Forum despre Nemetos Consulting SRL

Info Duminica, 18 Mai 2014
Poate sa ofera cineva ceva pareri concrete despre aceasta firma?
Anon Duminica, 22 Iunie 2014

Am fost la ei la interviu pentru un post de tester si ce pot spune ca din start mi~am dat seama ca nu vreau sa lucrez acolo. Sediul e departe pe calea Turzii,cladire low cost iar in zona se incep lucrari la drum. La interviu pm-ul/tm-ul tot incerca sa ma convinga cat de neinsemnata si non intelectuala va fi munca mea pe testare web manuala si mi-a ridicat niste semne de intrebare de la inceput. Proiectele sunt mici si scurte exact ceea ce nu cautam eu. In fine, dupa interviul cu pm am stiut ca nu e ceea ce caut. A urmat interviu cu hr-ul unde am stiut sigur ca nu vreau sa lucrez acolo, salariile mai mari de 500 de euro fiind doar pe pfa.oricum,probabil s-au speriat de salariul cerut si mi-au trantit un mail dupa vreo luna cum ca au selectat pe altul"cu mai multa experienta". Amuzant avand in vedere ca am vreo 6 ani in domeniu din 9 ani experienta totala. Apreciam daca spuneati adevarul. Pentru mine era destul de clar ca salariu cerut era peste posibilitatile Nemetosului. O firma cu proiecte atat de mici nu isi permite 4000 ron pentru un tester. Cred ca asta e salariu de manager acolo. Asta e motivul real, nu experienta. Ah da, au o masa pe zi daca va incalzeste cu ceva.

Anon Luni, 23 Iunie 2014

Ca sa aduc o completare:

1. Ti se spune de catre HR "salariile peste 500 de euro doar cu PFA". O minima logica iti spune ca exista si persoane sub 500 de euro si chiar ma indoiesc ca imi zicea de femeile de servici si mai jos pe scara ierarhica ca un tester nu cunosc. Rusinos dar de inteles cand vorbim de un domeniu web slab financiar

2. Pe linkedin ei par a avea angajati pe testare cu facultate de geografie si experienta in vanzari ?! What ? Exact. Cu cat ii platiti , 1500 ron? Calitatea , va asigur , e pe masura. Apoi imi veniti mie si imi spuneti ca ati angajat pe unu cu "experienta mai mare' cand va bag tot departamentul ala de 2-3 oameni pe testare in buzunar atat din aspect al experientei cat si salarial?

3.Imi trimit mail ca au angajat pe altul "cu experienta mai mare" , in peste 9 ani de cand lucrez nu am mai intalnit in viata mea un HR care sa spuna chestiunea cu experienta. Au zis ca au angajat pe altul , ca nu m-am potrivit ca etc dar niciodata "am angajat pe altcineva cu experienta mai mare" desi tu esti o firma parlita care traieste din proiecte de 3luni - pe langa faptul ca e destul de nepoliticos.

Asta ca apropo la plansetele HR-ului ca nu ii baga nimeni in seama desi cautau disperati un .net developer. Poate d-aia ca angajati numai d-aia cu "experienta mai mare" in salariu mic.

Apreciam un onest "Ati cerut salariu de manager la noi" macar asa de bun simt pentru ca sunt la curent cu mediile salariale din domeniul in care activati.

Me Joi, 3 Iulie 2014

Daca tu dupa atatia ani experienta ceri 4000 de lei atunci fie chiar nu sti salariile pe piata IT din CJ fie vorbesti lemne.
Multe firme ofera salarii are sar lejer de 1000 de euro, unele competente ofera si salarii de 2000, dar evident nu pt noob cu 1-2 ani experienta si nu pt testare mobile.
Oricum bun feedback dat.

Anon Vineri, 4 Iulie 2014

Amuzant ca vorbesti de 1000-2000 de euro ,dintr-o firma cu proiecte de 3-6 luni care nu isi permite decat PFA la sume mai mari de 500 de euro si angajati pe testare cu facultati de geografie si experienta in vanzari.

2000 de euro pentru un Tester "cu anumite calitati"? In Cluj? Cred ca habar nu ai pe ce lume traiesti dar multa bafta la recrutari/aplicari. Arata-mi tu un tester de interfata web (inclusiv automatizare), cu "anumite calitati" care a avut 1000-2000 de euro din start. Ai mancat de pe jos? Stiu programatori mai baiete (si nu glume .NET) , cu 5-6 ani vechime care nu trec de 1500 de euro si tu imi vorbesti de "salariile pe piata IT din CJ" de 2000 euro in testare. Esti amuzant(a).
Testare mobile :)) Atat ai ai inteles? Trist.

