Forum despre Mega Image

aurel Luni, 18 Iunie 2012

Mega Image si-a deschis magazine peste tot in Bucuresti.

De salarii stie cineva, ca lucrator comercial?

alina Joi, 19 Iulie 2012

Eu am avut o experienta neplacuta,care m-a afectat foarte mult. Am lucrat la ei doar o luna, pe post de sef departament (In Mega Carol) dupa care fara nici o evaluare am fost data afara printr-o notificare pe motiv ca nu corespund postului. Nu m-a evaluat nimeni, iar managera nu cred ca avea studii psihologice sau era in masura sa ma avalueze pe mine. Cu toate ca la interviu mi s-a spus ca voi fi instruita la locul de munca (mentionez ca nu am lucrat in comert), am facut totul, am invatat furand, nimeni nu imi arata nimic, am stat si peste program sa invat si eram multumita de cunostintele pe care le acumulasem. Dar acolo erapersoane si m-au inlaturat pt ca nu erau de acord cu faptul ca vroiam sa stiu prea multe. Apoi m-am dus la sediu. Problemele pe care le-am avut cu managera le-am discutat cu cineva de la resurse: faptul ca imi fusese inmanata o notificare cu incetarea contr.de munca pe care eu nu am fost de acord sa o semnez. Ei au spus ca nu e o problema si m-au dat pe alt magazin (Mega Colentina). Aici am avut o managera extraordinara si un colectiv minunat,dispusi sa ma invete absolut tot. peste 2 zile am primit notificarea acasa, cea pe care nu am fost de acord sa o semnez ,m-am dus cu ea la noua mea managera,aceasta a sunat la sediu ,unde am fost chemata urgent.Acolo am fost primita si mi s-a adus la cunostinta faptul ca nu mai sunt angajata in Mega.Cu toate ca notificarea era cu data de 3.06.2012,eram in 06.06.2012.Deci eu lucrasem la negru 3 zile?Daca nu luam in seama acea notificare,ma trezeam peste o luna ca nu sunt platita.Ce fel de firma e asta????concluzie:dupa ce am fost data afara pe motiv ca nu corespund postului,am fost trimisa totusi pe un alt magazin in conditiile in care eu nu mai eram angajata. Cei care vor sa lucreze in Mega vor avea noroc doar daca vor nimeri pe un magazin in care vor gasi un manager interesat sa-i promoveze. Ceea ce eu nu am gasit. Daca as fi nimerit in Mega Colentina din prima sigur as fi lucrat si acum. Acum am ales sa dau in judecata firma. Imi pare rau,am avut atata incredere si am fost atat de entuziasmata sa lucrez in Mega.dar nu am nimerit in locul potrivit. Stiu ca nu sunt singura care a trecut prin asta,sunt multi angajati care intampina probleme si le e teama sa faca o contestatie,sa depuna o cerere catre directorul general pt o audienta,sa se planga.Avem si noi drepturi in munca iar codul muncii nu este doar o carte cu povesti.Sper ca cineva sa citeasca mesajul meu si sa reflecteze.Numai bine va doresc si succes!

geanina Joi, 19 Iulie 2012
bine zis alina, sunt multi nedreptatiti (peste tot, nu neaparat mega image) si le e frica sa faca ceva.

avem si noi drepturi :(

crezi ca vei obtine ceva de la ei?
Luca Marti, 24 Iulie 2012
Alina o adresa de email se poate ?
mogo Miercuri, 29 August 2012

