Forum despre Mediplus Exim

John Joi, 7 Iunie 2012

Referitor la Mediplus este o comapnie ok, banii sunt cam putini ca si lucrator, dar ca sofer e super (1800 net). Curat , mai mult praf, lucrezi cu medicamente. Au depozite prin tara , dar unu colosal la Mogosoaia (Ilfov). Programul e naspa de tot k iti ocupa toata ziua .

D. Joi, 6 Decembrie 2012
Mie imi place!am intrat fara nicio pila si fara experienta in domeniu. Am ajuns de la birou pe teren, ceea ce inseamna ca am avansat. Se avanseaza foarte mult oamenii din interior, plus ca banii sunt chiar frumusei. Nu am sa dau sume, insa cel putin oamenii de pe teren castiga banuti frumosi.
F. Luni, 11 Februarie 2013
Stie cineva, A&D PHARMA, la angajare, solicita vreo scrisoare de recomandare de la ultimul loc de munca ?
danz Sambata, 27 Aprilie 2013
are cineva idee care este situatia in centrala? mie imi lasa senzatia ca salariile nu sunt foarte mari? cam care sunt pachetele de beneficii? multumesc
@F Sambata, 27 Aprilie 2013

de ce intrebi de scrisoarea de recomandare?

fb Marti, 22 Octombrie 2013
Salut. am fost si eu la interviu.....proramul de la 7.30-16.30 si 8.30-17.30 de luni-vineri. ca si munca am inteles ca descarci, faci receptie, inventare peste inventare, pregatesti marfa, asezi marfa la raft, strangi cartoanele.....salariu inca nu mi l-au spus , doar daca ma mai suna!!! temperatura in depozit15-20 grade. Acum intreb, e munca doar de baieti sau si de fete, deoarece fete sunt mult mai putine.Sper doar sa nu fie barfa si mancatorie, ca nu-mi plac. eu am nevoie de serviciu. Ce puteti sa ma sfatuiti din experiente?
multumesc anticipat
amy Miercuri, 14 Mai 2014
Detalii despre cum decurge interviul si mai ales ce salarii au pe partea de vanzari imi poate oferi cineva?:P
Nafets Sambata, 17 Mai 2014

Sal'tare tuturor,

In general, la angajarile in Depozitul Mediplus au prioritate recomandarile venite din interior (asta neinsemnand ca o persoana fara "pile" nu are absolut nicio sansa). Banuiesc ca se merge pe o premisa a responsabilitatii angajatilor vechi care se pun, neoficial, chezasi pentru noii veniti.

Interviul se rezuma la o prezentare a depozitului si a activitatilor care decurg din functia pe care o vei ocupa (culegere medicamente, receptie marfa, descarcare camioane etc) cel putin asa s-a intamplat in cazul meu.

Pachetul salarial este, sa zicem, decent (pe langa salariul propriu-zis primesti o masa calda zilnic si tichete de masa) raportandu-ne, bineinteles, la media salariala pentru un lucrator depozit.

Colectivul este diversificat, vei intalni persoane ok si persoane mai putin ok. Daca vei avea sau nu probleme cu colegii depinde, cred, de capacitatea ta de a-ti alege mediul potrivit ori, in cazul superiorilor ierarhici ce-ti sunt desemnati, de sansa.

In speranta ca relatarea mea v-a fost de folos, va urez toate cele bune!

orl Luni, 2 Iunie 2014
Astazi am fost sunat , sa imi zica ca am fost acceptat ca si lucrator in depozit si nu mi.a zis salariul, is curios si eu cam care este . va multumesc
andrei Marti, 7 Octombrie 2014
Buna!

ce se stie de echipa din Galati a celor de la mediplus? sunt conditii bune de munca? care este programul? cum se ajunge la sediul de lucru?
gabi Vineri, 14 Noiembrie 2014
@andrei se ajunge cu masina proprie. Pentru lucratorii din depozit exista transport asigurat de firma cu un microbuz inchiriat special pentru angajati. Pentru cei care vorbesc din auzite, depozitele Mediplus, logistica Mediplus e una din cele mai bine puse la punct.
ana Sambata, 15 Noiembrie 2014

Sunt foarte ok, din experienta mea ca asigur ca o data ce ai lucrat la MDP se deschid multe usi, sunt foarte ok ca oameni,colegi......ceea ce in alte parti nu gasesti.

