Forum despre Mellon Romania

Intrebare! Marti, 7 Ianuarie 2014
Angajeaza si fara Bacalaureat?
Diana Duminica, 2 Februarie 2014
eu cred ca nu :)
Anonima Marti, 17 Iunie 2014
Eu am fost la un interviu pentru un post la departamentul IT, am dat si un test, la care, dupa parerea mea am facut destul de bine... Mi-au zis ca voi primi raspuns in maxim 2 zile si nu am mai primit nici unul. NESERIOZITATE din partea lor, adica dupa ce ca te obosesti sa te duci pana la ei, dai si test, ei nu se obosesc nici macar sa iti trimita un mail si sa-ti spuna ca nu esti ceea ce cauta.
dany Miercuri, 18 Iunie 2014
Angajeaza si fara bacalaureat?
Anonima Vineri, 20 Iunie 2014
Am primit totusi un raspuns, dupa ce le-am trimis un mail... Daca insisti, ti se raspunde...

Dany, ce job tot vrei cu "fara bacalaureat"? Poate vrei sa te angajezi la o firma de curatenie... Daca nu, apuca-te de invatat si ia bacalaureatul, daca vrei un job mai bun!!!
iorga Vineri, 15 August 2014
Angajeaza si fara bac.
incearca Sambata, 30 August 2014
DACA VA INTERESEAZA UN JOB, INCETATI SA MAI PUNETI INTREBARI TAMPITE PE SITE GEN "ANGAJEAZA FARA BAC?", "CARE E PROGRAMUL", "CARE E SALARIUL", ETC. !!!!! Vrei sa lucrezi, maturizeaza-te, pune mana si completeaza-ti un cv, chiar si online, pe vreun site de specialitate si aplica pentru jobul pe care il au disponibil!!!! NU VA VENI NIMENI SA ITI BATA LA USA SI SA TE INTREBE DACA VREI SA LUCREZI SI DACA AI VREO NELAMURIRE!!!! WTF...
fost_angajat Sambata, 30 August 2014
Am lucrat in 2011 la Mellon vreo 10 luni si a fost foarte OK pentru primul job. Intradevar salariile sunt mici, iar in ce priveste managerii unii ok altii mai naspa, depinde de proiect. Nu este o companie in care sa faci cariera este doar un un prim loc de munca pentru cei fara experienta, care iti permite sa ajungi la facultate si ai o ocupatie pana iti gasesti altceva mai bun. Colectivul foarte unit, am ramas aproape toti prieteni si inca pastram legatura. Am auzit ca lucrurile s-au mai schimbat in rau nu mai sunt platite orele suplimentare etc. Pentru studenti si cei disperati este o solutie. Bafta.
ana Duminica, 7 Septembrie 2014
Estimativ stie cineva cat e salariul pt operator introducere date?
R.P. Joi, 25 Septembrie 2014
Daca, timp de 5 ani, ei nu sunt in stare sa avanseze un angajat f bun, care isi face treaba, nu isi depaseste pauzele, sta la h suplimentare cand e nevoie si iese lunar pe primul loc (in cadrul proiectului)...
Ce parere va faceti despre o asemenea companie, care are sedii in toata Europa ?!?!?!?!
Elly Luni, 13 Octombrie 2014
Ana ai aplicat pt operator de introducere data? si cum e? ai aflat ceva de salariu?
KM Joi, 23 Octombrie 2014
Am citit toate comentariile, si sincer..cele negative mi-au lasat un gust amar. Sunt angajat de 5-6 ani la firma asta si e foarte ok din multe puncte de vedere fata de multe altele. Singurul inconvenient sunt salariile care chiar sunt mici..dar sunt mici in comparatie cu ce? cu salariile de la hp, oracle sau banci? salariu maxim ca agent este 850 ron + bonuri de masa si bonusuri daca e cazul..in schimb la o banca este de 1000-1200 ron, dar nu merge fara experienta si/sau "pile". Oameni buni treziti-va la realitate vreti salarii de directori si nici macar sa deschideti calculatorul nu stiti! Vorbesc din experienta pentru ca am avut in training astfel de cazuri...sau care sunt extrem de suparti pe limba romana!
Pretentii mari, cunostinte puntine sau deloc, iar cand ti se spune ce sau cum sa iti faci treaba esti cu nasul pe sus si dupa iesi in public si spui ca firma e de nimic! Nu zic ca nu au fost si cazuri in care nu s-a procedat corect sau in care s-a exagerat, dar majoritatea celor care se plang sunt cei care nu stiu sa faca nimic, au o atitudine de parca ei ar fi cel putin directori si restul ar fi angajati lor, si mai au si rezultate care nici macar nu merita bagate in seama!
Si toata lumea se intreaba de ce suntem o tara plina de someri si pensionari! Oare pentru ca ma joritatea populatiei nu se gandeste decat cum sa stea mai mult si ca castige sume mari de bani din nimic!

