Forum despre Microsoft Romania

wise guy Vineri, 11 Iulie 2014

legat de cat de usor poti fi dat afara ca angajat RINF, foarte usor, unii pleaca dupa 3-6 luni restul dupa 1-2 ani.

Nu toti devin angajati FTE (Full time employee) aceasta trecere este considerata un beneficiu pe care il; primesti daca esti OK la evaluare , daca sunt pozitii deschise, daca se aproba de la nivele superioare de mgmt etc.

@TJ , cand vii si intrebi daca sa ceri 4500 sau 7500 si apoi intrebi ce inseamna lvl 4+5 , iti raspunzi singur, nu vei primii nici 4500. Level 4-5 inseamna ca atunci cand ai o problema stii deja sa aplici ce scrie in KB ca tre sa faci 9se presupune ca gasesti KB-ul cautand pe net sau stii deja de el) gen trace /dump / etc, sa analizezi acel trace si sa propui o solutie. Nivel 4-5 nu inseamna instalare si configurare de produs. daca stii powershell legat de Sys center e un plus.

Pt ca sunt disperati si prind greu pe acest produs plin de .... success, o sa te angajeze pe un salar mizer si te vor exploata bine 1-2 ani dupa care vei pleca/dat afara cu un salar de ~5000, adica cu o crestere de pana la 15 % din salariu initial sau cu acelasi salariu.

Daca ai mentalitate de workaholic mergi la interviu daca nu, planuieste deja urmatorul job ca nu vei sta mult la ei.

Tj Joi, 17 Iulie 2014
Nu eu am intrebat de 4500 eu discutam de la 7000 in sus :)
Tj Joi, 17 Iulie 2014
Si in plus eu am intrebat de lvl 4-5 pentru ca la mine in companie nu exista mai sus de level 3 si eram curios ce inseamna asta pt MS. Probabil level 4-5 la ei e level 3 la noi deci nu inteleg de ce se ia lumea de mine
Vazut Sambata, 19 Iulie 2014
A m vazut la TV ca aceasta firma traia in mare parte din urma vanzarii licentelor la stat , chiar am vazut un director dus pe la DNA , oare nu e clar ca aici toate posturile sunt cu pile?
wise guy Marti, 22 Iulie 2014
@TJ, level 4-5 rezolva ce se escaleaza de la client unde e lvl 2 si 3. Adica ce nu stie sa faca L3.

Nu e echivalent cu L3, mai ales ca nu se face implementare si administrare, ci troubleshooting cu tool-uri specifice produsului si problemei.
Nota : Nu prea arunca cu bani pe incepatori/seniori decat daca sunt disperati si tu esti singurul care stie ce vor ei.
@Vazut.
Confunzi capra cu varza:D
sunt centre separate cu bugete separate, conduceri separate, la fel e si la alti , unii cu vandutul si altii cu suportul.
Gigel Miercuri, 6 August 2014
in leg cu salariul SCCM: in afara RO sunt intre 3000-4000 EUR net cu experienta 3-4 ani.
Unu Vineri, 8 August 2014
In afara Romaniei, pe langa SCCM, o sa ai nevoie sa cunosti si particularitatile culturale ale oamenilor din tara respectiva (nu e garantat ca o sa te integrezi). My two cents.
L1,2,3,4... Duminica, 10 August 2014
eu pe unde am lucrat am fost numai L1 pana la L10 si ce o mai fi.
sunt curios sa stiu cum se desfasoara activitatea asta pe atat de multe Levels....
ce face L1? vorbeste cu clientul si ii ia numele si prenumele si paseaza la L2? ce face L2? verifica ce a facut L1, verifica Versiunea de Windows, versiunea Aplicatiei si paseaza la L3? ce face L3? verifica Logs si paseaza la L4? in final L4 troubleshoots si aplica KB?
eli Luni, 25 August 2014
mie mi-au spus ca am trecut de tehnic acum 2 luni si ceva si ca ma vor suna pentru interviul final, dar nu m-a mai sunat nimeni de atunci...
Bogdan Joi, 18 Septembrie 2014
Stie cineva despre pozitia de Onboarding Cloud Engineer pentru Office 365?

In ce anume consta interviul tehnic telefonic?

Multumesc!
Adriana Joi, 16 Octombrie 2014
Angajarile sunt la fel ca si contractele?
Bogdan Marti, 28 Octombrie 2014
Despre pozitia de Onboarding Cloud Engineer pentru Office 365, stie cineva??
Bogdan Marti, 28 Octombrie 2014
Detalii test tehnic pentru Onboarding Cloud Engineer Office 365?

Daca s-ar si raspunde pe aici, ar fi mult mai util...
wiseguy Miercuri, 12 Noiembrie 2014
oameni buni, ce se da la TV nu are legatura cu Microsoft GTSC care face suport pentru clienti EMEA, mai putin Romania.

Nu au nici o treaba cu ce e in Romania vandut.

Nu va mai agitati aiurea daca nu cunoasteti subiectul.

Legat de interviuri vedeti si voi ce se cere la tehnologii cunoscute, intrebarile le fac echipele, nu o sa va posteze cineva ce urmeaza sa va intrebe, ca nu suntem la facultate sau la bac.

Se cauta inteligenta, capacitate de organizare si self starteri.

Oameni care pot invatat singuri cautand pe net, prin KB si prin cazuri vechi.

Daca pricepeti asta mergeti la interviu, daca nu , renuntati sa mai fiti disperati pe forumuri sa aflati "intrebarile".

Legat de angajari, pot dura mult , deciziile se iau in afara Romaniei de cele mai multe ori, dupa ce sunt evaluati mai multi candidati. E posibil ca nici unul din cei evaluati sa nu fie angajat si sase reia procesul. Asta e, mergeti mai departe.
adrian Vineri, 14 Noiembrie 2014
stie cine care este salariul la lid uk?
Mikiduta Miercuri, 17 Decembrie 2014
stie cineva ceva de pozitia de technical project manager pe proiectul fasttrack (onboarding)? In ce consta interviul tehnic?
DorRis Vineri, 26 Iunie 2015

Onboarding Engineer/ Project Manager with German

Cam in ce ar consta procesul de interviuri? Danke

LaurAndy Marti, 26 Ianuarie 2016
Intrebare: am fost in proces de recrutare cu Microsoft atat direct cat si prin agentia de recrutare cu care lucreaza. Totul a fost ok, chiar mi-au spus asta si am primit feedback pozitiv , totusi de fiecare data mi-au spus ca voi ramane pe short list, ca se asteapta deschiderea de pozitii noi etc etc. Ok, acum intrebarea :) a mai fost cineva in situatia asta? Chiar vor suna pentru oferta sau este doar asa? Multumesc
JKman Joi, 14 Aprilie 2016
Mai multe detalii despre aceasta pozitie Office 365 Engineer with French - Canada time zone?

Eventual un interval salarial avand in vedere ca pare shift de noapte. Multumesc
Nicoleta24 Luni, 23 Mai 2016
Aceeasi rugaminte...pt postul de Technical Engineer with French - Canada time zone are cineva mai multe detalii? Cum sunt interviurile?
Multumesc