Forum despre Meridian Grup

Claudiu Luni, 27 Februarie 2012
ce salarii sunt la meridian? asa estimativ daca cunoaste cineva si poate sa zica.
b3rinu Luni, 23 Iulie 2012
Ca receptioner auto service ce salariu iti ofera?
Arabel Luni, 5 Noiembrie 2012

Au o modalitate de recrutare tare ciudata.Am aplicat pentru un post de consilier vanzari si m-au chemat la interviu.Dupa primul interviu pe care l-am avut cu HR-ul am primit de facut un test online.La al doilea interviu am discutat cu cineva mai mare din firma.Nu stiu sa va spun ce functie avea pentru ca nu s-a prezentat.Dupa al doilea interviu am fost informat ca voi face o saptaman de training si apoi se va lua o decizie in legatura cu mine.Dupa trei saptamani de pierdut timpul cu ei (de la primul interviu pana la decizie) am primit un raspuns negativ. Cica sunt bun pentru ei dar ca au ales pe altcineva,fara experienta si pe un salariu mai mic de cat am cerut eu,adica 400 euro.Din punctul meu de vedere a fost o pierdere de timp pentru mine pentru ca daca imi spuneau de la bun inceput ca salariile sunt mai mici decat am solocitat eu nici nu ma mai incurcam cu ei.Am scris randurile astea pentru a va face si voi op idee de procesul de recrutare de la Meridian.Sunt foarte secretosi si nu iti dau nici o informatie.