Ceva adevar exista ,in cele spuse de alina,si eu sunt angajat in mega image de curand,si am ramas surprinsa de faptul ca personalul vechi este reticient fata de oamenii noi angajati,ba chiar ai persifleaza pe acestia,si daca din intamplare in magazin ajunge o persoana cu studii superioare deschisa la minte si cu perspective toti angajatii cu vechime incepand de la seful de magazin si continund cu sefii de departament fac tot posibilul sa anihileze orice tendinta de colaborare,despre faptul ca poti venii cu idei si cu pareri,vai de capul tau daca deschizi gura,ciocul mic daca vrei sa ramai,un gust amar mi-a lasat si liderul de integrare ,care cica este secretos si te ajuta,dar din pacate este primul care te toarna sefului de magazin ,am inteles de la angajati ca mai bine taci si nu te plangi liderului de integrare deoarece esti primul care zboara din firma,este pacat ,nu cred ca patronii din belgia,au vrut sa creeze o retea de oameni cu sefi care tipa la oameni,nu acorda sprijin din contra ai ignora total,s-a creat un fel de clan al angajatilor cu vechime care conduc dupa propriul plac magazinul,sefi promovati dupa relatii si cumetrii,sora lui cutare sau fina lui cutare,prima intrebare pe buzele tuturor este pila cui esti,cine te sustine,daca esti pila cuiva o duci foarte bine,stai la fumat daca esti fumator cat vrei,tragi mata de coada cu ajutorul sefilor de departamente,apropo ce am observat fiecare sef de departament are oamenii lui si acestia colaboreaza doar cu ei,in rest ar fi ok,daca s-ar respecta cu strictete fisa postului ca in tara de origine a firmei mama,sau ca in occident in general,daca s-ar promova oamenii in functie de cv-ul lor si nu in functie de vechime,daca nu s-ar tine cont de pile si relatii,daca fiecare si-ar face treaba strict pe postul pe care este angajat si nu ar trebuie sa vina in halat alb si cu boneta alba de la raionul de paine sau mezeluri sa faca pe casierul,sau casierul sa vina plin de praf sau transpirat de pe raion sa alerge pe casa cand se aglomereaza,poate ca acest lant ar fi fost numarul 1,dar atentie toata aceasta stare de haos care incepe sa se intainda ca o caractaita in toate magazinele,vor duce spre dezastru,daca pana acum era perceput ca un lant de magazine cu personal peste medie ,educat ,bine organizat,acum treburile merg in jos,trebuie sa existe coeziune intre oamenii noi si vechii,cei vechi nu sunt cu nimic mai presus doar ca au experienta,iar cei noi nu sunt vinovati ca au mai multe studii si poate o experienta mai mica de lucru dar o dorinta de a invata care se isbeste de rautate,de lipsa unui suport (liderul este un tradator care musamalizeaza problemele).
sa auzim de bine

andreea toma Marti, 4 Septembrie 2012
as dori sa stiu ce salarii se ofera ca si casier in mega image (e vorba de bucuresti).
bianca Marti, 4 Septembrie 2012
@ andreea toma stiu ca se ofera 800 ron plus bonuri de masa
andreea toma Marti, 4 Septembrie 2012
multumesc mult bianca pt. raspuns. stii ceva si de programul de lucru? thx !
MARY Miercuri, 12 Septembrie 2012
Lucrez de 3 ani in mega image, am inceput mai intai ca vanzatoare pe raionul de panificatie dupa care am trecut casiera si trebuie sa va spun ca totul a fost bine la inceput .Sefii de tura pe vremea aceea erau de treaba, munceau cot la cot cu tine si te stimulau . De ceva timp acei sefi au plecat si au intervenit asa zisele relatii.Sunt niste copii care nu au lucrat niciodata in comert ,niciodata cu atatia oameni, care nu accepta sfatul unui angajat mai vechi si pe langa toate astea e si foarte orgolios.Am citit mai multe pareri despre MEGA IMAGE si in mare parte sunt de acord dar totul porneste de la sefi cum isi coordoneaza oameni.Nu se poate ca eu sa ma impart in trei locuri(paine ,rotisor,frigidere carne)si sa mai pot zambi sau sa dau randament si multi alti colegi in cazul meu .Si eu la randul meu sunt client si tocmai de aceea cind vin la munca las grijiile de acasa de o parte dar uneori ai parte de multe neplaceri la locul de munca.Si este adevarat daca te intelegi bine cu sefii iti merge bine altfel spus ciocul mic ca zbori,liderul de integrare nu te ajuta cu nimic poate sa iti faca mai mult rau.Sunt f dezamagita mai ales pt clientii, deoarece lucrand de atata timp aici si oamenii care vin zilnic la cumparaturi ne cunosc si chiar se mira unii dintre ei cum rezistam psihic.E rusinos sa te duci la case plin de praf,transpirat sa-l servesti pe client. Ar trebui ca fiecare sa ocupe un post de care sa fie responsabil nu mutat de colo-colo Multi prieteni ma intreaba de ce nu plec dar sincer va spun suntem o mana de oameni care ne sprijinim si ne e greu dupa atata timp in care ne-am implicat sa plecam si practic suntem ca o familie mai putin cu sefii .Eu sper sa se schimbe ceva si sfatul meu pt. colegii care sunt deja angajati Mega sau urmeaza sa se angajeze sa fie mai uniti si sa se implice mai mult
elena Miercuri, 12 Septembrie 2012
cred ca s-au dezvoltat prea mult si au uitat sa mai investeasca si ceva training in cum sa te comporti cu oamenii, colegii, clientii etc. notiunea de supervizor, sef sau mai stiu eu cum vreti sa-i ziceti la noi lasa de dorit
mogo Joi, 20 Septembrie 2012

