Forum despre Mega Image

pt MARIAN Marti, 2 Aprilie 2013
scuzam persoanele de fata nu se pun nu zicem ca toata lumea sau toti sefii de departament sun asa cum am scris mai sus dar marea majoritate DA.
si acum hai sa vb pe bune CE EXPERIENTA IN COMERT CU AMANUNTUL POATE SA AIBA O PERSOANA DE 24 DE ANI care poate a mai fost si pe la scoala?????????
va spun eu ZERO.
EXPERIENTA SE ACUMULEAZA LA LOCUL DE MUNCA.
si daca mai merge la o facultate din miile existente pe piata si mai are AERE de OM cu studii SUPERIOARE e clar ce se angajeaza in mega image.
o vina ffff mare o are persoana de la angajari cand face angajarile si propune un post de sef departament la o persoana cu ZERO experienta SI CAND PROPUNE POST DE CASIERA LA O PERSOANA CU 15 ANI DE EXPERIENTA in domeniul comertului si vanzarilor care ATENTIE stie deja sa faca toate lucrurile(N I R-RECEPTIE MARFA-SCHIMBAREA PRODUSELOR EXPIRATE SI TINEREA EVIDENTEI LOR E T C) CARE TREBUIE SA le faca un sef de departament dar el este casier ca asa a propus persoana de la personal(care trebuie urgent data afara la cata spaga credem ca a luat si ia) si seful de departament pe langa ca nu stie si nu VREA sa stea si pe casa atunci cand este nevoie mai si tipa la angajati!!!!!! cu este asta!!!suntem in armata romana acum 25 de ani?
cred ca se intelege ce am vrut sa explic si sunt cazuri reale.
o explicatie exista:
datorita EXPANSIUNII AGRESIVE a mega image AU FOST nevoiti sa faca angajari IN MASA si fff urgent asa ca imaginati-va cum sau facut aceste angajari.
deocamdata nu au concurenta in zona de sud a romaniei dar kaufland cauta modalitati sa deschida magazine tip shop and go si atunci mega image va avea o concurenta fff mare si nu le va ramane decat sa FIDELIZEZE clientii ceea ce este invers acum datorita calitatii unora angajati si sefi.
mentionez in ca o data ca nu e vb despre toti angajatii mega ci despre o mare majoritate iar cei ce vor citi aceste randuri se vor simti fara doar si poate deoarece este singurul lucru care ne-a mai ramas BUNUL SIMT>
MULTE "SUCCESURI" ACELOR ANGAJATI mega image si paste fericit ce va urma!!!!
eu Vineri, 5 Aprilie 2013

am fost la interviu si ar treb sa ma angajez ca sef de tura la m.i. stie cineva care ar fi salariul unui sef de tura? stima

Karlos Marti, 9 Aprilie 2013
Am vazut toate comentariile din ultima vreme si ma amuza unele aberati spuse de fostii angajati si uni din ei actuali care lucreaza in magazine.Daca v-ati face treaba la locul de munca si a-ti fi o echipa totul ar fi ok,dar voi colegi intre voi barfiti pe la colturi de raion si nu va intelegeti intre voi si de aici asa numitele grupulete[bisericute].Legat de sefi de departament si sefi de magazin care va coordoneaza activitatea,ei muncesc cot la cot cu voi pe magazin intra si pe casa de marcat,aprovizioneaza si rafturile cu marfa,planograme,fifo etc.Plus ca va tin sedinte pe magazin si va spun obiectivele magazinului saptamanal,dar unora le intra pe o ureche si le iese pe alta,de aici si nemultumirea unora care pur si simplu vin la munca doar pt banii si abia asteapta sa treaca ziua.
casper Marti, 9 Aprilie 2013
In primul rand buna ziua,
Si eu lucrez la Mega Image,sunt sef de departament,citesc ce se scrie aici si raman uimit din mai multe motive:
Pentru cine nu stie pauza de masa este obligatorie si nu cred ca vei gasi mai ales un sef de megazin care sa iti spuna nu te duce la masa,cat despre sefi de departament daca nu iti dau voie la masa este tras la raspundere de seful de magazin.
Multi poate nu stiu ca la venirea fiecarui angajat sefi de departament il menajeaza intr-un fel pana se obijnuieste cu locul de munca i se explica tot ceea ce are nevoie sa stie pentru inceput i-ar pe parcurs unde nu a inteles poate intreba ce nu intelege si i se va eplica.
Angajatii noi daca nu stiu sa se integreze intr-un colectiv nu avem cum sa ii obligam noi sefi si nici colegi de raion sa o faca,noi facem tot posibilul sa fie bine in mediul in care lucram,sa formam o echipa dar....daca omul 10%din timp munceste si restul 90% barfeste si este interesat de ce s-a mai intamplat ieri si alta data....asta inseamna k este seful rau??
Majoritatea oamenilor care scriu aici nu stiu ce vorbesc,in orice mediu de lucru si in orice magazin veti gasi comentarii atat proaste cat si bune,nimeni in aceasta tara nu este perfect si nici nu cred ca va fi vreodata.

