Forum despre Mega Image

gig becali Joi, 25 Aprilie 2013
nu aveti liderii de integrare?aia ce pazesc.
de ce aceeA SUNT LIDERII SA AJUTE LA INTEGREA IN ECHIPA:)
angajat mega Joi, 25 Aprilie 2013
'' gig becali '' .... care lideri? normal ar fi ca liderii sa te ajute sa te integrezi , sa-ti explice ce si cum atunci cand ajungi intr-un magazin mega .... dar nu se va intampla asa.... ii vezi '' ochii '' dupa 2-3 luni de la angajare , cand deja stii cate ceva cu ajutorul unor colegi , asta daca vrei cu adevarat sa inveti. eu pe liderul de integrare l-am vazut dupa o luna si ceva ... cand deja nu mai era nevoie sa-mi explice ce si cum ... am facut doar cunostinta. am auzit ca in unele magazine angajatii au inceput sa cada pe jos , la propriu nu la figurat , din cauza stresului , a suprasolicitarii , oboseala , psihic.... deci?? nu iese fum fara foc....
iar pt '' angajat '' care e din bucuresti ... sa fim putin seriosi... spui ca provincialii vin la oras cu '' tzatzisme '' ? dar cei crescuti la oras cum se comporta? cu ''tzatzisme '' de bulevard , de cartier , nu au bunul simt sau cei 7 ani de acasa. ''cristina'' are dreptate ... as vrea sa te vad doar o zi , nu mai mult , sa pleci dis-de-dimineatza la munca campului , intr-o zi caniculara , sa bei apa clocotita , sa muncesti , sa ajungi acasa cand deja e noapte , abia daca mai ai vlaga in tine sa te speli .... nu cred ca ai rezista. asa ca ... '' ciocul mic si joc de glezne ''.
anonima Joi, 25 Aprilie 2013
eu inca lucrez in compania mega image .......nemultumirea mea este comportamentul sefului de magazin fata de sefii de departamente care o duc greu, foarte greu credetima. seful de magazin ai trateaza ca pe niste magarusi sa nu mai vb de faptul ca le vorbeste ca la usa cortului ca de invatat de la sefii de magazine nu ai ce!
recent un sef de magazin mia zis ca el este ca dumnezeu el are toata puterea
o fi asa? tind sa cred ca da, chiar daca vb cu cineva pe tema asta nu te crede asa ca....... multa putere de munca si fiti cat mai tari
eu Vineri, 26 Aprilie 2013
lorena fata, esti dusa rau
brolin Duminica, 12 Mai 2013
Din cele citite pana acum pe acest fir de discutie se desprind cateva concluzii interesante (chiar prin prisma studiului sociologic in desfasurare).
1). Angajatul roman, din reflex sau prin contaminare, continua sa sa creada in comunism si este gata sa moara cu mana pe sirena (asemeni bravului Vasile Roaita) pentru "drepturile" sale.
2). Angajatul roman refuza cu obstinatie sa utilizeze arma sa cea mai de pret in lupta cu patronatul asupritor si sefii samavolnici: demisia.
3). Angajatul roman are un spirit colectivist si crede in teoria deciziilor prin consens dar cand vine vorba de asumarea raspunderii se face mic si devine neinteresat de subiect.
4). Angajatul roman pleaca dimineata de acasa nu pentru a munci ci pentru a mai petrece cateva ore neplacute ce-i dau posibilitatea sa adune cativa leuti in punga. Si daca tot face efortul sa se ridice din pat atunci toata lumea este datoare sa-l proslaveasca, sa-l menajeze si, eventual, sa-i intinda un covor rosu si sa-i presare caile de acces cu petale de trandafir.
5). In general, angajatul roman este un personaj neinteles de ceilalti, are intotdeauna dreptate, este cel mai frumos, inteligent, priceput, descurcaret, competent etc. pe cand ceilalti, in special sefii, sunt niste lepre incompetente pe care "cineva" le-a adus pe post pentru a-i face zile fripte bietului simplu lucrator.
pt brolin Luni, 13 Mai 2013
1.faci pe interesantul si presupun ca ai max 25 ani(in comunism nimeni nu avea curaj sa lupte pentru drepturile sale) in democratie oamenii cinstiti si curajosi lupta pentru drepturile sale mai ales cei care le si cunosc,doar ca voi sefii din magazinele MI.preferati acea patura sociala care nu-si cunoaste drepturile,pot fi manevrati mai usor si nu-si baga nasul in afacerile voastre pt.ca oricum habar nu au cu ce se mananca.
2.Demisia este arma preferata de sefii de magazine MI.este invitatia acestora de a nu-i mai deranja si a nu le sta in cale atunci cand esti mai bun ca ei profesional fiind vb.