gabi Miercuri, 14 Noiembrie 2012
dar despre postul de operator call center ce spuneti ? a fost cineva la interviu?
bbb Joi, 15 Noiembrie 2012
Am lucrat ceva timp la call center e ok daca iti vezi de treaba
Raisa Joi, 15 Noiembrie 2012
Experienta mea acolo a fost una pozitiva. Daca esti serios si tragi sa-ti faci obiectivele este chiar foarte ok. Esti platit cu un salariu fix si bonusuri in functie de obiective ( care de obicei pot fi atinse) .
Mary 86 Joi, 28 Martie 2013
Nu pot sa nu scriu si eu 2 cuvinte...am lucrat in Meridian Vest aproape 4 ani si au foat cei mai frumosi ani ...am muncit ce-i drept dar am avut si satisfactii banesti ...eu zic ca daca iti vezi de treaba ta , iti place ceea ce faci , iti vinzi produsul bine sunt sanse mari sa avansezi deoarece Meridianul chiar promoveaza oamenii fideli ...si directorul cu ochelari de la Dacia este un om extraordinar cu care am lucrat cand era consilier de vanzari pe Dacia si era foarte profi , trebuie doar sa sti cum sa il iei :) ...sfat : angajati-va cu incredere la Meridian !!!
bbb Marti, 2 Aprilie 2013
Sadisfactii banesti da , daca muncesti si iti vezi de treaba , dar de avansat mai greu....
mAri Miercuri, 10 Aprilie 2013
Buna, as vrea sa stiu si eu daca se merita sa merg la interviu pentru post de consultant vanzari. Nu mi-au dat foarte multe detalii, aveti idee daca este munca de teren? salariul cam la cat ajunge? Interviul va fi de grup sau individual:>? Multu!
Luana Luni, 15 Iulie 2013
Buna tuturor.
Am citit toate comentariile de mai sus si sincer m-am regasit in niste detalii.
Sunt foarte secretosi la capitolul interviu, nu iti dau nici un fel de detaliu. Eu sunt indrazneata si am intrebat tot ce mi-a venit in cap. Am avut doua interviuri pana acum la ei.
Postul era de conducere nu are rost sa intru in detalii.
Am cerut o suma modica nu mi se pare extravagant cat am cerut ca salariu dar nici bataie de joc ca nu avea rost sa imi pierd timpul cu ei sau cu altii. Va tin la curent cu raspunsul indiferent care ar fi el. :)
Primul interviu a fost cu HR-ul, (o tipa) si al doilea cu managerii. Astept verdictul final sper cat mai repede posibil.
pufys Miercuri, 7 Mai 2014
Ce salariu este pentru postul de operator call center?Program?
M.A Marti, 20 Mai 2014
Am fost si eu astazi la un interviu la Meridian in Berceni.Partea dubioasa a fost ca duminica am depus CV-ul si azi ma suna dimineata daca ma pot prezenta la 16:20 la interviu (totusi nu e foarte ciudat la vechiul loc de munca am depus cv-ul la 3 noaptea si a doua zi joi am fost chemat iar luni deja semnam actele dar era un service normal cu 30 de angajati unde avea urgenta nevoie de un om pe postul respectiv in fine).La ora 16:00 am fost acolo iar la ora 16:15 deja am dat un interviu cu o doamna (s-a prezentat dar nu am retinut numele) in mare am vorbit ok nu am fost intrebat de mama de tata de sotie de nimic doar despre mine si ce salariu doresc atat. In prima faza totul a fost ok si nu am de ce sa ma plang urmeaza sa imi trimita un test online daca il trimit si ramane sa ne auzim miercuri saptamana viitoare daca imi stabileste un alt interviu sau daca nu.Eu unul am fost mai mult de curiozitate mai ales din ce am citit aici nu ma grabesc foarte rau sa ma angajez undeva daca le convin conditiile mele bine daca nu stau acasa.O sa postez si o urmatoare impresie daca mai am ocazia daca nu succes viitorilor angajati
nakata Luni, 26 Mai 2014
La interviu si la training am fost si eu.
Primul interviu este cu o persoana de la resurse umane, ceva general, e doar o prima impresie, apoi urmeaza un test de perspicacitate si apoi al doilea interviu. Cel de-al doilea este asemanator cu primul doar ca esti analizat de trei persoane.
Dupa interviuri urmeaza o perioada de training sau cunoastere cu o numesc ei in care este prezentata firma Meridian candidatilor. Practic cei ce au aplicat sunt familiarizati cu persoanele cu care vor lucra. Aceste training-uri dureaza 4 ore pe zi timp de 4 zile unde nu se interactioneaza, adica nu sunt cunoscuti candidatii de catre angajator ci doar se face o prezentare, as zice un un monolog al unor angajati din cadrul Meridian.
Toate aceste monologuri seamana intre ele, exemplele sunt asemanatoare de la trainer la trainer, posibil ca si ei sa le fi invatat la randul lor si sa continue povestioara.
Pe toata aceasta perioada nici unul dintre candidati nu a fost cunoscut sau intrebat ceva aparte sa ii scoata in evidenta calitatile sau defectele astfel incat sa se observe daca este potrivit pentru ce a aplicat. Practic e ca la scoala, lectia se termina, toata lumea e fericita ca nu a fost scoasa la tabla.
Nu a fost data o proba de lucru, nici macar o simulare sau sa se faca o prezentare a viitorului loc de munca celor care doresc un post intr-un anumit departament, totul uniform pentru toti candidatii.
Dupa cele 4 zile se face o evaluare la vedere cu toti candidatii si mai multe persoane din diverse departamente, unele au sustinut prezentarile.
Evaluarea consta intr-o prezentare ppt in care se povesteste clientul misterios intr-o unitate auto, service sau showroom. Practic faceti pe clientul misterios si povestiti in acea prezentare apoi o sustineti.
Dupa prezentare se analizeaza candidatii urmand ca in zilele urmatoare cei selectati sa fie chemati pentru o oferta salariala pentru unul dintre job-uri.
Ideea e ca nu este un proces de angajare deosebit, era daca aceasta prezentare se axa pe cei ce veneau sa se angajeze si nu pe Meridian si pe cat de bine si fain e sa lucrezi acolo.
Nu sunt clare criteriile lor de angajare, practic nu cauta ceva anume si nici nu mi-am dat seama daca dorec un angajat, pentru ca nici un trainer nu s-a aratat interesat de asa ceva. Toti au spus de cati ani lucreaza acolo, cum au inceput. unde au ajuns si cel mai important nici unul nu avea treaba cu domeniul auto. Nu stiu daca stiti sau ati auzit de interviurile la firmele de brokeraj dar pe acolo, motivatie emotionala.
Nu pot sa va recomand sa mergeti, dar incercati-va sansa poate aveti noroc.
rzv Sambata, 5 Iulie 2014
Daca te-a chemat la training-ul acela de 4 zile nu inseamna ca esti deja angajat...
aryn Vineri, 20 Februarie 2015

