Forum despre Med.co (Medco)

145j Sambata, 30 Noiembrie 2013

350 mii euro e putin in comparatie cu potentialul care il au produsele lor,dar pe ei i intereseaza sa nu investeasca nimic si sa scoata tot ce se poate,ar vrea sa vanda cu plata pe loc cu profit 100% si fara discount, sunt decat niste capuse care trag tot ce se poate,au cativa catzei care sunt de mult timp la ei ,sa nu uitam ca in aceasta firma toata lumea trebuie sa fie hamalul patronilor (cand vine marfa trebuie sa cari,indiferent de functie,sex sau starea sanatatii) , cam asta e viata la medco ,am lucrat 7 luni la ei si stiu f bine cum sunt lucrurile la ei,din 94 este aceasi si nu se schimba nimic

intrebare Duminica, 1 Decembrie 2013
@raspuns -

si care a fost cifra de afaceri, pentru ca 350.000 euro suna bine pentru anul 2012?!

Natingii nu sunt obligati sa stea pe 1200-1400 lei, ei pot sa plece sau sa ceara in plus la patroni.
350bis Duminica, 1 Decembrie 2013
Daca profitul net a fost de 350.000 euro, adica cca 1.540.000 lei, sa inteleg ca CA s-a ridicat in 2012 la peste 8 milioane lei?
jiji bkli Duminica, 1 Decembrie 2013

@350bis ... intrebare = 350bis pretene ;-) fa tu calculele, ca mie somn :)
@ intrebare nu pleaca fiindca sint natingi si nu cer findca ii da afara :-) si la unii le place la nebunie (EP, CM, RG, AM, GI, DV, AR) ca se simt si ei importanti ...

mf Luni, 2 Decembrie 2013
jiji bkli - cred ca vorbesti doar asa ca te-a luat somnul, daca nu cunosti situatia mai bine nu vb.
Aproape toti despre care spui tu ca se simt importanti.... chiar sunt importanti,insa trebuie sa recunosc ca salariile nu sunt la nivelul corespunzator muncii prestate.
Incetati cu apelativele ca nu se cade, nu stim noi situatia persoanelor respective si care sunt motivele pentru care nu se revolta sau nu renegociaza.
Daca ne luam dupa ce scrie lumea aici inseamna ca nu prea exista/existau persoane capabile, inteligente sau cu orice alta calitate, lucru de care sincer ma indoiesc.

Live and let live
hahaha Marti, 3 Decembrie 2013

@mf,

numai oameni importanti in firma asta. Cei neimportanti au fost aruncati peste bord. Apropo postasul tot cu litere de tipar scrie? =))
Imi place ca esti foarte glumeata, @mf.

