Forum despre Newrosoft

Gabriela Joi, 21 Februarie 2013
Am sugerat aceasta firma pentru ca am fost sunata sa ma prezint la un interviu si nu stiu nimic legat ea. Majoritatea persoanelor pe care le cunosc si lucreaza in domeniul graphic designer/ game designer/ programare se pare ca nu au auzit de firma asta, chiar daca, conform datelor de pe bestjobs, este infiintata in romania de 10 ani. Are cineva vreun detaliu?
Me Marti, 19 Martie 2013

Am fost angajat o perioada la aceasta "firma".
- salariu la negru platit prin PayPal
- contract format din 2 foi de hartie pe care scrie ca primesti intre 200-300 de lei (in realitate dau ceva mai mult)
- promisiuni false cum ca salariul creste odata la 2-3 luni
- "project managerii" (adica cunostiinte ale patronului) nu au nici cea mai mica legatura cu programarea sau design-ul grafic
- salariul intarzie foarte mult.
- nici macar un pahar cu apa nu primesti acolo.
Pe scurt cea mai neserioasa firma pe care am intalnit-o. Evitati pe cat posibil companii de genul.

You Marti, 23 Aprilie 2013
Am lucrat la newrosoft, pot sa pun ca e ok pentru un prim job, sa mai faci experienta, totodata daca esti si student, ai program flexibil, cat de flexibil vrei tu chiar. nu se plateste extraordinar dar na, in jur de 1200 - 1500 de lei. e tocmai ok pentru studenti dupa parerea mea. nici nu faci chestii super complicate ca sa meriti foarte multi bani. colectivul e ok, poti sa iti iei cate pauze vrei. si nu e doar parerea mea. si salariul creste daca te descurci ( le ceri ). e un job destul de lejer dupa parerea mea. acu lucrez in alta parte, unde iau dublu ca bani, dar lucrez mult mai mult si cu mai multa strictetze la program.
Mihai Vineri, 27 Septembrie 2013
You poti sa ma ajuti cu cateva detalii in legatura cu interviul. Am inteles ca o sa dau un test timp de o ora in C++ folosind Visual Studio. Sunt student in anul 2 la mate-info la Universitate. Am nevoie de experienta si de un program flexibil, nu vreau sa lipsesc de la facultate. Pana acum am mers bine fara nicio restanta. Mersi anticipat.
candidat Luni, 28 Octombrie 2013
Am fost si eu la interviu. Intr-adevar exista un test, dar este destul de simplu si ai si internetul la dispozitie. Oricum mie mi se pare logic sa dau un test pentru un astfel de post. Nu te angajeaza pe ochi frumosi. Salariu de inceput este intr-adevar intre 1200-1500, dar din cate am inteles de la restul oamenilor de acolo, creste foarte repede. practic se dubleaza intr-un an de zile.
In fine, o sa vedem ce se mai intampla, poate ca lucrurile nu sunt cum mi s-au prezentat la interviu.
Reset_message Luni, 28 Octombrie 2013

pe bune?

"Newrosoft R&D successfully completed over 100 project"

4Kan Miercuri, 30 Octombrie 2013
In vara lui 2009 am lucrat o luna de zile ca perioada de proba.

La interviu mi s-a parut ca am primit o problema destul de simpla ptr nivelul meu de programare de atunci. Problema se dorea implementata in limbajul C++ iar ca tool de dezvoltare am folosit Visual Studio. Am avut acces la internet iar timpul de lucru a fost de aproximativ 2h.

Am primit 1000 RONi salariu, urmand ca dupa terminarea lunii de proba sa renegociez. Am vorbit cu un coleg caruia i se povestise despre cresterea salariului din 2 in 2 luni cu aprox. 200 RONi.