Oameni buni, suntem o firma serioasa cu oameni seriosi! daca vreti sa munciti si voi sunteti seriosi veniti la noi! Pentru studenti e o rampa de lansare, pentru cei care sunt la varsta a doua e o noua sansa, salariile sunt cele care sunt dar ele sunt! Nu avem povesti de sume mari pe care nu le vedeti decat o data la 4-5 luni sau deloc!
c. Marti, 18 Noiembrie 2014

nu recomand. stai in training 5 zile perioada ce este platita abia dupa 3 luni!! iar pana incepi pe cont propriu sub forma de bonus!! In perioada de training pe casca te aseaza langa un operator mai vechi, iar team leader-ul nici macar nu trece sa intrebe daca ai inteles. Salariile sunt mizerii!

Intr-adevar daca aduci oameni in firma, acum iti dau 100lei dupa 3 luni. La alte companii se dau cate 1000lei.

Andreea Luni, 1 Decembrie 2014

Dumnezeule...am fost la interviu si imi spune ca salariu e de 700 Ron!!! Mai vor si studii superioare!!!! Pai ei au habar ce inseamna sa faci o facultate pe bune??!!! Sa traiasca ei in Bucutesti cu 700ron.

user Miercuri, 17 Decembrie 2014

Eu am o singura intrebare pentru cei care se plang de salariu versus studii superioare. Cat la suta din ce ati invatat la scoala veti aplica in jobul pe care doriti sa-l obtineti? Va spun eu cum stau lucrurile. Stati 3 ani la scoala timp in care mami va trimite bani iar voi strangeti restante peste restante desi nu aveti altceva de facut decat sa invatati, apoi este necesar sa mai faceti un training de 2 saptamani si inca 3 luni de acomodare, doar ca sa livrati un serviciu decent, in speta, sa vorbiti la telefon citind un script si in unele cazuri sa fiti nevoiti sa scoateti 3 fraze la liber pe gura...Asta daca nu va dati demisia dupa 3 zile plangand in hohote si sustinand ca nu sunteti facuti pentru asta....nu sunteti facuti nici macar pentru a putea gestiona un apel telefonic pe care voi il initiati si pentru care aveti acces la orice informatie aveti nevoie. Rusine pentru faptul ca ati papat timpul si banii parintilor vostrii degeaba! Puneti mana si munciti, incepeti de undeva, de aici sau din alta parte, nu conteaza, incepeti de undeva, acumulati o experienta minima de 1-2 ani si apoi ridicati-va cu pretentii, daca meritati! Scoala nu garanteaza ca esti capabil sa lucrezi intr-un domeniu sau in altul. Munceste, contribuie cu ceva in societate, daca toti stam cu mainile in san si dam din gura nu se va imbunatati nimic in jurul nostrum, demonstreaza ca poti schimba ceva si apoi poate vei si merita sa primesti.