Am fost la un interviu la ei de curand si pot sa va spun ca tipa de la HR e chiar ok, mie personal mi-a placut atitudinea ei. Incercati sa apreciati obiectiv , poate ca uneori atitudinea cuiva depinde si noi personal, nu spune nimeni sa nu avem pretenti dar sa fim si realisti. Ma bucur ca am mers la interviu, chiar daca probabil n-o sa ma sune, am avut ocazia sa cunosc persoane noi si o alta atmosfera.
Succes celor care colaboreaza si celor care vor sa colaboreze cu ei, parerea mea: vezi despre ce e vorba personal la interviu!

ionescudi Duminica, 6 Septembrie 2015
Stie cineva cu cat este platit Internship-ul Logistica? Conform anuntului "Programul de lucru va presupune prezenta la birou pentru 4 ore / zi, cel putin 3 zile pe saptamana.
Internship-ul este platit, detaliile urmând sa fie discutate in cadrul interviului." Poate a fost cineva la interviu. Multumesc.
Danutz Vineri, 18 Septembrie 2015
Pentru cei care sunt chemati la interviul pentru postul de consilier vanzari o sa va spun excat care este procedura lor.
- primul interviu il vei avea cu o persoana de la HR
-al doilea intervu il vei avea cu 2 manageri
-daca treci de cele 2 interviuri vei fi sunat
-dupa te vor chema 4 zile consecutive cate 4-5 ore pe zi in care vor veni mai multi manageri pe fiecare departament si se for prezenta si vor spune cateva cuvinte despre firma si totodata te vor intreba pe tine cateva cuvinte(nume, unde stai, unde ai lucrat, si unde ai vrea sa lucrezi(dacia, renault) si in ce locatie.
-daca vei trece si de cele 4 zile, vei fi sunat urmatoarea saptamana pentru a-ti spune sa faci o prezentare in powerpoint despre un serviciu anume(nu conteaza domeniul ci cat de multumit/nemultumit ai fost de serviciile care ti-au fost oferite).
-daca vei trece si de proba asta vei fii sunat pentru a discuta ultimile negocieri.
Acum ca stiti procedura lor, as vrea sa va impartasesc experienta mea pe care am avut-o la interviul propriu-zis.
Dupa parerea mea, nu recomand sa mergeti daca aveti nevoie de un job rapid pentru ca toata procedura dureaza cam 5 saptamani(asa a durat la mine) si totodata pentru cei care au un job, nu stiu daca pot sa se invoiasca 4 zile la rand cate 4-5 ore si sa vina la asa zisul training.
Cel mai frustant lucru este ca nu iti spune nimeni nimic daca esti acceptat sau nu, erau colegi(candidati) care intrebau in cele 4 zile, daca suntem admisi sau nu iar ei(managerii) nu ne spuneau nimic, doar "nu stim, ramane de vazut".
Eram 7 candidati ramasi si niciunul nu stia nimic, daca ramanem toti, daca va ramane doar unul sau unde au nevoie de personal(dacia/renault) sau in ce locatie.
Cand am fost chemat pentru a discuta ultimile negocieri, am pus mai multe intrebari si am precizat ca daca tot nu am mai lucrasem in domeniu auto, ma gandeam sa incep cu dacia iar unul din manageri nu a fost incantat de parerea mea, spunandu-mi ca are nevoie de personal la renault si in locatia meridian sud.Dupa eu am spus ca nu am nici o problema sa incep cu renault, el mi-a spus ca trebuie sa ma gandesc bine unde vreau si ca imi va da cateva zile sa ma gandesc dupa care voi fi sunat pentru a stabili, din nou, o intalnire la sediu.Foarte interesant a fost faptul ca nu am mai fost sunat, mi s-a parut total neprofesional decizia lor, nu pentru ca nu am fost angajat ci doar pentru ca mi s-a spus ca a fost acceptat si mi s-a spus ca voi fi sunat.Nu aveam nici o problema daca imi spuneau atunci, la ultima intalnire ca nu sunt potrivit pentru acest job sau la fel, nu aveam nici o problema daca ma sunau peste cateva zile sa imi spuna acest lucru, ideea era sa imi zica sau sa ma sune.
Intamplator dupa o luna m-am intalnit cu unul din manageri pe care il cunoscusem in una din zilele acelea de training si m-a recunoscut si mi-a spus ca din cei 7 candidati care ramasesem nu a fost angajat nici unul.
Parerea mea este ca ar trebui sa schimbe aceasta procedura pentru ca nu este placut nici pentru angajat sa astepte 5 saptamani pentru un raspuns nici pentru ei sa puna din nou anunt si sa o ia de la capat cu alti oameni.
Pentru cei care vor sa incerce totusi aceasta experienta le doresc bafta!
Roby Luni, 16 Mai 2016