3.Asumarea carei raspunderi,caci colectivismul este promovat intens de sefii de magazine MI.nici un angajat nu are targhet sau o sarcina exacta,organizarea este lasata la latitudinea fiecaruia,asumarea ambalajelor goale gasite pe sala sau asumarea pierderilor datorate de comenzi exagerate,asumarea de produse expirate neanuntate ,asumarea neregulilor legate de casele de marcat,asumarea de preturi diferite la raft in comparatie cu cele de pe casa cine trebuie sa-si asume ,oare ce trebuie sa faca un manager de magazin(sa sesizeze toate neregulile si sa se asigure ca se respecta procedurile si regulamentul de ordine interioara)
4.Te referi la sefii de magazin pt.ca acestia au asemenea pretentii cand ajung la servici ,considera ca totul li se cuvine si se folosesc de functie pentru a obtine diverse avantaje.
5.in general angajatul roman in functie de pozitia ocupata ,este constincios,subordonat unui alt angajat roman dar pe alta treapta ierarhica,si asteapta sa fie respectat macar pe masura respectului pe care al ofera,si pe deasupra in proportie de 50% mai este si pregatit profesional ,corect,onest si doreste sa se subordoneze unor superiori pe masura,in comparatie cu multi dintre superiorii din anumite magazine MI.(desii impresia este generala)nu toti angajatii roamani vin la servici sa profite de pe urma angajatorului MI.pe lozinca" dupa mine potopul"unii dintre ei se gandesc la risipa,la furturi,se inspaimanta cand vad atata marfa pe rafturi si in depozite in conditiile in care vine vara si vanzarile vor creste la apa,inghetata ,bere,sucuri ,nicidecum la castraveti acri,bulion sau maioneza,unii se mai gandesc ce bine ar fi daca unui client care cumpara de 600-700 ron pe un bon ar avea la casa de marcat un pix sau o bricheta cu insemnele magazinului in semn de recompensa,deasemeni unii se mai gandesc ,cum ar fi daca produsele gen biscuiti fursecuri sau bomboane care mai au 1 zi termen si expira si se arunga la tomberon sau in sacosele sefilor,ar putea fi puse pe o tavita si oferite spre degustare clientilor din ziua precedenta,unii se gandesc cat de competente sunt sefele care refuza sa primeasca la toaleta magazinului clienti care au efectiva nevoie si prefera sa le raspunda sec "nu avem toaleta publica" angajtii .
De asta ne cereti demisia dragi sefi de magazin ,pentru ca suntem in stare sa ne gandim la profitabilitatea firmei,la atragerea clientilor si nu la indesarea in buzunarele noastre a plusului de casa,sau in sacose a paharelor sau cadourile de la furnizori,oare nu meritam si noi un pahar la sala de mese sau o felie de cozonac sau o ceasca de cafea,poate meritam macar informarea referitoare la targhet ,vanzari zilnice,pierderi etc.nu de alta dar sa stim de ce ne deranjam dimineata sin pat.
angajat Luni, 13 Mai 2013
pt.brolin o maxima:"Adevarul nu supara, nu jigneste, ci serveste dusuri reci prostiei calde"ce vrei sa spui draga brolin ca asa trebuie sa fim tratati ti-a cerut cineva cazare de 5* in loc de job civilizat,ti-a pretins cineva mancare gratis asa cum te imbuibezi tu ca sef ce esti,despre sala de conferinte te invitam in vestiarele si salile noastre de mese .
vrei sa spui prin exemplele tale ca peste tot este aceeasi poveste doar ca noi angajatii MI,suntem destul de educati si destul de liberi ,am ales aceasta companie datorita standardelor promise la angajare,avem asteptari fata de sefi asa cum sefii au asteptari fata de noi,suntem constienti si recunoastem ca nu putem functiona unii fara ceilalti doar ca este o diferenta de comportament ,daca angajatii fara functii au o deschdere totala spre colaborare cum este si firesc,angajatii cu diferite functii au o monstruoasa placere de umilire ,jignire si ignorare fata de primii.Am sa termin tot cu o maxima pentru superiorii superiorilor
"Adevarul este bunul cel mai de pret ,pe care trebuie cladita viata, ori cit este de dureros ,este mai preferat decit minciuna"Voi decideti ce preferati ,sa aflati adevarul despre activitatea din magazine sau preferati minciuni care sa dea bine la raportul final.daca preferati adevarul urmariti-ne pe noi,daca doriti raportari ca pe vremea colectivizarii urmariti ce spune brolin.
Cipri Vineri, 17 Mai 2013
Am avut o experienta neplacuta legata de Mega Image! Am fost angajat pentru o locatie noua in aviatiei iar pentru training am fost trimis la MegaBaneasa...Nu mia convenit ca am fost trecut casier dar 80% din program bagam cu carca prin frig si curent...deci practic luam aceeasi bani cum lua un lucrator comercial dar aveam si responsabilitatea casei pe care nu prea stateam. Doi la mana mi-am lasat telefonul mobil intr-un sertar cu restul telefoanelor provenite de la angajati iar o maimutza de la paza s-a trezit sa le ia pe toate sa le arunce intr-o sacosa la gramada si sa le imparta fiecaruia in parte la plecare, fapt care m-a indignat deoarece telefonul meu este cu touchscreen si se poate zgaria foarte usor si in plus este un bun personal pentru care am platit o suma de bani si trebuia sa fiu instintat ca va fi luat din locul in care l-am lasat..
