Forum despre Metro Cash and Carry Romania

posibil verificator Marti, 28 Octombrie 2014
M au sunat si pe mine pentru verificator dar la telefon nu mi au zis de salariu. Ma tem insa ca salariul este infim conform cu munca ceruta de post. In principiu platforma inseamna multa carca, produse foarte multe, probleme de comenzi actaraie etc. Asa ca parca nu m as duce nici la interviu. De fapt banuiesc ca au nevoie 2 sau 3 luni acum de sarbatori. As aprecia daca ar comenta cineva care stie cate ceva....
bla Marti, 11 Noiembrie 2014
Verificator Platforma Ambientala adica angajat in receptie unde nu treci de 1000 de lei, depinde de oras, poate in bucuresti e mai mult..asta cred eu k in seamna :)
Profesionist Luni, 17 Noiembrie 2014
Am si eu o intrebare sau mai multe, pentru @elle sau cine stie sa imi raspunda, cine sunt cei care fac munca de teren cu masiniile METRO FORD FIESTA?
Pe ce post sunt angajati si cam care le este salarul?
Daca Agent Achizitii Clienti NU au masina de servici !! conforom celor spuse de @elle
Ma intereseaza, pentru ca stiu ca si cei cu masinile respective fac munca de teren (de aceea au masinilie respective asta e clar) si sunt curios ce fel de munca presteaza? ce fel de responsabilitati au? merg din poarta in poarta la diversi clienti? Daca stie cineva si doreste sa imi raspunda, sa imi explice, multumesc cu anticipatie !!
lala Joi, 20 Noiembrie 2014
pentru @profesionist, se ocupa de clientii vechi cat si de cei noi, sunt impartiti si ei acolo..unii se ocupa de hoteluri, restaurante, altii de institutii si altii de magazinele la doi pasi.
Profesionist Sambata, 6 Decembrie 2014
@Lala iti multumesc mult, oentru raspuns.
Nu credeam ca imi va mai raspunde cineva.
Daca imi spui denumirea job ului in sine? Ma intereseasa denumirea job ului, ce fel de munca presteaza, daca au target si ce fel de target, salariul cam cat este, etc. Cat mai multe date specifice job-ului respectiv. Vad o multime de Fiesta cu Metro Cash and Carry. Multumesc anticipat oricarui imi poate oferi informatile respective.
eu Luni, 8 Decembrie 2014
Am fost si eu la un interviu la inceputul lunii Noiembrie si nici acum nu am primit un raspuns.Logic ca e negativ, dar urasc faptul ca de fiecare data au aceeasi poezie:Va anuntam indiferent de raspuns, iar asta se intampla la majoritatea firmelor.
Akela Miercuri, 24 Decembrie 2014
Buna....mi-ar interesa detalii despre postul de Sef raion produse alimentare....responsabilitati,salarul si programul de lucru??? Multumesc anticipat !
Alicia Vineri, 6 Februarie 2015

