Forum despre Microsoft Romania

Alexandru I. Sambata, 1 Octombrie 2011
stiti cumva ce proiecte sunt la Microsoft? am vazut ca angajeaza foarte multi care stiu franceza si germana insa la ce nivel trebuie sa stii aceste limbi si ce abilitati tehnice trebuie sa ai?

orice informatie imi va fi de ajutor.

multumesc,
Alexandru I.
Elbert Alx. Miercuri, 5 Octombrie 2011
sal, din cate am inteles nu limba e definitorie pt ca nu lucrezi cu clienti finali, important e sa intelegi si sa te faci inteles. important e backgroundul tehnnic pt ca sunt proiecte foarte tehnice.
si evident sa stii sa respecti reguli, n.ai niciun fel de libertate in microsoft, noroc ca salariile sunt ceva mai bune decat in alta parte
einstein??!!? Vineri, 7 Octombrie 2011
sa incerci sa te angajezi la microsoft pe un post de manager sau coordonator de proiect sau cum naiba ii mai zice e un fel de, hai sa stau juma de an prin doua sute de mii de interviuri, hai sa le arat ca nu sunt chiar asa de plin de idei si ca pot sa aplic exact 100% si fara abateri regulile corporateului, hai sa hai sa fie. nu conteaza cat de destept esti, conteaza cat de incuiat esti in sensul sa stii ca trebuie sa aplici doar aia si doar aia; sunt curios, a mai trecut cineva prin atatea interviuri? sunt eu tampit?
michel Duminica, 9 Octombrie 2011
eu am auzit numai lucruri bune despre atmosfera si mediul de lucru din microsoft, asa ca nu stiu de ce altii se plang cand lumea zice ca e de bine ;)
Radu Albert Vineri, 14 Octombrie 2011
salut. este adevarat ca Microsoft Romania nu angajeaza direct ci prin subcontractori? stie cineva diferentele intre un angajat direct al Microsoft si a fi la contractor? sunt alte beneficii, salarii sau cum? m-ar interesa de asemenea si daca mai exista posturi disponibile pe limba germana in cadrul suportului technic. multumesc in avans.
A. Sambata, 15 Octombrie 2011
@Radu Albert: da, in primul an esti prin contractor. nu stiu exact ce contractor, ce fel de contract semnezi dar asta stiu si eu. dupa un an Microsoft decide daca te pastreaza (si pana acum nu am auzit sa nu fie asa) si iti fac contract direct prin ei si evident ai access la mai multe facilitati. in schimb despre procesul de recrutare am auzit ca era destul de complex la inceput, un asa zis "hiring-day" acum am inteles ca au lasat-o mai moale. HR-ul este destul de standardizat, asa ca daca ajungi la interviu cu ei pregateste-ti rasopunsurile tip (gasesti pe net).

succes!!!!
micro Miercuri, 19 Octombrie 2011
salut. intrebare scurta si la obiect, cam cat se ofera pt o pozitie de team technical manager (germana) in microsoft? ms
Alex Joi, 20 Octombrie 2011

2000€
dar in ultima vreme e foarte greu sa obtii un salariu bun, chiar si aici ;)

marius tache Marti, 25 Octombrie 2011

2000€ pe lead sau ceva de genu asta banuiesc?!?!?! oricum incep sa aud numai porcarii despre Microsoft si despre sistemul lor de a sclavagiza pe cei care au norocul sa stie o limba straine bine si pricep ceva in domeniul IT. am un prieten care a plecat dupa 3 luni pt ca el era pe franceza (nu stiu exact ce proiect, dar era nativ) si a fost fortat sa faca chestii de programare desi nu i se zisese acest lucru la inceput.

Dragos Duminica, 6 Noiembrie 2011
Microsoft are un sistem care functioneaza si cu asta trebuie sa fim toti de acord. e incredibil cum cineva vrea sa investeasca in romania si daca lucrurile merg bine incepem sa-i batjocorim. e cineva care nu vrea sa fie bine platit? e cineva care nu vrea sa investe? daca da, nu alegeti microsoft, alegeti mediocritatea.
Andrei Arg. Marti, 31 Ianuarie 2012
vreau sa stiu si eu daca mai este ceva disponibil pe franceza. va multumesc. Andrei.
Dragos Miercuri, 1 Februarie 2012
@Andrei Arg: o sa ti se para naspa ce-ti zic dar e un adevar. chiar daca ar fi pozitii disponibile (vezi ejobs, bestjobs, myjobs etc) se recruteaza aproape 100% prin recomandari :) intelegi ce vrei de-aici. bafta
Andrei Arg. Vineri, 17 Februarie 2012
scuze, acum mi-am mai amintit de siteul asta :)))) Dragos, stii ca nu prea e legal ce zici nu? :) correct me if im wrong ;)
Dragos Vineri, 17 Februarie 2012
pai nu stiu daca e legal sau nu, oricum nu cred ca microsoft s-ar preta la ilegalitati ;) si asta se intampla cam in toate companiile, mai intai dai anunt intern si dupa extern. nu stiu daca anunturile trebuie publicate undeva oficial sau un simplu ejobs, bestjobs e deajuns. stii tu sa fie altfel?
Alin Luni, 19 Martie 2012
buna ziua. sunt student la politehnica si as dori sa stiu daca microsoft ofera stagii de practica in bucuresti si in ce conditii. multumesc anticipat. Alin
Albert Miercuri, 28 Martie 2012

