Forum despre Mega Image

alina Miercuri, 22 Ianuarie 2014
ar trebui ca toti sefii sa aiba o facultate terminata nu sa fie angajati pe pile.

cei de sus nu verifica ce fel de studii au sefii lor?
crina Miercuri, 22 Ianuarie 2014
sa ne mai mareasca si noua salariile. la casieri si lucratori comerciali.
mariuca Sambata, 25 Ianuarie 2014

M-au sunat pentru un interviu la sediul central.Era o tanti draguta care s-a uitat peste cvul meu si mi-a zis ca ma angajeaza ca si lucrator comercial.M-a dat sa imi fac analizele undeva in Pipera.Mi-a zis sa imi pregatesc actele.Le-am pregatit.Luni am facut analizele.A zis ca ma suna joi, ca vineri sa vin sa semnez contractul.E sambata seara si eu nu am primit niciun raspuns.
Eu am lucrat intrun minimarket inainte(de cartier) de unde am plecat pentru ca era departe de casa(faceam 1h 30 min) si lucram 250 de ore pe luna.Era foarte mult,Stateam si cate 17-18 ore la munca.Era foarte obositor.
Cand am auzit programul la Mega-Image mi-a suras ideea.

As avea niste intrebari daca se poate sa primesc un raspuns as aprecia:
1.Credeti ca ma vor mai suna pentru angajare sau ar trebui sa sun eu sa intreb ce s-a intamplat?
2.In cazul in care ma angajez exista vreo sansa sa primesc ceva pentru orele suplimentare lucrate?Mie mi s-a comunicat urm:de luni-vineri de la 7am la 14,30 iar a doua sapt de la 14,30 la 22.Doua weekenduri libere.Si alte doua zile pe saptamana libere in alte zile ale saptamanii.Ce ar insemna acele ore suplimentare?
3.Chiar asa de rau se comporta un sef de departament cu lucratorii comerciali?Exista si vreun caz mai izolat in care sa fie un colectiv unit, sa se inteleaga intre ei?
4.Am inteles ca un coleg nou este practic vanat de ceilalti?De ce ?
5.Din cate am inteles nici macar pauza de masa nu se poate lua?De fiecare data cand merg la baie trebuie sa anunt?
6.De ce un sef de magazin sau de departament nu a dezmintit toate cele scrise aici(am vazut doar o opinie in acest sens care sincer nu m-a convins)?

Va multumesc si astept cu mare interes un raspuns de la voi!

