Forum despre Microsoft Romania

Jo Luni, 23 Septembrie 2013
Salve, am urmarit toate discutiile si as vrea sa intreb cateva detalii basic, legate de procesul de recrutare.
Am aplicat pt Core Support Engineer with French pe best jobs, mi-au vizualizat cv-ul la vreo 3 zile dupa (pe 13 sep) insa nu m-au sunat. E nevoie musai de recomandare interna sau aplicarile pe BJ sunt luate in considerare? Chiar nu stiu pe nimeni intern
La voi cum a fost?

Multam'!
sysadmin Luni, 23 Septembrie 2013
pe mine m-au contactat ei fara sa aplic, au gasit CV. din ce am inteles la MS nu prea tine cu recomandari si pilaraie ceea ce este o chestie buna.

partea rea e ca s-a depasit termenul in care trebuia sa primesc feedback cu 2 saptamani si e silent nimeni nu zice nimic. E cam suparatoare faza, oricum nu ma mai astept la ceva poziti ar fi o minune.
lolyx Luni, 23 Septembrie 2013
pai bine mai sysadmin zici ca te-au contactat ei, trebuia sa primesti feedback de 2 saptamani si nimic si inca crezi ca nu e pe pile =)). valabil si pt jo de mai sus :)).
bajtan Luni, 23 Septembrie 2013
lasa-i ma ca ei-s ITisti
Jo Marti, 24 Septembrie 2013
Asta ar fi bine ce zici tu S, sa nu fie pe pile , desi daca hr-ul e romanesc, e posibil si recrutarea sa fie asemenea. Cele mai profi si cursive recrutari din cariera mea de pana acum le-am avut cu americanii, cand au recrutat ei direct.

Tineti-ne la curent cu ce se mai intampla
si bafta celor care sunt deja in pending si asteapta raspuns!:)
sysadmin Marti, 24 Septembrie 2013
mai astept feedback, pana nu ma suna sa-mi spuna ca e negativ ... speranta moare ultima.
Am vazut ca saptamana trecuta inca erau persoane la interviul tehnic, ma gandesc ca saptamana asta o sa aiba HR+MGMT dupa care se va trage linia pe cine iau si pe cine nu.
avand in vedere ca se face echipa, deci nu e vb de o singura pozitie inca cred in sansa mea.
Daca feedback-ul va fi negativ asta e va ramane o experienta placuta si un esec in palmaresc :-)
X Marti, 24 Septembrie 2013
Si totusi ai putea sa le trimiti un mail
sysadmin Marti, 24 Septembrie 2013
am facut ceva demersuri si am un fel de raspuns nu pot da mai multe detalii aici, totusi e un forum unde pot vedea si fetele de la HR si nu cred ca ar fi indicat.
Cum am spus decizia mea e sa astept, am job care e destul de Okay daca nu ma angajeaza nu e capat de tara.:-)
Omul cu scaun la cap Marti, 24 Septembrie 2013
@sysadmin: Probabil ca pentru astia de la MS, daca ei nu vad cuvantul "Bill Gates" in CV-ul tau, e degeaba. =))
Mihai Marti, 24 Septembrie 2013
Problema e la nivel de HR in Romania, si mai exact la RINF.

Feedbackul tehnic a fost dat de catre Micrososft catre HR deja dar Rinf se face ca ploua si nu mai trimite nimic.

Norocul meu ca am tinut minte cu cine am dat interviul tehnic si i-am dat un mail direct .
Persoana a fost foarte mirata ca nu am primit nici un raspuns pana acum desi ea trimisese raspunsurile de acum 2 saptamani.

In cazul meu nu am avut noroc si am picat tehnicul.

Sincer sunt dezamagit de RINF; aveam o parere buna despre ei inainte de asta.
sysadmin Marti, 24 Septembrie 2013
@ Mihai: imi pare rau sa vad ca ai luat negativ.

Eu feedback de la tehinc am primit a 2 a zi si am si programat cel de al 3 lea interviu.au fost foarte promti pana atunci. Persoana cu care am avut interviul tehnic a spus ca la sf fiecarei zile trimite rezultatele la RINF si ei dau mai departe ca e treaba lor. Dupa al 3 lea interviu lucrurile au devenit mai complicate.
oricum din ce am inteles mai urmeaza un interviu cu managerul si abia dupa decid ce si cum si primesti oferta.
bajtan Marti, 24 Septembrie 2013
@omul cu scaun..mi-a placut aia cu bill
Dragos Marti, 24 Septembrie 2013
In headerele emailurilor fetelor de la Microsoft scrie RINF, desi adresele sunt de microsoft. Care e treaba ? Sunt asignate doar pentru colaborarea cu RINF ?
good question.

ai mai semnat pana la urma cu ei?
Dragos Marti, 24 Septembrie 2013
Nope. Inca nu m-a sunat ala de Madrid.
Einstein Miercuri, 25 Septembrie 2013
@lolyx si altii cu pilele: Nu inteleg de ce ne mai freaca timpul nostru aiurea, daca nu te accepta decat daca ai pe cineva in interior, sau ma rog, o recomandare! Sau nu strica daca dau peste cineva care a colaborat cu Einstein pentru ecuatia: e=m*c^2. :))
sysadmin Miercuri, 25 Septembrie 2013
sincer nici eu nu ma asteptam de la ei la o asemenea atitudine si mai ales la sf. totusi vb de Microsoft, acum ce sa zic problema poate fi la RINF.
ar fi fost mult mai frumos daca ar fi stiut cei de la RINF sa comunice.
legat de partea cu pilele chiar cred ca nu tine, m-am si interesat la un coleg ce a lucrat pt ei si a spus ca nu merge cu din astea la Microsoft.
Mihai Miercuri, 25 Septembrie 2013
Garantez ca nu merge cu pile.
Am incercat deja acum vreo 8 ani cand cunosteam pe cineva care ocupa o pozitie f inalta in cadrul Microsoft Romania si tot am fost refuzat pentru ca nu aveam facultatea terminata si era obligatoriu pentru pozitia pe care o vroiam.

E posibil totusi ca intre timp din cauza ca nu mai fac angajari directe sa se fi stricat treaba.
sysadmin Vineri, 27 Septembrie 2013
A semnat careva oferta pt Support Escalation En - Exchange ?
Sau daca ati inceput deja lucru la ei ?
gigi duru Vineri, 27 Septembrie 2013
Nici eu n-am primit raspuns. Cam 5 saptamani. vb despre cel de al 3-lea interviu.

RINF-ul lasa de dorit.