Forum despre Mega Image

bogdan2 Vineri, 15 Februarie 2013
salut

Pt. cei din Gemenii .... dupa ceva timp la mega stii ce mi-am dat seama ...oricat ai muncii nu conteaza .... ca ai incasari de 300.000 ron zii sau ca ai de 50.000 tot aia este ...insa munca care o depui este proportionala direct cu incasarea ... deci muncesti mai mult de citeva ori ca cei dintr-un magazin cu vanzare mai mica . Stiu asta din experienta ... acum sunt intr-un magazin in care vanzarea este de cateva ori mai mare decit in alt magazin in care am lucrat . Multi nu pot sa iasa din sistem pentru ca s-au atasat de magazin si le este frica sa schime chiar daca ar putea magazinul de noi colegi de sefi de zugraveala de pe pereti etc.
Nu trebuie sa te atasezi de nimeni ...nu am prieteni ci doar amici ...si pot schimba colectivul din 30 in 30 de zile .
Da si asa este cum am citit mai sus ...lumea este frustrata rau de tot ...dar iti zambeste in fata ...tipic romanesc . Lasi care se plang dar nu au curaj sa spuna cuiva in fata ca nu il inghite , sau lasa capul in pamant mereu chiar si atunci cand au dreptate.
Stresul este mare :)

bye

P.S pt cei din gemenii ...frustrarea o sa va creasca in intensitate atunci cand o sa luati bonus la fel ca unul dintr-un magazin care face vanzare de pana la 5-6 ori mai mica ca voi deci si volum de munca mult mai redus . :)
bogdan Vineri, 15 Februarie 2013
valentine"s day tine cont ca intr-un hipermarket este un singur sef de departament ajutat de 2-3 manageri de raion la vreo 15-20 de oameni + merchendaiserii firmelor care mai sunt si ei vreo 15-20 cel putin si au un stoc si nr de articole muuuult mai mare ca intr-un M.I. Referitor la ce a spus celalalt bogdan de munca intru-un Lidl tind sa cred ca ei muncesc la fel sau chiar mai mult decat la M.I. Am vazut si la Lidl angajati de pe sala care intra si pe case.Oricum se munceste din greu si la Profi,Lidl,M.I.,bine sunt si exceptii de magazine care nu au vanzare si e mai lejer.Am cunostinte care lucreaza la un M.I Shop& Go luat in franciza si conditiile de lucru sunt mult mai bune,se respecta programul,ai mai multe libere,mai multa liniste,salariul este in jur de 1000-1100 Ron in mana fara bonuri,orele suplimantare se platesc...asta e la acel magazin nu stiu daca e la fel peste tot.
Ioana Duminica, 17 Februarie 2013
Lucrez la unul din Mega Image-urile din Bucuresti si am cateva intrebari de pus si astept un eventual raspuns din partea d-voastra .
1.Sefii din Belgia-stiu ca se respecta fisa postului
2..Sefii din Belgia-stiu ca se promoveaza performanta si nu linguseala.
3..Sefii din Belgia-dau exemple de sefi care se plimba printre angajati si le arata ce au de facut cu zambetul pe buze nu cu un aer de superioritate si ironici.
4..Sefii din Belgia-stiu ca rolul liderului de integrare este sa ajute angajatii noi ,nu sa-i bage in gura sefilor de magazin sau de departament.
5.Sefii din Belgia stiu ca superiorii au studii superioare,stiu engleza ,casierii au obligatoriu diploma de bac,cel putin,etc

In cate magazine MEGA sunt sefi cu studii superioare care vb.engleza,sau sefi de departamente cu studii superioare,cati din casieri au bac-ul cel putin?
Apropo tinuta sefilor din magazine lasa de dorit,toata vara au venit in tricouri de plaja,pantaloni scurti,bluzite de matase transparente ,oare este o rusine pentru ei sa poarte uniforma MEGA IMAGE-oare prin asta sunt mai superiori nu dragilor prin asta demonstreaza mojicia fata de colegi fata de companie si fata de clienti in principal...
M-am angajat la Mega Image crezand in valorile pe care doreste sa le promoveze si anume(modestie,hotarare ,integritate,umor, curaj), dar va spun cu mana pe inima ca aceste valori sunt doar povesti de adormit copii, sau se aplica pentru noul angajat care inca nu este familiarizat cu mediu de lucru din incinta Megi