Cat despre cei care vreti sa va angajati,merita incercat si depinde numai de voi ceea ce vreti sa faceti la munca si ce vreti sa deveniti....nu te poate obliga nimeni sa faci ceea ce nu vrei...
Iar cu oameni in mai in varsta care zic....vine si seful asta de 20 ani la mine sa imi spuna ce sa fac....este de admirat pentru ca are foarte multe responsabilitati pe cap pe care poate tu nu le-ai putea duce nici la 60,si este acolo pentru ca merita...cum se spune sef este usor sa ajungi mai greu este sa te mentii....si as avea foarte multe lucruri frumoase de adaugat despre MEGA IMAGE,dar vor fii atatia care vor contesta si vor veni cu replici citite parca din biblioteca....

Va salut pe toti si va astept pe la Mega Image
casper Marti, 9 Aprilie 2013
si pentru cei care nu stiu BONURILE DE MASA nu sunt trecute in contractul de munca ca fiind obligatorii de acordat...cei care ati fost angajati mai citi o data contractul de munca si pe urma veniti cu comentarii despre oprirea bonurilor de masa !!!
casper Marti, 9 Aprilie 2013
fiecare angajat de pe sala daca ar stii ce este pe capul unui sef de departament si ar vedea ce inseamna sa faci o comanda nu cred ca ar mai comenta,nu este chiar atat de usor si nici simplu sa ai permanent marfa la raft din fiecare sortiment mai ales din cele obligatorii pana intr-o anumita ora.....
Cat despre protejat....sefi nu protejeaza decat pe oameni care nu muncesc si nu vor sa spunca sefilor de magazin despre ceea ce se intampla pe sala.....nu spun ca el munceste doar cu 3 oameni dintr-o tura de 14 persoane....si mai spuneti ca avem favoriti....eu nu suport favoritismele astea.....cu cine vrei sa iti faci treaba intr-un magazin daca nu cu oameni care muncesc...va spun eu ca stiu ce se intapla in fiecare zi a mea de munca....muncesc cu 3-4 oameni care stiu ca isi fac treaba cum trebuie si ma pot baza pe ei....nu pot pune un om care stie ce are de facut,este vechi si nu vrea sa faca nimic cum trebuie doar pentru ca nu vrea sau nu are chef....
aici este si rautatea oamenilor....si sunt oameni muncitori care daca ati vedea ce au de spus ati ramane masca pentru ca viata in mega image nu este chiar cum se scrie aici,
aici vorbesc doar trantori barfitori si pupincuristi,vreti sa aveti loc de munca dar in schimb nu faceti nimic bun decat sa veniti cu comentarii pur si simplu ca nu va convine voua....
draga CASPER Marti, 9 Aprilie 2013
DACA TACEAI filozof erai!!!
cum doar cu 3 oameni lucrezi? dar tu ce esti? nu esti om? tu nu ai voie sa pui mana pe marfa? te otravesti? sau nu stii unde sa o pui si cum sa o pui(marfa).crede-ma oameni ca tine mega n-are nevoie de tine cel putin daca mega vrea sa faca colectiv de personal performant si cu pupincurismul si alte termene urate folosite de tine se pare ca stii tu vb e chiar cel care le spune---din pacate---
te contrazici in tot ce spui NU SE INTELEGE NIMIC DIN COMENTARIUL TAU si rog ceilalti cititori sa citeasca cu atentie comentariul tau ca sa vada ce fel de sef esti acolo.
din pacate cei 25 de ani ai tai nu iti sunt de folos decat la gagici pe strada in nici un caz in un colectiv mixt care munceste si nu face inca fima mega image de rusine.
acum 20 de ani cumparam produse de la magazinul delhaize boulevard anspach bruxelles si am avut o parere ffff buna despre acest brand dar se pare ca sefia SI PROASTA PREGATIRE din capul romanilor va reusi sa STRICE REPEDE acest brand.
si daca esti un bun sef de departament te rog spune si noua cateva lucruri:
1-ajuti casierii si lucratorii polivalenti cand este nevoie inlocuindu-i pt 30 min
2-vorbesti frumos(normal) cu colegii?
3-cunosti TOATE indatoririle de serviciu care le ai(ai citit manualul--l-ai memorat)
4-vorbesti urat sau certi un casier de fata cu clientii la casa?
5-ca sa nu o mai lungim--- CAT CASTIGI? FARA BONURI CA SUNT BONUSURI ALEA si noi stiam asta si daca aduni 793 plus 20 de bonuri o sa vezi ca e sub 1000 ron si numai deplasarea la magazin costa 70 ron minim