pentru @profesionist: Cei care fac munca de teren cu masinile METRO FORD FIESTA au functia de Sef Dezvoltare Clienti sau Responsabil Dezvoltare Clienti. Ei lucreaza all year round (adica tot anul) pe functia aceasta. Trebuie sa tina legatura cu clientii vechi si, eventual, sa faca rost de clienti noi. Tot timpul se mai deschid firme, restaurante, hoteluri, pensiuni, pub-uri, cafenele etc...Dupa ce le fac legitimatii clientilor noi, trebuie sa-i invite in magazin si sa-i convinga sa cumpere marfa. Si au un target anume...destul de mare (de ex. patronul unui restaurant se duce la Metro si cumpara un camion de marfa, deci iti imaginezi cam despre ce suma de bani vorbim)...si primesc un comision din valoarea marfii cumparata de client, pe langa salariul de baza. De aceea, toata ziua trebuie sa te plimbi cu masina prin oras sau prin afara orasului sau chiar si in alte judete si sa faci rost de clienti. Job-ul de care vorbea Elle cred ca e job-ul ala pe perioada determinata (2-3 luni), si anume: din 2 in 2 ani, firma Metro isi reactualizeaza baza de date, referitoare la legitimatiile de client Metro si angajeaza un grup de 10-15 oameni care sa mearga pe jos, pe o anumita zona (cartier, sat, comuna), din usa in usa (door-to-door) si sa reinnoiasca legitimatiile sau daca intalnesti firme, PFA-uri care nu au legitimatii, trebuie sa-i convingi sa-si faca. Si e multa munca fizica, pentru ca mergi numai pe jos. Iar salariul e fix, nu primesti vreun bonus/comision. Ideea e sa faci cat mai multe legitimatii, pentru ca managerul echipei vrea sa se puna bine cu managerii de la Bucuresti. Interactionezi cu tot felul de patroni/manageri, de la patronii de magazine de la coltul blocului, pana la patroni de restaurante, directori de banci/institutii publice, practic orice entitate care detine un cod fiscal sau un numar de inregistrare de la Registrul Comertului. Salariul e de 1260 RON brut (in mana ramai cu vreo 850 RON) + bonuri de masa. Si nu se merita. E multa munca fizica, si mai stai si in frig toata ziua; de regula proiectul asta are loc in lunile septembrie-octombrie-noiembrie, cand e frig. Bineinteles, te streseaza si managera cu target-ul.

Profesionist Miercuri, 8 Aprilie 2015
@Alicia iti multumesc mult ca mi-ar raspuns si m-ai lamurit cu job urile respective { Sef Dezvoltare Clienti sau Responsabil Dezvoltare Clienti}
Poti sa imi spui si salar ul fix pentru Responsabil Dezvoltare Clienti si Sef Dezvoltare Clienti si totodata daca targetele sunt facute cam cat iei? Exista sa iti plateasca bonus din target daca se atinge ex 50%, 75%, 100% etc.. Sunt dificile targetele? Oricine stie si poate sa ma informeze le multumesc anticipat !!
happyramonel Joi, 7 Mai 2015
Buna ziua. Stie cineva cat este salariul pentru postul de Operator intrare clienti, si ce parere aveti de acest job? Am fost chemata pe luni la interviu, si nu mai am rabdare, as dori sa stiu macar salariul, daca se merita sa plec de la locul de munca actual. Multumesc anticipat.
rational Luni, 11 Mai 2015
@happyramonel , te-am ruga sa ne spui tu cam ce salariu ti s-a oferit si in care magazin.
happyramonel Luni, 11 Mai 2015
Am fost la interviu, in Baia Mare, dar nu au putut sa imi spuna un salar, pe motiv ca angajata de la resurse umane era bolnava..si ca vor reveni cu un telefon pe miercuri pentru asta. Dar ma intreb nu ar fi trebuit sa stie salariul, persoana care m-a intervievat? pe ecuson citisem ceva de genu: sef relatii clienti . Imi pare putin ciudat. Duminica se lucreaza 10 ore, iar cele 2 ore in plus se iau in cursul saptamanii cand am nevoie sau cand se poate. Cu liberele nu am prea inteles cum se dau, al catelea weekend e liber sau cate pe luna, m-au pierdut in explicatii:)) program pe 2 schimburi, schimbul 1 de la 5:30, iar seara se incheie la 10. si contract pe 3 luni cu posibilitate de prelungire.
Alicia Marti, 12 Mai 2015
@ Profesionist : nu stiu ce salarii au cei care lucreaza pe posturile de Responsabil Dezvoltare Clienti si Sef Dezvoltare Clienti...nimeni nu vrea sa zica...un baiat care lucreaza ca Responsabil Dezvoltare Clienti zicea ca salariul e de mizerie, iar target-ul nu poate fi realizat, deoarece lumea nu prea se mai duce la Metro. In ultimii ani s-au deschis o gramada de super/hipermarket-uri, care ofera preturi mai mici decat Metro (de ex. Kaufland are preturi mai mici decat Metro la produsele de baza si vinde la bucata, si e localizat in centrul orasului, nu la iesirea din oras). Iti da masina si telefon de serviciu si bani de benzina pentru 500 de km. Daca depasesti numarul de km trebuie sa pui benzina din banii tai. Masina ramane la tine in afara programului si in weekend. Deci o poti folosi si in scopuri personale, dar pui benzina din banii tai. Oricum, angajarile pe posturile acestea se fac din interior sau prin pile. Baiatul asta cu care ma cunosc a lucrat intai la Receptie Marfa si apoi i-au dat masina si l-au trimis pe teren. Ai putea sa-ti depui CV-ul la ei si daca te cheama la interviu, probabil o sa-ti zica salariul sau o sa negocieazi cu ei. Ideea e ca nimeni in tara asta nu vrea sa dea salarii decente. Atat patronii, cat si marile firme corporatiste se raporteaza la salariul minim. "Profit maxim cu cheltuieli minime". De asta au si venit in Romania. Daca voiau sa dea salarii mari, ramaneau in tarile lor de origine si dadeau 3000-4000 de Euro. Succes!
Profesionist Duminica, 14 Iunie 2015
@Alicia iti multumesc mult de tot pentru toate explicatiile. Stiam ca masina ramane la tine, stiam ca o poti folosi si in scop propriu.. Oricum comentul meu ramane acolo si sper cel sau cea care stie sa imi spuna sa o faca. Multumesc foarte mult si sa auzim numai de bine.