Angajat Nemetos Sambata, 5 Iulie 2014
In calitate de angajat Nemetos pot sa iti spun ca clientii si proiectele nu sunt chiar mici.
O parte din clientii Nemetos care pot fi facut publici sunt : G4S (It is the world's largest security company measured by revenues and has operations in around 125 countries), Sgs.com (unul din liderii mondiali de certificari ISO Revenue CHF 5.830 billion (2013) ), Hult (Hult also recently ranks in the Financial Times top 10 for international business, international experience, and international mobility.) si altele. Birourile sunt chiar frumoase,spatiu foarte mare pe angajat. Am lucrat pana acuma in vreo 4 locuri si pot spune ca e cel mai ok loc de munca. Salariile sunt peste media din Cluj si nu sunt sunt doar PFA, sunt PFA +carte de munca. Sincer mi se pare trist sa denigrezi pe cineva pentru ca nu ti-a oferit cat ai cerut.
Sunt zeci de firme in Cj la care poate ai fost la interviu, chiar cu toate ai facut la fel? Nu stiu cu cine ai dat interviu, oricum nu e problema mea, eu as aprecia ca au fost sinceri cu tine daca e chiar cum zici tu. Toate cele bune.
Alt angajat Nemetos Duminica, 6 Iulie 2014

Ma bucur enorm ca nu am ajuns sa fim colegi. Unu in minus face loc unui posibil coleg de treaba ce va veni. Mi-e sila de oameni ca tine si sper ca in Cluj sa nu te primeasca nimeni in echipa ca la ce iti debiteaza creierul mai ai mult pana sa ajungi sa poti zice ca stii ce e munca in echipa.
In rest eu cred ca ar trebui intai sa te testezi pe tine ca mai apoi sa te numesti tester cu experienta.

Spor la testat!

Anon Luni, 7 Iulie 2014

Dragilor , dovediti nu doar ca nu intelegeti un text simplu (analiza pe text se facea la nivel de scoala generala) dar va si infierbantati degeaba. Eu nu sunt "frustrat" ca nu suntem colegi. Doamne fereste. Un candidat care vine si iti spune ca nu e interesat de PFA iti spune clar ca nu vrea acolo , nu? Cred ca e destul de clar ca "frustrarea" n-a existat niciodata. E un loc si un proiect in care eu nu aveam ce sa caut. Cautau pustani cu facultati de geografie care , citez pe PM-ul vostru , sa presteze "o munca non-intelectuala" (tare maxima) Sau logica la voi e alta? Repet, nu am vrut sa lucrez la voi! Atata tot.

Daca Nemetosul are angajati care nu inteleg un simplu text ... ma gandesc cu groaza , ipotetic evident - scenariu catastrofic, ce fel de colegi aveam.

PS: Numele clientilor nu e deloc important atata timp cat iti arunca contracte de 3-6 luni si apoi intra pe linie moarta de suport. Yeah... Not my ideea..

E ultima mea interventie pe subiect. "Succesuri" la Nemetos si sa-mi scuzati rautatile si "frustrarile".

Justme Marti, 8 Iulie 2014
Alte feedback-uri?
Ceea ce am citit nu este prea placut :(
anonim Miercuri, 16 Iulie 2014
Chiar imi pare rau pentru domnul tester care a aruncat cu acuze inainte ca macar sa stie cum se lucreaza si cum sunt oamenii din aceasta firma, cel mai mult a putut doar sa presupuna unele lucruri care bineinteles nu sunt adevarate si a pornit pe un drum gresit inca din start, acest lucru vi-l pot confirma eu avand in vedere ca sunt angajat al firmei de la inceputuri.

Nu doresc dezbaterea tuturor acuzelor pentru ca nu ar avea sens sa demonstrez nimanui contrariul, fiecare are dreptul la opinie dar e trist cand cineva nemultumit se razbuna prin cuvinte murdare la adresa unei intregi companii si a tuturor membrilor ei fara ca macar sa ofere celorlalti ceva constructiv si util prin cele spuse.