costina Vineri, 28 August 2015
buna...m-au sunat si pe mn astazi pentru un post de consultant marketing&sales pentru produsele cosmetice pierre fabre. initial am fost la un interviu pentru vanzari medicamente dar m-au anuntat ca au promovat pe cineva din interior..si ca pe mn mn m-au ales pentru aceasta gama. stiti cumva cam pe unde se invarte salariul??multumesc
AlexaB Marti, 26 Aprilie 2016
Am fost si eu la un interviu zilele trecute.Am fost chemata ca urmare a aplicarii mele pe un site de joburi deci fara pile...M-am mirat si bucurat in acelasi timp si chiar daca interviul a avut loc ca locatie undeva foarte departe de domiciliul meu,hotararea de a ma prezenta,a fost una inspirata si inteleapta.Cu toata sinceritatea pot sa spun ca a fost unul din foarte putinele interviuri de bun simt la care am participat.Domnisoara de la resurse umane a fost forte amabila,bine pregatita,foarte explicita si la obiect.Am fost ascultata in adevaratul sens al cuvantului si m-am simtit apreciata pentru experienta mea in munca,nu ca in alte parti,unde am fost tratata ca un sclav care ar trebui sa fie fericit ca a avut sansa sa fie chemat la angajare.Am plecat de acolo placut impresionata si dornica de a face pare din colectivul lor.Chiar daca nu voi fi chemata la cel de al doilea interviu si chiar daca nu voi avea sansa sa colaborez cu ei,recomand sa incercati sa aplicati la job urile lor si sa va dati toata silinta sa ajungeti sa lucrati cu ei.E o firma puternica,de viitor si la cum evolueaza piata job urilor la noi in tara,colaborarea cu ei cu siguranta va fi una benefica pentru oricine.Multa bafta tuturor.
Alexia2 Miercuri, 8 Februarie 2017
Sunt de acord cu Alexa B. Am fost si eu la un interviu la ei, de curand. Am ramas cu o impresie foarte frumoasa atat in ceea ce priveste persoana de la resurse umane cu care am tinut intreviul cat si mediul de lucru.
Interviul a constat intr-o discutie usoara despre ce ai lucrat, de ce ai plecat, cum esti tu ca om etc, un mic test in liba engleza (pentru te evalua cat de cat- asta daca aplici pentru un post la birou) si un test de 2 intrebari usoare, tot in limba engleza.
Mi s-a parut foarte profi si de bun simt absolut tot ce a tinut de interviu (app a durat cam 1 ora si jumatate toata treaba, insa a fost foarte placuta discutia).
Nu am ajuns sa discutam despre pachetul salarial, dar sunt convinsa ca au ceva bun pregatit pentru a motiva viitoarul angajat.
Ca si colegi, avand in vedere ca vorbim despre o companie cu 2-3 sute de angajati doar la sediul din Mogosoaia (Chitila), e imposibil sa nu dai de toate tipurile de caractere. Depinde si de tine cum te "pliezi" dupa fiecare.
Recomand oricui sa incerce (macar) sa ajunga la un interviu la ei si... poate aveti succes.
In concluzie, compania mi s-a parut super ok la prima "strigare" (ca sa zic asa) :).
Alexia2 Miercuri, 8 Februarie 2017
Am uitat sa specific ca au transport asigurat. Sunt puse la dispozitie masini gen maxi-taxi, pe ruta sediu-metrou 1 Mai (Piata Chibrit) si invers.. si circula destul de des.
dorin1 Joi, 16 Februarie 2017
Ca sa va faceti o idee, ce inseamna Mediplus,va rog sa cititi cu atentie experienta mea,de 11 ani in aceasta companie.M-am angajat pe postul de lucrator depozit(aceasta fiind ce-a mai inteleapta decizie pe care am luat-o vreo data pana acum),student fiind in anul 2,si incet incet ,am reusit sa avansez,pe postul de sef de tura,mai apoi verificator zona livrare,dupa care distribuitor,totul culminand cu trecerea mea pe vanzari ,pe pozitia de Reprezentant Vanzari prin Telefon.Din motive strict personale,in Octombrie 2016 am fost nevoit sa plec in alta parte,tot in piata pharma(aceasta fiind ce-a mai ne-inteleapta decizie luata vreo data).
.Nu vreau sa vorbesc despre salarii insa trebuie sa stiti ca in Mediplus,recompensa financiara vine in functie de dorinta de evoluare,avansare,si de implicarea fiecaruia.In ceea ce ma priveste,datorita acestei companii,am 2(doua)apartamente in Cluj, cu cate doua camere fiecare.Darrr... totul inseamna multa multa munca,dar recompensele vin.
Concluzie:ori pentru ce pozitie aplicati,Mediplusul intotdeauna isi promoveaza oamenii performanti si perseverenti,si in Mediplus nu doar te realizezi din punct de vedere material,dar te si formezi ca om,fiind inconjurat de super profesionisti,pentru ca mai apoi in orice alta companie veti pleca veti fi fara nici ce-a mai mica indoiala Numarul 1.(experienta proprie)
P.S.Din 1 Martie 2017,ma reintorc in Mediplus.
Cu speranta ca ati avut rabdare sa cititi aceste randuri va doresc mult succes,si daca va hotarati sa lucrati aici n-o sa regretati,atata timp cat sunteti 100% implicati,si aveti un scop maret pe care-l urmariti.
dorin1 Vineri, 17 Februarie 2017
Si nu uitati:fiecare ocupa locul pe care si-l castiga......:) :)