user Miercuri, 17 Decembrie 2014

@Andreea: daca faci o facultate pe bune si ai si rezultate ai anumite beneficii. Eu pe langa cei 700 de lei si bonusurile de la Mellon, am 500 de lei bursa de merit si caminul ma costa doar 50 de lei. Am rezultate bune si la munca si la scoala si ma descurc cu banii din ambele parti insumati. Mai ales ca aici m-au inteles mereu cand a trebuit sa merg la scoala sau la examene, nu mi s-a refuzat niciodata o invoire sau o zi libera. Intrebai "Pai ei au habar ce inseamna sa faci o facultate pe bune??!!!" In departamentul in care lucrez eu, pe vanzari, crede-ma ca stie multa lume ce inseamna o facultate "pe bune". Colegii si Tl-ii sunt fie student fie au terminat UNIVERSITATI DE STAT LA ZI, nu particulare la FR. "Sa traiasca ei in Bucutesti cu 700ron." eu zic ca e mai bine sa continui sa traiesti in BUCURESTI cu 0 lei, decat sa incerci sa te descurci cu 700... la facultatea ta "pe bune" v-au invatat si matematica ? 700 > 0...just for you to know... Eu ma bucur cand vad pretentiosi ca voi, peste cativa ani voi veti avea tot 0 experienta si veti incepe atunci sa lucrati pe 700, iar eu o sa am sanse mai mari sa cer mai mult :)))) Tineti-o tot asa, ne ajutati pe noi astia care intelegem ca fara pile si fara sa-ti ridici fusta in fata sefului trebuie sa incepi de jos, sa ne ridicam peste voi!

alex25 Luni, 19 Ianuarie 2015
Am lucrat doua luni angajat al Mellon Romania pe un proiect desfasurat la Volksbank. Nu ii recomand !!!!!! Contract semnat pe o perioada de 2 luni,cu promisiune de prelungire pe inca 3 luni (nu a fost respectat: s a modificat fisa postului fara ca noi sa fim de acord cu aceasta(s a incercat semnarea unui act prin care sa ne dam acordul)). Le am trimis mailuri in care doream lamuriri legate de noile sarcini primite care nu se aflau in fisa postului semnata la angajare iar in locul raspunsurilor am primit draftul unei noi fise a postului pe care am fost pusi sa il semnam iar cei care nu au dorit au fost amenintati verbal cu concedierea. am retrimis mail la acestia in care le ceream detalii suplimentare(despre un posibil training sau modificari salariale ) mailuri la care nu am primit nici pana astazi raspuns (perioada contractului 05.11.2014-01.01.2015). In momentul in care apelezi telefonic departamentul HR ti se dau informatii care nu sunt acoperite legal, informatii care nu vor sa le transmita in scris!
stefan26 Marti, 3 Februarie 2015
Buna seara,
Am fost angajat Mellon Romania pe un proiect desfasurat in cadrul companiei Volksbank Romania pe functia de operator introducere date.Perioada contractuala a fost de 3 luni de zile,cu “posibilitatea de prelungire” minteau cei de la MELLON, la semnarea contractului)
Ne-a fost modificata fisa postului ,fara ca noi sa fim de acord cu acest lucru.Cei de la MELLON au incercat sa ne puna sa semnam un act additional prin care sa ne dam acordul . Am trimis E-mailuri celor de la HR de la MELLOn ca sa ne lamureasca despre noile sarcini la care eram supusi , insa in loc sa primim un raspuns concret am primit o Noua fisa a postului ,care nu cuprindea aceleasi sarcini cu cele de la semnarea contractului.
Am fost “amenintati” ca cei care nu semnam noua fisa a postului,vom fi dati afara.
In Concluzie nu recomand aceasta firma de RECRUTARE, ca un viitor posibil angajator.
Kristeen Joi, 12 Mai 2016
Daca esti facut din fier forjat sau nu ai o alta optiune, angajeaza-te aici!
Beneficii: salariul il ai la timp pe card sau in mana
Dezavantaje: prea multe ca sa fie enumerate!
Sa nu va faceti griji...frustrarile apar in timp util :}}}
Daca reusesti sa-ti faci prieteni, respecta-i! Colectivul e fain!
Marta22 Joi, 23 Februarie 2017
Stie cineva cat mai e acum salariul pt consilier pe proiect bancar? Am interviu sapt viit si vreau part time de 6h daca se poate