Forum despre Musette Group

ADMIN - undelucram.ro Joi, 28 Iunie 2012
Dorim sa aflam detalii din experienta voastra in firma Musette Group, informatii despre mediul si atmosfera de lucru, sanse de promovare, relatia cu managementul sau orice detaliu care ar putea fi de ajutor celor interesati de Musette Group.

Andrei Vineri, 12 Octombrie 2012
Cam greu treci de interviu la astia! Pentru un amarat de job de supun unor multe probe teoretice
Ioana Vineri, 11 Ianuarie 2013

Mesaj pentru fetele care au impresia ca in spatele produselor glam, comercializate de Musette, se afla niste oameni la fel de frumosi...FALS!
Mi-am parasit jobul, unde activam de 3 ani, pentru Musette. Am facut-o pentru afinitatea personala dezvoltata de-a lungul timpului. Am trecut de primul interviu scris, care consta in rezolvarea unor probleme de mate-economie-logica in limba engleza si am ajuns la "discutia" cu unul dintre sefi. Discutia a durat foarte mult (aprox. doua ore), timp in care omul nu a facut decat sa incerce o intimidare atroce. Mi-a pus tot felul de intrebari si cand raspundeam, ma ironiza, sau imi jignea munca si angajatorul de la care doream sa plec...facandu-ma sa ma simt... In fine, dupa terminarea "intimidarii" (am presupus ca este o tactica psihologica de intervievare...nemaiintalnita). In fine, aflasem ca ma vor pentru postul de Project Manager. Buuun! Prima zi de munca...unde e fisa postului, eu ce trebuie sa fac? Nimeni nu stia nimic. A doua zi nimic, a atreia zi nimic....Cand i-am intrebat "dom'le, eu ce trebuie sa fac??" mi-au spus sa-i las ca nu au timp.... Se barfea foarte mult. Sefii chemau angajatii la ei in birou, pentru a barfi alti angajati. Exista o demotivare continua. Niciodata nu am auzit "bravo" adresat unui angajat, pentru ceva ce facuse, insa, caracterizarea negativa era la ordinea zilei. Nu exista evolutie profesionala ci doar involutie: daca lucrai pe un post de project manager, aveai 99% sanse, ca in cateva luni sa "progresezi" pe postul de vanzatoare intr-unul din magazine. O colega de-a mea a patit-o, avand in vedere ca era om de baza acolo: tinea toata relatia cu presa si cu clientii fideli. Era o persoana foarte muncitoare, impecabila in activitate si comportament. Nu au placut-o. Motivul? "Nu exista o chimie intre noi!" Pai stai asa, daca nu a existat chimie, de ce m-ai angajat????  Erau inconsecventi in decizii iar leadership-ul lipsea cu desavarsire. Am plecat de acolo, pentru ca nimeni nu stia ce cautam in acea firma. Nici macar cel care m-a angajat. Norocul meu cel mare a fost ca fosta sefa (acum, din nou, actuala), m-a intrebat cum imi este. Eram foarte trista si in curs de demotivare. M-a chemat inapoi, spunandu-mi ca echipa ma asteapta cu bratele deschise. M-am intors. Cand am demisionat, nici nu m-am uitat in urma, iar dupa mine, au mai plecat 3 oameni. Am inchegat in luna aceea o prietenie frumoasa cu cativa colegi si ne mai intalnim si azi sa povestim.

diana Vineri, 25 Ianuarie 2013
Buna, poate sa-mi spuna cineva cat este salariul pentru lucrator comercial?
mariana Luni, 28 Ianuarie 2013

salariul ajunge in medie pe la 1200-1400, depinde de magazin. Dar, cum a spus si Ioana, nu te sfatuiesc sa iti parasesti actualul loc de munca pentru unul in magazinele Musette. Dupa cum a spus si ea, daca ai nenorocul sa nu te placa cei din managementul companiei, poti fi tu cea mai pregatita si cea mai pasionata. Daca nu "exista chimie" intre tine si stimabilul domn care tine interviurile, risti sa ti se spuna ca nu te mai pot pastra in echipa. Motivul? nu exista.... si de cele mai multe ori nici nu este invocat. Majoritatea fetelor pleaca fara a cere o explicatie, pentru ca nu vorbim de nicio evaluare a performantelor sau ceva de genul, nu exista asa ceva in Musette. daca nu pot renunta la tine pentru ca ti-a expirat contractul de munca (sa presupunem ca ai pe perioada nedeterminata), te muta intr-un magazin in care nu exista aproape deloc vanzare, ca sa iti plangi de mila de plictiseala si la lichidare sa nu castigi aproape nimic. Asta am patit eu, moment in care am inteles ca nu mai sunt in gratiile atotputernicului, si am decis sa demisionez.

