Forum despre Nedcon Maritime

Gheorghita Vineri, 20 Septembrie 2013
Multumesc tuturor pentru ca au impartasit din experienta lor. Din ce se pare la Nedcon, afara-i vopsit gardul inauntru leopardul. :))
Am aplicat pentru postul de HR Assistant pe siteul lor. E ok, a fost cineva contactat dupa ce a aplicat pe site, sau ar fi bine sa ma prezint in persoana cu un CV ?
adi Luni, 30 Septembrie 2013
^Gheorghita, da, eu asa am aplicat, am impresia ca numai asa trebuie, sa aplici direct de pe site :)
Cam tarziu raspunsul meu, dar sper ca totul a decurs bine!
diana Miercuri, 2 Octombrie 2013
si ce anume v au intrebat la interviu? eu am maine dim interviu si am mai avut odata la ei si n am luat :)) am urmarit si eu aceasta companie si chiar am observat ca au anunturi cam permanent,ceea ce mi pare cam ciudat
cred ca dau la misto anunturile,se "fac" ca fac interviuri,dar apoi probabil angajeaza cunoscuti :)
Gheorghita Vineri, 4 Octombrie 2013
M-am prezentat la sediu cu un Cv cu scrisoare de intentie, dupa ce aplicasem in prealabil si pe site. Nu mi-au luat Cv'ul mi-au spus ca pot aplica doar pe site. Ok, am si uitat de ei, iar azi m-a sunat si m-a programat pentru luni la ora 10:30 la un inetrviu.

@adi @diana cum a fost la interviu, despre ce e vorba ?

Eu la 12,00 am alt interviu programat sper ca nu ma tin mult astia :D

Daca aveti ceva sfaturi , va sunt recunoscator.

Multumesc
diana Sambata, 5 Octombrie 2013
mai mult de 10 min nu stai, nu ti face probleme... mie mi se pare ff ciudat faptul ca ei fac angajari ffffffffffff des si chiar imi zicea cineva ca pleaca cu ei pe vapor si ca dupa fiecare voiaj e alta fata :| ... eu am fost a doar oara la ei la inteviu... prima data a fost in lb engleza, desi nu mi s a zis nimic inainte! am ramas putin socata cand m au luat in engl,ca nu ma asteptam... iar zilele trecute cand am fost, interviul a fost in lb romana(surprinzator) ... chiar sunt curioasa ce faci gheorghita, sa ne zici pareri ... mie una mi s a luat de ei,dupa cate am auzit/citit... a ramas ca ma suna sapt viitoare,dupa ce intervieveaza toti candidatii , sa mi spuna daca merg mai departe sau nu ...
Gheorghita Luni, 7 Octombrie 2013
A fost ok interviul, bilingv (romanoengleza), l-am sustinut cu o doamna, nu-i retin numele, foarte amabila. A ramas ca ma anunta daca ne vedem in etapa urmatoare, eu sper ca da :D
Candidata X Joi, 10 Octombrie 2013
Am aplicat pentru un post de Front Office Manager, il mai vazusem si inainte scos la concurs, acum 3 luni, si mi s-a parut ciudat, se pare ca mereu scot la concurs aceleasi posturi. Am fost invitata la primul interviu cu o doamna de RU, parea plictisita sau obosita, intrebari ciudate, pentru mine si nemaiauzite, de genul "unde lucreaza parintii?" sau "mai aveti frati sau surori?", m-au intrebat de hobby-uri, de locurile de munca anterioare, cum m-as descrie, daca mai am intrebari etc. A durat 15 minute. Al doilea interviu, cu o alta doamna, in varsta, la care am cam repetat ce spuneam, nu auzea bine sau erau noutati, aceleasi intrebari legate de ocupatia parintilor, frati sau surori, daca sunt casatorita, a declarat ca "e bine cu familia", apoi m-a intrebat cu ce m-am ocupat inainte, ce ma recomanda pentru post, a fost panicata cand a auzit ce salariu am cerut, s-a uitat pe CV sa caute salariul, m-a intrebat daca am trecut asta in aplicatie, apoi mi-a spus ca se incepe de jos, se da mai putin la salariu, de ce m-au chemat daca nu il pot oferi? Test psihologic cu figuri geometrice pe care l-am picat. Camere de filmat peste tot in firma, oare de ce? Nu m-au convins de nimic.
Candidata X Joi, 10 Octombrie 2013
Ah, si intreaba ce stiti despre firma. Se pare ca in Romania e musai sa inveti pe de rost istoricul firmei. La firmele de afara ti se face o prezentare, bravo lor.
Candidata X Joi, 10 Octombrie 2013
De prima doamna de RU nu stiu daca era de profesie psiholog, dar a doua doamna in varsta era.
Candidata X Joi, 10 Octombrie 2013
La primul interviu, cel de 15 minute, am vorbit putin in Engleza.
Eu Joi, 10 Octombrie 2013
Ce salariu ai cerut de a fost panicata ? Si cat ti-a oferit ?
Santiago Joi, 10 Octombrie 2013
Care a fost intervalul de timp dintre interviul nr1 si interviul nr2 Candidata X ?
@Santiago
6 zile a fost intervalul intre interviuri.