Imi dau seama ca Metro e intr-o plasa proasta mai ales ca acum ai de unde sa alegi, Kaufland, Cora, Carrefour.. si poti cumpara la bucata, cat vrei, cand vrei, fara legitimatie. Si nu numai pe food Metro sta rau, sta prost si la nonfood. Exact cum spuneai tu.
Mii si mii de multumiri Alicia !
Alicia Marti, 16 Iunie 2015
@Profesionist Cu placere!
paulp Marti, 23 Iunie 2015
@profesionist : Salarul pentru functia de responsabil dezvoltare clienti este de 1400 ron net. Target-ul de portofoliu iti este fixat pe la sfarsitul lunii Septembrie , cand se termina si anul financiar. ( anul financiar incepe in Octombrie ). Cresterile sunt puse in functie de activitatea consultantului si de obicei sunt fixate intre 4-7 % fata de anul precedent. Ca sa iei un bonus trimestrial ar trebui sa faci crestere de minim 2% (in cazul in care iti este fixat 7%) fata de anul precedent(adica un minim de 95% din targetul impus de catre seful de departament si regional), astfel poti ajunge sa iei si 3000 ron daca te descurci si reusesti sa faci clientii sa cumpere. Exista 2 categorii de responsabili dezvoltare clienti si anume Horeca ( barurile, restaurantele, hotelurile, cantinele etc) si Traderi (revanzatori).
eta666 Joi, 31 Decembrie 2015
Din iunie 2015 nici un comentariu?Nimic de zis,de impartit?...Astept si eu...despre reinnoirea contractului dupa primele 3 luni cu act aditional,se face iarasi pe 3 luni sau p. nedeterminata?
JaneD Luni, 25 Aprilie 2016

Metro este o intr-adevar o scoala desi nu sta deloc bine la partea de training. Daca vrei sa ai bazele business-ului, Metro iti ofera sansa sa faci cate putin din toate (marketing, vanzari, logistica, layout), etc.
Oamenii......lasa de dorit. Este posibil sa mai gasesti persoane infipte bine in prezent, desi clar depasite de situatie si cu mentalitate invechita sau mici Cristoferi Columbi in cautarea adrenalinei la o multinationala. Oamenii buni, au plecat, se pare ca este viata si dupa Metro.
Salarial, daca negociezi,vei fi multumit. Banii la timp, vouchere si bonuri de masa. Nu te astepta la avansari, nu se va intampla prea curand. Profita de oameni si informatii. Iti vor prinde bine in viitor. Bafta!

Bo77 Duminica, 27 Noiembrie 2016
Agent de vanzari la Metrou,ce spuneti de job-ul asta,salariu si timp petrecut pe teren?