nicoleta Marti, 12 Februarie 2013

Am lucrat 2 saptamani la Musette. Interviul a constat intr-un test cu intrebari de logica, apoi a urmat un alt interviul. Interviul a durat aproximativ o ora si jumatate.
Am ajuns pe magazinul din Cotroceni Afi, ca si lucrator comercial. Initial la interviu mi s-a spus ca voi lucra o zi de la 10- 22:00, cuo zi libera. Practic lucram o zi full si a doua zi eram ori de dimineata, ori dupa amiaza alte 6 ore. Motivarea..in contract eram trecuta cu 11 ore lucratoare+ o ora pauza de masa( care practic reprezenta omaxim o jumatate de ora).
Jobul in sine consta in abordarea clientilor si incasarea produselor. Se facea inventar lunar, daca lipsea ceva angajatele plateau( am inteles ca au fost cazuri in care sa-a furat, si angajatele au suportat pagubele). Stateai aproximativ 12 ore in picioare, a doua zi alte 6 ore..aveai o zi libera..dupa care lucrai si doua zi consecutive program full day. Pe luna nimereai 3 zile libere(duminica,luni si marti). Erai supravegheat non stop, si unde te schimbai erai supravegheat. Mese pe fuga, stres, nervi irositi.
Dupa doua saptamani mi-am dat demisia..cu scandal pentru ca nu cunosteau noul cod al muncii( prin care daca demisionezi in perioada de proba nu esti obligat sa stai in preaviz), dupa putina lectie de dreptul muncii, mi-a fost acceptata demisia. Am obtinut foarte greu fisa de lichidare si adeverinta de vechime.
Sfatul meu este daca aveti alta varianta acceptati-o pe aceea. Musette este ultima varianta. Nu se respecta drepturile angajatilor, sanatatea acestora.
Contract pe perioada determinata, ca sa aiba beneficii figurand ca intreprindere mijlocie, sub un numar de angajati stabili. Verificati daca va sunt platite contributiile catre casa de sanatate si somaj.
Salariu net 800 lei +tichete.

nico Vineri, 15 Martie 2013
buna,ma intereseaza si pe mine ce test se da la musette,este greu?si ce salariu.papa
denisa Joi, 21 Martie 2013

Sunt vreo 5-6 intrebari de artimetica, algebra de clasa a VI-a. Nu sunt dificile.

Alexandra Miercuri, 29 Mai 2013

Azi am fost si eu la musette la interviu,a constat intr un test de 9 probleme economice matematica ceva si trebuiau rezolvate 7 minim. Am reusit sa le rezolv iar dupaia am asteptat vreo jumate de ora pana a venit cea care trebuia sa ma intervieveze.Iar intrebarile pe care mi le.a adresat au fost in jur de 5,daca am avut vreodata ocazia de a fii lider,daca am avut vreo problema la care am fost nevoita sa apelez si la alte persoane ca sa o rezolv si inca 3 de genul asta.Pentru un post amarat de lucrator comercial atatea genuri de intrebari...asta e acum mi sa sa astept sa se termine sesiunea de interviuri pentru a fi sunata...

oana Marti, 30 Iulie 2013

Si eu am fost dezamagita de Musette.
Dupa ce am trecut testele de logica si de matematica, m-au programat pt un interviu cu unul dintre domnii manageri. A fost destul de umilitor ca eu am avut interviul programat la ora 18, omul a intarziat vreo 30 de min, ma vede asteptand, ma ignora si intra in birou cu un amic cu care discuta tot felul de maruntisuri de-ale lui in timp ce eu mai astept o ora!!

In concluzie....nivelul e foarte low. Eu am plecat si nu m-am mai dus cand m-au chemat pt reprogramarea interviului.

roxy Sambata, 9 Noiembrie 2013
Stie cineva cum e la magazinele Musette din Iasi? Ms.
diana Joi, 14 Noiembrie 2013

Am sustinut si eu interviu la ei cu aproximativ un an in urma.. a fost de departe cea mai urata experienta din viata mea. Am fost intervievata de cineva care nu a facut altceva decat sa-si bata joc de mine , de experienta si studiile mele, lasandu-mi impresia ca nu valorez nimic. Nu mai zic ca a mai si intarziat 2 ore. La sfarsit efectiv l-am intrebat de ce m-a mai chemat la interviu..

mmm Joi, 14 Noiembrie 2013

2 ore? 120 de minute?