Proiectul Mega Image este ceva frumos in tara la ora actuala si nu trebuie sa permitem sa fim condusi si sa ascultam de astfel de sefi, care nu ne onoreaza prin prezenta ,prin vocabular si prin inteligenta,Eu cred ca se pot coopta oameni inteligenti si profi de pe piata muncii acum in aceasta perioada de criza ,O alta fata ar schimba imaginea companiei in bine.....
Va doresc numai bine si sper sa ma fi facut inteleasa prin acest email.
cocolino Duminica, 17 Februarie 2013
buna treaba cu noua procedura 1+1 cam greoaie dar a intristat multi sefi de ce oare?nu se mai arunca marfa in sacosa lor.dar cum orice minune tine 3 zile vom vedea ce inginerie mai gasesc ei e treaba cu camera de expirate ghici ghicitoarea mea.
dracula Vineri, 22 Februarie 2013
se pare ca ..un om treaba a apasat "butonul magic".. o sefa de la "centru" si-a facut aparitia la unul din M.I. - urile din centrul Capitalei.. o fi de bine ???
doamne ajuta !
hurem Marti, 26 Februarie 2013
e adevarat ca incep sa se inchida din shop & go?la cat este lumea de de nemultumita ,nu ma mai mira nimic
ioana Sambata, 2 Martie 2013
http://www.mega-image.ro/customer/sugestii.php acesta cica este site-ul oficial de reclamati daca va ajuta cu ceva
Criss Marti, 12 Martie 2013
Ce imi puteti spune despre mega titan?urmeaza sa ma angajez acolo incepand de maine? stie cineva cum e personalul,sefa de magazin?va rog..daca imi poate rasp cineva? multumesc
dona Miercuri, 13 Martie 2013
stie cineva ceva despre MEGA IMAGE ANDRONACHE?mediul de lucru.....ceva?
Dumitrescu Cristina Vineri, 15 Martie 2013

Mi-am scris numele complet deoarece asa e corect si fiindca am coloana vertebrala! Am lucrat pt magazinul din titan si am ramas profund dezamagita de ceea ce am gasit acolo...de la agentul de paza si pana la sefele de tura toti sunt sau cel putin se cred niste zei!! Casierele sunt terorizate,nu stau jos la casele de marcat pe motiv ca le face referat...se iese lipsa la tigari,se opreste din bonuri fara un act la mana ceva care sa justifice acest lucru..cel putin asa se plangeau toti angajatii pe care i-am intrebat!! Meritam ceva mult mai bun oameni buni!!!!

salariat Miercuri, 20 Martie 2013
cine stie ce suma trebuie sa apara in fluturas la rubrica" realizat week sambata/duminica "atunci cand lucrezi 2 week si atunci cand lucrezi 3 week,cred ca suntem faultati maxim?
YOKO Sambata, 23 Martie 2013
Raspuns pentru ''salariat''
Pe fluturas se regaseste 1% spor de weekend pentru Sambata si 2% spor de weekend pentru Duminica, in total pentru weekend-urile lucrate se regaseste un spor total de de 3% din salariul brut, in conditiile in care in luna respectiva nu ai Concediu Medical sau de odihna, daca lucrezi luna intrega ai acest spor indiferent de numarul weekend-urilor lucrate de tine , in caz contrar acest spor de weekend se scade sau nu se mai da deloc.
Alina Sambata, 23 Martie 2013

Buna ziua tuturor!Am revenit sa va aduc la cunostinta faptul ca sunt in proces cu mega image pe 28.03 .2013 .Abia astept !cine a intampinat probleme cu ei sa nu se lase. Cititi codul muncii drepturile angajatului.Daca lucrati intr un magazin si nu sunteti multumiti inainte de a face ceva adunati cat mai multe dovezi pentru a va folosi de ele in proces.ma gandeam sa apelez si la televiziune sa le spun povestea mea,cum sunt tratati angajatii de catre unii manageri.Acestia dupa cum prea bine stiti. au un buget propriu ,de aceea taie si spanzura si asa cum am citit mai sus ,daca vine cineva nou la ei ,iar acesta se implica prea mult , cum am facut si eu, ajunge sa fie dat afara.Primul sosit primul plecat!Ceea ce regret cel mai tare este faptul ca eu chiar m am descurcat si imi placea ce faceam,am stat singura peste program sa invat pentru ca managera nu imi arata nimic..am avut colegi cu care pot sa spun ca am avut o relatie mai mult decat buna,iar cand am plecat au regretat.Cu unii mai vorbesc si acum si sunt nemultumiti Nu ii avanseaza cum li s a promis la interviu,sunt multe de scris aici ..Despre experienta pe care am avut o timp de o luna,timp in care am lucrat in mega, as putea scrie o carte..Puteti sa ma contactati pe mail( daca lucrati in mega sau nu) daca aveti ceva de spus ,intrebari, orice sweet_avy68@yahoo.com

