Forum despre MPS Solutions SRL

Anonymouss Joi, 13 Octombrie 2016
Văzând că pe site nu există nicio părere despre această firmă aș dori să vă povestesc experiența mea cu această firmă. Voi începe cu interviul. Totul a decurs clasic. Am aplicat e Ejobs, iar a doua zi, cred, am fost sunat și programat pentru un interviu. Sediul lor este pe lângă primăria Bucureștiului, vis-a-vis de Regie. Interviul a fost foarte scurt și clasic. Discuția s-a purtat în italiană. Întrebările au fost și ele clasice: cum am învățat italiana, disponibilitatea din partea mea etc. Apoi mi s-a prezentat și oferta salarială care constă din 1200 lei net salariul net, la care se adaugă bonurile de masă și mai dădeau 50 lei pentru transport, parcă. La acestea se mai adaugă bonusuri în funcție de câte întâlniri reușești să aranjezi. A doua zi am fost sunat pentru a începe trainingul. Trainingul este și el foarte simplu, adică trebuie să mergi câteva ore vreo 3 zile pentru a ți se explica despre ce e vorba. Mai exact trebuie să suni diferiți clienți care s-au trecut de pe Telecom Italia pe alte rețele și să încerci să îi convingi oarecum să se întoarcă. Spun oarecum deoarece tu trebuie doar să stabilești o întâlnire, mai exact un oficial al Telecomului ar fi mers acasă la client și ar fi discutat cu el, rolul tău fiind doar de a media acea întâlnire. Bineînțeles că totul nu chiar așa roz. Suni diferiți oameni care fac diverse chestii și care ultima lor grijă e Telecom Italia. Unii te înjură, alții îți vorbesc frumos, alții îți închid în nas etc. În funcție de câte astfel de întâlniri reușești să intermediezi ți se dă și bonusul. Astfel dacă ai mediat să zicem 50 de întâlniri ți se mai dă 100 lei, la 60 de întâlniri 200 Lei, 70-300lei etc. Am stat câteva zile și mi-am zis că și pe mine m-ar enerva să mă sune cineva și să mă bată la cap să mă trec de pe Orange pe Vodafone, spre exemplu. Am zis clar că oamenii ăia nu mi-au greșit cu nimic ca să îi bat eu la cap. Așa că am plecat fără niciun regret. Am văzut și colegi fericiți, care se simțeau ok. Aici depinde de fiecare. Dar gândiți-vă că nu e nimic de viitor. Să zicem că e un job temporar.