mai sunt multe puncte dar crede-ma ma plictisesc deoarece stiu ca cu acest site TOT NU SE VA REZOLVA NIMIC DIN PACATE.

PS---CAND AM SA MAI MERG IN BELGIA SI AM SA MAI CUMPAR DE LA DELHAIZE AM ROG SA VB CU UN SEF DE DEPARTAMENT DE ACOLO si sa ii explic ce diferenta mare este intre EI si VOI!!!!!!
Q Miercuri, 10 Aprilie 2013
"stai acolo sef ca suferi de boala grandomaniei si vad ca nici tu ca si alti sefi de mai sus nu ati inteles din pacate ca nu se plange nimeni ca nu ajunge sef ci ca este salarizarea de 800 ron prea mica "
Mi se pare absurd sa te plangi de salarizare in conditiile in care in momentul angajarii ti se prezinta atat obligatiile cat si drepturile si in special cela salariale. Chiar nu va inteleg oamenii buni, daca vi se par salariile mici de ce nu vautati in alta parte, sau poate pentru ca alte firme ofera mai putin si nici nu iti fac contract....
karlos Joi, 11 Aprilie 2013
Tot se vorbeste de coordonare si ca sta seful in spatele vostru mereu,oare dc?Pentru ca reaua intentie a unora din voi este ca nu ai ascultati,nu aruncati un ochi prin magazin sa vedeti dc lipseste produsul respectiv de la raft s-a vandut,de uitat in depozit nu mai zic sa vedeti daca al aveti sa alimentati raftul,planograme cand le faceti le faceti in dorul leli,uni nici praful nu-l mai sterg etc.Lucrurile astea le faceti zi de zi oare dc trebuie sa fitii urmariti minut cu minut?Si ei sunt oamenii ca si voi,au famili,copii acasa etc,oare stiti prin cate trece si un sef de departament intr-o zi de munka,cate probleme trebuie sa rezolve si totii angajatii pe el.Niciodata nu o sa multumesti pe totii
cineva Joi, 11 Aprilie 2013
un sef de departament nou angajat are salariu de 1100lei.ceea ce spuneti voi in legatura cu avansarile...este 100% adevarat.sunt cel putin 3 sefi de magazin doar pe districtul 1 care nu au ce cauta intr-un magazin...toata ziua la barfa ,cafele si tigari si prostii stau si muncesc si asteapta sa fie avansati.si daca pleci la program ,ti se reproseaza ca pleci la fix,cu toate ca nu-ti iei pauza de masa...
Angajat Sambata, 13 Aprilie 2013
Puneti mana la munca pe timpuri nu aveati locuri de munca,si apropo nu va convine plecati fratilor nu va tine nimeni datiiiivvvvaaaa deemmisiiiia!!! Nu aveti ce face,frecati toata ziua motanu pe coada sa spuneti merci si sarutmana ca aveti locuri de munca de bine de rau va intra banii la timp bonurile le luati iar bonuri vi se opresc ptr neatentia voastra ca nu sunteti buni mergeti si vedeti ce slarii va dau ceilalti....... Am uitat sa precizez,cand sunteti chemati sa va dati demisia ca sunteti gasiti cu nereguli o dati din colt in colt.
sustinator MI Luni, 15 Aprilie 2013
Sa inteleg ca cei 400 de SD si 40 SM promovati anul trecut sunt "pilele" cuiva? Greu de crezut (asta daca esti o persoana realista si inteligenta, evident)! Nu este mai logic sa crezi ca cei care nu-si gasesc locul in MI nu sunt eficienti, seriosi si implicati? Dar ce incompetent recunoaste ca e incompetent? Pentru ca, daca sunt promovati doar cei cu relatii, de ce MI are cele mai bune performante din retail si din DG? Si de ce ce toti care au parasit MI, isi fac cereri de reangajare? Daca-mi raspundeti la aceste doua intrebari, va cred! Daca nu...