Am decis sa nu mai continuu din motiv ca nu prea m-am adaptat:
- firma avea sediul in cladirea Electromagnetica si eram nevoit sa fac aprox 2h/zi drumul pana acolo
- am fost repartizat pe un proiect mai vechi care se dorea repornit si mi s-a parut destul de dificil ptr mine ca junior; in plus vechii programatori care dezvoltasera initial proiectul nu mai lucram la firma in acel moment.
- am avut insa parte de ajutor din partea patronului, Andrei.
- am avut insa parte de intelegere si mi s-a oferit chiar sa fiu mutat pe un alt proiect
MMagic Marti, 11 Februarie 2014
Am lucrat la Newrosoft vreo 2 ani pana in 2007. E la electromagnetica, la etajul 3.
E o firma excelenta pentru un student, un programator la inceput de cariera, pasionat de gaming.
Basicaly managementul e patronul si amicii. Patron care a fost la randul lui programator si cunostintele lui cu care va intalniti zilnic, lucrati cu ei, ceea ce simplifica foarte mult lucrurile, ne fiind ierarhi complicate, e destul de transparent totul. Promovarea se face rapid daca va descurcati bine.
Fara sa aveti pretentii salariale sau conditi luxoase; sunt totusi ceea ce aveti nevoie ca sa invatati programare si gaming. Aveti program flexibil si sunt oameni de gasca si intelegatori. Cel mai mult imi placeau pauzele de DOTA si QUAKE 3. Salariul se negociaza si creste cu timpul daca va descurcati si CERETI. Overall, consider ca firma a fost o foarte buna rampa de lansare si am invatat meserie.
Mediul de lucru e ai: un calculator , un birou, un scaun, ti se spune ce ai de facut si tu faci. Ai un Windows cu VS instalat, access liber la net. Cand nu stii ce ai de facut intrebi pe seful de proiect si pe colegii care lucreaza cu tine, clarificati, ai cod sursa ca model. Ai drept de admin sa iti instalezi ce tooluri vrei tu. Ce sa ceri mai mult?
Testul e simplu, practic scrii un programel in C++ Visual Studio, ai vreo 2 ore sa te descurci. Te anunta imediat daca esti angajat sau nu.
Bonusuri nu tin minte sa ai, dar prorgramul flexibil e un bonus consistent si e un lucru rar.
lolyx Luni, 7 Aprilie 2014
@MMagic
"Fara sa aveti pretentii salariale sau conditii luxoase" - adica sa venim la munca dar sa nu avem pretentia sa fim si platiti? NU e de ajuns ca invatam 'programare' de la 'patronul si amicii lui'? :))

"Mediul de lucru e ai: un calculator , un birou, un scaun" - tu vorbesti serios?

"access liber la net" - pai lucram la foxcon? nu asa e peste tot? iarasi, e un avantaj asta?!?!

"Ce sa ceri mai mult?" - ai enumerat niste chestii nu doar de baza ci de bun simt pt. orice firma ar fi ea, daramite una de facut programe...

"prorgramul flexibil e un bonus consistent si e un lucru rar." - rare sunt firmele care NU au program flexibil in IT, nu invers cum zici tu ;)

"Salarial, pornisem de proba cu vreo 1000 RON/luna si am plecat cu un pic peste dublu." - pai sa inveti atata ca sa faci programare si sa incepi cu salariu de vanzator... stiu si eu daca e bine. si a crescut doar 1000 lei in 2 ani... jesus... salariu de ocara :))
Demeter Luni, 7 Aprilie 2014
Orice firma care se respecta te suna, nu da email sa te invite la interviu. La fata locului, firma nu e decat o camera mare, ticsita cu studenti afundati in casti si nefericire; cred ca peste 50; aerul e statut si e foarte cald chiar si acum in aprilie. Ma intreb cum e vara. De cum am intrat mi s-a pus in fata ochilor o foaie cu "testul"...fara sa ma intrebe cum ma cheama sau daca am fost anuntat ca voi da test. Am refuzat, spunand ca doresc sa tin nu interviu, si abia dupa aceea poate fi vorba de test. Stiti voi, cum se face la interviu, ne cunoastem, eu va povestesc despre mine, voi imi spuneti despre firma si ce face firma, ce pretentii aveti de la mine ca potential angajat si ce beneficii as avea eu daca as lucra pentru voi. Raspunsul, halucinant, dat de unul din sefi: pai ce beneficii nene, ai aplicat la noi? Muncesti pentru noi! ce beneficii mai vrei? In clipa aia m-am ridicat si am plecat. Daca asa te porti cu un potential angajat, inseamna ca tu valorezi oamenii foarte jos si pe cei care lucreaza acolo ii tratezi ca pe niste carpe. Sorry, dar chiar si ca student, nu merita sa te impotmolesti intr-un astfel de loc.

