Forum despre Microsoft Romania

George Duminica, 24 Martie 2013
salut. sunt curios cum sunt managerii in microsoft la noi pe partea de suport. e altceva decat la alte firme, se investeste in managementul de personal?
jay Sambata, 30 Martie 2013
se mai angajeaza pe franceza? de la cat porneste salariul?
Iulian Duminica, 31 Martie 2013
cam cat se da salariu pt. Technical Consultant with German in MIcrosoft?
@Ms Joi, 4 Aprilie 2013
Terminati-va cu salariile acestea mari, pleci de la un 4500 RON net si ajungi la 5200 RON net dupa 4 ani :(

Asta pentru ca nu sunt aliniati la cursul EUR.
eMBe Luni, 22 Aprilie 2013
Joburi pe UX/UI Design nu sunt in MS?
ady Joi, 2 Mai 2013
Salut Paul,

Am si eu rugamintea sa imi spui cum a mers interviul pentru Internet Explorer Support Engineer with German.
M-ar interesa sa stiu cum a fost interviul tehnic si daca ti s-a facut vreo oferta si in ce interval.
Multumesc mult.
Adrian Joi, 16 Mai 2013
@Albert - La cei 9 ani de experienta pe care spui ca-i ai in domeniu ar fi trebuit sa stii ca 3200 euro nu-ti da nimeni in Romania... Nu de alta dar 3500-4000 (7000 dupa 4 ani) se da in Germania. Si exact asta e motivul pentru care au ajuns sa recruteze in Europa de Est. Nu cred ca poti obtine (a se citi nu ti se da) mai mult de 2000 euro la MS in Romania - indiferent pe ce post sau ce experienta ai avea. Vrei sa fii platit pentru cat meriti ? Go West !
Cei care au 1200-1400 euro isi imagineaza ca l-au apucat pe sfantu' de picior; nu mai fiti lasi - cautati poze cu si despre tarile vestice pe Internet si o sa pricepeti repede de ce adevaratii Pro sunt toti plecati in afara...
copos Duminica, 7 Iulie 2013
Pai sa spun eu amanunte:
Post de inginer de suport pe franceza sau germana- salariu net 5800 lei
Angajare prin firma de recrutare - RINF TEMPS in Bucuresti si Lugera in Timisoara
Semnezi 2 contracte de munca, 1 pe perioada nederminata cu RINF si altul pe 6 luni pentru misiunea la Microsoft. Acesta din urma se prelungeste automat dupa expirare sau nu... depinde voi.
Cauza angajarii prin firma de recrutare este codul muncii din Romania - vezi ce implica pentru un angajator sa dea afara un angajat. E ca o masura de precautie.
Dupa o perioda cuprinsa intre 6 luni si 2 ani se produce internalizarea, adica angajarea directa la Microsoft... asta tot de voi depinde.
Diferentele intre un angajat Microsoft si unul prin firma de recrutare sunt foarte mici si constau in beneficiile angajatului-asigurari medicale, acces la piscina etc.
Atmosfera de lucru - corporate classic.
Interviurile pot dura intre 2 saptamani si 2 luni, depinde de multi factori - post, aptitudini, limba straina, disponibilitate etc.
Sper ca am fost de folos. Daca merita sa nu, voi decideti.
cautatorul de comori Duminica, 14 Iulie 2013
Sarge Miercuri, 24 Iulie 2013
Intrebare la obiect: cam in ce consta interviul telefonic tehnic si cel tete a tete cu trainerul pe limba franceza? Sunt in plin proces de preselectie pentru un post de suport tehnic pe limba franceza.

Referitor la testul Berlitz, da este destul de greu, mai ales daca ai blocul in reabilitare si te lupti sa auzi inregistrarile printre duduieli si baraieli de bormasina :D

In legatura cu partea de HR, domnisoara cu care am discutat pana acum la telefon a fost exceptionala. Mi s-au oferit detalii foarte clare, foarte la obiect, totul intr-o maniera placuta. Pana acum am numai cuvinte de lauda.
MariusC Vineri, 16 August 2013
Salut tuturor,

Am vazut ca sunt pozitii scoase pe AD support engineer pentru limba spaniola. Imi puteti spune daca la ultimul interviu as cere un salariu de 5000 lei net ar fi prea mare? Ideea este simpla, eu momentan lucrez la o alta multinationala am un salariu de 4000 si nu as vrea sa plec pe acelasi salariu.