Nick Miercuri, 29 Ianuarie 2014
Mariuca , nu e chiar asa cum zice lumea pe aici , sunt si magazine magea image unde colectivul este cat de cat ok si sefii de departament sunt rezonbili , sigur ca da poti sa suni tu si sa intrebi daca poti sa mergi la ei daca au nevoie de oameni te vor accepta , orele suplimentare sa stii ca nu se platesc in scimul 1 vei lucra de la 7-14 , 14:30 si ijn schimbul 2 de la 14-22:30 . vei primi liber 4 zile odata la 10 zile de munca , da sunt si colective unite si sefi de departament ok , ideea e sa nu te certi cu sefii de departament , sa nu te iei in gura cu ei cum se spune , indeplinesti toarte sarcinile pe care ti le dau ei si va fi ok , adica tb sa ti daci doar treaba si va fi ok. pauza de masa se ia si nu treb sa anunti ope nimeni cand mergi la baie ca nu suntem la auschwitz , ideea e sa te intelegi bine cu toata lumea , colaboreaza bn cu sefii de departament , imprieteneste -te cu ei daca poti si muceste , fa ti treaba cat poti de bn de la inceput ca asa par promovarile.
ro_berto Miercuri, 29 Ianuarie 2014
Dintre cei care lucrati in Mega Image daca cineva ma poate ajuta. As vrea sa ma angajez la ei, imi poate spune cineva, va rog, ce tio de analize medicale cer la angajare? E din pura curiozitate. Multumesc
Andreea Joi, 30 Ianuarie 2014
Buna ziua. Imi poate spune cineva ce analize medicale sunt necesare la angajare?
cassia Vineri, 31 Ianuarie 2014
Ideea este urmatoarea: nu inteleg de ce ne mai racim gura aici pentru ca masuri tot nu se iau... Da si eu lucrez de ceva timp la Mega Image... iar situatiile descrise mai sus nu imi sunt straine... La angajare am fost repartizat pe un departament... m-am prezentat in prima zi de munca si mi s-au pus in brate preturi sa le schimb fara nici o explicatie, fara nici un ajutor.. (noroc cu un coleg careia o sa-i fiu vesnic recunoscator)... Dupa doua saptamani am fost mutat pe raionul delli desi habar nu aveam cu ce se manaca ...iar dupa o saptamana mi s-a facut referat si mi s-au luat jumatate din bonurile de masa (bineinteles ca am aflat de referat doar in momentul inmanarii bonurilor, adica dupa 3 saptamani de la momentul in care mi se facuse referat... ). Da, peste tot se opresc bonuri pentru pierderile din magazin, se tipa la angajati si se merge pe premisa "tot in boul cer trage se loveste". Despre pauzele de masa ...doar daca ti-ai treminat treaba, la tigara nu mai spun...
Ana Vineri, 31 Ianuarie 2014
@cassia
Pauze de tigara? Pai alea erau respectate cu sfintenie la mega image-ul la care am lucrat eu. Cand era vorba de pauza de masa... Am rugat un coleg fumator sa imi tina locul la casa ca sa pot sa mananc ca sa imi iau antibioticul si m-a intrebat, zeflemitor: 'mai vrei sa si mananci?'. Niciodata nu am stat in pauza de masa mai mult de 10 minute, chiar daca oficial pauza mea de masa era de jumatate de ora. El nu rata nici o pauza de tigara, statea la masa 30 de minute si a primit si o marire de salariu de 100 de lei. Eu sunt educata sa am bun simt. Era un job part time in timpul facultatii. Eram tot timpul tratata cu superioritate de paznici si de cativa colegi mai 'smecheri'.
angajat Vineri, 31 Ianuarie 2014
pe cand un coleg "misterios"in magazine pentru a evalua activitatea sefilor(de tura/magazin)nu e un semn de intrebare ,atunci cand din magazine pleaca mai mult de 2 angajati in 2-3 luni.
:) Sambata, 1 Februarie 2014
Pauza de tigara?Unde scrie asta in contract?Cat despre casieri....daca erati la lidl cred ca fugeati pe campii...acolo aveai produse pe minut...nu sa scanezi cum vrei tu...Nu sunt angajat mega si nici nu am vreo ruda pe acolo dar sunt in domeniu de aproape 7 ani si stiu despre ce vorbesc.Cat despre baiatul cu referat...trebuie sa il semnezi inainte sa iti opreasca din salariu/bonuri....Doamna care a scris mai sus despre sefa care tipa la angajat pe raion....aceea sefa trebuie demisa...prima regula a comertului....CLIENTUL ITI PLATESTE SALARIUL.Deci nu ar trebui sa te aude pe tine cum tipi sau faci observatii unui angajat/coleg....sau cum mai sunt acei "lachei" de prin Cora/Carrefour care merg pe raioane cu telefonul la ureche si mai ii auzi "Ba sa imi ....iar ma scos Barcelona de la pariuri"....deci...domeniul acesta este doar pentru oameni care au nervi de titan.
Ana Duminica, 2 Februarie 2014
Pauzele de tigara nu erau prevazute in contract, dar pe usa din dos era o lista cu pauzele de tigara de 10 minute. 2 pauze pe tura. 4 pauze de tigara pe zi.
Acul din carul cu fan. Duminica, 2 Februarie 2014
Din tot ce am citit,cam 99% sunt plangeri legate de bani si sefii de departament..bun!
Hai sa va lamuresc un pic in legatura cu munca in Mega Image.
1.Atata timp cat tu muncesti,fara sa comentezi,niciun sef nu se va lega de tine(munca in regim normal,fara stat peste program,fara retinerea pauzei de masa).
2.Daca aveti un/o sef/a de departament care va vorbeste urat(injurat,am auzit de asemenea specimene),va persecuta in adevaratul sens al cuvantului(nu ca te-a rugat sa speli sala 2 zile la rand sau ceva de genul,asta nu e persecutie,sau ca ai bagat marfa toata ziua,asta e munca pe care trebuie sa o faci),vorbiti cu seful de magazin intre 4 ochi,daca respectivul este prieten cu seful de magazin,atuci exista TELEFONUL ANGAJATULUI,care este expus in sala de mese si va garantez ca se vor face investigatii.
3.Daca nu va place sa munciti,va spun din start ca :Mega Image nu este pentru voi!
Eu sunt sefa de departament de 4 ani si nu am de ce sa ma plang;am avut o sefa de magazin isterica cu care nu puteam sa colaborez..dupa 6-7 luni de incercari sa ma inteleg cu ea, mi-am luat inima in dinti si am vorbit cu DM si m-am transferat ,astfel problema s-a rezolvat.
4.Salariile se maresc in fiecare an(ianuarie sau februarie),in functie de competenta fiecarui angajat si de bugetul magazinului.
Niciodata nu au intarziat cu plata salariilor(ba din contra ni i-au dat mai devreme cu 2-3 zile),liberele sunt respectate,bonuri de masa avem,concediu avem ,intelegere exista in cazul unei probleme.
In alta ordine de idei,am vazut ca va tot legati de studiile noastre...credeti ca daca aveti un sef cu facultate va fii mai bun ca unul doar cu liceu?va inselati amarnic;Am doar scoala profesionala,dar am stiut intotdeauna sa-i respect pe oamenii cu care am lucrat,indiferent ca imi sunt superiori sau subalterni(sunt un om cu frica lui Dumnezeu si niciodata nu mi-as bate joc de cineva ,doar pentru ca POT!).
Intradevar,am avut de-a face si cu oameni carora nu le place munca sau care au senzatia ca vin la munca doar ca sa le treaca timpul si sa i-a niste bani,am si penalizat pe cine a trebuit si a meritat;nu va imaginati ca daca sunt un om bun sunt si prost.
Si da,am doar 25 de ani,deci la 21 de ani eram deja sefa de tura si credeti-ma ca daca eram doar o copila cu capul in nori nu imi pastram functia atatia ani.
Probabil o sa spune-ti ca "daca am atata vechime,de ce nu am avansat pana acum",raspunsul este simplu:nu am BAC.
In incheiere,am sa va spun ca daca aveti probleme la locul de munca,trebuie doar sa spuneti mai departe!(sefului de magazin,DM si in ultima instanta,va adresati la sediu.
Multumesc.
@ Acul Luni, 3 Februarie 2014
Saptamana asta incep si eu pe acelasi post ...sper sa fie ok.
oau Marti, 4 Februarie 2014
o adevarat sefa,multumim ca ai recunoscut:
pct.2- ai dreptatea exista asemenea specimene
pct.3- este adevarat ,doar ca nu ne place sa muncim si pentru altii(sa-i tinem in spate cum se spune pe romaneste)
pct.4-adevarat
pentru facultate este cerinta obligatorie in fisa postului cerut de angajator.
pentru"oau " Miercuri, 5 Februarie 2014
"asa este pct.1- daca muncesti si inchizi ochii la orice fara drept de replica esti ok"
ce inseamna "orice" ?
pentru "@acul" Miercuri, 5 Februarie 2014
iti urez succes :) la inceput ,poate ti se va parea greu,dar orice inceput e greu .
Pentru Acul Joi, 6 Februarie 2014
In ce magazin lucrezi ?
oxx Joi, 6 Februarie 2014
Buna ziua.Am fost sunat de curand pentru a ma angaja la depozitul MI din jud ilfov/popesti leordeni..stie cineva cum este programul,munca??si cam ce intrebari pun la interviu???Va multumesc mult
oricine Vineri, 7 Februarie 2014
Solicitarile absurde venite din partea sefilor pun o presiune exagerata pe angajatii performanti. Acestia isi pot gasi mai usor un alt job decat colegii lor si pleaca cu prima ocazie.