Haideti sa va povestesc despre interviu si sa va dau si date despre salariu si comisioane.....

Sa incep cu cele 2 sesiuni de cunoastere: 1 lejera cateva teste si mult bla bla bla bineinteles nimic despre salariu nici despre post, o secretomanie demna de serviciile de informatii.
a 2 sesiune : am fost in showroomul din pipera unde s-au prezentat niste date statistice si iar bla bla bla, apoi am facut un tur prin showroom de la vanzari pana la mecanica si tinichicherie dc? nush probabil in viziunea lor are o logica in a mea nu, bineinteles aceiasi secretomania.

Apoi a urmat prezentarea in ppt ......facuta sustinuta si sunat pentru interviu final de consilier vanzari meridian vest.

Acum partea care vad ca lipseste de pe forum INTERVIUL FINAL l-am avut la Vest, unde m-ai m-am intalnit cu cineva de la sesiunea de cunoastere hai ca bine zic eu. Si stam noi de vb si stam de vb si stam de vb pentru ca bineinteles am asteptat vreo 1: 30 sa se elibereze directorul de vanzari. De ce ii zic asa hmmm acum povestea funny abia incepe.......
Din cauza lipsei de timp interviul final l-am dat impreuna cu cealalta persoana care venise la interviu.....Hai zic eu sa trecem si peste asta....Ne intreaba cat dorim? Noi ca sa nu dam o suma fixa am ales in prima faza sa ocolim un pic raspunsul si sa zicem cum ceva de trait decent.....Apoi vine replica retarda a domnului director de vanzari " Pei in mongolia o familie traieste decent cu 6 euro pe luna" In timpul asta ma gandeam s-ai spun ca suntem in UE si aspiram poate totusi la mai mult de 6 euro pe luna dar nu am preferat sa tac si sa ascult in continuare.......Apoi vine oferta salariala dupa o luna de sesiuni de cunoastere prezentari 1200 lei apoi vine cu partea de comision care sta cam asa intre 15-23% din 3% din valoarea masinii iar asta e brut pentru net mai scazi cu 60% din suma care o obtii si apoi ai niste mizerii de comisioane daca vinzii accesorii pe care trebuie sa le vinzi pentru ca daca nu ai penalitati si la fel pentru asigurare casco daca nu poti sa io bagi pe gat primesti penalizare. Apoi ne arata exemple spunand ca de fiecare data cand cineva a luat un mic comision el il numeste ca a mancat si ca o persoana a mancat de 20 de ori pe luna.....(Acolo e pe praduiala pe ciupeala) plus ca se lauda el ca director de vanzari cati a dat el afara (Eu totusi ma gandeam sa-i spun ca nu asa gandeste un lider) dar in fine apoi a mai indrugat cate ceva dar nu mai stiu ca deja ma uitam afara si nu mai stateam sa il ascult.
Punctul final a fost atunci cand ne-a intrebat daca avem intrebari, iar eu ca talambul incep sa il intreb cum aduce clientii spunand de reclame ppc si geolocatie mobil si bla bla bla iar el director de vanzari imi raspunde " Sambata cand e frumos afara ne ducem in parcarea supermaketelor de vizavii si il pandim pe paznic si cand nu e atent punem flyere pe parbrizul masinilor" Deci cam in asta consta strategia lor de marketing.
Sper ca experinteta descrisa sa va ajute sa luati cea mai buna decizie daca perdeti sau nu timpul cu ei.
Ps; Nu am mai stat sa corectez textul asa ca eventualele greseli gramaticale nu se pun :P

