Forum despre Microsoft Romania

Batranu' Marti, 1 Aprilie 2014
Din pacate discutia a degenerat.
Ca sa revenim tin sa precizez ca am inceput sa lucrez pe germana-engleza, suport tehnic pe 1400 lei. Eu la acel moment vroiam un job in IT si atat.
Raman la idea lui RDK, ca novice nu poti emite pretentii. Ele se pot emite in timp.
La primul job am zis mersi ca m-au angajat. Si nu era criza si eu nu eram tocmai varza. O zi buna si spor la munca si invatat.
PS: oricine e liber sa ceara cat vrea, ramane oricum la discretia angajatorului decizia de a te plati sau de a te angaja. Daca stau garla 100 oameni cu aceleasi abilitati si acelasi potential, cum se face diferenta? Veti ramane surprinsi poate unii dintre voi... asa cum angajatului ii pasa de cat castiga asa si angajatorului ii pasa de cat plateste.
peshte Marti, 1 Aprilie 2014
1400 lei cand nu era criza .. adica in 2008 ? Tu realizezi ca au trecut 6 ani de atunci sau inca traiesti in trecut ?
melcon Marti, 1 Aprilie 2014
pretentiile pe entry nu ar trebui raportate numai la nivelul de experienta, ci si la cat se ofera in medie pe aceea pozitie, precum si la nivelul de subzistenta. Acum sa fim seriosi, daca mananci doar paine cu cartofi s-ar putea sa-ti ajunga si 700 ron pe luna, caz in care poti sa te duci sa pui chestii pe raft la Kaufland.
Si vorba lu peshte, 1400 lei in 2008 ? Adica probabil vreo 2000-2200 acum => si asta doar pentru germana.
paine si cartofi Marti, 1 Aprilie 2014
ca idee... eu am salariu peste 2000 RON.. nu cu mult peste. intretinere: 300 RON, lumina 86, net 40, telefon 35, mancare 400. raman cu jumatate din suma sau mai putin in functie de caz. daca mai pui si o chirie ramai in cazul norocos cu un sfert din suma. cat de decenta sa fie situatia asta in zilele noastre? sa nu uitam ca daca raportam salairul de atunci in cifrele de acum tinand cont de rata medie a inflatiei o sa realizam ca in realitate castigul chiar si dupa eventuale mariri nu depaseste cu mult salariul initial, ceea ce din nou e trist.
Batranu' Miercuri, 2 Aprilie 2014
Toti cred ca se zbat pentru un trai mai bun. Nu neg ca ar fi crescut salariile entry-level intre timp.
Fiecare e liber sa ceara dar conform unor posturi de pe cateva pagini mai in spate, sunt oameni care dupa interviul cu HR+Management nu au trecut mai departe. Eu am trecut, interviul a fost unul tipic de HR, singurul moment important a fost cand s-au adus in discutie banii dpmdv.
De aici intrebarea care ramane: cum poti sa nu treci de HR+Management? Eu cred ca de la bani se trage.
Si daca lumea tot intreaba de salarii, de glassdoor ati auzit? O zi buna!
Dragos Miercuri, 2 Aprilie 2014
Batranu - e foarte ok :-) te astept !

melcon ai o mentalitate gresita. Daca nu ai experienta, nu meriti sa fii angajat niciunde, asta in primul rand. Poate doar sa fii ucenic. Daca stii limbi straine, atunci pe un salariu de incepator - 1500 ron suna un salariu cinstit. Fiind Microsoft - am mai pus 10 milioane, dar e exagerat.

Vrajeala asta cu banii putini pentru incepatori nu prinde niciunde. Firmele nu sunt societati de intr-ajutorare, iar daca cineva isi inchipuie ca vreun angajator e dator unui paduche de student cu ceva, se inseala amarnic.

O alta problema tipic studentilor este salariul mic "pentru 2014", "pentru 2008", etc. Au acest sens al entitlement-ului. Li se cuvin lucruri.

Romania are multe firme care investesc pentru ca salariile sunt mici. Daca ar fi mari, ar pleca in Asia.

Suna cinic, dar asta e realitatea. Daca nu va convin salariile, emigrati fratilor. Emigrati, nu comentati.
Dragos Miercuri, 2 Aprilie 2014

Si mai uitati-va la tabelul din dreapta, cu ultimele salarii, cand va plangeti ca de ce nu luati 3000 de RON pentru ca vorbiti germana. Zicea un guvid mai sus, ca limba e mai importanta decat experienta. Frate, esti aerian.