Salut tuturor si ma bucur ca pot scrie undeva experienta mea pe care am avut-o cu Microsoft Romania.

am fost contactat la sfarsitul anul trecut de Microsoft, centrul de suport tehnic, in urma aplicatiei mele pe ejobs la postul pe care il aveau de Support Manager with German. sincer va pot marturisi ca am aplicat la aceasta pozitie dupa cateva luni bune de tatonare, anuntul fiind valabil de pe undeva de pe la inceputul anului 2011. am fost in dubii daca sa aplic sau sa nu aplic (din mai multe motive).

am stabilit data interviului la sediul firmei, in spatele hotelului Intercontinental - Unimed Building.

am sustinut interviul cu o domnisoara (24-25 de ani), nu cred ca este necesar a-i da numele, interviul fiind unul clasic de HR. Mi s-a explicat in principiu cum ar decurge procesul de intervievare, din cate imi mai amintesc era ceva de genu: interviul cu HR, interviul de limba, interviul cu managerul direct, rezultatul final. Fusesem placut surprins sa aud asta, mai ales ca m-am mai interesat si auzisem de o serie de 7-8 de interviuri pana a primi un raspuns da sau nu.

Ei bine, nu a mai fost cazul nici celui de-al 7lea, 8lea etc interviu........ pentru nici macar al doilea nu a mai avut loc.

Discutia pe care am avut-o cu domnisoara de la HR a fost o discutie foarte generala (banuiesc ca se stiu intrebarile clasice de la interviuri pentru a va face o parere) si nu a fost nici pe departe o discutie care sa-mi testeze anumite calitati sau sa ma puna in situatii de a raspunde unor intrebari specifice (de exemplu ce as face eu ca manager daca as intampina situatia X sau Y).

Sincer cred ca totul s-a rupt cand s-a adus in discutie (undeva pe la mijlocul discutiei - DA, am fost intrebat direct si mi s-a spus sa zic exact o suma pentru care as veni) pretentiile mele salariile (3200€ net - negociabil).

Degeaba relatarile mele ulterioare despre experienta de 9 ani jumatate in tech support, customer service, IT software, people management, germana C2, engleza C1 etc...

A ramas ca "te contactam noi pentru urmatoarele etape ale interviuri daca vei fi selectat".

Si da, m-au contactat dupa aproximativ 5 saptamani. Mi-au dat un mail general cum ca nu am fost selectat :P

Nu vreau sa critic pe nimeni, nu ma simt ofensat (decat de acel mail general, macar puteau sa zica exact de ce), vreau doar sa impartasesc experienta mea cu cineva, maybe helps other people... :)

bafta !

Stefan Miercuri, 28 Martie 2012
wow. asta da experienta cu microsoft, frustrant. dar de ce nu i-ai contactat inapoi sa-i intrebi delatii? :)
Albert Miercuri, 4 Aprilie 2012
pur si simplu n-am mai vrut sa am de a face cu ei.

acum stiu doar ca inca mai cauta pe acea pozitie, banuiesc ca inca nu au gasit.
raul Miercuri, 23 Mai 2012

per total microsoft (ma refer la sediul din bucuresti langa universitate) e o companie ok, chiar foarte buna daca vorbim de salarii si daca e sa comparam cu alte firme. ganditi-va ca multi din techteam, genpact etc au plecat la microsoft (entry 800€).

ca si proiecte, acum depinde de noroc. sunt unele la care muncesti de-ti sar capacele, altele la care e chill. oricum ca si bagaj tehnic, jos palaria.

colegi, ok per total, dar mai sunt si ciudati (nu vreau sa jignesc pe nimeni).

hr-ul lasa de dorit.

cory Luni, 11 Iunie 2012
pe ce limbi straine se fac angajari in microsoft?