@Eu
Nu pot sa dezvalui ce salariu am cerut, dar se pare ca nu sunt la curent cu piata romaneasca si trebuia sa ma limitez la 200-300 Euro. De oferta lor nu stiu nimic, nu mi s-a prezentat. Doamna psiholog nu stie nimic de salariu, doar intervieveaza si da testul, dar i s-a parut dansei ca e prea mare.
Eu Vineri, 11 Octombrie 2013
Ok, ms pentru raspuns ;)
Gheorghita Luni, 14 Octombrie 2013
Am primit mail ca nu am fost ales pt next interview.
anonimus Sambata, 1 Martie 2014
Buna, ce va pot spune de aceasta companie daca se poate numi asa este ca am fost la un interviu ptr Ast. RU prin vara, am trecut de primul interviu (bilingv) am ajuns la cel de-al doilea cu o doamna in varsta care pe langa faptul ca ma luat cu "asa marea dificultate a job-ului" si cum noi "tineri" din ziua de azi credem ca ne putem replia asa f usor...(nu aveam experienta in RU, a nu se intelege ca sunt cumva dupa bancile facultati..) in fine..am ajuns si la salariu intr-un final, nu inainte de a ma intreba care a fost ultimul meu salariu, la auzul acestuia nu prea ia convenit cred ca i sa parut prea mare, apoi ma intrebat cat as vrea pentru un post la inceput unde eu nu am experienta, am spus sumele, binenteles ca a notat suma mai mica, nu cea mai mare (oricum cred ca ii sa parut prea mult) si dupa ma luat cu teste....logica si personalitate, cele de logica erau ptr armata.....
Alisa Miercuri, 16 Aprilie 2014
Am fost la un interviu la aceasta firma cu aproximativ 4 ani in urma.. e o mare bataie de joc...iar posturile se dau (se dadeau) prin cunostinte, interviurile le tineau ca sa fie tinute ... stiam pe cineva care lucra acolo si mi s-a spus frumos sa stau cat mai departe de firma asta insa nu mi-a dat alte detalii, dar dupa acel interviu am inteles ca nu erau deloc seriosi.Interviul in sine a durat pe ceas 5 minute timp in care "domnul" cu care am discutat avea treaba cu telefonul nu cu ceea ce se petrecea la interviu, s-a tinut in engleza. Am plecat de acolo dezamagita de lipsa de organizare si de profesionalism. La nici 2 luni distanta am vazut acelasi post scos din nou pt aplicare si de curiozitate am aplicat iar. Am fost sunata si in timp ce imi ofereau detaliile legate de adresa i-am spus domnisoarei ca stiu unde este iar ea m-a intrebat consternata "dar ati mai fost la interviu la noi?" .. i-am spus ca da iar urmatoarele cuvinte iesite pe gura ei au fost "Va multumim in acest caz , voi vorbi cu CEO si vom vedea daca mai doreste sa va cheme la interviu". Sfatul meu, daca nu vreti sa va pierdeti timpul cu niste oameni de 2 lei, evitati aceasta firma. Salariile sunt mizere, nu veti fi dati afaradar veti pleca de buna voie...(informatii din interior)
gigi Vineri, 18 Aprilie 2014
Intr-oluna de zile le-au plecat 3 angajate.Una dintre ele mi-a spus ca este foarte stresanta atmosfera acolo.Intamplator amfost de fata cand un sef era foarte agitat si le certa pe fete.
Oricum,succes.
popeasca87 Miercuri, 24 Februarie 2016

Am depus la ei un cv pentru postulnde HR Assistant, si saptamana trecuta am fost la primul interviu. Interviul a fost sutinut de o doamna...care nu stiu ce rol avea ea in firma, nu s-a prezentat, cu ea am discutat putin in engleza Alaturi de ea mai era un domn, care, ulterior (la interviul nr 2), am aflat ca este directorul.
La primul interviul (cu o durata de 15 min max - dupa care m-a dat afara efectiv) am avut impresia ca sunt chemata ca sa ma testeze la prostii....(daca am luat bacalaureat, cu ce nota, care este primul lucru care il fac in momentul in care ma trezesc dimineata, sau care este ultima carte citita intr-o limba straina). Printre randuri, mi-a aruncat dnul director pastila cum ca: "astazi este pentru prima data cand imi fac patul dimineata, deoarece am vazut un documentar pe internet". Care era legatura intre ce a zis el...si interviul meu?
Dupa 15 min, s-a uitat la ceas, si mi-a zis ca ne vedem la interviul nr 2...iar in drum spre usa, ma intreba daca mai am intrebari....nu mi s-a parut deloc ok, si intrebarile puse..total pe langa.

La interviul nr 2, sustinut de aceeasi 2 distinsi,.am fost intrebata de dnul director "care este vocatia mea?"...serios!?....i-am zis ca nu am o anumita vocatie....iar raspunsul dumnealui a fost unul foarte sec "ok, in acest caz ma suni cand iti gasesti vocatia. o zi buna!" a parasit camera, si asta a fost interviul nr 2.

In concluzie, o mare teapa, consumi timp, nervi, combustibil, ca ei sa isi bata joc intr-un mare fel.
Si nici pana in ziua de azi nu am aflat nimic concret despre post, firma, salariu, program...