Forum despre Microsoft Romania

sysadmin Vineri, 27 Septembrie 2013
si eu cam in aceasi siutatie doar cu o saptamana in minus fata de tine.

@gigi duru: ai incercat sa contactezi RINF-ul sa vezi ce zic?
Dragos Luni, 30 Septembrie 2013
Ceva noutati ?
sysadmin Luni, 30 Septembrie 2013
la mine nu, deja m-am cam resemnat. Am sunat-o pe tipa de la RINF si zicea ca nu are un raspuns inca ca revine ea cand stie ceva ca mai dureaza. Am asa un feeling ca nu va mai reveni cu nici un feedback.
sunt multe scenarii posibile nu stiu ce sa cred.
sysadmin Luni, 30 Septembrie 2013
@Dragos: pe tine te-a mai sunat ala sa te intanesti cu el?
Dragos Luni, 30 Septembrie 2013
Nu. Dar Claudia m-a sunat la fiecare doua zile sa ma intrebe daca m-a sunat ala, si sa-mi zica sa am rabdare, ca ala e mare manager pe zona. Si ca ea ii tot trimite emailuri.
sysadmin Luni, 30 Septembrie 2013
e clar ca esti in carti. ma bucur pt tine
Nistor Tiberiu Alexandru Marti, 1 Octombrie 2013
Salut ,sunt la al 2 interviu tehnic pe Office pe IT maine.

Lucreaza cineva pe acest proiect ? ?

Multumesc anticipat,Tiberiu.
lavinia Joi, 10 Octombrie 2013
Salut. Ma poate ajuta cineva cu informatii privind interviul 3 cu manageril? Am trecut de testul de limba si de cel tehnic, urmeaza sa am ultimul interviu cu managerul. Pana acum interviurile mi s-au parut accesibile. E cazul sa ma sperii de cel cu managerul?
sysadmin Joi, 10 Octombrie 2013
interviul 3 e cu manager + HR, ca si impresie e un interviu tipic de HR cu intrebari de genul:

de ce microsoft?
De ce ai pleca din compania in care lucrezi
o scurta descriere despre activitatea ta in companiile in care ai lucrat
Un role play: ce ai face daca te suna un client si iti cere ceva (ca si exemplu sa pui tema la windows roz) care nu este oferit de serviciul microsoft.
Cum ai raspunde la un client nemultumit care are un caz foarte vechi in lucru si la care nu ai solutie.
Care sunt pretentiile salariale.

Grija la bani ca nu prea vor sa plateasca, din ce am vazut se cauta oameni ieftini.

Cam asta ar fi o sumarizare, durata interviului intre 1H si 1H30M.

Multa Bafta.
Eu am avut acest interviu acuma 6 7 saptamani si nici in ziua de azi nu am un feedback :)
lol Vineri, 11 Octombrie 2013
sysadmin Sambata, 12 Octombrie 2013
sunt curios cine o sa lucreze pe bani putini ka ei. stres cat China, mult de lucru in comparatie cu ce se lucreaza prin alte parti. eu as fi optat pt ei din 2 motive

bani
microsoft pe cv
Dragos Miercuri, 16 Octombrie 2013
Rolul pe AD cu spanish este on hold si nu se stie cand va fi deblocat. Probabil si restul sunt la fel.

Neseriosi, cred ca scot pozitii la inaintare doar ca sa aiba aia de la HR obiect de activitate, in realitate nefiind reale aceste posturi.
sysadmin Miercuri, 16 Octombrie 2013
ce pot sa-ti spun eu sigur e ca pentru pozitia de support escalation engineer pe exchange a inceput sa i sune pe colegii de la AD sa vada daca sunt interesati:)).
si ma refer la colegii junior pana in 2 ani. eu nici nu mi-am mai batut capul sa-i sun.
@dragos: chiar m am bucurat pt tine ca ai reusit, acuma sunt dezamagit sa vad ca sunt cu adevarat neseriosi
geek Miercuri, 30 Octombrie 2013
Citesc mai sus: "Mai nou, vor muta tot sediul tehnic de la universitatii la piata presei libere pe motiv ca se extind... Motivele adevarate sunt cu totul altele."
Ar fi interesant de stiut de ce il vor muta de fapt?
Nu a primit nimeni oferta salariala intre timp?
Dragos Luni, 4 Noiembrie 2013
Pana la urma m-au sunat din Madrid pentru interviul final, si l-am dat astazi. Nu mai stiu ce sa cred, astept feedback-ul.
sysadmin Luni, 4 Noiembrie 2013
sunt curios ce feedback iti dau, multa bafta
sktr Marti, 19 Noiembrie 2013
poate detalia cineva in ce consta interviul tehnic?
Bobonete Miercuri, 20 Noiembrie 2013
Cum de lucreaza RINF cu Microsoft ? Mi se pare interesanta abordarea celor de Microsoft, angajeaza personalul de care au nevoie in proiecte printr-o alta companie - agent de munca temporara. Oare ce sfori s-au tras in cazul de fata ?
c Miercuri, 20 Noiembrie 2013
ce sfori sa se traga?
aceleasi pe care le trag toate marile companii.
leasing de personal la limita legalitatii sau chiar dincolo de linia rosie.
de ce sa investeasca in angajati ?
romanu e om de mana a doua
Eduard Sambata, 7 Decembrie 2013
Am observat pe bestjobs cateva pozitii de Premier Field Engineer, pe nivel senior. Aveti idee care ar fi salariile pentru aceste pozitii? Multumesc.