Forum despre Microsoft Romania

Nico Luni, 24 Septembrie 2012
Pe posturile de inginer este mai simplu, deoarece sunt slabe shanse ca persoanele de la resurse umane sa cunoasca pe cineva suficient de "pregatit" pentru a-l baga cu japca. Plus ca acolo trebuie sa dovedesti ca stii ce faci.
Alin Luni, 24 Septembrie 2012
ba chiar la posturile de inginer ma refeream sa stii ;) "cunostiintele-relatiile" au prioritate. evident ca asta nu inseamna ca sunt deja angajate, ca daca nu stiu mai departe nu ii iau. vreau doar sa zic ca au prioritate (si prioritate fffffoarte mare) fata de restul.
Jay Miercuri, 26 Septembrie 2012
pt. multe firme prioritate au recomandarile asa ca nu stiu ce ne mai miram.
iulian Duminica, 30 Septembrie 2012
as dori sa stiu daca stiti de ceva posturi deschise in Microsoft pe IT franceza. pe bestjobs nu vad nimic din pacate.

poate cineva stie din inside?
BAM Joi, 1 Noiembrie 2012

La MS iti poti lua certificari, dar nu se dau precum hartia igienica. Trebuie sa pui burta pe carte.
Interviurile nu sunt de forma. Am un amic care lucreaza acolo si a aplicat pe bestjobs. Cu toate astea nu are studii la ASE sau Poli, ba chiar mai mult, nu are studii in informatica.

Raul Vineri, 16 Noiembrie 2012
cum e procesul de recrutare pt. inginer pe franceza?
andy22 Miercuri, 21 Noiembrie 2012
si pe mine m-ar interesa tot pe franceza. la ce nivel se cere limba (cum se testeaza?), cum e interviul tehnic?
inginer pe franceza Joi, 22 Noiembrie 2012
1.e lung
2. de bun simt
adrian Marti, 8 Ianuarie 2013
ce traininguri se fac in Microsoft? pe IT ma refer.
jean varjean Vineri, 25 Ianuarie 2013
cam putine informatii despre Microsoft Romania mai ales la cat de mare a firma si mai ales la cate posturi disponibile au.

sa intelegem ca e de bine la Microsoft? posturile disponibile e pentru ca au nevoie de oameni pt proiecte noi sau ca le pleaca lumea.

sau angajatii n-au voie sa vorbeasca?
maria Sambata, 26 Ianuarie 2013
am si eu o intrebare ..e posibil sa te ia daca vb f bine o limba straina dar nu ai backgroud de it?de ex cutomer support sa faci trainingul la ei?eu am mai lucrat customer support dar nu am o facultate tehnica.ms anticipat
ben hur Sambata, 26 Ianuarie 2013
in ultima vreme in anunturile de recrutare ei sunt foarte curajosi si cer background tehnic la toata lumea.
practic e f greu de crezut ca gasesc atatia ITisti vorbitori de limbi straine
gelu Sambata, 26 Ianuarie 2013
Sunt programator (cu experienta de 5 ani fara a include perioada facultatii cand am lucrat ca profesoara de informatica), stiu perfect germana si engleza si mediu franceza si spaniola, putin turca, deci exista si programatori cu cunostiinte foarte bune de limbi straine(norocul meu este ca prind foarte repede si am memorie fotografica).
Problema mea este ca am fost contactata de cei de la Microsoft pentru un post de "Forums Developer Support Engineer- German" si nu stiu care ar fi salariul aproximativ pentru acest post. Eu castig momentan aproximativ 2400 euro/luna. Insa as vrea sa schimb mediul de lucru . Ce ziceti merita incercat?
ia du-te si cere 2500 la microsoft sa vezi, iti da ? :->
wow gelu te felicit!
gelu Sambata, 26 Ianuarie 2013
Mersi! dar pt ce ma feliciti? Eu tot nu stiu ce sa fac...:(( stii nu e bine sa dai pasarea din mana pentru cea de pe gard si acum serios nu stie nimeni cam care ar fi un salariu pentru acest post?
maria Sambata, 26 Ianuarie 2013
haha cum de ce as vrea si eu sa am cunostintele tale si sa castig 2400 e wow pt ro este f mult.si de ce spui ca trebuie sa renunti la actualul loc de munca?te duci la interviurile cu microsoft vezi ce salariu iti ofera si alegi nu??
maria Sambata, 26 Ianuarie 2013
@ben hur mi-am inchipuit ca microsoft cere background tehnic mi se pare si normal dar am zis sa intreb totusi :)
ben hur Sambata, 26 Ianuarie 2013

intamplator chiar stiu pe cineva care s-a aciuat la ei, nefiind tehnic...acuma nush dak p vremea cand au recrtutat-o pe ea aveau acelasi curaj, e posibil ca odata ca raspandirea minciunii cu criza...teribila criza...sa le fi venit ideea sa fie duri

maria Duminica, 27 Ianuarie 2013
@ben hur..si ce lucreaza persoana respectiva?si ce limba?eu nu prea am avut tupeu sa aplic la ei ca deh e microsoft dar cine stie..