Forum despre Microsoft Romania

ben hur Duminica, 27 Ianuarie 2013
suedeza.
la inceput stiu ca a lucrat pe suport, intre timp cred e pe comunicare/PR...in fine, e posibil sa fi avut si niste pile babane respectiva, dar mi-e greu sa cred ca gasesc ei ITisti vorbitori de limbi de-astea..marea majoritate prefera sa mearga sa lucreze in tarile nordice daca stiu limba.
nivelul de trai e incomparabil
gelu Luni, 28 Ianuarie 2013
intrebare: a dat cineva pana acum un test berlitz online pt limba germana? sau poate engleza sau franceza... orice sa imi fac o idee despre acest test
berlitz Marti, 29 Ianuarie 2013
Da, testul este OK spre putin greut. Problema este ca ai timer...care te omoara. Trebuie sa faci minim B2. Atentie ! Citeste si asculta cu mare atentie instructiunile de la inceput. Timerul NU apare mereu.."bug site" si ai sa crezi ca pt. exercitiul respectiv nu esti conometrat ...(teapa).
titi Marti, 29 Ianuarie 2013
@ben hur . Suportul se face la nivel L3 si L4. Este normal sa doreasca si background tehnic. Doar nu o sa faci 1-2 ani trainig ca sa ajungi la un nivel minim. Daca mai ai si experienta pe support tehnic esti un candidat de nerefuzat.
gelu Joi, 31 Ianuarie 2013
am trecut testul Berlitz, ai dreptate are ceva erori (nu doar timer), insa nu a fost prea dificil, mai ales ca lßam facut in timpul serviciului si am mai si gresit pentru ca trebuia sa si "lucrez" :P.
Acum trebuie sa dau un test pe skype pt germana scris. Imi este teama ca imi va tranti niste "cuvintele" de cel putin gen " rindfleischetikettierung" sau mai "scurte" :)). Nu stiu ce presupune aceasta faza, imi dicteaza sau scriu ce am eu chef, nu am nici cea mai vaga idee ...
berlitz Joi, 31 Ianuarie 2013
@gelu
felicitari... Dece mai dai si test online pe skype? Parca asta a fost scopul testului Berlitz....daca nu ma insel!?!! Mai degraba un test "verbal" este de asteptat....
Bafta la teste si astaptam vesti de la tine
gelu Sambata, 2 Februarie 2013
probabil pentru ca nu pot sustine testul verbal "face to face", pt ca nu sunt din Bucuresti sau Tm. Apoi peste peste aprox. 24 de ore de la testul pe skype voi sustine alte 2 teste "tehnice", hmmm... nu stiu la ce sa ma astept, eu cunosc o gama variata de programe, incepand de la batranul pascal, delphi, s.a.m.d. programe de editare imagini gen gimp si photoshop, editare text pachetul office, ma descurc destul de bine si cu programele 3D, eu utilizez milkshape, e free si 3ds max. Am mai lucrat cu visual basic, fox, c++, stiu java, javascrip si html. Asa programele care mai imi place sa le folosesc pentru comoditatea mea sunt Indesign, Coffee Cup(chiar imi plac, sunt f utile daca te gramesti), imi placea ulead photoimpact dar si corel este bun. NU stiu exact ce programe vor ei sa cunosti, dar din experienta mea, programarea(nu ma refer la partea de design pe care o ador) are la baza matematica, gandirea logica si engleza. Daca stii princiipiile algoritmului backtracking in pascal poti sa le aplici si in c++, programarea nu e mare filozofie, insa sper ca nu au nevoie de cineva care sa explice erorile din produsele lor........
kent Duminica, 3 Februarie 2013
Gelu
salariu de 2500-3000 Euro nu e ceva de speriat(cum zic unii) pt. postul la care ai aplicat...e normal. In Germania salariile incep de la 2500. Si tot la fel de normal este sa te testeze(2 teste tehnice) pentru a vedea daca ceea ce ai scris in CV este adevarat. Ce intrebare am eu la MC este cu privire la contractul "Outsourced Employment Contract". Poate stie cineva in detaliu sa ne explice avantajele/dezavantajele acestui tip de contract, atat pentru angajat cat si pentru angajator. Cum se numeste firma respectiva si de ce trebuie sa platim(angajatorul si anhajatul) o firma care se afla intre MC si angajat? Dupa 2 ani poti sa te angajezi direct la MC. De ce nu te angajezi de la inceput la MC?
"insa sper ca nu au nevoie de cineva care sa explice erorile din produsele lor........" :))
Alta intrebare la care ne poate raspunde numai cineva din inside este: " care este diferenta intre Bucuresti si Timisoara. Tu unde vrei sa butonezi(in ce locatie)?
Gelu Luni, 4 Februarie 2013
Mersi pentru raspunsuri. Eu prefer Deva, dar nu se poate :P deci Tm, este mai aproape. Dar astazi am primul interviu, cel pe skype iar pc-ul imi face probleme. S-au "bombat" 2 diode de pe placa de baza si nu am cum sa le inlocuiesc(e ars pistolul de lipit) si am constant temperatura marita si cum sare de 52 se restarteaza pc-ul. Va trebui sa dau testul de pe pc-ul sotului meu sau de pe cel al fratelui meu si NU imi place :(( Asta este sper ca va fi bine si daca nu asta este, am oricum suficient de lucru ..... din pacate:(
Gelu Luni, 4 Februarie 2013
sry 2 condensatori :p. am avut emotii f mari, nu am gresit cuv. de 10+ litere ci unul banal precum "wir" :)) vai de capul meu... ehhh asta este, acum sa vedem.
rony Marti, 5 Februarie 2013
Salut dragi colegi corpoatisti .