amalia Joi, 21 Noiembrie 2013
testul este in limba engleza?
crris Marti, 10 Decembrie 2013
Buna!
Am fost si eu angajata la Musette si din pacate, sa lucrezi acolo, a fost una din cele mai grele experiente din viata mea! Ca si lucrator comercial, esti nevoita sa stai 12 ore in picioare! Este un chin pentru picioare, talpi si spate! Poti sa faci pauze de cate 5-10 min, in debara, acumuluate cam o ora in total. Nu ai voie sa te sprijini, nu ai voie sa butonezi telefonul personal in magazin, esti filmata non stop pe camere. Lucrezi o zi da, una nu iar la finalul saptamanii doua zile consecutive cu doua zile libere ulterior.
Salariul este 650 lei pe cartea de munca + 20 de bonuri de masa + comisionul lunar in jur de 400 lei, poate 500 lei in lunile bune ale anului. Fluxul de anagajati este unul foarte mare iar oportunitati de avansare sunt doar 1% si cu conditia sa ai vechime de peste 2-3 ani.
Sa lucrezi la ei, trebuie sa treci de un test de matematica si logica, sa vada daca stii sa extragi TVA-ul dintr-o suma, sa faci calcule elementare, etc. iar la interviu se urmareste capacitatea ta de a conversa, daca poti sa te afirmi si ai initiativa.
Musette este pentru tine doar daca ai mai lucrat intr-un mediu in care stai in picioare, nu vrei sa avansezi in acest moment, nu ai probleme cu spatele sau picioarele, ai nevoie urgent de un venit acceptabil fara batai de cap si fara task-uri diferite si poti sa faci fata la clientii impertinenti, alintati si fandositi ai Musette-ului.

Sper ca v-am dat o idee si multa bafta in alegerea voastra!

P.S. Experienta mea a fost la Musette IASI!
ABC Joi, 20 Martie 2014
interviu pentru area sales manager.

Am dat un test de matematica/logica in egleza pe care l-am luat.
Dupa a urmat interviul cu directorul economic (se pare ca nu au departament de HR) care mi-a pus intrebari stupide de genu "Care este cea mai mare realizare a dumneavoastra?" (copy paste de pe internet). Mi se par total neprofesionisti.

As mai dori sa adaug faptul ca am asteptat 2 ore pentru a avea onoarea sa imi pierd timpul cu cel de al doilea interviu si intrebarile lipsite de sens puse in cadrul acestui interviu.

Din ce am vazut din exterior nu recomand!
adam adam Miercuri, 23 Aprilie 2014

Recomandare: multumiti-va cu pantofii, fiti clientii lor!
Am lucrat in Musette pentru aproape un an. Oricat de bun ai fi, oricat de dus la scoala, experienta in munca de ani de zile, limbi straine etc. pentru ei vei fi mereu un mare 0, se vor purta ca atare, vei fi remunerat ca atare, vei fi umilit in fata si vei munci multe ore peste program (asta mai ales pentru ca domnii sefi vin la munca si programeaza sedinte la ora la care tu te pregatesti sa pleci acasa).
Legat de cele de mai sus: asa se explica si intarzierile ore insir la interviuri. Sa nu credeti ca sunt cazuri izolate, cred ca nu a existat persoana recrutata in Musette in ultimii 3-4 ani care sa nu fi asteptat pe scaun, sau pe hol sau cine stie pe unde, cel putin o ora. Legat de HR: nu, nu exista un DEPARTAMENT, folositi cuvinte grele deja. Exista o PERSOANA care se ocupa de tot ceea ce inseamna HR: payroll, recruitment, evaluari (nu exista de fapt asa ceva, deci un task in minus), training (de asemenea nu exista, nici chiar on the job, nici chiar indrumare de multe ori).
Mai spunea cineva mai sus ca s-a angajat pe o pozitie tot la birouri si ca in primele zile nu stiau cu ce se va ocupa. Nici asta nu este o intamplare sau un caz izolat - sa nu va ganditi ca exista clar o fisa a postului, o serie de taskuri pe care cineva sa le indeplineasca (chiar si cu rezerva faptului ca poate noul venit gaseste o metoda mai buna de a duce la bun sfarsit acel task). Sarcinile se muta de la o echipa la alta constant, pentru ca nu stiu, in fapt, care ar trebui sa fie o succesiune fireasca a pasilor dintr-un proces, cine ar trebui sa fie responsabil de fiecare sarcina in parte --> si iata ca ajungem si la stresul acumulat datorita acestor factori, ca si cum lucrurie enumerate mai sus nu ar fi suficiente pentru a te demotiva sau pentru a te face sa te simti ineficient si neapreciat.
Revin deci la ideea de la inceput: cumparati pantofii lor, si gentile, sunt super muncite si de calitate;

Diana Sambata, 4 Octombrie 2014

Salut!

