Forum despre Microsoft Romania

Samira Joi, 1 Mai 2014

Tocmai am avut interviu pentru suport Office, am trecut de testul de limba si de cel tehnic, dar m-au refuzat dupa interviul cu HR/manager...

As dori totusi foarte mult sa ma pregatesc pentru un alt post, am inteles ca uneori Microsoft ofera materiale tehnice si iti da un timp ca sa te pregatesti. Stiti cumva de la cine as putea solicita aceste materiale? De la Rinf sau HR Microsoft?

Multumesc anticipat!
RDK Joi, 1 Mai 2014
In ce-a constat interviul?
@Samira Vineri, 2 Mai 2014
Materiale de studiu poti gasi in mare masura direct pe http://technet.microsoft.com/en-US/
Ai de la library-uri la wikis si forumuri unde poti interactiona direct cu cei din comunitate. In rest, pt pregatire mai poti gasi diverse ebookuri pe net (aka torrents). Nu stiu/nu am auzit ca cei de la Microsoft sa ofere materiale pt pregatire inainte de a fi angajat/in timp ce procesul de recrurtare este in derulare.
Ioana Ioana Luni, 5 Mai 2014

Ma intereseaza care e marja salariala pentru postul de Training Delivery Coordinator si care sunt pasii de recrutare?

Multumesc
Andrei Joi, 8 Mai 2014

@Dragos

Ai un caracter infect.

In mod sigur nu o sa faci prea multi purici la Microsoft, fiindca o sa-ti iasa repede la iveala personalitatea ta fermecatoare. Si atunci, o sa fii poftit afara !

Bibi Miercuri, 14 Mai 2014
Salut, stie cineva cam ce salariu se ofera pe helpdesk? care ar fi limitele minime si maxime? mersi in avans.
wise guy Vineri, 30 Mai 2014

A. Cei care il urati pe userul Dragos, pt ceea ce a afirmat, cam asta e directia mgmtului de acolo si cam asa ii vad pe angajati. Nu sunteti pregatiti pt asta, renuntati sa mai pierdeti vremea la interviu ( a voastra si a lor)

B: pt naivii care merg la interviu fara sa stie nimic si au intrebari pe forum de genul:
" stie cineva cat e salariul si in ce consta jobul de XXX"

Am o veste pentru voi, sansele voastre de angajare sunt sub 1%. Din 2-300 de candidati se ia omul cel mai potrivit pe profilul respectiv, care are cea mai mare experienta pe support sau ce urmeaza sa faca pe produsul respectiv.

Daca intrebi in ce consta jobul de PFE pe AD, nu ai cum sa il iei. Daca intrebai ce sanse ai sa il iei dupa 3-5 ani de implementat large environments (zeci - sute- mii de DC-uri, policy-uri, replicari si troubleshooting etc) raspunsul era altul.

Deci, pe scurt, ce trebuie sa aveti ca sa aveti sanse:
1. Limba straina obligatoriu (nivel minim B1 european), alta decat engleza care e si aceea obbligatorie
2. tehnic:
-experienta cat mai mare si de calitate pe jobul aplicat (scoateti din CV agent vanzari, shawormer, dactilograf etc).
-un minim search pe net ce presupune jobul, ce certificari exista, cursuri si cum se obtin
-un minim search pe net cu cele mai intalnite probleme pe tehnologia respectiva, KB-uri etc.
-un minim de creier, nu se cauta operatori ci troubleshooteri.
Daca cineva candideaza la un job pe Outlook, nu o sa te interbe cum scrii un mail in outlook

WAKE UP PPL.

PS:
Vorbesc in cunostinta de cauza, fiind unul din cei multi care au lucrat acolo ani de zile, si au plecat cu un zambet mai mic decat cel cu care am sosit.

