experienta dintre toate ,pe scurt :CALVAR ! Oameni fara caracter si fara cuvant,am fost mintit in ultimul hal la interviu,mi s-a promis luna si cerul si cand am ajuns sa lucrez pt ei,mi sa oferit masina de servici : un Tico ruginit si cu mari probleme cu franele si directia,cand leam sesizat aceste probleme board-ului companiei (mult spus board,nu are nimik in comun cu board-ul unei companii serioase) mi sa spus ca nu sunt bani pt reparatii,am fost trimis in tara cu aceasta masina ,le-am mai spus o data despre probleme masinii si mi sa spus ca daca nu imi convine sunt liber sa repar singur masina din banii mei sau sunt liber sa plec din aceasta companie (asa cum li se place sa spuna).Cand ajungeti la interviu la ei uitativa pe strada unde este firma si masinile companiei (sunt cateva mai decente restul sunt niste jafuri mancate de timp si rugina).Colegii sunt de cea mai joasa speta (este turnat pe fatza) tot ce spui este interpretat in toate felurile de lacheii boardului :)) (le spun asa ca sa nu i insult).Sedinte de cateva ore absolut inutile ,in care esti manipulat in toate felurile de cei 2 patroni(el cu manipularea ,ea cu insulta),oricum nivelul lor este destul de jos.Te obliga sa vinzi,indiferent pe ce pozitie este angajat,in aceasta"companie" esti obligat sa aduci clienti noi chiar daca esti director sau femeie de servici,cand am lucrat eu la ei ,acum aprox 6 luni drumul de acasa la servici nu se deconteaza desi aveam mnunata masina Tico eram obligat sa bag benzina de cel putin 2-3 mil pe luna pt ca bugetul lor de 2 mil pe luna era consumat in maxim 2 saptamani (esti pur si simplu obligat sa stai la birou sa iti poti permite sa mai ramai cu ceva din salariul de 1300 pe luna).NU VA RECOMAND ACEASTA "companie" si boardul ei :))
michel Vineri, 8 Noiembrie 2013
Am trait cea mai umilitoare experienta la un interviu la aceasta firma,am fost chemat pt un interviu pt postul de Reprezentant Vanzari dupa ce initial am fost recrutat de o firma de recrutare a lor,m-am prezentat la interviu la ora stabilita dar aceasta ora nu a fost respectata pt ca era altcineva la discutii ,am asteptat si am avut nevoie la toaleta pt o nevoie fiziologica si dupa ce am terminat aceasta" nevoie" am constatat cu stupoare ca aceasta firma nu are hartie igienica la toaleta,nu puteam iesi din baie pt ca nu am avut cu ce sa ma curat,hartie igineica nu,prosoape iginice nu,despre sapun nu putem discuta,am trait cea mai nefericita experienta la acest interviu la aceasta firma care se considera profesionista,am fost pur si simplu umilit aici,am plecat fara sa mai ajung sa discut cu cineva de la ei pt ca a trebuit sa ajung acasa pt igiena personala,RUSINE!!!
ptmichel Sambata, 9 Noiembrie 2013
@michel si nu-i asa ca nici usa de la cabina n-ai putut s-o inchizi? La medco trebuie sa-ti faci nevoile cu usa deschisa pt. ca daca o inchizi nu mai ai loc in cabina. Deci daca esti pe buda si intra un coleg...imaginati-va ce priveliste va avea.
Binenteles ca patronii au bude separate.
Katy Sambata, 9 Noiembrie 2013
@michel ar fi fost interesant de stiut cum e la interviu
michel Sambata, 9 Noiembrie 2013
La interviu nu am mai ajuns,am facut oprirea la wc si mi-a fost de ajuns,asa ceva nici la wc-urile din gara nu gasesti,e rusinos pt o firma care se da serioasa asa cum i-a laudat cei de la firma de recrutare sa nu aiba hartie igienica si sapun (sa nu mai zic ca wc-ul avea rezervor cu lant,(nu am mai vazut de mult timp asa ceva) ,cred ca patronul este pasionat de antichitati ori este scartar :)
Marin Anghel Duminica, 10 Noiembrie 2013
@michel, ai avut ghinion, mare ghinion!

O data pe luna, totusi, este hartie la toaleta. Pacat ca, in ziua interviului tau a lipsit hartia, altfel ai fi trait o experienta mai lunga cu si in aceasta firma.
O experienta care ar fi fost (cam) suta la suta identica cu cea povestita de cei care au comentat mai sus. Si nimeni nu a mintit nici macar un gram.