Am avut si eu neplacerea de a lucra la Musette. Am citit comentariile celor care au mai postat aici si vreau sa spun ca sunt foarte adevarate. Iti da un test de economie/matematica, simplu spun eu, apoi te cheama la interviu. Am asteptat 2 ore!! sa intru la acest interviu. Un interviu in care incearca sa iti puna rabdarea la incerare, te ia in deradere si nu te respecta absolut deloc. O debandada totala la capitolul organizare, nimeni nu stie nimic, nimeni nu face nimic, dar toti vor sa vada vanzari.

Salariul este de 800 de lei plus bonuri si un comision, pe care il iei in functie de vanzari, iar la inceput iei un comision mai mic. Eu am plecat cat inca eram in perioada de proba si puteam face acest lucru imediat, ca nu as fi rezistat sa stau in preaviz. In magazin, ai parte de un full time prelungit (12 ore), cu o jumatate de ora pauza de masa, aia cand ai timp sa o iei, daca ai timp. Trebuie sa stai numai in picioare! Si este groaznic de obositor, te dor toate oasele, te doare spatele ingrozitor, iar picioarele le-ai taia de durere. Nu ai voie sa te sprijini, nu ai voie sa stai pe canapeaua din magazin, nu ai voie nimic. Nu te respecta nimeni, nu ai posibilitati de avansare si oricum nu tine vreunul dintre ei cont de studiile tale si de experienta ta.
Am plecat repede de la ei, oricum o perioada am fost stresata de experienta avuta, dar m-am gandit ca a fost ok faptul ca am aflat ce le poate pielea, nu as fi avut cum sa stiu decat din mijlocul situatiei. Acum am un loc de munca bun, foarte bine platit (nu mizeria de salariu pe care ti-o dau ei) si unde nu sunt tinuta peste program.
Se fac angajari mereu, pentru ca mereu pleaca oameni de acolo, nemultumiti de conditii.

lisa Marti, 2 Decembrie 2014
Buna! As vrea sa va povestesc si eu putin despre musette.Am auzit ca se angajeaza la musette, bunnn dupa care am depus cv.ul impreuna cu un test de matematica de cl V- VI cred dupa care durat 2 sau 2 luni jumatate pana a trebuit sa ma cheme la interviu bunnn.Am ajuns acolo bineinteles ca domnul a intarziat vreo ora o ora jumatate cva de genul....am tinut interviul care ma facut sa ma simt ca cea mai groaznica persoana cu cea mai groaznica viata,din lume....interviul a inceput cu o mica introducere a magazinului si dupa aceea cu o conditie : sa raspund la toate intrebarile cu fapte reale nu cu "daca as fi in situatia asta, as face asa.." NU! Totul trebuie sa fie din viata ta reala...eeee si uite asa la 23 de ani ai mei cand omul ma intr care a fost cea mai mare realizare a mea in viata si eu ii spuneam ca faptul ca am putut sa ma intretin cu facultate fiind plecata de acasa situatia mea financiara nefiind una grozava, mama n a putut sa ma ajute prea mult bla bla bla (facultate la care inca sunt in ultimul an, fiind Facultatea de medicina)omul imi zice ca toata lumea termina o facultate...ok...am asteptat a doua intrebare aceea fiind cva de genul daca am avut o situatie care s.a incheiat cu succes dar n succesul meu si din initiativa mea proprie, urmatoarea a fost cu o idee care pt a o pune in aplicare am avut nevoie de mai multe persoane si daca s.a incheiat cu succes si inca vreo doua intr de genul care....ma rog...ideea mea care e, defapt sunt 2: 1 cum poti unei persoane de 23 de ani sa ii pui intrebari despre realizari, succese, idei de succes ,promovari, firme salvate de ideile tale de succes, in primul rand ca varsta e... si a doua : ce persoana cu idei de succes si realizari si succese si etc AR VENI SA ITI LUCREZE TIE CA VANZATOARE intr.un magazin.cam asta e pe scurt experienta mea la marele musette.imi cer scz pt prescurtari greseli si alte greseli de scriere dar devin putin agitata cand imi aduc aminte si scriu foarte rapid ca nu cumva sa uit vreun detaliu :)))
daria Joi, 4 Decembrie 2014

Am lucrat la Musette.Programul este obositor,12 ore inseamna ceva.Dupa cateva luni te alegi cu dureri de spate si picioare+monturi+picioare foarte frumos mirositoare din cauza incaltamintei de la uniforma.Salariul fix e mic,insa in functie de mall-ul in care lucrezi,poti ajunge si la 1700,1800-2200 ca sales assistant(lucrator commercial).Pentru salariul de sef de tura se mai adauga 200 de lei la salariul de baza,insa nu merita pentru responsabilitatea pe care o ai.Exista multa tensiune intre colegi.Nu se creaza o evaluare corecta a angajatului din cauza barfei intretinute.Toti cei care au ramas sa lucreze o fac strict pentru salariul bunicel.