justme spune-mi ce doresti sa afli si daca pot te ajut cu informatii mai utile decat cele de mai sus.
Me Miercuri, 23 Iulie 2014
@ Anon, cunosc nu un caz ci n in care testeri pe web manual si automated au salarii peste 1000 de euro atat cu PFA cat si fara PFA. Nu are rost sa dau nume de firme pt ca oricum am dat la celalat coment si au fost scoase de admin, tot ce pot sa iti spun este ca ca eu nu lucrez la firma nemetos, nu sunt angajat acolo si nu vb de salariile respective in cadrul firmei dezabtute in aceasta rubrica. Salarul entry la firma la care sunt eu e de 900 de euro, si salarul asta a fost dat si la oameni cu 1 an experienta si la oameni care veneau din domeniul mobile (jocuri, cine stie ferma de jocuri din cj si salariile de 250 de euro de acolo stie la ce firma ma refer) ideea e ca in ciuda cunostintelor tale si pretenilor tai care sunt developeri si au salarii mai mici decat cele mentionate de mine in primul post tot pe langa piata salarial IT din CJ esti si o sa ramai.
Eu sunt acel tester web care a inceput cu 1100 de euro cu 3 ani experienta in spate pe testare web manual si automated, evident ca nu ma refeream la salarii de 1500-2000 de euro pt juniori sau entry lvl testeri fie ca e manual sau automation. Iti urez multa bafta cu cei 9 ani ai tai in domeniu nu pt ca o sa ai nevoie (banuiesc ca ai destule cunostinte tehnice acumulate in acesti 9 ani) ci pt ca nu sti piata din CJ si mai mult de atata nu sti cum sa te apreciezi aparent.
Mulfta bafta si spor.
Me Miercuri, 23 Iulie 2014
SI ca tot am adus vb de PFA, pt cei care nu stiu logica este in felul urmator. Daca ai PFA pe CJ platesti 865 + - de lei pe semestru deci ajungi undeva la 3500 de lei pe an cu darile la CASS si finante. Daca tu ai un salar de 1300 de euro de pe PFA castigi 15600 de euro pe an si platesti la stat nici 1000, e convenabil nu? Eu zic ca e foarte convenabil mai ales in conditiile in care majoritatea firmelor iti deconteaza taxele de PFA dar si daca nu sunt decontate tot ai un castig substantial pe luna/an. Daca firma iti da salar de 1300 de euro pe contract sau carte de munca atunci deja taxele sar si pe langa aia 1300 care ii primeste angajatu firma mai plateste la stat aproape jumate din cat iti da tie, asa ca fa un calcul si vezi cum e mai avantajos pe angajator, sa plateaca dupa tine cat ar putea sa plateasca un junior sau sa rezolvi probleme cu PFA. De 3 ani lucrez cu PFA si nu ma plang, castig bine si platesc putin :)
Minciunele Sambata, 23 August 2014

O firma care nu-si permite un salariu full pe carte de munca, e o firma care nu inspira incredere .Ce "uita" toti sa-ti spuna pe la discutiile financiare este ca spre deosebire de FULL carte de munca, ei sunt scutiti sa mai plateasca CAS-ul angajatorului, care bate undeva spre 30%. De-aici si ofertele "peste medie", dar in realitate angajatul nu castiga nimic.

Stiu ca majoritatea care programeaza au impresia ca vor fi tineri toata viata si vor castiga miliarde de euro, dar pe la 40 de ani o sa regrete anumite decizii. Oricate pensii private si orice prostii ti-ar oferi, tot la o pensie de 1000 RON pe luna se-ajunge cu oferta lor. Una e sa platesti CAS la salariu minim , alta e sa platesti CAS la 1500 de euro. Rugati-va sa nu va rupeti vreo mana c-o sa aflati ce-nseamna asigurarea sociala :)

Legat de minciunele tale cu 1100 de euro la 3 ani , spui ca ai inceput cu 1100 euro si apoi adaugi ca aveai 3 ani experienta. Logica ta e? Ca a mea imi spune ca daca aveai 3 ani experienta nu aveai cum sa "incepi". 1100 de euro e aproape 5000 ron, o suma care sunt 99% sigur ca nu se ofera persoanelor cu doar 3 experienta in testare. Dar continua sa minti ... la neavizati poate ai succes.
De alfel nu trebuie sa ma crezi pe mine , ia toata firmele din Cluj de pe Glassdoor si arata tu macar UNA(1)care ofera la nivel de junior cu 3 ani exp salarii de 5000 ron ca ma duc maine si aplic. Nu mai minti bai prietene, sincer - te faci de rusine. Auzi ca el stie "n" firme. Si de ce imi vorbesti tu de alte firme cand aici e vorba de Nemetos? Ce vrei sa demonstrezi? Pana acum , ai demonstrat ca esti un mincinos.