pt sustinator MI Luni, 15 Aprilie 2013
Da esti inteligent si ai inteles foarte bine,consider ca e usor de crezut daca esti de buna credinta si cercetezi cu putina inteligenta aspectele(nu-ti pot spune cum sunt deoarece bunul simt ma impiedica sa ma laud evident)logic asa ar trebui sa se intample sa nu-si gaseasca locul in MI cei care nu sunt eficienti,seriosi si implicati,doar ca tocmai asta nu ai inteles tu ca aceeia domnesc si au gasit cel mai bun loc in MI.Ai dreptate aici ,nici unul din cei despre care s-a discutat pe site nu ar recunoaste ca este incompetent din contra.Are cele mai bune performante in opinia ta pentru ca eu nu am verificat aceasta afirmatie dar te cred pe cuvant,deoarece este un brand recunoscut international,are o politica agresiva de expansiune ,este foarte bine aprovizionat are un manager strain si un buget extern ,avantaje de care un buticar sau un market de cartier nu beneficiaza,cei care au parasit MI si se reantorc o fac pentru ca e plin ejobs-ul de oferte de munca la MI si nimeni nu rezista mai mult de 3 luni,iar carrefoure nu mai angajeaza de mult doar profi e la concurenta cu angajarile pentru ca si acolo migratia e mare, iar cauzele sunt pe acest site,de ce nu se mai investeste in pregatirea oamenilor tocmai pentru ca s-a constatat marea migratie si ar fi pacat de banii cheltuiti .Tocmai pentru ca si eu sunt un sustinator MI,si am crezut si inca mai cred in acest brand v-am raspuns la cele de mai sus.
Angajat Marti, 16 Aprilie 2013
Ii sustin in totalitate pe cei care spun despre pauza de masa statul peste program si... sa nu mai spun de zilele libere ,ca din schimbul 2 suntem chemati a doua zi la schimbul 1 nu este normal,turele nu se mai respecta am 4 saptamani in care ma duc numai schimbul 1,sau..... hai sa zicem acceptam sa facem cateodata un bine dar noi cand avem nevoie de ajutor din partea sefului de magazin de multe ori ne intoarce spatele sau ni se zice ca era normal sa venim cum se cere si sa nu mai comentam. Partea proasta este ca noi trebuie sa acceptam tot dar ei nu. Lucrez in magazin titulescu eu consider ca ar trebui sa inteleaga ca si noi suntem oameni...
angajat Miercuri, 17 Aprilie 2013
si la grivita metrou sefa ne obliga cand vine marfa sa ne pontam la program dupa care sa mai ramanem la descarcat,ce deduceti i? abuzuri,, compania nu are habar de ce combinatii fac sefii de magazin ca sa dea bine sa para descurcareti dar pe spinarea cui?
angajat Joi, 18 Aprilie 2013
o evaluare in care sa se dovedeasca daca seful de magazin este -un bun gospodar in primul rand,un bun organizator in al doilea rand,si un bun psiholog,
gospodar deoarece magazinele nu prea arata cum trebuie(praf pe rafturi,produse prafuite,produse suprapuse si supraincarcate pe raft)etc,
organizator-deoarece angajatii sunt prea buimaci si dezorientati ,mutati de colo colo si nu sunt lasati sa faca o treaba cap coada.
psiholog-deoarece lucreaza cu oameni nu cu animale ,oameni care au sentimente,au probleme personale ,au prioritati,au idei ,apropo in ce magazin are curaj un angajat sa vina cu o propunere cu o idee ,sau daca are curaj cine -l asculta si nu-l ironizeaza,?
Zeita15 Luni, 22 Aprilie 2013