totul tine de departamentul operational,care practic nu exista ,nu am lucrat in viata mea intr-o companie ca aceasta in care oamenii nu sunt informati,toate emailurile care sosesc de la sediu cu informatii despre proceduri noi ar trebui plimbate din mana in mana la fiecare angajat si semnate de fiecare ca sa existe siguranta ca fiecare a fost informat despre orice noutate,este inadmisibil sa ajungi la servici si sa afli de la client ca este promotie la tigari,iar seful de departament sa tipe la tine daca te duci sa-l deranjezi in acest sens,deasemeni toata lumea lucreaza buimaca ,eu stiu ca trebuie ca fiecare sa stie ca are o sarcina precisa pentru care vine la servici iar daca termina ce are de facut poate ajuta si un alt coleg,dar mai nou sunt 5-6 sefi de raioane care stau prin birou ,vb.la telefon cu familia doamne fereste sa-i deranjezi atunci,sau vin instantaneu si-ti dau 3-4 sarcini aberante(ex.se tiparesc zeci de foi a4,cu preturi ,pierzi ore alergand prin magazin sa cauti produsele din eticheta din care la sfarzit epuizat si zapacit de cap constati ca din 50 de preturi tu ai avut in magazin doar15 produse oare logistic nu se pot tiparii doar preturile la produsele existente in stoc 1.pentru economie tus imprimanta 2.pentru economie hartie.3.pentru castigare timp efectuare alte activitati.alt exemplu elocvent,totul este pe repezeala sa te vada seful cum alergi tu si sa te evalueze pentru marire de salariu dar alergi si totul este facut gresit pui preturi inlocuind etichete fara sa ai timp sa verifici si codul produsului,aranjezi marfa la raft fara sa ai timp sa faci FIFO,comenzile de marfa sunt facute de oameni fara experienta,ideal ar fi un stoc optim eventual transmis de la firma in functie de marfa existenta pe stoc,ex.toata vara s-a cerut gheata la noi in magazin se primea in disperare detergent lichid de vase si 10 pungi de gheata,sunt multe de discutat dar este o firma ok,daca cineva ar lua masuri si ar ridica putin stacheta in ceea ce priveste conducerea unui magazin incepand cu directorul de magazin (care nu trebuie sa permita glume si nu trebuie sa aplece urechea la absolut nici un angajat sau superior din contra are tot timpul din lume sa verifice personal fiecare angajat in parte si sa-si formeze o opinie,la fel si sefii de departamente ,nu poti promova sef de departament un adolescent care nu are nici o experienta si care nu stie sa lucreze cu oamenii sau macar schimbata structura ,nu sefii de departament sa abuzeze de functii si sa coordoneze echipa de angajatii ci seful de magazin sau un adjunct de sef care sa fie direct coordonator de angajati,parerea mea s-a oferit prea multa autoritate unor oameni slab pregatiti,neprofesionisti care nu fac decat sa alunge oamenii corecti,politicosi,onesti ,si fac loc unor angajati de tip "pietari""barfitori""lingusitori".

anonim Sambata, 22 Septembrie 2012

sunt de acord cu voi, se fac mare nedreptati la mega image banu manta, se fac referate la cei care muncesc, se trage tot de cei care muncesc, sefi de departament nu au treaba cu oamenii, fumeaza si isi taie unghiile in birou, pacat de firma.