George Sambata, 31 Mai 2014
@Dragos: Prietene, cunosc persoane care imediat dupa ce au absolvit Politehnica s-au angajat pe 4000 de lei net. Acest salariu fiind cel mai mic in respectiva firma. Iti dai seama ca n-o sa-i dau numele firmei, dar se poate si fara experienta. Important este sa ai noroc sa gasesti o astfel de firma, care cheama la interviuri oameni din afara (care n-au pile) si sa te descurci la interviu. Daca esti stapan pe tine poti obtine un astfel de salariu fara sa ai experienta. Acum, bine, sa nu te astepti sa termini facultatea de Jurnalism si sa speri la o asemenea suma, fara experienta. :) Mai depinde si ce termini si cat te duce capul!
@Delta Duminica, 1 Iunie 2014
Dragos, eu lucrez la o alta companie, similara cu MS. Si iti impartasesc destul de mult pozitia.
Delia, eu ca si proaspat absolventa, nu studenta, am facut internship la acea companie, care culmea, la acea data NU se platea!
Am muncit cateva luni bune pentru zero ai zice tu! Eu am zis pentru experinta si sansa de a fi recrutata.
Au trecut destui ani de atunci, dar n-am uitat.
Si tinand cont de studentii care fac internship in compania unde lucrez acum si de multe ori o ard pe FB sau se moscaie, mie mi se par prea generoase salariile care li se dau fata de munca prestata.
Munca unui senior si a unui junior e completa diferita sa stii! Poate ti se pare ca stam amandoi in fata unui laptop, dar nivelul de stress, dificultate si raspundere nici nu se compara.
De asta si salariul meu /al lui trebuie sa fie mult diferite!
Nu o lua ca atac personal, munceste, capata experienta si vei fi platit(a) mai bine!
Dezarie Luni, 9 Iunie 2014
A mai intrebat cineva la un moment dat, dar nu a primit niciun raspuns, asa ca mai incerc si eu :) Ceva info despre interviul de limba cu Frederic Boyer? Ar fi destul de util o parere despre cum trebuie abordat. Mersi !
Elly Miercuri, 11 Iunie 2014
Buna! Vroiam sa va intreb daca aveti idee de salariul pentru System Center (SCOM) Support Engineer pe o limba nordica. Sunt absolventa de Poli, dar nu f multa experinta in domeniu, limba este la nivel C2.
candidat Miercuri, 18 Iunie 2014
Elly tot pentru pozitia aia am fost contactat si eu si mi s-a zis ca NU lucrezi la Microsoft ci la nush ce outsourcing... Mai usor de dat afara. Anytime. Eu am zis pas, o sa ai un concurent mai putin la interviu. Bafta.
Dragos Joi, 19 Iunie 2014
Firma de outsourcing este Rinf Temps si este printre cele mai mari din Romania pe segmentul ei, de intermediari pentru multinationale in IT.

TOATE joburile de la MSFT sunt contractate prin ei. Doar dupa un an primesti contract direct cu MSFT.

Majoritatea multinationalelor din IT lucreaza cu genul acesta de firme, de la Oracle la IBM (AquaSOFT).

Mergeti linistiti la interviu, la nivelul asta nu se pune problema de "mai usor sa te dea afara", ca nu discutam de Stefanini, Conectys si alti paduchi.
Dragos Luni, 23 Iunie 2014

Tehnic vorbind, Microsoft Romania GTSC este un centru de suport (centre de fapt, fiind trei sedii distincte) pentru diferitele tehnologii specifice Microsoft, nu se face dezvoltare, vanzare sau consultanta. Clientii sunt sutele de firme cu softuri Office, AD, Outlook, Dynamics, etc. din Europa de Vest.

curios Luni, 23 Iunie 2014
Cat de probabil este sa fii refuzat dupa interviul cu HR +mngt daca totusi ai trecut de interviul de limba straina, interviurile tehnice plus ai ceva experienta valoroasa in CV si pretentii salariale normale?
Tj Marti, 24 Iunie 2014
Salut

Am si eu interviul tehnic pentru un post de sccm saptamana viiitoare, banuiesc ca trebuie sa ma astept la tot felul de inttrebari capcana. Mi s-a spus ca e pt lvl 3 sau 4 (sincer sa fiu unde lucrez acum nu am auzit vreodata de lvl 4). Cam la ce sa ma astept si ce range salarial este daca stie cineva, momentan ajung pe la 5500 de lei este ok sa cer 7000-7500 sau exagerez?

Multumesc
ser_dem Marti, 24 Iunie 2014
depinde de organizatie , fiecare isi reconsidera nivelurile dupa propriul plac , pana la urma tot aceeasi munca o faci ;)

eu zic ca esti chiar bine cum esti acuma ; nu te atingi de suma dorita de tine in Microsoft , la pretentiile tale salariale + daca ai si experienta pe SCCM , o sa fii deja considerat "Over Qualified".

Hint pentru mase : Pe majoritatea posturilor din centrul de suport , cu cat esti mai boboc , ne-experimentat si lipsit de nevoi materiale , cu atat esti mai atractiv pentru Microsoft !
tztz Miercuri, 25 Iunie 2014
tj daca ceri 7500 probabil nu te angajeaza. Dar daca ai 5500 si nu mare stress la lucru, cere 7500 pentru ca stresul de la MS e de 500% mai mare decat unde probabil lucrezi tu.. gen atos, Wipro etc. deci nu se merita sa pleci sub suma asta. La MS te zbati la propiu 8 ore pe zi, pentru ca f mult de lucru si o groaza de incompetent angajati ieftini de la facultatea de limba cu un skill-uri minimale de IT.
tj Joi, 26 Iunie 2014
Ok multumesc frumos pentru raspunsuri
geo Joi, 3 Iulie 2014
Pentru un post de Support engineer Sccm, cat as putea cere leafa? 4500 ron net? Am doar 2 ani experienta in It si 1 an pe sccm.