Un alt "avantaj" este ca stiu cat de greu se gasesc ingineri cu limba spaniola la un nivel B2 sa spunem, care sa vorbeasca si sa scrie mediu spre avansat. Am vazut ca pe best jobs in 28 de zile erau 57 de aplicanti.

Ma poate ajuta cineva cu un raspuns la intrebare va rog frumos?

Va multumesc.
Dragos Luni, 19 August 2013
Marius, cineva a spus mai sus ca se dau 5800 net lunar.
E cumva ironic, si eu am aplicat pentru acelasi post, deci suntem concurenti :)
Eu locuiesc in Spania de 7 ani, vorbesc spaniola aproape nativ, lucrez la HP, inginer senior administrare servere IBM iSeries/AS400.
Din aia 57 de aplicanti nu cred ca sunt 10 care sa vorbeasca bine castellana.
Mult succes !
mariusc Luni, 19 August 2013
Salut Dragos,

Sunt perfect de acord cu tine cu privire la cei 10. Sincer nici aia 10 nu stiu cata spaniola stiu. Am tot vazut ca in Romania au impresia asta ca o cunosc, dar cand deschid gura......am lucrat si eu la hp cativa ani, poate am fost colegi, in spania am lucrat 3 ani ca inginer date asa ca poate o sa fim colegi. Daca vrei ne vedem la o bere sa mai discutam, pe mine inca nu m-au chemat inca la ultimul interviu inca astept. Tu
Dragos Marti, 20 August 2013
Eu nu sunt in Romania, inca in Spania, la HP in Leon (inainte in Alcobendas). In Romania am lucrat doar pana in 2007. Am avut interviul de limba si il am pe cel tehnic vineri. Sper sa iasa totul ok. Ojala ! :)
mariusc Marti, 20 August 2013
Nu e foarte greu inteviul tehnic. Poate or sa imi faca si mie o oferta ceva. Pana la urma cam care ar fi un salariu pe care as putea sa il cer? Ca sa nu le sar nici lor din grila? 5000 ar fi ok? Stie careva?
Mihai Marti, 20 August 2013
Salut.

Are careva ideea de salariu oferit pt pozitia Support Escalation Engineer- Exchange ?
sysadmin Miercuri, 21 August 2013
Si eu sunt in proces cu e tot pt Support Escalation Engineer- Exchange, sunt tare curios daca stie cineva care ar fi salariul oferit pt aceasta pozitie si cand anume se pune problema de bani nu m-a intrebat nimeni inca. Sau iti fac ei direct o oferta fara sa ceri tu ? In cateva zile o sa am al 2 lea intervi tehnic si mi-ar fi de ajutor informatia.

Daca isi aminteste cineva intrebari de la Interviul cu HR/Management de asemenea ar fi bine venit.

Multumesc
A Miercuri, 21 August 2013
Eu am avut ultimul inteviu tehnic acum 5 saptamani, inca nu am ajuns sa discutam de bani. Inca nu am primit niciun semn de la ei. Mi se pare ca dureaza cam mult.
sysadmin Miercuri, 21 August 2013
La mine au fost foarte prompti pana acum in sensul ca marti am avut interviul joi feedback si stabilirea urmatorului interviu. acuma depinde cum au si ei nevoie.
Mihai Joi, 22 August 2013
Si la mine sau miscat f repede: am primit telefon de la rinf luni , marti am avut interviu telefonic si miercuri m-au sunat sa programam testul face to face.
Sincer sper sa aiba ei o oferta de salariu standard, urasc intrebarile gen : " care este suma minima pentru care ai fi dispus sa iti schimbi locul de munca?" .
E greu sa stabilesti un minim , mai ales cand nu ai toate detalile despre proiect sau despre beneficile oferite.

Daca lucreaza cineva pe o pozitie asemanatoate in cadrul microsoft ( excalation enginner - X XXXXXXXX ) as aprecia daca ne-ar putea oferi mai multe detali despre pachetul salarial si conditile de munca.