balan Miercuri, 8 Iunie 2016
Va prezint varianta mea personala om plimbat prin multe interviuri nu in cautarea unui post de lucru ci pentru a studia piata.
In prima faza veti fiti chemati 6 oameni si bagati ca oile intr-o camera comuna in care te simti penibil pe acelas post cu concurentii tai. In mare parte interviul in ansamblu este o reclama despre cat de mari sunt cei de la meridian si cat de bine se simt oamenii acolo. Veti fi plimbati din berceni in pipera si in militari in care nu primesti mari informatii si te simti ca un student in practica.
Dupa ce va plimbati zilele urmatoare in aceeasi formula veti sustine o prezentare in power point ?!?!?! in care trebuie sa demonstrati cat de buni sunteti.
NU AM TRAIT O SITUATIE MAI PENIBILA IN VIATA MEA. Partea amuzanta este ca-ti faci calculul ca ai o sansa din sase dar constati ca anuntul este reactualizat pe site chiar in acel timp.
La final daca ceri salariu ca si consilier de service peste 2500 ron nu vei fi bun pentru acel post
Daca ceri sub 2000ron este perfect . Primesti 1600 ron + bonusuri imposibil de realizat.
Daca doresti un loc de munca urgent renunta. Daca nu ai timp de pierdut nu te duce.
Aspiriko Luni, 27 Februarie 2017
Trainingul cum au zis si ceilalti dureaza 1 luna si este format din niste etape care nu au legatura cu persoanele si calitatile acestora, ci doar sunt niste formalitati, iar acesta este de grup.
Dupa o luna vine oferta fixa pt orice angajat pe postul de Agent vanzari de 1430 lei + comisioane mult sub ce spun ei de 400 lei pe masina (undeva 50 lei-60 lei).
Mai dureaza vreo 2-3 luni pana sa vinzi masini sa faci si niste comisioane, asa ca ar fi bine sa ai bani pusi deoparte pt ca exista si riscul in care nu vinzi cat vor ei sa te dea afara inainte de cele 3 luni.
Insa partea cea mai proasta e ca nu are cine sa te invete produsele si tehnicile de vanzare, trebuie sa ai ceva cunostinte, sa vi pregatit, iar vanzari vei face daca ai clientii tai, rude, prieteni care vor sa cumpere.
Pacat caci o companie care pare asa de mare, are un mediu de lucru si conditii mult sub asteptari. Nu as recomanda decat celor la inceput de drum, care au nevoie sa traiasca.
Pt cei cu pretentii de peste 2000 lei le-as recomanda sa nici nu incerce. Targheturile nu sunt prea accesibile!