hehehe Marti, 3 Decembrie 2013
@hahaha nu, acum scrie si cu litere mici, ca face lectii cu copiii. da n'a uitat sa cinte la amandoua instrumentele :))
@mf mamaie, este importanti ca asa se crede ei. prin lume nui ia nimeni in seama, decit la talcioc :))
8989 Joi, 5 Decembrie 2013
are dreptate @hehehe , 95% dintre cei care se vad importanti la medco in alta parte nici nu sunt primiti la intrare ,medco este singurul loc unde am vazut agenti de vanzari oameni in pragul pensionarii ( nu am nimic cu varsta oamenilor) dar totusi este un job pt tineri care vor sa invete si sa isi dezvolte cariera,bineinteles ca nu la medco,aici e un job doar daca nu ai alta varianta sau esti la inceput de cariera (esti mai usor de manipulat) sau la sfarsit de cariera (cand mai ai cativa ani pana la pensie si cauti un loc de munca,desi sansele sa apuci pensia aici sunt mici ca se ocupa cei 2 patroni de ei si sunt executati rapid)
hihihi Joi, 5 Decembrie 2013
La Medco numai femeia de serviciu & magazionera turnatoare - hihihi - nu aduc comenzi, in rest toti se ocupa de gasirea de clienti noi, iar daca esti in prag de pensionare, dar il slujesti bine pe patron, turnandu-i pe colegii tai - dar numai pe aceia despre care patronul vrea sa auda lucruri rele - eventual fabrici tu - turnatorule/turnatoareo - minciuni despre X sau Y dar nu despre Z, ai toate sansele sa iesi la pensie de acolo. :)
oooo Sambata, 7 Decembrie 2013
am fost si eu la ei la interviu dar nu am fost foarte convins ca erau seriosi asa cum se dadeau(nu am citit nimic inainte aici despre ei),patronul povestea ceva dar masinile in paragina ,mirosul de gaze din cladire ( in aceasta nu s-a investit de foarte mult timp vreun ban,miroase a vechi si a uzat),dupa ce am plecat de la ei de interviu ramasese sa ma hotarasc daca as vrea sa continui la urmatorul pas al interviului,dupa ce am citit aici am ramas stupefiat ,este pur si simplu incredibil cum sunt tinuti angajatii aici,precum in triburile de negrii din Africa si patronii dictatori africani :)
intrebare retorica? Joi, 26 Decembrie 2013
In mod normal pana la sfarsitul anului 2013 ar fi trebuit sa apara pe site-ul Ministerului de Finante ”Informatii fiscale si bilanturi” pe anul 2012 ale tuturor firmelor romanesti.
Din anumite motive despre med.co nu a aparut inca nimic, desi mai sunt cateva zile pana se termina si anul 2013. De ce med.co se fereste sa-si afiseze datele sale financiare din 2012 si cum este posibila aceasta reusita?! Situatia este atat de tragica? =))
nmk Vineri, 27 Decembrie 2013
tragic ar fi ca domnul mc sa nu ajunga in top 300 miliardari , situatia financiara nu are cum sa nu fie buna in conditiile in care luna de luna le intra cate 30 mii E in conturi minim(acesta este un prag psihologic) daca nu au acesti bani nu mai dorm bine noaptea.apropo s-au reparat harburile alea de masini? vine un an nou si alea or sa ajunga cotete de gaini pana la urma.doamna C este cocosul in casa,cica asa a fost dintotdeauna,sa ai un brand mare pe mana si om te faci,aceasta este principiul de functionare aici,investitii minime profit maxim!!!
@nmk Sambata, 28 Decembrie 2013
Nu au cum sa fie in top 300 cu 30 mii euro pe luna. eventual sunt in top 5500 si pe ultimele locuri, dar tot nu este rau pentru ei. :)
nmk Duminica, 29 Decembrie 2013
pai fa un calcul,30 mii pe luna x 12 luni x 20 ani de cand sunt pe piata,o sa iasa o suma frumusica :)
@nmk Luni, 30 Decembrie 2013
Si tot nu sunt in top 300. Calculeaza si tu: 30.000 euro/luna x 12 luni x 20 ani = abia face total suma de 7,2 milioane euro. Poate tie ti se pare mult, dar pentru top 300 trebuie sa ai ANUAL minim 10 milioane euro!
wwii Duminica, 12 Ianuarie 2014
Nu imi vine sa cred ca aceasta firma inca mai exista si sunt atatea comentarii pe acest site,am fost angajata la ei in 2010,din ce am citit mai sus vad ca situatia este exact aceeasi cum era cand am fost angajata la ei,o firma mica dar cu patronii cu pretentii,nu ai nici un fel de sustinere pentru a vinde(masini terminate,cota de benzina lunara nu iti ajunge nici pt 1 saptamana,ti se spune ca firma nu iti deconteaza drumul acasa - firma si inapoi,pai atunci de ce iti mai da masina,le place sa te bage la cheltuieli,despre buget (spalare masina,odorizante,vulcanizare) nici nu poate fi vorba ,daca faci o pana o platesti ca doar nu e vina firmei ca ai facut tu pana sau vrei sa speli masina (masina este spalata de ploaie ) aceasta este deviza la medco,am ajuns aici si am realizat ce inseamna "chetaneala" - scartar,lacom etc
nbv Luni, 27 Ianuarie 2014

Am reusit performanta sa rezist aici 1 luna ,de voie de nevoie a trebuit sa vin la aceasta "firma" , am fost hotarat sa fac ceva aici ,sa muncesc si poate sa obtin niste bani in plus fata de fix-ul promis ,dar nu am asteptat pana la primul salariu pt ca atmosfera de aici te doboara, nu se poate munci,stai tot timpul si te gandesti cum poti face ceva pt a reusi aici dar in mizerie si jeg nu poti razbate decat daca esti la fel ca ei, sunt cateva persoane care fac parte din categoria de mai sus. Sa le fie rusine acelor persoane care cred ca daca vii sa lucrezi intr-o firma incerci sa le iei locul,nimeni nu e nemuritor si nici aici nu e raiul pe pamant,e un loc in care doar viermii sunt la ei acasa,in rest toti suntem trecatori,desi am auzit ca aici au fost schimbati sute si sute de angajati ,sunt adusi de patron si "lucrati" de viermisorii astia de varsta a 3 a

987 Miercuri, 29 Ianuarie 2014
Asa cum au zis si colegii de mai sus,chetaneala nechetaneala angajatii sunt tinuti sub jug pentru un singur considerent : cel financiar (au de platit rate etc) si nu au ce face pana nu isi gasesc in alta parte,patronilor le convine aceasta "criza" financiara si pot oferi salarii mizere angajatilor,cui nu-i convine e liber sa plece ca si asa e coada la usa firmei,oricum cei care ajung aici ajung in disperare de cauza,oameni cu greutati care vor sa faca ceva dar nu pot din cauza mai multor probleme ( au fost enumerate mai sus) din pricina acestor coropijnite care desi au o varsta si te astepti altceva de la ei,ei nu au nici un scrupule .cine vine nou este "tocat" marunt pana cedeaza si pleaca sau sunt dati afara de cei 2 patroni,unul e cu vorba si alta cu injuraturile ,fiecare dupa educatia lui.am fost angajat la ei 3 saptamani si a fost destul pt a intelege ce se intampla si am plecat ,referitor la toaleta si lipsa hartii igenice totul este adevarat,sapunul care este in baie a fost cumparat de angajati pt ca de la patroni nu vezi nimic,te-ar lasa sa mori de foame daca ar putea.vasul de toaleta este antic (exact cum a fost amintit in paginile anterioare) au fost montate inainte de 89,de schiimbatu lor nici nu poate fi vorba,totusi au si ei un mertan Meleu si nu poti sa il intretii daca modernizezi sediul :)