Este foarte usor sa spui "nu-ti convine, da-ti demisia", dar pe de alta parte si noi angajatii MI, trebuie sa intelegem ca nimeni nu ne plateste pentru stat, pentru barfa, pentru pauzele lungi si dese....stiti voi mai departe. Detest si nu suport atitudinea sefilor care tipa, care nu comunica, care nu asculta, care nu-ti inteleg uneori si probleme tale sincere si personale....
Daca vrem sa schimbam ceva, eu cred ca trebuie sa incepem cu noi....si nu spun asta ca sunt eu desteapta ci ca asa scrie in toate manualele de specialitate. Haideti sa dam noi dovada ca suntem mai isteti, inteligenti, calmi, ascultatori, muncitori, sa ne intelegem mai intai noi cu noi apoi cu sefii de departament si cu seful de magazin. Daca cineva va jigneste sau tipa la voi, ripostati pe loc si nu lasati sa mocneasca conflictul, comunicati si spuneti ce aveti pe suflet, dar insa foarte important, nu raspundeti cu aceeasi moneda, pentru ca nu rezolvati nimic si mai mult decat atat, conflictul poate degenera si va spun din propria experienta (serviciul anterior), voi sunteti singurii care pierdeti, caci doar "seful nu pierde niciodata"! Din pacate nici noi nu suntem uniti, nu ne ajutam, nu stim cum sa mai dam din coate sa ne vada seful ca muncim si ca suntem buni, poate, poate ne promoveaza si pe noi!
"De la cap se-npute pestele", dar va zic pe romaneste si direct: si coada are rolul ei in putrezire!!

angajat Miercuri, 24 Aprilie 2013
pentru mine capul plecat sabia al taie,si oricum pleaca ,capul cel nepriceput si cel neajutorat care traieste din mila cuiva,sunt capabili romanii sa-si creeze o viata mai buna cu fruntea sus,iar cei crescuti in capitala cu siguranta au ceva de spus ca doar de la Bucuresti se da ora exacta.Asta nu inseamna ca nu am fost dispusi sa toleram prezenta provinciabililor in orasul nostru ,dar acestia sa nu vina cu tatismele lor ca ne dezgusta.
cristina Miercuri, 24 Aprilie 2013
Nu crezi ca exagerezi "angajat"?Eu sunt din Bucuresti Bucuresti.De cate ori ai fost alaturi de cei din provincie la munca pe care o presteaza zi de zi,netinand cont de ora sau de program?Acolo munca incepe dimineata si se termina seara!Oare cat crezi ca ai rezista tu ,cel din capitala alaturi de ei si in modul lor de viata?S-ar putea sa fie ei mai dezgustati de tine,decat ai putea fi tu de ei!
necunoscut Joi, 25 Aprilie 2013
si inca ceva ,angajat esti get beget bucurestean?
o radacina am impreseia ca sa se trage de la tara ,ceea ce nu -ti place