ALEX Miercuri, 26 Septembrie 2012
Offfffffffffffffffffffffffffffffff,cand ma gandesc ca si eu cred ca o sa incep ca casier de saptamana viitoare,sper sa nu intampin asa situatii,mi-am mai si deschis cont pt.salariu ,cazier platit,acte alergatura si analize si sa nu fie bine mi-ar parea rau,asta este.......................
lorena Joi, 4 Octombrie 2012
sincer sunt impresionata de astia de la Mega Image. Peste tot a rasarit cate un magazin. Asta inseamna locuri de munca. Bravoo.
turist de ocazie Joi, 4 Octombrie 2012
ce ti se pare asha mare genialitate? se inchid buticurile si dechis ei...cat despre locuri de munca a se citi mai sus ce inseamna loc de munca la ei..
lorena Joi, 4 Octombrie 2012
turist de ocazie: serios? chiar nu iti dai seama de diferenta sau facem pe copiii nestiutori?

un butic are 2-3 locuri de munca fata de mega image care are cate? te las pe tine sa ne spui. nu e vorba doar de mega image ca mai sunt si altele. am vazut ca si lidl e pe acelas trend.

cat despre ce se scrie mai sus: iar, serios? cat la suta inseamna asta? toti din mega image sunt la fel, peste tot in mega e naspa?????

si ce preferi? sa stai somer sau sa iti vina cateva milioane pe luna?
turist de ocazie Joi, 4 Octombrie 2012

as prefera sa nu mai aud laude nemeritat laude la adresa "investitorilor"...cand o sa asigure si angajatului conditii de calitate,poate o sa ma gandesc sa-i laud.

lorena Joi, 4 Octombrie 2012
esti funny :))) intr-un fel te inteleg si nu vreau sa intru intr-o polemica cu tine ca nu ne ajuta pe niciunul.
apropo: ai cumva un angajator model de la noi? sunt doar curioasa.....
anonim Sambata, 6 Octombrie 2012
sunt in mare masura cu mai tot ce se scriemai sus despre mega image acelasi lucruri se intampla si in magazinul in care lucrez se fac schimbari peste schimbari sefi sunt prefacuti iti pun bete in roata iar cei de la bucuresti sunt niste ingamfati vin in controale numai cu nasul pe sus habar nu au cat muncesc uni si cat freaca menta alti .
acum sefi de departament au cat mai putine sarcine iar prosti fac munca lor oare belgianul stie despre toate chestiile astea.
In magazinul mega image in care lucrez eu colectivul este ft ok ma refer doar la uni angajati dar la birou se fac numai invarteli de curand a fost dat afara un sef de departament pe motiv ca a venit beata numai aberati seful de magazin a dat-o afara pentru a avansa un alt angajat fara experienta .
La fel ca si alt sef de departament angajat pe preferinte ,in sfarsit acum ma descarc pentru ca stiu ca mare lucru nu rezolva dar macar sa fim umani de ce trebuie seful de departament sa tipe la noi crede ca nu auzim suficient de bine .
Firma cica e una onesta bazata pe simtul umorului, modestie bla bla bla poate ca la asta viseaza. Nu ne dorim un angajator model ne dorim niste conditii mai bune de munca sa existe cat de cat intelegere macar atat pt ca uni dintre noi poate chiar se implica in ceea ce poate ca isi doresc o avansare pe merit .
lorena Luni, 8 Octombrie 2012
turist de ocazie. apreciez raspunsul tau si e de luat in considerare.