Seful mare de magazin se credea buricul pamantului, urla la angajati si se comporta cu ei de parca erau niste carpe!
auxiliar Duminica, 19 Mai 2013
casierii au tot felul de sarcini in plus si nu sunt renumerati pentru acest aspect din contra au salarii de multe ori mai mici sau egale ca un lucrator pe sala,ar trebui sa existe un spor de risc pentru cei care lucreaza cu bani,referitor la telefoane foarte adevarat,doar asistenii si sefii de magazin au voie cu telefon si vorbesc toata ziua pe sala cu familia,prietenii ,iar angajatii au telefoanele aruncate intr-o cutie in care paza-si baga nasul ca si cum li se cuvine acest drept.
fost angajat Marti, 21 Mai 2013
Buna ziua. Credeam ca numai in MI Gemeni sunt probleme , dar vad ca in mai toate magazinele MI sunt. Oare cei de la sediu nu-si pun intrebari de ce angajatii demisioneaza? In Gemeni a venit un lot de orez etichetat gresit si in loc sa-l dea retur , l-au tinut pana cand a trecut termenul de retur , apoi ne-au obligat sefele de departament sa cumpere cate un pachet de orez fiecare angajat din magazin , amenintandu-ne ca daca nu cumparam , vine sefa district si ne ia toate 24 bonuri. Cand cineva a intrebat mai tare '' de ce sa cumparam , ca nu e greseala noastra '' , i s-a spus '' mai incet sa nu auda cineva '' ... Unde scrie ca trebuie sa cumparam ceva care apartine de greseala sefilor de departament sau a receptionerului? Produsele din carne de pui care pur si simplu put ( pui , inferioare , etc. ) se dau la rotisor ...si uite-asa clientul cumpara. Sunt multe nereguli dar nu le vede nimeni din exterior. Cand vine cineva in vizita ( mai marii de la sediu ) , magazinele se anunta intre ele. Exista o sefa de departament ( venita din exteriorul magazinului si probabil cu ceva '' spate '' ) care iesea la fumat fara nimeni de la paza. Isi deschidea singura usa de la receptie . Fuma in fata magazinului si in parcare. Pe sala la schimbul 2 era doar o angajata. Nu stia unde sa se imparta . Mai era ajutata uneori si de casiere , dar si ele aveau responsabilitatea lor. Nu plecai niciodata la ora care trebuia sa pleci , dar nu erai platit pt ca stateai peste program. Nici unul din sefie nu ti-ar fi adresat un cuvant frumos. In MI nu se stie a vb frumos. Doar tipete si urlete , dar mai grav , asta se intampla in fata clientilor. Oricum , MI Gemeni are vanzarile la pamant . Au scazut fff mult. Se fac comenzi aiurea , de asta sunt expirate multe iar camera nonconform e full. Dar intotdeauna la MI angajatul cel de jos e vinovat.
cico Vineri, 24 Mai 2013
Nu va mai chinuiti sa va exprimati problemele pe acest site.Oricum nu le ia nimeni in seama.Este doar o metoda de racorire pentru dificultatile indurate.
O mie de vorbe un ban nu fac,,
Mary Marti, 9 Iulie 2013
Buna ziua,are cineva idee cum este in magazinul de la baba novac in cateva zile urmeaza sa ma duc akolo??
angajat Joi, 11 Iulie 2013
unde ne sunt fluturasii de salariu,de cateva luni bune nu ni se mai dau,e normal?
nimeni Vineri, 12 Iulie 2013
fluturasii de salariu vin pe mail in fiecare luna la seful de magazin.rugati-i sa vi le dea
Contact Marti, 6 August 2013

aveti cumva un nume si un contact telefonic/email al responsabilului cu securitatea in Mega Image?

Multumesc frumos!
simi Joi, 8 August 2013
Pana la urma poate sa spuna cineva cam ce salarii au sefii de tura?
bella Sambata, 10 August 2013

da au in jur de vreo 1500 lei ca am intrebat eu pe o sefa de departament care lucreaza de un an si mi-a zis ca ii convine ca are 1500.

costi Joi, 15 August 2013
despre magazinele shop & go care apartin tot de mega image ce stiti? cum e atmosfera acolo?
Adi Miercuri, 21 August 2013
In prezent, care este salariul unui lucrator comercial in Mega Image / full time?
LD Miercuri, 21 August 2013
Dupa 3 salarii luate din care ultimele 2 lucrate 22-24 zile mai mult de 800-850 nu prea iei. Plus bonuri din care iti ia pt pierderi pe magazin, furturi etc. Si incadrarea e casier, da tot una cu lucrator comercial e.