Forum despre Mega Image

Ely Sambata, 21 Iunie 2014
Buna ziua,
Stie cineva daca ma pot angaja casier la Mega Image fara bacalaureat?
Am experienta in comert ,am mai lucrat ca gestionara si la receptie la o firma.
Multumesc.
iulia05 Duminica, 22 Iunie 2014
De mega Dambovita stie cineva ceva ????
angajat mega Marti, 24 Iunie 2014

a fi sef nu inseamna sa ai si facultate obligatoriu
vorbim de comert si aici e valabila experienta acumulata care bate ORICATE SI ORICARE FACULTATI!!!
cei care au facultate sau facultati si aplica pt posturi marunte o fac pentru ca acele facultati le au facut cu bani probabil impinsi de la spate de parinti si nefiind siguri pe ce nu au invatat examenele fiind luate cu spaga sau cu memorarea stil tocilar a subiectelor de la examene,aceasta temere apare cum ca nu v-or putea face fata unui job cu raspundere.Greseala mare care o face departamentul HR de la mega este ca angajeaza DIRECT pe posturi sef departament fara sa aiba deloc EXPERIENTA in comert in loc sa PROMOVEZE din cadrul angajatilor existenti care au experienta si merita aceasta promovare asteptand si 2 ani si muncind pe branci.
daca departamentul HR mai continua sa angajeze direct pe posturi de sefi departamente persoane fara experienta ,multi angajati existenti cu experienta isi vor da demisia sa plece in alta parte unde se poate promova pe bune.

ioana Vineri, 4 Iulie 2014
am sustinut recent un interviu pt angajare la mega image pt un post de casier in regim part time, salariul este de 450 lei net fara bonuri, fara mariri ulterioare, trebuie sa te prezinti cu o ora mai devreme si sa stai dupa program sa faci casa sa aranjezi produsele pe raft in ordinea expirarii sa dai cu mopul etc ce mai e nevoie fara sa fi platit pentru orele suplimentare, am refuzat ca era departe si ma costa numai abonamentul de metrou 50 de lei
dyana Sambata, 5 Iulie 2014
M-am angajat si eu part time ( weekend ).As vrea sa fac schimb de tura cu cineva ? Se poate ? Si cu cine sa vb pt acest lucru ?
angajat mega Luni, 14 Iulie 2014
Buna ziua, ce puteti sa imi spuneti si mie despre mega lugojana
isabela Luni, 14 Iulie 2014

Nu stiu de ce esti dezamagita de Mega image cand ai semnat contractul la Hr ai citit si tu tot sau ai citit din 2 in 2 deoarece iti vei putea ridica salariul 3 luni cash dupa care obligatia ta este sa iti deschizi un cont la una din cele 2 bancii dar daca angajatorul nu face ca voi angajatii firma este neserioasa sunteti dezamagiti cand veniti la servici si va ascundeti sau va faceti la mangaiati sticlele noi sa nu spunem nimic ca va deranjam sunteti sensibili atunci stati acasa
si nu va deranjeaza nimeni

OareCare Marti, 22 Iulie 2014

Daca nu va convine ceea ce se intampla in magazine, plecati odata. Nu am nevoie de oameni ca voi, sunt altii care vor jobul asta!!! Mega, bun sau rau, asa cum este el, va plateste salariul momentan.. indiferent cat e de mic sau de mare. Intr-un topic anterior mi-am exprimat opiniile si mi s-a reprosat ca nu stiu sa scriu cu litera mare la inceput de rand si respectivul a dedus ca sunt incult. Felicitari lui! Daca ar avea acelasi spirit de observatie si la munca ( excluzand aici momentul in care sunt vanate orele la care sunt pauzele de tigare ) ar fi ideal. Pentru cei care inca nu stiu, va anunt eu ca in perioada urmatoare vor fi schimbari drastice. Va doresc sa fiti printre ele :)

Mikeroo Marti, 22 Iulie 2014

De la un angajat Mega Image Bran...
Welcome to Hell! Asa se spune de magazinul nostru. Angajari pe pile, angajati preferati, angajatii destepti si cu vechime care sunt nedoriti sunt munciti si umiliti ca sa plece. Seful de magazin este un badaran, fara pic de bun simt si cei 7 ani de acasa. Se creeaza un stres continuu si o stare de tensiune permanenta in magazin. De munca angajatilor ce sa mai zic... cel mai rau este sa fii Casier, trebuie sa fii peste tot, la casa, legume-fructe, sa bagi marfa pe sala, raion propriu, FIFO, altele si altele; de multe ori cand esti chemat la casa ajungi cu mainile pline de murdarie si prafuit tot. Probleme cu banii marunti, probleme cu stocurile de tigari, referate cu "dedicatie". Numai numele este de Mega Image. Este o bataie de joc. Oare cei de la centru nu aud, nu fac audit intern printre sefii de magazine?

sorana Miercuri, 23 Iulie 2014
@ Oare Care
de ce sa plecam noi care avem studii si suntem competenti si sa nu plecati voi care aveti 8 clase si aveti pile?
... Sambata, 26 Iulie 2014
Domnul Oarecare....daca tot esti asa de informat....cam ce schimbari drastice o sa fie in mega??k bonuri si referate se fac la ordinea zilei.....daca esti dragut poate ne zici si noua sa nu murim prosti!!!multumesc
pentrut.OareCare Luni, 28 Iulie 2014
cred ca se va schimba totul,lucratori comerciali si manipulanti marfa vor aranja marfa la boloboc si vor face FIFO,angajati de la vitrine nu vor mai intra pe case,casieri vor sta doar la locul lor pentru intampinarea clientilor ,vor fi angajati pe legume fructe care vor aranja marfa non stop,sefii de departament vor veni in intampinarea clientilor si a colegilor cu zambetul pe buze,iar sefii de magazin vor fi in sfarsit multumiti si nu vor mai jigni pe nimeni,dar cel mai important clientii vor alege magazinele noastre deoarece atmosfera va fi pe placul lor.
SuperVizoR Luni, 28 Iulie 2014