1. Le cer sa fie "prezenti" 24 de ore pe zi, 7 zile pe saptamana - In calitate de sef, poti alege cand anume sa mananci, sa dormi si sa respiri, dincolo de afacerea ta. E o nebunie insa sa le ceri angajatilor acelasi lucru. In momentul in care ii terorizezi cu programul, consecintele vor fi inevitabile si angajatii vor deveni tot mai frustrati.

2. Le cer sa faca activitati la care nu se pricep - Una din cele mai mari greseli ale sefilor este sa isi detaseze prost angajatii. Daca analizezi situatia si oferi fiecaruia activitatea la care se pricepe, iti va fi mult mai usor sa culegi roadele muncii in compania ta.

3. Le spun "resurse umane" - Un manager s-a plans ca sta prost la capitolul "inventar uman". Angajatii se vor simti total neapreciati daca sunt catalogati drept "resurse", ci nu fiinte umane. Personalul tau este compus din oameni, nu din roboti sau materii prime.

4. Le cer sa includa munca si compania in viata lor sociala (sau in cea de pe retelele sociale...) - Trebuie sa existe o separare intre "biserica" si "stat", in vietile angajatilor tai. Nu depasi limitele unei afaceri, asteptandu-te ca actualizarile lor de Facebook sa graviteze in jurul activitatii din companie sau paginile lor sa contina laude la adresa sefilor.

5. Dau vina pe regulament - Daca te folosesti de regulament pentru a musamaliza lipsa de flexibilitate a mediului de lucru, ratezi unul din beneficiile misiunii de sef. Daca respecti doar manualul angajatului, ci nu angajatul in sine, ar fi cazul sa-ti reexaminezi optiunile.

6. Le cer sfatul si apoi il ignora - Daca soliciti un feedback din partea angajatilor, ai datoria sa le oferi o concluzie. Chiar daca nu vei implementa toate sugestiile, este important ca staff-ul tau sa stie ca este luat in seama.
Andreea 244 Sambata, 8 Februarie 2014
Buna! s-a angajat cineva de curand la Mega Image? sa ne zica...cum este? daca s-a schimbat ceva?