Alina Sambata, 23 Martie 2013
VreauSunteti curiosi sa scriu aici toata povestea mea!experienta, mai mult decat neplacuta prin care am trecut.Sunt sigura ca am sa castig acest proces cu ei,am multe argumente si nu imi este teama.Vreau doar drepturile mele!.Salariul meu din urma pe toate lunile ,sunt 9 luni,daune si cheltuieli de judecata.I am dat in judecata la indemnul unei managere care lucreaza tot in mega.Procesul va avea loc joi 28 martie 2013,ora 9, la Tribunalul Bucuresti(fostul Junior)
angajat Duminica, 24 Martie 2013
toata lumea s-a intrebat in ultima vreme daca cei de la sediu au descoperit acest site sau nu. si ce credeti ca se va intampla daca citesc ceea ce scriem noi? nimic. trebuie sa facem NOI o schimbare, nimeni nu ne intreba daca suntem nedreptatiti sau nu. cand suntem in preaviz sau suntem transferati ne aducem aminte de nedreptati si le discutam intre noi. nu mai stie nimeni unde este sediu? am o problema, o discut cu seful de magazin, seful nu este cooperant merg la sediu. de ce trebuie sa intrebam pe site despre salariu, spor de weekend, ore suplimentare? exista un numar de interior la care putem suna si daca ne lovim de seful de magazin , mai facem un drum pana la sediu. ma gandesc ca intr-o zi cei care au o functie superioara sefului de magazin se vor intreba de ce nu exista colaborare si vor elimina acea problema.
angajat Duminica, 24 Martie 2013
credeti ca Alina a stat prea mult la discutii sau a povestit pe forum intamplarea ei fara sa actioneze? un exemplu. nu trebuie sa induram, sa vorbim intre noi dar fara sa actionam . fiecare se gandeste la siguranta unui loc de munca,inteleg asta, dar putem cauta alt job sau putem schimba ceva. pana in prezent nu am fost implicata in conflicte cu mega image dar privesc in jurul meu, privesc la colegii mei si imi pare brau ca nu au curaj sa vorbeasca decat pe sala de vanzare.
angajat Duminica, 24 Martie 2013
evident ca sunt probleme si in magazinul meu insa peroanele nedreptatite nu au curaj sa vorbeasca. oricat de justitiara as fi nu ma pot duce la sediu sa spun ca X plange de 2 zile dar accepta situatia. de accea spun ca trebuie sa avem mai mult curaj. nimeni nu ne da afara din tara iar unele probleme se rezolva cu conditia sa nu ramana in magazin. poate ca nu cunosc foarte multe dar cu siguranta , daca voi fi nedreptatita, voi discuta cu seful de magazin sau cu hr mega image. ultima varianta, caut alt job , demisie.
Alina Duminica, 24 Martie 2013

Am avut aceasta experienta neplacuta de a lucra in mega.Dar vreau sa stiti ca am ajuns si la Hr in sediu apoi am depus cerere de audienta la Dl.Director Mircea Moga dupa 2 cereri si amentari ca ii dau in judecata,am fost chemata.Acest lucru s a intamplat pentru ca au primit hartiile de la avocat altfel nici nu mar fi luat in seama.Credeti ma nu faceti nimic acolo pentru ca sunt foarte multi manageri care au relatii la sediu si tot voi o sa trageti apoi. Este foarte incurcata povestea mea si cine a auzit o a ramas mut;cum o firma atat de recunoscuta pe plan intern si international poate sa comita asemenea greseli?pur si simplu cei care lucreaza la sediu sunt interesati de vanzari si nu de angajati.Daca aveti probleme cu managerul si vreti sa ajungeti la director faceti o cerere de audienta ,cereti un nr de inregistrare pe original si lasati copia acolo,nu vorbiti cu nimeni de la HR daca este o problema personala si grava ,spuneti ca este vreti neaparat sa luati legatura cu directorul.Eu am depus 3 cereri pana sa ajung la ei.

adina Duminica, 31 Martie 2013
Cine ma poate ajuta cu cateva detalii despre noile magazinele shop and go mega image , cum se plateste , ce program este ?
Marian Marti, 2 Aprilie 2013
Buna ziua , in primul rand vreau sa ma adresez tuturor care au scris mai sus in special acelor angajati " model " care sunt exploatati de sefi de departament " slabi pregatiti " . Sunt sef de departament in mega si vreau sa va explic urmatoarele lucruri . Acesti angajati care se plang de coordonare vin la munca sa ia un ban si sa plece acasa , nicidecum sa se implice sau sa munceasca in totalitate pentru banii primiti . In mega sunt oameni care sunt pe mai multe posturi : ok , asta se intampla numai in magazinele fara vanzare , in care un om de la patiserie daca are raftul full poate sa mearga si pe la rotisor . nu e ceva nemaintalnit , si nici nu face vreun efort supraomenesc . dar aici intervin acele persoane , care isi fac raftul full si 2 ore pana se goleste ar vrea sa stea de vorba sau sa iasa la tigara . acelasi lucru este valabil si pentru lucratorii polivalenti . Scot marfa din depozit si cand se alimenteaza rafturile mai intra si ei pe casa . Care este problema .? de ce se exagereaza atat .? pentru ca romanul vrea sa obtina un ban fara efort . In legatura cu avansarile 80 % se fac pe bune . In concluzie , se vaita pe aici numai cei care nu au chef de treaba si au aere de vechi angajati si nu suporta sa fie coordonati de un sef de 24 de ani . Dar acel sef stie mult mai multe decat ei , dar nu este sprijinit de ei pentru a face treaba sa mearga si uneori castiga cu 50 de lei mai mult decat un lucrator polivalent .