Mai adaug si eu cateva date picante.
In aprilie 2011, din cate am aflat eu, au fost aruncati peste bordul companiei Med.co un numar de 8 angajati.
Motivul invocat pentru concediere: criza din Japonia ca urmare a tsunami-ului din martie 2011, ceea ce, cica, ar fi dus si la o diminuare a activitatii firmei medco din lipsa de marfa de la partenerul japonez Omron.
”Ne pare rau, trebuie sa va concediem.”
De ce?
”Pai, din cauza crizei de la japonezi, tsunami, etc”.
Cica, cu ocazia primirii deciziei de concediere nu au asistat cei doi patroni, ci biata contabila emotionata rau si o avocata jenata de sarcina ingrata primita contra bani.
Cei 8 angajati dati afara erau oameni care nu prea corespundeau cu profilul turnatorilor si oamenilor de casa ai proprietarilor Medco. Nu turnau, nu proferau minciuni despre colegii lor in fata patronilor companiei, dar nu erau nici obedienti, nu aveau stofa, frate, de a fi medcoisti.
Unii din ei chiar munceau mult si foarte mult, chiar o faceau de placere. Dar acest lucru nu impresiona pe absolut nimeni, ba din contra, deranja, in special, pe lenesii firmei;

Chestia nostima este ca ”din cauza crizei din Japonia” la doar cateva luni - iulie 2011 - au fost angajati alti 8 oameni, care nu au avut rezistenta nervoasa a celor concediati in aprilie 2011 si au cam plecat intre timp, unii lamurindu-se foarte repede, ca nu va fi prea curand hartie la toalete...

Cum se face ca urmarile crize japoneze au disparut in nici 3 luni?!
(deci: concedierea s-a facut pe o baza mincinoasa)

De asemenea, ca sa va demonstrez ca s-a avut intentia concedierii acestor 8 oameni indiferent de tsunami sau NE-tsunami-ul din Japonia, este faptul ca in februarie 2011, deci cu doua luni inainte de concedierea celor 8 voinici, a fost intemeiata o firma paralela, ce avea ca actionari atit pe patronii companiei, cit si vreo 3 angajati-soc ai firmei medco, iar obiectul activitatii a fost acelasi - comert cu produse Omron.
A fost o tentativa de a muta o parte din activitate spre o alta firma, actiune care s-a finalizat printr-un simpatic fassss, adica firmulita a dat glorios faliment intre timp :)

Deci, problema este, ca firma medco, de teama ca angajatii concediati ii vor da in judecata, a recurs la aceasta stratagema.
Mari fraieri concediatii, pentru ca nu au dat compania in judecata.
Se alegeau cu niste bani de-a moaka, desigur dupa un proces de cativa ani! :P
Mai ales ca in nici 3 luni au angajat fix 8 persoane, ceea ce pare a fi ilegal din cauza motivului invocat in documentul remis angajatilor concediati. Cf, codului muncii firma medco nu ar fi avut voie timp de 6 luni sa mai angajeze vreun picior de angajat nou.
Deci ce criza din cauza tsunami-ul?! ce reducere de activitate, ce probleme, praf in ochi!

Adevarul a fost ca, cei 8 concediati au cam deranjat prin atitudinea lor. NU calitatea muncii depuse - platita, de altfel, ”cu seminte” - a fost cauza, ci ”necorespunderea” in tiparul unor angajati foarte, foarte vechi ai companiei. Acei 8 angajati nu aveau stofa de lichele.

In aceasta firma nu exista majorare de salariu, nu exista sustinerea oamenilor buni - oare au mai ramas oameni buni in firma, ia, ziceti voi care ati ramas acolo ?!, ci exista multa manipulare, exista inducerea fricii in angajatii slabi de inger, inducerea sentimentului vinovatiei, etc. Iar patronul sef iubeste teribil turnatoria si pe oamenii care o fac, ba chiar incurajeaza acest lucru.

Cine vrea sa incerce o experienta unica in cariera sa, fie tanar, fie batran, merita sa faca aceasta incercare, dar nu mai mult de 3 luni, pentru ca ticalosia este contagioasa, multi au plecat de acolo cu tare mostenite/preluate din medco si s-au dezbarat greu de ele.

Bine ca exista acest site, care ii previne pe unii care s--ar arunca cu capul inainte!

si poate aveti noroc de............... hartie
:P
mark Luni, 11 Noiembrie 2013
Intradevar o intamplare deosebita cea povestita mai sus,se incadreaza in tiparul lor si banuiesc ca persoanele care sunt constante in aceasta firma pe langa patroni sunt : deosebitul rep vz D.V si valoroasa Asm -ita M.A. altii nu mai imi vin in minte, sunt cei mai vechi ,(primul de peste 15 ani) un om cu greutate :)) si doamna o buna cunoscatoare a pietei :)
leu Luni, 11 Noiembrie 2013
Mark, ce mai intamplare nu......
Oare asa te numesti tu.....Mark, stii ce inseamna....
check Luni, 11 Noiembrie 2013
@leu -- expune-ti parerea/experienta/etc, nu corecta greselile altora
leu Luni, 11 Noiembrie 2013
Pentru a face anumite corectari, trebuie sa faci ceva studii, cel putin cateva cursuri de lb. straine.
Atunci cand traduci dintr-o lb. straina, in lb. materna.
Pana atunci invata tu sa te exprimi corect.
Si sa stii ce vrei sa ceri.
marku Luni, 11 Noiembrie 2013
Felicitari domnule M.C.aveti angajati model care se injura pe aici,inclusiv doamna M.A. o deosebita de altfel,se intrec care mai de care sa va pupe in c..r,oameni de baza alaturi de care o sa reusiti sa realizati lucruri deosebite impreuna.haideti sa dam drumu la treaba ca avem multe de facut si 2 c...ri de pupat ! :) Succes