OareCare: oamenii isi spun aici neplaceriile de munca deoarece daca le spun la sefii depratament sau la sefa (u) d magain sar putea sa ii dea afara... aja ca taci si numai scrie aiurelli... Singuru'L magazin care mi se pare OK e ICOANEI. Lizeanu, Rosseti, Obor, Sebastian etc.

Sefi depratament sunt toti crescuti in grad cu pile + suferinte
Iti da voie la tigare cand vor. Stai sa te rogi d ei sa iti dea voie sa fumezi 1 tigare
Orcum nimeni nu ia atitudine aja ca.... degeaba ne agitam

madone Miercuri, 30 Iulie 2014
Buna, Am observat astazi intr-un newsletter cum ca Mega Image angajeaza specialist comunicare interna. Ce detalii imi puteti da despre job? Cat ma priveste, am experienta atat in comunicare, PR, cat si in FMCG.

Multumesc!
dragos Vineri, 1 August 2014
Va rog frumos sa imi dati niste detalii despre SG 188 Iuliu Maniu. Locuiesc aproape de el si am inteles ca se fac angajari. Cum este atmosfera acolo? Multumesc.
Florin Duminica, 17 August 2014

am vazut multe mesaje apropo de greseli gramaticale si despre faptul ca eu am facultate si tu nu. Sunt multi fara facultate si care isi fac treaba fooooooooooarte bine, poate ca nu si-au permis ca tine sa fie intretinuti in facultate de catre parinti. In unele domenii nu merge treaba asta, conteaza experienta practica si atat, teoria lunga si fara continut din facultate nu se potriveste cu cerintele activitatii iar studentii genii au parasit de mult aceasta tara. Deci diferenta dintre tine, mai Sorana si unoarecare s-ar putea sa se faca acolo unde conteaza, ma indoiesc ca esti experta in contabilitate, matematici speciale si altele, ma indoiesc!!! Tu si altii. Ii criticati pe altii doar pentru ca voi ati trecut prin facultate ca gasca in apa, daca erai smechera, te angajai in alta parte. In mod normal, daca fac 5 ani intr-un retail, mi se pare normal sa fiu promovat un pic mai sus in organizarea activitatii, dupa 5 ani de zile pot sa am si eu o parere, nu ala venit de niciunde de diploma in nimic. Daca erai smechera, tu si specialistul, nu-ti cautai de munca in retail. Pana una alta, s-ar putea ca unoarecare sa aiba un cuvant de spus, nu voi.V-ati trezit cu "docomentul" la mana si va angajati direct sefi, imi plac sefii care au plecat de la stersul podelei si au avansat, nu voi loazelor!!! Unoarecare din pacate nu ne-a spus cati ani are in m.i. Nu am lucrat niciodata in m.i. sau magazine asemamtoare.

gigel Marti, 19 August 2014

Draga Florin.....mi-as dori sa lucrezi si tu macar o luna de zile in mega image...de fapt in sistemul mega image....si apoi ai sa vezi ... nu cred ca ti-ar conveni ca la un referat facut de seful sau sefa de magazin sa iti ia 24 de bonuri!!!nu te judec dar pe acest site majoritatea se dau destepti care acopera brandul MEGA!!pt cei care citit acest mesaj....forum.....banii din bugetul M.I nu se duc in Belgia.....cum se aude ...se duc cu totul si cu totul in alta parte!!!!in fine vorbim aiurea aici....

Marius Vineri, 22 August 2014
Nu inteleg cine va pune sa va angajati daca nu va multumiti cu acest loc de munca? Intradevar si eu am auzit multe mesaje rautacioase si sunt de parere ca un sef ar trebui sa aiba si el o facultate nu 8 clase cum au scris mai devreme uni oameni pe aici. Asta este tara in care traim si problema cea mai mare este ca un casier un lucrator comercial si ce functii mai sunt pe acolo nu se pot dezvolta cand primesc ordine si sfaturi de la persoane cu 8 clase
Specialistul Vineri, 22 August 2014
@Florin ......
Nu am lucrat in comert si nici nu am de gand, pentru ca am specializare in Electronica-IT si nu am ce sa caut in comert la salarii de 700-1000 lei. Eu pentru mai putin de 2000 lei net "nu ma dau jos din pat".
Ce am scris aici, am scris pentru ca sunt revoltat de aceste salarii umilitoare la limita existentei oferite de toate marile magazine din comert. Aceste magazine fac averi uriase si tin angajatii la limita saraciei sa traiasca de pe o zi pe alta. Exploatarea angajatilor, salarizarea mizerabila, comportamentul abuziv al sefilor si sistemul din RO ma revolta. Ma revolta si indivizii din specia ta .......
NoName Miercuri, 27 August 2014
Buna ziua...pana ieri am lucrat la MI...o intrebare am...am lucrat de pe 31 pana pe 26 ale lunii asteia...mi se poate impune sa nu mi se dea bonurile de masa? gen o scuza cum ca-n preaviz nu se dau, desi eu nu fac nici un preaviz. Deja am semnat lichidarea.