Am fost invitat de cei de la Microsoft pt un post SQL Support Engineer- German.

Nu prea stiu ce sa fac, daca sa ma duc si cam cat sa le cer.

Momentan lucrez in ibm ,salariu 1100 Euro si libertate .

Aveti ceva amanunte care ma put ajuta??(gen cum e echipa de SQL care sunt salariile)
free Marti, 5 Februarie 2013
@rony
Daca nu te-ai plafonat si ai libertate merita sa mai stai la IBM. Astia de la MC sunt muti...parca nimeni nu lucreaza acolo...sau au fost amenintati sa nu dea informatii celor care ar dori sa vada cum e viata in MC. Salariile IBM vs MC sunt din aceeasi categorie de varf....deci nu cred ca o sa ai mari avantaje. Totusi merita incercat. Macar sa vezi care sunt cerintele si nivelul tau actual.
Ana Marti, 5 Februarie 2013
Nu intleg nici eu ce este asa de greu sa faci un film informativ despre viata in Microsoft Romania. Cred ca ar putea avea un impact pozitiv destul de mare pentru ambele parti.
Uite cum fac cei de la OTTO din DE. http://www.youtube.com/watch?v=KozwLvp2Y68
Simplu si informativ.
Microsoft, trezirea!!!
paul Marti, 5 Februarie 2013
@gelu ceva noutati pentru noi? cum te-ai descurcat la interviurile tehnice?

Si eu sunt in proces de recrutare pentru pozitia de Internet Explorer Support Engineer with German.

Am citit cam cum v-a decurge procesul de recrutare dar as fi interesat daca se stie cam cat as putea sa cer salariu pentru pozitia asta?

Mersi anticipat!
Gelu Miercuri, 6 Februarie 2013
Am terminat si sincera sa fiu o parte din mine NU isi doreste sa primeasca un raspuns pozitiv... pe maine ar trebui sa aflu rezultatul interviurilor. Partea tehnica a fost ok dar ii intereseaza in special daca ai exp. in programele elaborate de Microsoft nu daca esti PROGRAMATOR, ceea ce mi se pare o tampenie.

Paul ce suport poti oferi pentru IE? Cel mai bun sfat pt acest "program" pe care il poti da utilizatorilor este "incercati Firefox sau Chrome" :))) acum lasand gluma pe alta data... nu inteleg ce indrumari-explicatii poti oferi utilizatorilor in privinta IE, te rog sa imi spui si mie ca serios am ramas tablou la faza asta. Inteleg cum poti remedia o eroare in MySQL de exemplu, dar in IE? Sunt convinsa ca nici angajatii Microsoft nu folosesc IE acasa.
pentru_PIROS Marti, 12 Februarie 2013
salut, PIROS!
Te-ai angajat la Microsoft? Cred ca am fost concurenti.
Eu unu' le-am refuzat propunerea.
P5 Miercuri, 13 Februarie 2013
As aprecia orice sugestie despre salariul care s-ar putea obtine in Microsoft pentru o astfel de pozitie:

Multumesc
frenci cancan Sambata, 16 Februarie 2013
salut,
eu unul sunt dezamagit de experienta interviurilor cu MS(adica Rinf). Dupa berlitz si interviu cu francezul (vreo 3 ore de testare), desi stiam ca nu stau super, mi s-a spus de la HR ca feedback-ul e pozitiv ca putem colabora. Apoi dupa interviul de pre-screening(cca 25 min) mi s-a spus ca au primit oferte mai bune. Deci nu va faceti sperantele(ca mine) dupa ce zice d-soara de la HR.
Sa auzim de bine.
Micro Vineri, 1 Martie 2013
care e salariul mediu pe support tehnic pe franceza in microsoft? 5500 ron net e o suma care ti se poate oferi pe pozitia asta? multumesc,
MB Miercuri, 20 Martie 2013
Buna tuturor!
Am aplicat pentru o pozitie de Internship (Technical Support Engineer) si am fost chemata la interviu. Prima etapa stiu ca este testul de limba franceza cu coach-ul. Ce urmeaza apoi dpdv tehnic? Cate teste? Din ce cunostinte(limbaje de programare, configuratii, retele..)? :D
As aprecia tare mult un raspuns!
Multumesc!