Forum despre Mike's Agency - Infoamerica

ADMIN - undelucram.ro Luni, 22 Iulie 2013
Dorim sa aflam detalii din experienta voastra in firma Mike's Agency, informatii despre mediul si atmosfera de lucru, sanse de promovare, relatia cu managementul sau orice detaliu care ar putea fi de ajutor celor interesati de Mike's Agency.

tepuit Joi, 1 August 2013
Nu va inscrieti la Mike's Agency decat daca aveti cel putin 500 RON de aruncat pe drumuri si taxa de inscriere. Astia au niste firme din SUA care an de an aduc aceeasi angajati plus cativa nou-veniti. Tinand cont ca sute/mii de romani se inscriu ai cam 0.01% sanse sa fi selectat. In schimb banii raman la ei. SI la 1000 de creduli se aduna destul de mult. Asa se fac banii in ziua de azi...
Plus ca baietii cer bani pe servicii de la norocosii selectati desi este ilegal sa mai faca asta pt SUA.
In concluzie, inscrieti-va daca aveti bani de aruncat, dar nu va faceti sperante...
confirm Duminica, 11 August 2013
Da, selecteaza cam 1 din 100 din ce am vazut la intervciuri. Cheama lumea ca sa nu aiba probleme cu ei. "Na, v-am dat interbviu cuma m promis. La revedere". Restul sunt din astia care an de an se intorc la aceeasi firma. Posturi noi nu prea au, in schimb fac inscrieri gramada, sa cada banul...
interzis Luni, 19 August 2013
Pentru programul H2B este interzis sa percepi orice fel de taxa.Nici macar taxa de inscriere,interviu,consultanta,etc.Daca ambasada SUA afla ca firma respectiva percepe taxe nu vor mai primii vize.Ceea ce trebuie sa plateasca aplicantul este biletul de avion ,taxa ambasada,asigurare medicala.II foarte greu ca o firma din Romania sa fie platita de angajator si sa nu perceapa nici un fel de comisioane.Exista doua firme in Romania de acest gen una ii din Bihor(se pare ca is la inceput si de 1 an nu au reusit sa trm nici un aplicant) sunt curios ce se intampla anul acesta si mai exista o firma in Brasov de care stiu ca nu percep comisioane,dar la fel deocamdata nu au oferte.Inca ceva biletul de avion si asigurarea medicala se platesc numai dupa ce ati obtinut viza SUA.Vad ca la firma respectiva platesti un avans inainte de a merge la ambasada.Mi se pare ciudat.O sa vin cu noutati despre cele doua firme daca o sa aiba oferte
cecil Luni, 9 Decembrie 2013
buna seara ,
as dori sa ma inscriu pentru un program de munca cu aceasta firma , si nu stiu ce sa fac daca merita , am tot citit articole despre ei si pro si contra , ei au o taxa de procesare de 150 de dolari ei , spun ca e gratis programul, dar percep o taxa de procesare.
se poate sa ma ajutati cu un raspuns clar ??
merita sau nu sa mergi cu aceasta firma ? stiu ca au o rata mare de primire a vizelor de america de aceea si doream sa particip .
Marius Joi, 12 Decembrie 2013
Eu m-am informat putin si am aflat ca nu percep niciun fel de taxa pentru inscriere sau procesare, trebuie sa platesti numai biletul de avion, asigurarea medicala si taxa de ambasada. Am doi prieteni care merg cu ei de cativa ani si sunt foarte multumiti. Se castiga bine!
Andras Joi, 12 Decembrie 2013
Eu am fost pe la ei, informativ mai mult si intr-adevar nu se plateste nimic, decat dupa ce ai fost recrutat de catre angajatorul din SUA. Nu au deloc cost de program, decat biletul si asigurarea.
Andrei Vineri, 14 Februarie 2014
Nu se plateste nimic nu mai credeti toti frustrati care de ciuda ca nu au luat interviul scriu tot felul de tampeni
cervelo Vineri, 21 Februarie 2014
Nu se plateste nimic dar nici sanse nu prea ai sa fi selectat (H2B) , multi care au fost se reintorc si locuri pt. noii aplicanti cam putine
H2B worker Duminica, 16 Martie 2014
Tot ce s-a scris mai sus este adevarat! Astia sunt niste aburitori care pun oamenii pe drumuri si atat. A te duce la interviurile Mike's Agency este pierdere de bani si de timp mai ales daca nu esti din Cluj, asa ca mine. Este normal ca lumea sa-si exprime frustrarea de a nu fi luat interviul mai ales cand acest interviu este o formalitate Andrei. Pe ce criterii te aleg?! Conditie fizica am(nu oi fi eu al mai spatos dar ma descurc, fac si sala etc ca mai toti pe care i-am vazut pe acolo, in limita decentei sa zic asa), engleza stiu destul de bine, cu mult peste cerintele programului astuia. Am mai fost cu H2b plecat de 2 ori (ceva ani in urma) printr-o alta firma din Cluj la care intr-adevar am platit o gramada de bani la plecare dar cel mai important dintre toate este ca am si plecat fara nici un fel de amanari sau abureli. Si fratilor credeti-ma ca aia au fost super franc adica mi-au luat ei banii dar totu a decurs ca la carte si conditiile ce le-am gasit in State au fost lux, dati-mi voie sa spun asa pe langa ce am vazut la astia. Am stat 3 intr-o ditamai casa nou nouta(construita dupa uraganul Catrina) cu de toate: aparatura electro-casnica si spalatorie ca o anexa in spate cu masina de spalat si uscator nu ca la astia care cica trebe sa platesti si asternuturi si bicicleta si etc etc .Ne-au dat biciclete noi(eu am schimbat vreo doua intr-un an) fara nici un ban si apoi angajatorul ne-a dat la mai toti romanii care am vrut bani imprumut sa ne luam masini, pe care eu personal i-am inapoiat in 5 rate,ei oprindu-mi din cecurile luate o data la 2 sapt.. La ce am vazut ca ofera acum programele H2B stiu ca ce spun par povesti,asa ar fi tentati sa spuna ai mai rautaciosi dar in fine ideea e ca as fi preferat sa coste acest program dar sa fie pe bune asa cum am prins eu atunci decat sa se inghesuie cu miile si sa o luam cei mai multi in mana. Asa ca daca vreti sa pierdeti timpul si banii pe drumuri mergeti la interviuri la Mike's Agency. Isi bat joc de voi. Va aburesc la o prezentare a firmei in dimineata zilei interviului vreo ora si juma, voi va faceti iluzii, ei se lauda ca va platesc de rup locu, si cam atat, cartile de fapt sunt deja facute. Ei mai i-au in plus fata de cei pe care ii ruleaza an de an inca vreo cativa pilosi sau care probabil au decartat ceva la patronu lu peste (Mike sau cum l-o chema). Deci NU COSTA dar nici nu pleci decat in visele tale. Repet mai bine ar costa si ar fi pe bune!
Informare Miercuri, 8 Octombrie 2014
Pentru toti cei interesati cu adevarat: preinterviul se poate face si prin Skype... eu zic ca daca aceasta firma supravietuieste de ani buni, nu pot fi doar niste tepari... Vorba aia: "napadit de ura, vrea sa-ti arate ca e bun"...
Mike's Agency Miercuri, 19 Noiembrie 2014
Buna ziua,