Sfat pentru cei tinerii care s-ar putea sa intre pe tangenta cu firma asta: locul e un sweat - shop, ma indoiesc ca vei lua mai mult de 1500-1700 lei pe luna, in niciun caz cu forme legale, Nu va pierdeti vremea pe acolo. Experienta capatati si acasa, facand tutoriale.
Andrei Miercuri, 23 Aprilie 2014

Am lucrat la firma aceasta si pot sa va spun urmatoarele:

- Fara contract de munca;
- Salariu la negru prin PayPal - daca au chef, va baga mai putin decat ati negociat, eu am patit treaba asta;
- Daca ai nevoie de ceva cu licenta, esti indemnat sa intri pe FileList;
- Scaune infecte - trebuie sa astepti sa isi dea cineva demisia ca sa ii furi scaunul. Pana atunci, stai pe un scaun simplu ("nemaipomenit" pentru 8 ore / zi de codat);
- Sefi care nu stiu sa citeasca o linie de cod. Ca urmare, nu te invata nimeni NIMIC deci daca aveti de gand sa va angajati la ei pentru a invata, mai bine stati acasa si va uitati la tutoriale ca tot aia e. O alta consecinta a faptului ca sefii nu au habar este ca ti se atribuie sarcini mult peste nivelul tau de cunostinte;
- Nu intereseaza pe nimeni calitatea codului, ci doar sa mearga;
- Nu exista device-uri suficiente pentru testing - trebuie sa te rogi de colegi sa iti dea device-ul pe care testeaza ei;
- Salariul difera de la om la om, insa pentru inceput nu depaseste 1500-1600 lei;
- Firma nu iti ofera nici macar un pahar de apa / cafea, nu mai zic de teambuilding-uri sau alte activitati;

Trageti voi concluziile! O zi buna :)

xyz111 Sambata, 25 Iunie 2016
M am angajat recent aici si sincer nu recomand nimanui, nici ca pozitie de start in cariera.
Interviul este in C++ sau Java, se da acelasi interviu tuturor ( o problema in care trebuie sa creezi 2 clase, sa se genereze apoi niste numere aleatoare, sa se elimine duplicatele, numerele sa fie adaugate intr-un vector care sa fie ulterior sortat etc )
Daca te accepta, ai 3 posibilitati : sa lucrezi in Android Studio, Objective-C sau Unity ( nu iti poti alege tu, te pun ei, in functie de ultimul om care pleaca din firma )
Nu exista training sau ceva, ei se asteapta sa te uiti in primele 2 saptamani la tutoriale si sa inveti singur ca apoi sa iti dea sa faci aplicatii pe care ei sa le publice si sa isi ia sume frumoase de bani
Desigur, salariul este de obicei 1000 de lei la inceput ( nu ai contract, nu nimic )
Banii nu iti sunt dati in totalitate, dupa o luna primesti banii pe 2 saptamani si asa mai departe, deci ramai mereu cu 2 saptamani de voluntariat aici.
Daca ai noroc sa fii pe un limbaj unde sunt 2-3 care stiu, poate inveti lucruri frumoase, dar nu e un loc de munca motivant, unde sa te duci cu tragere de inima...