Batranu' Miercuri, 2 Aprilie 2014
@ Dragos: In prima zi de luni din mai incep. Ma bucur sa aud de bine si e foarte probabil sa ne intalnim :-)
Ah, si ironia e ca cei care au treaba cu Microsoft chiar lucreaza (sau vor lucra) cu ei. Numai bine!
Specialistul Miercuri, 2 Aprilie 2014
@Dragos ..... Daca tu ai o asa parere despre studenti sau proaspati absolventi, ca trebuie sa se angajeze pe bani de nimic, arati ca esti rupt de realitate, de preturi, de banii necesari unui nivel de trai decent. Cred ca te vezi mare si tare acolo pe piedestalul tau si consideri pe altii niste "gandaci". Dar ce parere ai de absolventii de Liceu, sau de absolventii de Liceu + Scoala Postliceala ? Dupa mintea ta ei ar trebui sa se angajeze gratis, sa aduca si bani de acasa eventual ..... In RO avem salarii umilitoare pentru o viata normala, sunt salarii de 650-800 lei. Sunt milioane de oameni umiliti de politicieni si de firmele angajatoare care ofera aceste "salarii mizerabile". Nu mai scrie tampenii aici pe site, gen ca asa meritam, sa traim in saracie de pe o zi pe alta, este jignitor la adresa tuturor celor care incearca sa munceasca si sa traiasca .........
melcon Miercuri, 2 Aprilie 2014
cand citesc ce scriu unii ca Dragos, parca imi pare rau ca m-am nascut in aceeasi tara cu el. pentru el e mai 'important' sa munceasca, decat sa aiba unde sa doarma sau ce sa manance .... omule munca NU TINE DE FOAME, daca tu ai sclavi pe 600 ron, si departamentul da pe minus, tu de la ce crezi ca e ? ca-s slab pregatiti sau ca vin la munca gandindu-se ca n-au mancat de 2 saptamani ?
Si cand vezi statisticile alea de saracie ca in Romania nush cati fac foamea, crezi ca e din cauza ca studentii nu pleaca oricum capul ? sau din cauza ca salariile sunt cum sunt ?

Ah si daca ai senzatia ca e bine cu multinationalele astea care vin si fac bine in tara ... iti sugerez sa mai iesi din romania, sa vezi cum produsele sunt cu 40-50% mai ieftine in LIDL Olanda, Germania, UK sau Suedia, decat in LIDL Romania (acelasi produs luat 1:1) sau cum salariul in multionalele din vest, e de 4-5 ori mai mare decat la noi. (asta ca sa nu zic mai mult)
delta Miercuri, 2 Aprilie 2014
@Dragos
sa inteleg ca acum cand lucrezi la Microsoft ti-ai schimbat optica despre oameni? Este extrem de jignitor si revoltator ceea ce spui. Tipic romanesc. Taranu' s-a vazut la oras si acum e cel mai tare. A uitat de unde a plecat. Tu n-ai fost student? Tu nu ai avut nevoie de un job dupa ce ai terminat facultatea. Si studentii ce sa faca? Sa lucreze pe gratis doar ca trebuie sa invete ceva in campul muncii.... Atitudinea/viziunea ta mi se pare cel putin dictatoriala si vai de cei care te vor avea in subordine la Microsoft.... daca e cazul....
delta Miercuri, 2 Aprilie 2014
@ Dragos
"Nu li se cuvine nimic. Li se cuvine sa plece capul si sa invete si sa capete experienta pe bani de nimic. Si dupa 5-6 ani sa emita pretentii."
"Eu sunt perfect multumit ca cei de felul lui Cosmin sa castige prost, ca eu sa pot sa castig bine in aceeasi firma. Si nu vad problema niciunde."

Dragos, este ingrozitor ceea ce spui. Viziunea ta despre angajat/angajator se poate interpreta ca sclavie crunta.

Calcatul in picioare sau pe cadavre este noua deviza la Microsoft Romania?
SSDD Joi, 3 Aprilie 2014
Intrebare mai serioasa.

Am vazut niste posturi de PEF pe AD, SCOM si SCCM, stie cineva ce implica si daca s-au facut angajarile deja. Postul disparuse si a aparut din nou. S-a angajat cineva ? Cam ce implica ?
Iulian Sambata, 5 Aprilie 2014
stie cineva care e salariul pentru AD PFE si cam in ce consta job-ul?
Ioana Miercuri, 9 Aprilie 2014
Salutare!
Stie cineva o marja salariala pentru Training Delivery Coordinator?
ella Miercuri, 9 Aprilie 2014
Despre interviul tehnic pentru Outlook Support Engineer with German Language stie cineva detalii?
Dragos Joi, 10 Aprilie 2014
Delta - cred ca lumea nu merge asa cum ti-ai dori, si cu cat realizezi asta mai rapid, cu atat mai bine pentru tine.

Imi pare rau ca un student fara experienta nu castiga 20 de milioane pe luna minim, dar nu e problema mea. Niciun patron din lumea asta nu va plati bine un om fara experienta.

Ca sa traiesti bine, trebuie sa ai rabdare si sa capeti experienta. Viata e grea, si sunt uimit ca vad genul asta de reactii naive.

Si eu am lucrat pe 6 milioane dupa ce am terminat liceul, si eram student. Daca m-as fi dus cu impresii la angajari, as fi facut foamea probabil.

Gandirea asta de tip socialist nu va ajuta cu nimic. Realitatea e cu totul alta.
crina Sambata, 12 Aprilie 2014
am o intrebare : ce raspuns poti sa dai la intrebarea : ce faci daca pe data de 2 trebuia sa ajung un colet important catre client, si a avut intarziere?
ella Marti, 15 Aprilie 2014
chiar nu stie nimeni detalii despre interviul tehnic Outlook Support Engineer ? :( Am primit materiale despre cum functioneaza acesta, dar nu ma astept sa ma intrebe la interviu cum aleg fontul de 16 sau cum sete o intalnite in calendar......
irina Miercuri, 23 Aprilie 2014
Stie cineva in general cam in cat timp dupa testul tehnic primesti un raspuns daca mergi sau nu mai departe? sau nu mai vine acel feedback daca e negativ.....am dat acum o saptamana testul de limba si cel tehnic......