in calitate de reprezentant Mike's Agency, as vrea sa clarific anumite aspecte cu privire la conditiile si procedurile programului H2B:
1. Nu se percepe nicio taxa de program. Niciun participant nu plateste taxa de program pentru plasamentul H2B.
2. Costurile suportate de catre patricipant sunt urmatoarele:
- taxa de pasaport biometric (daca nu aveti deja), 300RON.
- taxa consulara pentru obtinerea vizei la Ambasada SUA, in valoare de $190.
- asigurare medicala pentru tipul de munca desfasurat, intre 400 si 800 RON, in functie de durata contractului (intre 5 si 9 luni)
- bilet de avion, dus-intors.
3. Job-urile disponibile pentru acest program sunt: Carausi de Mobila (avem 15 companii partenere in SUA) plata fiind intre $10 si $15/ora, iar orele suplimentare sunt platite o data si jumatate; Tehnicieni in telecomunicatii (necesita experienta in domeniu) plata fiind $16/ora, iar orele suplimentare sunt platite o data si jumatate. Pentru anul 2015, avem disponibile peste 350 de contracte pentru perioada Martie-Noiembrie.
4. Concurenta pentru contractele disponibile este de 2 persoane/loc.
5. Selectam persoane din toata tara! Din acest motiv, chemam persoanele la Cluj doar in momentul in care are loc interviul direct cu angajatorul, preinterviul se poate face prin Skype. Nu solicitam niciunui participant sa faca drumuri speciale pana la sediul agentiei.

Pentru mai multe detalii, va punem la dispozitie urmatoarele resurse:
- site-ul nostru www.infoamerica.ro..
- Tel: 0730.025.352
- email: office@infoamerica.ro

Va asteptam la sediul agentiei in Cluj Napoca, Str. Motilor nr. 96.
Mult succes!
Lichtenstein Adolf Joi, 27 Noiembrie 2014
Din gresala am ajuns aici dupa ce evident am fost sunat de cei de la Mike's Agency si am fost foarte bine Lamurit... scurt si la Obiect
'' NU SE PERCEPE NICI UN FEL DE TAXE !!! ''
iti plaesti avionul , asigurarea, si viza e Greu ?
Gazka Joi, 3 Martie 2016
Nu se percep taxe "de procesare".In prima faza un interviu simplu,ti se comunica niste informatii referitoare la proces.Ulterior un interviu pe skype cu angajatorul care dureaza 3,4,5 minute.Nu inteleg ce poti afla,ca angajator,in aceste minute,dar fiecare cu modul lui de lucru.In viitor nu voi mai aplica.Probabil se prefera recrutarea celor care au mai fost si in trecut.Am primit feedback rapid in privinta rezultatului,deci nota buna pentru agentie.
ionutflorin Sambata, 2 Aprilie 2016

Nu mai tot vb fara voi daca stiti engleza dar engleza nu de balta nu este problema eu am fost in 2014 cu ei si au fost foarte ok ,acum ca refuza pe unu doi din 50 nu vad unde-i problema abtineti-va pt comentarii fara rost

Alinav93 Luni, 18 Aprilie 2016
Prietenul meu anul acesta a plecat pentru a doua oara cu cei de la MIke's Agency, este multumit. ceea ce eu voiam sa intreb, stie cineva agentii care sa aiba si joburi pt fete? Am fost si eu plecata cu American Experience dar in 3-4 luni nu poti strange cine stie ce. Daca stie cineva vreo agentie il rog sa imi spuna, sau vreo modalitate sa plec :D